CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

SilentiumPC Regnum RG2: Skrinka s potenciálom na bestseller

0

Cenovo najvýhodnejšie lacné počítačové skrinky navrhujú preukázateľne Poliaci. V minuloročnom júnovom čísle PC REVUE sme im vzdali hold za vynikajúci model Regnum RG1, ktorý má už nástupkyňu v podobe aktuálne testovanej skrinky RG2. Výška aj šírka (447 × 208 mm) zostali zachované a proporcie nerozhádzala ani o centimeter kratšia dĺžka (441 mm). Výrazné zmeny sa však udiali na čelnom paneli, ktorý je už spredu otvorený na nasávanie vzduchu. Prvý model Regnum mal prieduchy po bokoch, čo komplikovalo použitie prachového filtra. Ten však musí pri RG2 fungovať obzvlášť efektívne, pretože obsahuje už  aj 120-milimetrový vstupný ventilátor, ktorý prvotina série nemala. Tešíme sa aj z toho, že použitý filter je mimoriadne efektívny, to vďaka jeho skutočne jemnej štruktúre sita. Rozšírená je i konektivita. K dvojici portov USB 3.0 pribudla čítačka kariet. Vo výbave má dokonca dva separátne sloty – jeden na formát SD a druhý na microSD. K doske sa pripája na header pre USB 2.0.

Napriek tomu, že na výrobu sú použité iba 6-milimetrové plechy, je skrinka dostatočne pevná, nikde sa nič nekrúti. To aj vďaka vypuklému tvaru bočníc, ktoré na jednej strane rozširujú priestor na pohodlné vedenie káblov poza tray a na druhej strane umožňujú montáž vysokých chladičov na procesor (do 160 mm). Kostru potom spevňuje spodná komora na inštaláciu zdroja a dvoch 3,5" diskov. A pretože tento kôš nie je umiestený tradične, ale pod úrovňou základnej dosky, nie ste nijako obmedzovaní pri výbere grafickej karty. Tá môže byť ľubovoľne dlhá. SSD (2×) sa pripevňujú moderným ­spôsobom vertikálne pod dvojicu pozícií na 5,25" zariadenia

Možnosti organizácie káblov sú výborné, okrem upínacích očiek na sťahovacie pásky sú všade priechodky, ibaže tá na napájanie procesora je nedomyslená. Doska ju prekrýva. Jediná možnosť je ešte pred montážou dosky kábel obtiažne prestrčiť cez tesnú škáru medzi PCB a plechom, ktorý od seba oddeľujú dištančné skrutky. Rovnako sa zapotíte aj pri montáži väčšieho chladiča, strop je totiž uzavretý, čo sťažuje manipuláciu.

Minimum perforácií vo vonkajšom plášti (bez dier sú i bočnice) každopádne chválime, pretože to prispieva k efektívnejšiemu a tichšiemu chladeniu a aj prach si ťažko hľadá cestu do­vnútra. Záslepky v pozíciách na rozširujúce karty treba vylomiť (sú teda jednorazové), čo je typická črta lacných skriniek.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Skvelý návrh interiéru, dostatočne pevná konštrukcia, tiché chladenie, neobmedzuje rozmery komponentov, čítačka pamäťových ­kariet, výborný prachový filter
- Nevhodne umiestnená priechodka na napájanie procesora, prácnejšia montáž veľkého chladiča

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 100 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 98 %

• Cena: 35 EUR

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať