AOC PDS271: Tenká hrubá žiletka
Keď od monitora okrem slušných funkčných vlastností očakávate aj neošúchaný vzhľad, jedna z najzaujímavejších volieb môže byť model od AOC – PDS271. Navrhlo ho štúdio F. A. Porsche, ktoré vytvára nekonvenčné produkty, ako je napríklad luxusná jachta Dynamiq GTT 115 Hybrid, stavba M101 Skywheel či z menších vecí konvertibilné zariadenie Porsche Design Book One, ktoré dokonca predáva pod vlastnou značkou. Vráťme sa však k testovanému monitoru.
Atypický dizajn
Charakteristická črta je mimoriadne štíhly panel. S profilom 5,4 mm je užší ako niektoré smartfóny. Trojnásobne hrubšia je až spodná tretina plochy s elektronikou. Stále však ide o jeden z najtenších monitorov súčasnosti. Jeho hmotnosť pritom dosahuje takmer 4,2 kg. Tu treba poznamenať, že podobné čísla by ste navážili aj pri objemnejších 27“ modeloch, ale to preto, že sa na ich výrobu hojne používajú plasty. V prípade tohto tenkého monitora je stojan masívny, vyrobený z kovu. Skôr si však všimnete asymetrické zakrivenie. Nejde totiž typicky zo stredu chrbta kolmo do podstavy, ale jeho konštrukcia kopíruje tvar písmena C tak vo vertikálnej, ako i horizontálnej osi (substrát). Ďalšia praktická zvláštnosť je to, že touto nohou tečú i obrazové dáta.
Priamo na jej koniec sa pripája konektor micro HDMI, ktorý tak z monitora trčí menej než obvykle. To už určite možno hovoriť aj o umeleckom diele. Druhá vec je statika takéhoto riešenia. S tou sa návrhári popasovali dobre. Treba povedať, že v porovnaní s hrubšími monitormi je tento pomerne poddajný a krúti sa, no ak vás práve nezastihne zemetrasenie, nemusí vás to zaujímať. Dôležité je, že monitor stabilne drží na podložke a nemá tendenciu spadnúť ani pri presúvaní či naklopení stola a podobne. Uhol zaklopenia či predklonenia monitora sa dá meniť (v rozmedzí +3,5°/-21,5°), a to veľmi podobne ako pri notebookoch – cez pánt s guľatým puzdrom. Aj napriek menšej trecej ploche pôsobí toto riešenie solídne a nastavenú polohu drží spoľahlivo. Otázne je, ako dlho (a pri akej intenzite namáhania/používania) to bude platiť.
Tak ako pri drvivej väčšine konkurencie, kde sa berie ohľad i na estetické kritérium, výškové nastavenie nie je možné. Počítajte teda s tým, že panel sa začína približne 10 cm (záleží na uhle nastavenia) od podložky.
Rámček šasi monitora má iba 2 mm, ale treba rátať s ďalšími plus 5 milimetrami, od ktorých sa začína aktívna časť displeja.
Farby pekne pestré
Podaním farieb monitor dokazuje, že nielen pekne vyzerá, ale i pekne zobrazuje. Ako môžete vidieť v diagrame vloženom na ploche panela (AH-IPS), gamut výrazne presahuje farebný priestor sRGB a pritom odchýlky jednotlivých kanálov sú minimálne. Najnižšiu má modrý (Δ 1,8) a najvyššiu, ale stále nízku zelený (Δ 4,8). Horšie je na tom vyváženie bielej (Δ 12,6). Ale aj po kalibrácii budú mať grafici výhrady k nižšiemu rozlíšeniu panela (iba 1920 × 1080 px). To sa dostávame k menej pochvalným pasážam. Full HD je na 27“ už dosť rozťahané a raster je značný. Preto sú text i obrázky pomerne zubaté, a kto si pri veľkosti tejto uhlopriečky raz zvykne na 3840 × 2160 px, ťažko sa mu bude pozerať na panel, ktorý používa tento model AOC. Ale zase určite nenarazíte na problém so škálovaním v žiadnej z aplikácií a s natívnym rozlíšením si rozumejú lepšie i niektoré staršie alebo jednoduchšie hry. Typický príklad je stratégia Age of Empires II HD, ktorá je v 4K nehrateľná (všetko je maličké).
Z pozitívnych vecí ešte vypichnem nízku spotrebu, podľa úrovne jasu 11 – 23 W, čomu zodpovedá svietivosť 74 – 217 cd/m2. Toto rozpätie je veľmi prijateľné, na hranici energetických tried A+/A, hoci maximálny jas mohol byť trochu vyšší. Stačil by taký, ako uvádzajú špecifikácie (250 cd/m2).
Výbava je chudobnejšia
Žiadne USB, žiadny zvuk a hlavne iba jeden videovstup (HDMI). Okrem 3,5 mm audio jacku na monitore iný konektor nenájdete. Na tento dizajn sa toho viac dostať ani nedá.
DisplayPort niekomu môže chýbať, no väčšine zrejme nebude. Rozlíšenie panela je totiž pomerne nízke a pri 60 Hz ho zvládne výstup HMDI akéhokoľvek zariadenia. Horšia kompatibilita je iba v prípade použitia s niektorými staršími notebookmi podnikovej triedy. Tie majú často namiesto HDMI práve DP, a tak musíte siahnuť po redukcii. Pre osamotený grafický vstup nepočítajte ani s funkciou PIP (obraz v obraze) z viacerých zdrojov.
Trochu čudné je jediné tlačidlo na vyvolanie menu OSD i následnú úpravu nastavení. Nejde o joystick a celé to funguje jednosmerne na báze toho, že sa preklikávate z okna do okna a pri dvojsekundovom prestoji potvrdíte vybranú voľbu. Trochu nepohodlné, ale nastavíte všetko, čo treba. Jednoduché je i strohé grafické rozhranie nastavení, to základné však zahŕňa. Upraviť si môžete jas, kontrast, systémovú hlasitosť, intenzitu OverDrive či stlmenie modrého svetla. Reguláciu úrovní RGB však neumožňuje a na kalibráciu musíte ísť cez profil ICC.
Hodnotenie
AOC PDS271 sa svojím vzhľadom hodí na každé moderné pracovisko a aj obrazové vlastnosti má nadštandardné. Sympatické je, že dizajn Porsche sa na koncovej cene výrazne nepodpísal a AOC si za monitor pýta adekvátnu sumu. Existujú síce i lacnejšie 27-palcové monitory s full HD, ale zaostávajú farebne a nie sú také elegantné, ako je táto exkluzívna konštrukcia. Na takejto veľkej uhlopriečke by som síce už privítal vyššie rozlíšenie, ale je to kompromis pre cenu, takže to nemožno veľmi vyčítať. Pre tých, ktorí chcú jemnejšie „zrno“ i na úkor menšej zobrazovacej plochy, má AOC v repertoári i 24“ variant (AOC PDS241). Daňou za inovatívny dizajn je absencia mnohých bežne dostupných konektorov. Poredšie je i menu s voľbou nastavení, ktorému na atraktivite používania nepridáva ani zložitejšie ovládanie cez jediné (nepolohovateľné) tlačidlo. Do ďalšej revízie by tak výrobca mohol zapracovať aspoň na šikovnejšom ovládaní. Inak monitor, samozrejme, odporúčam.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Originálny funkčný dizajn, esteticky príťažlivý vzhľad, mimoriadne úzky profil šasi, v danej cenovej kategórii nadštandardne široký gamut, nízka spotreba, prijateľná cena
- Slabá konektivita, iba priemerné možnosti OSD s pomerne nešikovným ovládaním, hrubší raster
HODNOTENIE:
Obraz: 80 %
Konektivita: 80 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 85 %
Cena: 240 EUR
Zobrazit Galériu