S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: AMD Athlon 3000G / Ostrá alternatíva k Pentiu

0

V low-ende desktopových procesorov je to momentálne mimoriadne zaujímavé. Intel je už v skladoch dostupnejší a spolu s tým aj rozumne zlacnel, ale hlavne vyšiel nový Athlon. Ten je pozoruhodný i napriek tomu, že sa od tých predošlých technologicky príliš neodlišuje. Takisto je postavený na 14 nm (a má čip Raven Ridge), aj keď v niektorých mate­riáloch pretrváva chybný údaj o 12 nm. Procesor ako Pinnacle Ridge stále deteguje aj najnovšia verzia aplikácie CPU-Z.


 Detailné porovnanie parametrov AMD Atlhon 3000G s Intel Pentium G5400

Označenie 3000G môže byť sprvu trochu mätúce, keďže AMD doposiaľ viedlo pri Athlonoch stovkové číslovanie. V tisíckach to však dáva väčší zmysel. Jednak je jasnejšie zaradenie k výkonnejším Ryzenom 3000, jednak názov procesora prezrádza, že ide o štartovací model série a pravdepodobne v rámci nej zostane jediným Athlonom. Posledne boli až tri (200GE, 220GE a 240GE) s tým, že 3000G má výkonnostne nadväzovať na najvýkonnejší Athlon (240GE) za uvádzaciu cenu najlacnejšieho (200GE).

Oproti 240GE má 3000G k dobru otvorený násobič, lepšiu podporu pamätí (limit 2666 MHz po novom odpadá) a plus 100 MHz na grafickom jadre Vega 3. Procesor zostáva dvojjadrový s aktívnym SMT, nezmenil sa ani údaj o TDP (35 W) a v balení zostáva naďalej malý chladič so 60 mm ventilátorom. Samozrejme, kľúčová je otázka, ako Athlon 3000G obstojí v porovnaní s Pentiom G5400.


AMD Athlon 3000G spredu a zozadu

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Možno si spomeniete na test G5400 spred roka, kde procesor Intelu stál proti Athlonu 200GE. Pripomeňme si, že model AMD bolo lacnejší (to stále platí i pre 3000G), mal výkonnejšie grafické jadro, ale procesorová časť už ťahala za kratší koniec. Lenže teraz sa situácia trochu obracia.

AMD s 3500 MHz na konkurenčný Intel síce frekvenčne stále stráca (200 MHz), čo však nič neznamená, pretože má vyšší výkon na takt (IPC). Dôležité je, že medzigeneračný nárast 300 MHz je nastavený tak akurát, aby mal Athlon vo väčšine situácií výkonnostne trochu navrch. Vidieť to môžete i v prehľade testov v tabuľke. Rozdiely však nie sú markantné, naopak, sú pomerne zanedbateľné, zmestia sa do 1 – 4 %. Každopádne na ľahší rendering (predsa len toto nie je kategória procesorov vhodná na takéto účely), (de)komprimovanie, prevod fotiek a podobne je CPU Athlonu 3000G o málinko rýchlejší.

Existujú však i situácie, kde môže mať navrch i Pentium G5400. Napríklad 5 – 8 % pri softvérovom kódovaní videa. Za pomoci po­užitia hardvérových kodérov je už pri H.265 rozdiel v prospech Pentia menší než percento. No tu treba poznamenať, že pri Athlone možno akékoľvek drobné straty výkonu jednoducho dobehnúť. Či už manuálnym pretaktovaním zvýšením násobiča, čo Pentium neumožňuje, alebo použitím rýchlejších RAM (do 3200 MHz), než sú zastúpené v našich testoch (2666 MHz/CL17). V tomto smere je G5400 má znovu výraznejšie obmedzenie (do 2400 MHz).

Rýchlejšie pamäte (DDR4) sú však už za príplatok a rovnako niečo stojí aj výkonnejší chladič. Ten dodávaný nemá prakticky žiadnu rezervu na chladenie zvýšenej produkcie tepla pretaktovaním a ventilátor dáva o sebe vedieť už i pri továrenskom ­nastavení. Intelovský chladič je pri veľmi podobnom zahrievaní o takmer 5 dBA tichší (merané z 15 cm).


Malý pribaľovaný chladič je v záťaži pomerne hlučný

Spotreba pri maximálnom vyťažení CPU a GPU zároveň je o 5 W vyššia pri AMD. To je však dané výrazne (zhruba až o 50 %) výkonnejším grafickým jadrom, ktoré je spôsobilé i na nenáročné hranie starších hier. Celkovú efektivitu, respektíve výkon na watt má tak lepší Athlon 3000G.

„V súčasnosti najatraktívnejší procesor do lacného stolového počítača.“

Hodnotenie

AMD malo dosť času na to, aby Athlon 3000 postavilo presne tam, kam potrebuje – výkonnostne trošičku nad (v prípade, že použijete najpomalšie pamäte) a cenovo pod Pentium G5400. To sa podarilo a ladiči sa môžu po novom tešiť i na otvorený násobič a pohodlné pretaktovanie do 4 GHz. Jediné, čo zamrzí, je hlučnejší chladič AMD. Inak ťažko hľadať dôvody, prečo pri voľbe procesora uprednostniť Pentium. Navyše tento rok končí táto mainstreamová platforma Intelu s päticou LGA 1151, takže nová generácia Pentií a prípadný budúci upgrade bude znamenať i potrebu novej základnej dosky. Aj keď 3000G nie je nič prelomové a AMD ťaží zo starých, ale dobre nastavených jadier z roku 2016, na ovládnutie low-endu to momentálne stačí. Skrátka, AMD je momentálne v low-ende jednoznačne zaujímavejšia voľba.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi prijateľný pomer cena/výkon, v takmer všetkých smeroch výhodnejší než konkurenčné Pentium, možnosť pretaktovania (otvorený násobič), podpora rýchlych pamätí (RAM)
- V záťaži hlučný chladič, stále ide „len“ o 14 nm procesor vychádzajúci z pôvodnej architektúry AMD Zen

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Athlon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať