Shuttle DL10J: Minipočítač ku kase i do výroby
Shuttle so svojimi počítačmi často mieri na rôzne prevádzky, či už v obchode, alebo v priemyselnom prostredí. Na použitie tu i tam sa zdá zaujímavý aj barebone DL10J. V ani nie jedenapollitrovej škatuľke (190 × 165 × 43 mm) je dvojjadrový Celeron J4005. Ten ktovieakým výkonom neoplýva. V porovnaní s najlacnejším desktopovým Celeronom (G4900) je viac ako o 50 % pomalší a na kancelársku prácu sa veľmi nehodí. Predsa len nejaké to oneskorenie v rukách budete cítiť už i pri základnom pohybe v operačnom systéme Windows 10. A hoci vďaka integrovanému grafickému jadru UHD 600 nerobí žiadny problém ani 120-megabitové video (10-bit. HEVC), vzhľadom na výbavu tento počítač nesmeruje ani do oblasti multimédií. Vďaka sériovým portom je ideálny na pripojenie terminálov a použitie s registračnou pokladňou, prípadne na obsluhu iných, jednoduchých, automatizovaných aplikácií vo výrobe. Výhodné je, že počítač neobsahuje mechanické časti a na rozdiel od celopasívnych riešení sa ani tak výrazne nezahrieva povrch či interiér skrinky. Na odvádzanie tepla slúžia bočné prieduchy.
Pasívny chladič na procesore tu, samozrejme, je. V testoch sme ho poriadne potrápili. Pri maximálnom výkone (okolo 15 W) v Prime95 (Small FFTs) teplota jadier CPU ani po polhodine nepresiahla 80 °C. Frekvencie sa pritom držali ďaleko za základnou frekvenciou (2 GHz), len 200 MHz pod špecifikovaným boostom (2,7 GHz). Šachtu na 2,5" úložisko však výrobca nemusel sústrediť priamo nad pasívny chladič. SSD, ktoré od 70 °C znižujú výkon, môžu mať už v prostredí s vyššou teplotou okolia ťažkosti.
Chvályhodná je i bohatá konektivita. Bežne majú takéto malé počítače výbavu na úrovni notebookov s tromi portmi USB (tu ich je šesť, pričom dva typu 3.1 gen 1 sú vpredu). Popri digitálnych videovýstupoch (HDMI v1.4 a DP v1.2) je dôležitá i prítomnosť D-Subu, ktorý sa v cieľovom prostredí stále hojne používa. Za zmienku stojí aj netradičný konektor na automatické zapínanie/vypínanie počítača cez RTC (real-time clock alarm) v BIOS-e.
Doska podporuje i 16 GB moduly, testované s modulmi GOODRAM IR-2666S464L16/16G
Orientácia počítača môže byť horizontálna alebo vertikálna cez VESA (typicky na stene miestnosti alebo chrbte monitora). Jedna z mála nevýhod je tá, že neumožňuje vertikálnu polohu na stole. Nejaké nožičky sa však v prípade potreby vždy dajú dorobiť.
DL10J sa predáva v konfigurácii bez SSD i pamätí. Slot M.2 je hybridný a podporuje i modely PCIe. Napriek udávanej podpore štyroch liniek sme sa v testoch so špičkovými SSD nedostali cez 850 MB/s (čo zodpovedá jednolinkovému zapojeniu) ani pri aktuálnom BIOS-e (v1.02) a najnovšom ovládači NVMe (v1.3). Na druhej strane na doske korektne fungujú aj RAM s kapacitou 16 GB. Parametre pritom hovoria o maximálnej konfigurácii 2× 4 GB (2400 MHz).
Shuttle k tomuto počítaču dáva do pozornosti adaptér (WWN01) na inštaláciu SIM karty/LTE. Ten sa môže hodiť v prevádzkach s problematickou sieťovou infraštruktúrou.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Minimalistické rozmery, úsporný chod (~ 5 – 15 W), bez aktívnych prvkov, bezhlučný chod (a k tomu tichučký adaptér), power on/off cez RTC, nadštandardná konektivita (vrátane Wi-Fi 802.11b/g/n)
- Eventuálne prehrievanie 2,5" SSD, nemá stojanček na vertikálnu polohu na stole
HODNOTENIE:
Chladenie: 90 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 95 %
Cena: 196 EUR
Zobrazit Galériu