Slnkom vyhrievané nanodrôty odstraňujú ľad z povrchov s takmer 100 % účinnosťou
Nánosy ľadu môžu predstavovať problém okrem iného pre cesty, lietadlá, veterné turbíny a elektrické vedenia. Vedci z Dalianskej technickej univerzity teraz vyvinuli novú štruktúru z medených nanodrôtov, ktorá dokáže pasívne odstraňovať ľad z povrchov s účinnosťou takmer 100 %. V priebehu rokov sa vyvinulo a otestovalo množstvo odmrazovacích systémov. Niektoré si vyžadujú chemické nátery, iné zahŕňajú nanoštruktúry, ktoré nedovolia vode a ľadu usadiť sa.
Niektoré využívajú elektrickú energiu na zahriatie povrchov napustených grafénovými alebo uhlíkovými nanorúrkami, zatiaľ čo iné sú vyrobené z magnetických povlakov, po ktorých ľad okamžite skĺzne. V rámci novej štúdie tím z Dalianu navrhol zostavy z medených nanodrôtov, ktoré ohrievajú povrchy bez toho, aby potrebovali umelý zdroj energie. Namiesto toho získavajú energiu zo slnečného svetla a sú navrhnuté tak, aby účinne absorbovali a plynule rozvádzali toto teplo po celej ploche.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}}
Prostredníctvom s ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH