ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Slovákom najviac berú spánok popri zdravotných aj finančné problémy. Takmer dve tretiny populácie nemá dostatočnú rezervu.

Tlačové správy
0

Financie sú popri zdraví jedným z najväčších stresových faktorov a tiež príčinou, ktorá berie ľuďom spánok. Ide najmä o vysoké náklady na život, ale aj nedostatočné príjmy. Úlohu pritom zohráva aj výška úspor, pričom optimálny finančný „vankúš“ aspoň 6-mesačných platov má len približne tretina populácie. Na úspory, ktoré majú slúžiť výhradne na horšie časy pritom pravidelne na týždennej alebo mesačnej báze siaha až tretina ľudí. Vhodnou formou, ako bezpečne uložiť a zúročiť finančnú rezervu tak, aby sme z nej nevyberali, môže byť napríklad termínovaný vklad. 365.bank pritom upozorňuje, že vzhľadom na očakávané zníženie sadzieb Európskou centrálnou bankou je ideálny čas zaviazať si svoje prostriedky práve teraz.

S_1124 T TABS10 Advertisement  

To, že kvalitný spánok je dôležitý, netreba zdôrazňovať. Podľa prieskumu 365.bank[1], však takmer štvrtina Slovákov tvrdí, že väčšinou dobre nespáva. Vrásky na čele ľuďom na Slovensku pritom robí zdravie (38 %), ale aj finančné problémy, ktoré priznáva viac ako štvrtina dospelej populácie. Pätina sa potýka so vzťahovými problémami a zlá ekonomická situácia vytvára obavy približne desatine populácie.

Zaujímavosťou pritom je, že kým komplikácie vo vzťahu uvádzalo ako dôvod horšieho spánku viac žien, zlú ekonomickú situáciu, či vojnu a neistú situáciu vo svete zas spomínali viac muži.

Vysoké životné náklady sú väčší strašiak než hypotéka

Na otázku, čo v súvislosti s financiami spôsobuje Slovákom najčastejšie stres a obavy, viac ako polovica tvrdí, že sú to práve náklady na život. V rebríčku ich dobieha nedostatočný príjem (41 %), nasleduje nedostatok úspor (20 %) a hypotéka (14 %). Prieskum 365.bank tiež ukázal, že až 41 % opýtaných, ktorí uviedli, že dobre nespávajú, nemá žiadnu finančnú rezervu. Celkovo pritom nemá finančný „vankúš“ v odporúčanej výške aspoň šiestich mesačných platov až dve tretiny populácie.

Jedným z dôvodov pritom môže skutočnosť, že ľudia na prostriedky, ktoré by mali slúžiť len na nečakané výdavky či udalosti, ako je strata zamestnania alebo PN, pravidelne siahajú. Táto potreba môže súvisieť s vysokými výdavkami na život a spotrebu, ako sú rastúce ceny potravín, energií, liekov a podobne,“ vysvetľuje Linda Gáliková, head of PR v 365.bank. 

Termínovaný vklad pomôže na úspory nesiahať

Z prieskumu 365.bank tiež vyplynulo, že na „železné“ rezervy siaha pravidelne na týždennej alebo mesačnej báze tretina ľudí. Ďalšia štvrtina tak spraví každý kvartál. Podľa odborníkov je však lepšie optimalizovať výšku svojej spotreby resp. mesačných nákladov, než ukrajovať z úspor. Uložiť ich na vkladový produkt s viazanosťou môže pomôcť na tieto prostriedky nesiahať.

Súčasná ponuka termínovaných vkladov je na uloženie svojej finančnej rezervy optimálna teraz, pretože do konca roka očakávame zníženie sadzieb Európskej centrálnej banky, čo sa následne premietne aj do nižšej atraktivity vkladových produktov. Odporúčame pritom porovnať si ponuky viacerých bánk a vybrať si tú najvýhodnejšie úročenú,“ uzatvára Gáliková.

O 365.bank:
Sme banka pre dnešných ľudí. Prinášame bankovníctvo, ktoré je v digitále postavené na princípe „mobile first“. Do pobočiek prinášame nový, neformálny model obsluhy klienta, založený na priateľskom vzťahu. Produkty a služby vytvárame tak, aby boli pre klientov jednoduché a príjemné na používanie. Viac na www.365.bank.

 

[1] Zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos od 12. 1. do 15. 11. 2024 na vzorke 1050 respondentov.

365.bank

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať