CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Silicon Power A55 (256 GB): Lacné SSD so stabilným výkonom

0

Cenovo nenáročné SSD majú spoločnú jednu negatívnu vlastnosť – pri zápise veľkých, typicky x-gigabajtových súborov ich rýchlosť prenosu veľmi rýchlo klesá. Z počiatočnej špičkovej i 5-násobne, až na úroveň platňových diskov. Dôvodom je malá kapacita vyhradená na urýchľovací blok SLC. V Silicon Power dali hlavy dokopy a v prípade modelu A55 ho výrazne nafúkli.

Zatiaľ čo kapacitne podobné SSD padajú na nízke rýchlosti po zápise 3 – 10 GB, testovaný model SP A55 si drží konštantný výkon (IOPS) aj po zápise 30 GB. A zrejme ani toto nie je limit, väčšie pamäťové pole nám však už nedovoľovala kapacita testovacieho RAM disku. No viac jednorazovo nebude zapisovať asi nik, pre koho je toto SSD s vrstvenými TLC určené. Cieľovým spotrebiteľom je bežný používateľ, ktorého obmedzuje pomalý HDD. Šasi má na dnešné pomery štandardnú výšku 7 mm, vďaka čomu sa dá jednoducho vymeniť za pôvodný disk a použiť i v notebooku.

O hlavnej výnimočnosti už viete, a aby ste to mali presne, priemerná rýchlosť zápisu najväčších blokov je 454 MB/s. Najlepšie výsledky však SSD podáva pri prenose súborov okolo 30 MB (typicky nekomprimované fotografie v RAW), z čoho vidieť, že častejšie prestoje medzi jednotlivými blokmi tomuto SSD evidentne prospievajú. Zápis je vzhľadom na cenovú kategóriu perfektný až do momentu, kým nepríde na malinké súbory. Pri nich sa oproti konkurenčným riešeniam model A55 výrazne prepadáva. So 6,2 MB/s je takmer trikrát pomalší než stajňový S56, ktorému A55 nastavuje zrkadlo. V čom S56 výrazne zlyháva, má A55 navrch a naopak. Z týchto výsledkov je teda zrejmé, že do zostáv, kde sa často a vo veľkom operuje s malými súbormi dokumentového charakteru, bude A55 nevhodná voľba. Naopak, ako adept na prácu s multimédiami je výhodný.Čítanie je naprieč všetkými veľkosťami súborov paradoxne o trochu pomalšie (zvyčajne to býva opačne), so zápisom sa zrovnáva až pri najmenších blokoch. Čiže opäť ide o rýchlosť výrazne pod priemerom. Na rýchlosti OS sa to však negatívne neprejavilo. Hoci je prístupová doba čítania malých/navádzacích systémových súborov papierovo vyššia (0,48 ms na náhodné bloky s veľkosťou 512 B), chod Windows 10 a bootovania je na nerozoznanie od SSD s náhodným prístupom kratším o polovicu.

Zaujímavý je návrh tohto SSD, resp. osadenie súčiastok. To prekvapilo pozitívne i negatívne. Pozitívne použitím výkonného 4-kanálového radiča Silicon Motion SM2258XT. Šetrilo sa však už na pamäťových čipoch. Pozície sú na PCB s polovičným formátom štyri, no použité sú iba dve pamäte. Keby ich bolo násobne, záťaž by sa rozložila rovnomernejšie a aj výkon by mohol byť o trochu vyšší.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon pri väčších než úplne malých súboroch, bez výkonnostných prepadov, špičkový pomer cena/výkon
- Nízky výkon čítania i zápisu malých xy-bajtových dátových blokov

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 80 %
Výkon: 80 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť:  90 %
Celkovo: 85 %

• Cena: 87 EUR
 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon Power SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať