S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Shuttle XPC Slim DX30: Pasívny základ v minimalistickom šate

0

Objem mierne presahujúci jeden liter (195 × 165 × 43 mm), moderný dvojjadrový procesor Celeron J3355 (Apollo Lake) a pritom nikde žiadny ventilátor, to je stručná charakteristika sľubne vyzerajúceho minipočítača od Shuttle. Keďže ide o barebone, operačnú pamäť a disk si musíte dokúpiť zvlášť. Sloty na RAM sú dva, ale pozor, podporované sú iba DDR3L (max. 8 GB), t. j. so zníženým napájaním, s inými modulmi doska nekomunikuje. Potešujúce je, že rovnako vo dvojici môžete osadiť aj disky, jeden v tradičnom 2,5" formáte a druhý do slotu M.2, ktorý je prepojený i so zbernicou PCI Express.Výrobca hovorí o spôsobilosti na nepretržitú prevádzku 24/7 a serverovom použití a zároveň zdôrazňuje, že maximálna teplota okolia v miestnosti je 40 °C. Na toto sme sa pozreli podrobnejšie. Do skrinky sme umiestnili dva teplotné senzory, jeden medzi RAM a SSD, druhý vedľa pasívu na CPU.

Testy prezradili, že je efektívnejšie počítač prevádzkovať vertikálne, napríklad pripnutím cez konzolu na monitor, zahrievanie je nižšie o 5 – 10 °C. To vďaka vtedy perforovanému stropu. Na intenzívnu záťaž však tento koncept nie je vhodný za žiadnych okolností. Aj pri bežnej izbovej teplote okolia sa teplota vzduchu v skrinke pohybuje okolo 60 °C. Takéto prostredie je neprijateľné hlavne pre HDD, ale i SSD. Procesor si však svoje parametre drží pevne, násobič skáče medzi 21 a 24, frekvencia nikdy nespadne pod 2036 MHz, ale zase ani nepočítajte s plným boostom na 2500 MHz.  Keď už výrobca nechcel výrazne otvárať plášť šasi, čo chápame, lepšie by bolo ísť cestou priameho odvodu tepla z čipu na kostru skrinky. Takto uniká teplo skutočne pomaly, neefektívne, o čom svedčí i mimoriadne rýchly pokles teplôt po odňatí krytu. Zvolené riešenie ospravedlňuje azda iba to, že je výrobne lacnejšie. Pritom na obzvlášť nenáročnú prevádzku, keď nežmýkate z procesora maximum, stačí. Bežná spotreba sa pohybuje v rozmedzí 6 – 8 W. Maximálna je 15 W.

Vďaka vyvedeniu portov COM 1 je tento po čítač veľmi zaujímavé riešenie pre registračné pokladne alebo takisto na komunikáciu s meracími prístrojmi.

Počítač je zaujímavý aj na prehrávanie videa či do kancelárie. Z videovýstupov má okrem HDMI 1.4b aj DisplayPort 1.2 a nadštandardnú porciu portov USB – 4× štandardu 2.0 na zadnom paneli a 2× 3.1 gen 1 spredu, kde je i čítačka kariet SD a dva tradičné 3,5 mm audiojacky. Paradoxne nemôžete počítať s bezhlučným chodom, ten ruší premenlivé vysokofrekvenčné pískanie, ktoré spôsobuje časť riadne nezapuzdrených cievok. V bežnom ruchu dňa zanikne, no v tichej miestnosti to nie je nič príjemné. Celkom na záver musíme ­pochváliť pevné celokovové šasi.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výhodná cena, minimalistický dizajn, nízka spotreba, až 6 portov USB, dvojica portov COM 1, dve pozície na disky, montáž na monitor
- Na náročnejšie úlohy pomalý procesor, neefektívne chladenie, slabší výkon Wi-Fi (802.11), vysokofrekvenčné pískanie

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Prev. vlastnosti: 70 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 100 %
Celkovo: 83 %

• Cena: 184 EUR (bez disku a RAM)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Shuttle

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať