S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Shuttle DS10U / Iba „litrový“ počítač s extrémnou výbavou

0

Počítače firmy Shuttle sú špecifické tým, že sa ich konštrukcie často vymykajú mainstreamovým vzorcom, a to v tom najlepšom zmysle slova. Ich najnovší prírastok má okrem iného vzhľadom na minimalistické rozmery (200 × 165 × 40 mm) nevídane nabitú externú konektivitu. Chudobnými príbuznými sú i niektoré 50-krát väčšie tradičné stolové počítače.

Barebone s označením DS10U má slúžiť na všestranné po­užitie a silný dôraz sa kladie i na podnikové prostredie. Raritné v takomto malom zariadení sú dva sieťové adaptéry (Intel i211 a i219LM) s vlastnými eternetovými portmi, vďaka čomu môže slúžiť ako malý server alebo hardvérový firewall. Nad rámec štandardnej výbavy je i konektor DB9 so sériovým rozhraním RS-232, typicky na komunikáciu s pokladničnou kasou alebo rôznymi analytickými prístrojmi. Vďaka nadštandardnej výbave videovýstupov (1× DP, 1× HDMI a 1× D-sub) sa ponúka i použitie v systémoch s viacerými displejmi.


Shuttle DS10U zozadu: pekne vybavený zadný panel
 dvojdielna bočnica na rýchly prístup na montáž pamätí a diskov

Vzácnosť je HDMI vo verzii 2.0b, ktoré je schopné preniesť rozlíšenie 4K pri 60 Hz (obyčajne pri integrovaných grafikách končí na 30 Hz) a Shuttle počíta i s použitím v kioskoch. Aj preto medzi konektormi nájdete zvláštny štvorpinový, z ktorého možno vyviesť zapínacie tlačidlo. To je užitočné práve vtedy, keď sa neviete dostať k tomu štandardnému na prednom paneli.

Bežní používatelia pri kancelárskom použití zase ocenia až osem konektorov USB (štyri štandardu 2.0 na pripojenie periférií a tri štandardu 3.1 gen. 1 na rýchlejšie externé úložiská). Takúto prešpikovanú alternatívu budete inde hľadať márne. DS10U je unikát.

Podľa výkonnostných potrieb sú k dispozícii odstupňované konfigurácie so štyrmi rôznymi procesormi Intel Whiskey Lake – od Celeron 4205U po Celeron i7-8565U. Testovaná zostava s Celeronom je vhodná na nenáročné použitie, ktoré by malo končiť pri kancelárskej práci. Na výpočtové úlohy či ďalšie činnosti bežiace na pozadí takýto pomalý procesor nestačí, čo pocítite na spomalených reakciách systému. Prostredníctvom grafického jadra však hladko prehráte i UHD video s vysokým dátovým tokom. Ani pri 120-megabitovom HEVC nedochádza k obrazovým nedostatkom.

Konštrukcia skrinky je výborná. Okrem robustnej stavby (s celkovou hmotnosťou 1,4 kg) je ľavá bočnica rozdelená na dva odnímateľné panely, kde jeden sprístupňuje priestor k slotu M.2 (s podporou PCIe ×4) a dvojici SO-DIMM na pamäte. Cez druhý sa potom dostanete k šachte na 2,5" úložisko. Pamäte a disky si dokupujete podľa vlastnej potreby. Z rozširujúcich kariet je súčasťou dodávky iba bezdrôtový modul Wi-Fi (Realtek RTL 8821CE) 802.11 a/b/g/n/ac s bluetooth 4.2.


Pohľad na základnú dosku s doplnenými pamäťami (Patriot Viper 4) i SSD (Patriot Scorch)

Chladenie je vyriešené veľmi šikovne. Teplo je z procesora cez trubice vyvedené do pravej bočnice a zahrievanie v plnej záťaži je iba symbolické, s veľkou rezervou i do nepriaznivejších podmienok so zvýšenou teplotou okolitého vzduchu. Škoda len, že skrinku nemožno polohovať v dvoch smeroch a dodávané sú iba stojančeky na vertikálnu montáž.

„Ukážkovo zvládnutá stavba moderného počítača do každej situácie, kde sa zaobídete s nižším výkonom CPU.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, úsporná prevádzka (6 – 17 W), mimoriadne bohatá konektivita, bezhlučný chod bez aktívnych prvkov, efektívny systém chladenia, pohodlná inštalácia komponentov, montáž cez VESA, robustná konštrukcia
- Slabší pomer cena/výkon, nemá stojanček na horizontálnu polohu na stole

HODNOTENIE:

Chladenie: 100 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 95 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 98 %

Cena: 277 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Shuttle

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať