Smartfón ako fotoaparát
Moderné inteligentné telefóny už disponujú pomerne slušnými digitálnymi fotoaparátmi. Vprípade highendových modelov je štandardom rozlíšenie minimálne 8 Mpix, no postupne sa začínajú objavovať aj telefóny s13 Mpix fotoaparátmi.
Hoci telefón nedokáže plne nahradiť vyššie rady fotoaparátov, vpriamom boji sbežnými kompaktmi má čo ponúknuť. Hlavná výhoda je portabilita – telefón máte prakticky neustále so sebou. Zaujímavé veci sa nikdy neopakujú, apreto práve mobil najpohotovejšie dokáže zvečniť tieto okamihy. Výsledkom je, že používatelia využívajú telefóny čoraz viac na fotenie a neraz získajú krásne fotografie. Tento trend si uvedomujú aj vývojári, ktorí zásobujú obchody saplikáciami rôznymi utilitami.
iOS
Zhľadiska zariadení s iOS je situácia pomerne
jednoduchá. Posledné generácie iPhonov disponujú veľmi dobrými fotoaparátmi
apatria medzi špičku vrámci inteligentných telefónov. iPhone 4S aj
iPhone 5 majú fotoaparát srozlíšením 8 Mpix. Vprípade iPhonu 5 však
Apple zlepšil senzor, ktorý je o25 % menší aumožňuje rýchlejšie
fotiť. iPhone 4S a 5 dokážu fotiť aj fotografie HDR, kdispozícii je aj
funkcia na fotenie panorám. Ak vlastníte najnovší model iPhonu (resp.
predchádzajúcu generáciu), tento telefón vám vniektorých prípadoch
výborne nahradí bežný kompaktný fotoaparát.
Operačný systém iOS disponuje jednoduchou aplikáciou na fotenie – funkciou Kamera. Jednoduché používateľské rozhranie ponúka minimum možností. Zaostrovanie prebieha automaticky, používateľ však môže ťuknutím na displej zaostriť na žiadanú časť obrazu, resp. objekt. Vrámci možností sa dá aktivovať režim HDR – ten možno použiť iba pri vypnutom blesku. HDR odporúčame využiť najmä pri fotení statickej scenérie, ktorá je dostatočne dobre osvetlená. Vtme alebo pri dynamických scénach je lepšie tento režim vypnúť. Rýchlo sa pohybujúce objekty totiž na výslednej fotografii HDR vytvárajú šmuhy, resp. duchov. No ak režim HDR vhodne použijete, výsledkom sú zväčša krásne fotografie sveľmi dobrou arealistickou svetlosťou. Vrámci telefónov patria iPhony vtomto smere medzi špičku.
Ponuka rôznych fotografických aplikácií v obchode AppStore je veľmi bohatá. Okrem množstva jednoduchých aplikácií, ktoré vám poskytnú iba niekoľko filtrov amožnosti základnej editácie, nájdete vAppStore aj pokročilé utility. Tie umožňujú používateľom využívať ďalšie vlastnosti apokročilé funkcie pri fotení. Na rozdiel od základnej aplikácie Kamera sú určené najmä pokročilým anáročným používateľom.
Aplikacie:
KitCam
KitCam patrí medzi najnovšie prírastky voblasti fotografických aplikácií. Autori vposledných týždňoch svoj produkt stále aktualizujú a pridávajú nové funkcie. Vtomto smere sa KitCam teší väčšej podpore ako ostatné aplikácie, tie sú však na trhu už dlhšie.
Na rozdiel od základnej aplikácie Kamera si vKitCame môžete nastaviť nielen zaostrenie, ale aj expozíciu – obe vlastnosti sú definované ako samostatné body, sktorými možno voľne pohybovať. Vprípade, ak manuálne nastavujete obe vlastnosti, si môžete prispôsobiť auzamknúť aj vyváženie bielej farby. Aplikácia ponúka niekoľko základných nastavení bielej pre konkrétne situácie (denné svetlo, slabo osvetlená miestnosť, silno osvetlená miestnosť), zároveň však automaticky prispôsobuje jas avyváženie bielej vzávislosti od fotografovanej scenérie. Ak sa rozhodnete bielu uzamknúť, aplikácia tieto údaje použije bez automatického prepočítavania. Je zrejmé, že ztejto funkcie budú profitovať najmä skúsenejší fotografi, bežný používateľ si vystačí sautomatickou expozíciou a/alebo vyvážením bielej. Vaplikácii si môžete meniť aj jas fotografie vreálnom čase počas fotenia, výsledok vidíte hneď na displeji. Podobne sa dá nastaviť aj niektorý zdostupných profilov vyváženia bielej.
Nemá zmysel vypisovať všetky funkcie KitCam – je toho skutočne veľa, nechýbajú ani rôzne pomôcky pri fotení, ako je vodováha arozličné mriežky. Meniť si môžete aj rozmery fotografie. Náročných používateľov poteší histogram, ktorý zobrazuje aktuálne údaje vreálnom čase. KitCam ponúka viacero režimov na fotografovanie. Okrem klasického módu možno využiť napr. časovač alebo režim Stabilizer, ktorý pred zhotovením snímky overí, či je telefón vstabilnej polohe, čím zabraňuje vzniku roztrasených fotografií. Režim multi-expose vytvorí finálnu fotku zviacerých záberov apomocou Multi-Shot si môžete vytvoriť koláž viacerých fotiek. Kdispozícii je aj Timelapse, keď aplikácia automaticky fotografuje v určitých časových intervaloch. Používateľ si takisto môže nastaviť neustále fotenie – vtedy stačí držať spúšť aaplikácia stále fotí. KitCam sa snaží osloviť aj menej náročných používateľov. Práve pre nich je kdispozícii široká paleta efektov, filtrov arámov.
Súčasťou aplikácie je aj editor apodrobné informácie ojednotlivých fotografiách. Vrámci editora môže používateľ aplikovať rôzne filtre, meniť jas, vyváženie bielej. Kdispozícii sú však aj pokročilé nástroje, ako je upravovanie saturácie, kontrastu aúrovní jednotlivých farieb. Vtomto prípade zobrazí KitCam aj užitočný histogram.
Cena: 1,79 EUR
Camera+
Camera+ patrí medzi najstaršie fotografické aplikácie. Prvá
verzia sa na trhu objavila už vjúni 2010. Aktuálna verzia 3.7.1 poskytuje
viacero prémiových funkcií, vpriamom porovnaní sKitCamom však
zaostáva. Podobne ako KitCam aj Camera+ umožňuje používateľom manuálne
upravovať zaostrenie aexpozíciu. Vtakomto prípade opäť možno
uzamknúť aj konkrétne vyváženie bielej, hoci Camera+ neponúka niekoľko profilov
nastavení ako konkurenčná aplikácia. Camera+ podporuje niekoľko základných
režimov fotenia – štandardný, so stabilizátorom, časovač arýchle fotenie
pri stlačenej spúšti.
Takisto nechýba ani editor fotiek so základnými apokročilými funkciami, aj keď zhľadiska kvantity za KitCamom zaostáva. KitCam aj Camera+ disponujú šikovnou funkciou Clarity, ktorá vniektorých prípadoch výborne oživí fotografie. Ak sa teda nechcete veľmi zaoberať editáciou fotiek, odporúčame vyskúšať automatickú úpravu fotografie a/alebo Clarity – výsledok nás neraz príjemne prekvapil. Úpravu pomocou funkcie Clarity prirovnávajú vývojári aplikácie k režimu HDR, údajne poskytuje kvalitnejší výsledok. Nie vždy to tak je, aj HDR, aj Clarity však majú svoje čaro. Dodajme, že žiadna zfotografických aplikácií neumožňuje fotiť v režime HDR takým spôsobom, ako to ponúka natívna aplikácia Kamera. Keby sme mali zhrnúť porovnanie do jednej vety – KitCam aj Camera+ poskytujú prakticky totožnú funkcionalitu, KitCam však disponuje bohatšou ponukou funkcií avlastností.
Cena: 0,89 EUR
Top Camera
Fotografická aplikácia do tretice: Top Camera ponúka
prakticky totožnú funkcionalitu ako predchádzajúca dva nástroje. Vporovnaní
skonkurenciou nás zaujala možnosť upravovať priamo pri fotení jas, kontrast,
saturáciu adokonca aj teplotu farieb. Samozrejmá je možnosť manuálne
upravovať zaostrenie aexpozíciu.
Aj Top Camera umožňuje zapnúť blesk vrežime neustáleho svietenia. Na rozdiel od konkurenčných nástrojov táto aplikácia disponuje aj režimom HDR. Fotografia HDR sa vytvorí ztrojice samostatných snímok, pričom každá má iné osvetlenie. Zhľadiska používania je však fotenie HDR oveľa pohodlnejšie vaplikácii Kamera – Top Camera vytvára fotku HDR dlhšie, na druhej strane vniektorých prípadoch je výsledok krajší. K samozrejmostiam patrí editor fotiek, porovnateľný snástrojmi vaplikácii Camera+. Zaujímavý je aj režim pomalej uzávierky, ten však pri bežnom fotení veľmi nevyužijete.
Cena: 2,69 EUR
Android
Vprípade platformy Android je situácia rôznorodá. Na trhu sa nachádzajú modely z rôznych cenových kategórií, čomu neraz zodpovedá aj použitý senzor arozlíšenie fotoaparátu. Pomerne kvalitné senzory sa však čoraz častejšie objavujú aj vmodeloch strednej triedy, samozrejme, tie najlepšie nájdete vo vlajkových lodiach. Vrámci androidových telefónov chválime napr. Samsung Galaxy SIII alebo horúcu novinku – telefón Xperia Z. Na trh prichádzajú aj typickí výrobcovia fotoaparátov smodelmi založenými na Androide (napr. Nikon). Čo sa aplikácii týka, Android ponúka niekoľko zaujímavých fotografických nástrojov, ich možnosti afunkcie však zaostávajú za aplikáciami pre operačný systém iOS.
Pudding Camera
Aplikácie pre Android umožňujú manuálne ovládať zaostrenie, ale expozíciu už nie. Takisto nemožno uzamykať vyváženie bielej, hoci niektoré aplikácie ponúkajú niekoľko základných profilov snastaveniami. Nie však Pudding Camera – táto aplikácia poskytuje základné možnosti úprav. Je určená skôr na kozmetické úpravy pomocou rôznych filtrov aefektov. Pudding Camera takisto umožňuje meniť jas. Aplikácia je určená skôr menej náročným používateľom, kjej prednostiam patrí skutočnosť, že je kdispozícii zadarmo.
Cena: zadarmo
Camera ZOOM FX
Camera ZOOM FX je jedna zaplikácií, ktoré potešia aj náročnejších používateľov, samozrejme, vrámci možností platformy Android. Aplikácia umožňuje zaostrovať viacerými spôsobmi, nechýba ani spomínané manuálne zaostrovanie ťuknutím na displej. Kdispozícii sú aj rôzne profily so špecifickým vyvážením bielej. Camera ZOOM FX podobne ako klasické fotoaparáty ponúka aj niekoľko prednastavených scén. Nechýbajú ani pomôcky typu mriežky, indikátora stability atď., ale ani efekty afiltre arôzne režimy fotenia (stabilizátor, časovač, rýchle fotenie, koláž atď.). Camera ZOOM FX je jedna znajlepších fotografických aplikácií pre Android, svojou funkcionalitou pripomína Cameru+ pre iOS.
Cena: 1,99 EUR
Camera360 Ultimate
Táto aplikácia predstavuje bezplatnú alternatívu knástroju Camera ZOOM FX. Dizajn je menej elegantný, ale základné funkcie sú totožné – nastavovanie vyváženia bielej, jasu, rôzne prednastavené scény, ponuka efektov atď. Ak si chcete na Androide vyskúšať nejakú fotografickú aplikáciu zadarmo, Camera360 Ultimate je náš tip.
Cena: zadarmo
Verdikt PC REVUE
Zariadenia s iOS disponujú lepšou ponukou fotografických aplikácií. Vrámci testovaných nástrojov nás oslovil najmä KitCam – ide ošpičkovú utilitu s viacerými pokročilými funkciami. Ak chcete využívať iPhone ako fotoaparát, táto aplikácia vám poskytne potrebné nástroje. Menej nároční používatelia si vystačia saplikáciou Camera+. Vprípade Androidu nás ztestovaných aplikácií oslovila Camera ZOOM FX, prípadne bezplatná alternatíva Camera360 Ultimate. Ich funkcionalita síce zaostáva za nástrojmi pre zariadenia s iOS, vrámci Androidu však ide ojedno znajlepších riešení. Vo všeobecnosti koštatujeme, že dnešné highendové inteligentné telefóny ponúkajú dostatočnú hardvérovú asoftvérovú výbavu (predstavené aplikácie sú toho príkladom), aby ste ich mohli využívať na bežné fotenie, ktoré sa kvalitou približuje klasickým kompaktným fotoaparátom.
Snapseed – výborný editor zadarmo
Oaplikácii Snapseed sme písali vPC REVUE už dávnejšie. Medzičasom sa však tento výborný editor objavil aj na platforme Android, ato za lákavú cenu 0 EUR. Aplikácia je dostupná zadarmo aj vprípade operačného systému iOS, ak teda hľadáte šikovný aelegantný editor, ktorý ponúka základné funkcie apokročilé efekty, Snapseed vás nesklame. Túto aplikáciu odporúčame aj nováčikom, úprava fotiek je intuitívna ajednoduchá.
Sony Xperia Z
Sony Xperia Zje najnovší „fotomobil“, ktorý vyniká senzorom srozlíšením 13,1 Mpix. Dokáže fotiť vrežime HDR, navyše ide oprvý telefón na svete, ktorý podporuje aj nakrúcanie videa HDR. Xperiu Z sme otestovali vpraxi amusíme uznať, že rozdiely vprípade HDR videa sú zrejmé. Ide oužitočnú vlastnosť, vďaka ktorej pôsobí výsledné video realistickejšie akrajšie. Telefón disponuje aj výbornými funkciami vrámci natívnej fotografickej aplikácie – nechýba možnosť fotiť panorámu či prednastavené scény ako vprípade klasických fotoaparátov. Xperia Zsi poradí aj so slabšie osvetlenou scenériou. Ak hľadáte telefón, ktorý môžete plnohodnotne využiť ako fotoaparát, Xperia Zvaše kritériá spĺňa.