S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Smartfóny pre každého a farebný iPhone

Archív NXT
0

Test telefónov bol tentoraz okorenený nielen novým modelom Apple iPhone 5C, ale aj ďalšími modelmi, ktoré prišli na trh. Jednak sa pochlapila spoločnosť LG atakisto tu máme klasiku sozlepšenými parametrami zrodiny HTC Desire.Nechýba novinka značky GSmart, ktorá chce zamiešať karty na trhu stelefónmi najmä nastavením (ne)prekonateľnej ceny.

Nevynechajte ani našu exkluzívnu recenziu aveľké hodnotenie iPhonu na serveri ITNews.sk. Dozviete sa nielen technologickú výbavu telefónu, ale aj to, ako na nás vpraxi pôsobil.


Zamerali sme sa aj na to čo urobiť s vašim smartfónom, aby vydržal na batériu dlhšie a pridávame aj možnosť hardvérové vylepšenia výdrže na batériu.

QR_Iphone_ITNEWS.png

Test telefonov - nahlad 01-2.jpg

Technické parametre avýsledky benchmarkov testovaných smartfónov

Apple iPhone 5C

Za posledné roky sme si zvykli, že každú jeseň príde na trh nový iPhone, ktorý je okúsok lepší než predchádzajúci model. Tentoraz sa však Apple rozhodol vyskúšať inú stratégiu ana trh uviedol dva nové modely. iPhone 5S je nástupcom „päťky“ spred roka aprináša viacero zlepšení.

iPhone5C.jpg

Vtomto článku testovaný iPhone 5C neprináša nič nové, je to v podstate iPhone 5, ktorý je prebalený do plastu. Cenovo oniečo dostupnejší iPhone, ako alternatíva knovému high-end modelu, by bol vítaným spestrením. Problém je v tom, že cena nového 5C je na úrovni toho najlepšieho, čo konkurencia ponúka.

Hoci plastový iPhone nepôsobí tak elegantne ako jeho hliníkový súrodenec, vžiadnom prípade nemôžeme hovoriť, že by navodzoval dojem lacného telefónu. Pôsobí ľudovejšie, vedľa plastových Samsungov alebo Lumií sa určite nestratí. Pozitívny je aj dojem zdržania telefónu vruke. Vtomto smere Apple chválime, aj pri výrobe plastového modelu sa snaží dodržiavať vysoké štandardy. Keďže vredakcii dlhodobo používame aj iPhone 5, testovanie 5C bola príjemná zmena, na iné telo sme si nemuseli dlho zvykať anemali sme pocit, že by sme vymenili náš telefón za niečo menej kvalitné.

Do veľkej miery je to dané aj tým, že používateľský zážitok zpráce s operačným systémom iOS 7 je totožný siPhonom 5. Oba modely majú totiž tie isté vnútornosti – 4-palcový displej Retina srozlíšením 1136 × 640, 32-bitový dvojjadrový procesor Apple A6 sfrekvenciou 1,3 GHz, 1 GB operačnej pamäte a8 Mpix zadný fotoaparát so stabilizáciou obrazu ajedným bleskom. Jediné zlepšenie je výdrž batérie dlhšia približne o10 %. Kdispozícii je model sinterným úložiskom skapacitou 16 GB a32 GB, rozdiel vcene je približne 100 eur. iPhone 5C je takisto dostupný vrôznych farbách – bielej, modrej, žltej, ružovej azelenej.

Testovanie iPhonu 5C tak môžeme definovať ako opätovné porovnanie minuloročného modelu saktuálnou konkurenciou. Apple má výhodu zhľadiska výborne optimalizovaného operačného systému. Procesor, ktorý poháňa iPhone 5C, je viac ako dostatočne rýchly aplynulý aj dnes. Samozrejme, vporovnaní s5S plastový iPhone mierne zaostáva. Tento rozdiel však momentálne pocítite prakticky iba vaplikáciách, ktoré sú náročné na výkon, ako je napr. hra Infinity Blade III. Včom však iPhone 5C všeobecne zaostáva, je kvalita zadného fotoaparátu. Ten síce dokáže poskytnúť aj na dnešné pomery veľmi dobrú kvalitu fotiek avidea vo full HD rozlíšení, konkurencia sa však chváli ešte modernejšími technológiami.

iPhone 5C je zaujímavý experiment. Telefón ponúka veľmi dobrú kvalitu, čo sa týka použitého plastu, konštrukcie aj hardvéru. Zamrzí však cena, pomer cena/výkon je najväčší nedostatok nového modelu, najmä ak kupujete telefón za plnú sumu. Vlastníci iPhonov, ktorí chcú upgradovať, vymenia svoje staré modely za 5S anových používateľov asi 5C zradov majiteľov Androidov nezláka. Odradí ich cena.

Hodnotenie

Kvalitné plastové telo, výborný pocit zpoužívania telefónu
Cena, technológia je recyklovaná zo staršieho iPhonu 5


Cena: 609,05 EUR
Zapožičal: O2

GSmart Aku A1

GSmart je ešte stále relatívne nová značka na poli smartfónov. Patrí známemu výrobcovi Gigabyte, čo nie je nijaký nováčik na IT trhu. Značke GSmart sa na Slovensku vcelku darí, ponúka smartfóny orientované na cenu, pracujúce sdvoma SIM kartami súčasne. Aku A1 je typický zástupca aktuálne najžiadanejšej kategórie 4,5-palcových smartfónov. Ponúka výkon energeticky úsporného štvorjjadrového procesora, prácu sdvoma SIM kartami súčasne (Dual SIM Dual Stand-by) ahlavne jehocenovka je hlbšie pod hranicou 200 eur.

Aku A1_Frontback_04.jpg

Zdizajnového pohľadu ide ojednoduchý aprakticky spracovaný telefón. Čierne lesklé plasty vokolí displeja prechádzajú vzadnej časti do matného pogumovaného čierneho plastu, ktorý sa veľmi príjemne drží vrukách. Batéria je vymeniteľná anad ňou sa nachádzajú dve šachty na klasické SIM karty (jedna 3G, druhá 2G) ašachta na pamäťovú kartu microSD do max. kapacity 32 GB. Telo modelu Aku A1 nezachytáva odtlačky prstov, elegantne sú spracované prechody pri konektoroch, ako je 3,5 mm jack amicroUSB na hornej hrane. Skoro 150 gramov hmotnosti sa nám však na takýto telefón zdá trochu veľa. Súčasťou balenia je, samozrejme, nabíjačka aslúchadlá, tie majú priemernú kvalitu.

Displej sveľkosťou uhlopriečky 4,5 palca ponúka priemerné rozlíšenie 854 × 480 pixelov. Pri prvom pohľade by sme povedali, že ide olacnejší panel IPS sdobrými pozorovacími uhlami, vpraxi je to však veľmi dobrý LCD panel TFT. Rozlíšenie napriek tomu, že nie je HD, úplne postačí na potreby tohto telefónu. Prekvapila nás najmä výborná dotyková technológia, vôbec sme nemali problémy spreklepmi, prípadne oneskorenou reakciou displeja. Veľká pochvala vtomto smere pre GSmart.

Dostatočne výkonný aenergeticky úsporný štvorjadrový smartfón scenovkou pod 200 eur? Áno, aj to sa dá. Základom je čip MediaTek MT6589, čo je prvé komerčne dostupné štvorjadro Cortex A7 typu SoC. Vpraxi ponúka výkon A9-ky taktovanej na 1 GHz. Skrátka je to špeciálne dizajnovaný procesor pre entry-level smartfóny, ktorý ponúka výkon vlajkových lodí spred roka aaktuálne asi 40 % výkonu najvýkonnejších smartfónov súčasnosti. Pritom je však energeticky anajmä cenovo úsporný.

Operačným systémom je Android vo verzii 4.2.1. Výhoda značky GSmart je v tom, že ponúka prakticky čistý Android sminimálnou grafickou nadstavbou. Šetrí to RAM aprenecháva tak priestor používateľovi – 1 GB pamäte RAM stačí aj pri poriadnom „naprataní“ telefónu aplikáciami. Aku A1 bol vcelku svižný model adobre sa sním pracovalo. Sem-tam potreboval čas na „rozdýchanie“, keď sme od neho chceli veľa, ale onervy sme neprišli. Škoda, že zostali len 4 GB internej pamäte, našťastie je tu šachta microSD.

Zkomunikačných rozhraní je kdispozícii Wi-Fi (802.11b/g/n), HSPA do 7, 2 Mbit/s pri sťahovaní a5,76 Mbit/s pri odosielaní dát, nechýba Bluetooth (aj keď iba verzia 3.0) anajmä A-GPS. Pri smartfóne GSmart Maya sa používatelia sťažovali na prakticky nepoužiteľné GPS, Aku A1 tento problém vyriešilo. Nechytá signál najrýchlejšie, ale vspolupráci sGoogle Maps vás bude navigovať pohodlne. Fotoaparát srozlíšením 5 Mpix je skôr povinná jazda. Nerobí zlé fotografie, ale ak chcete fotomobil, určite ho nenájdete vtelefóne vcene pod 200 eur. Batériu skapacitou 2000 mAh sme nabíjali každý večer pri náročnom používaní aasi raz za dva dni, ak sme boli kAku A1 šetrnejší. Vcelku GSmart Aku A1 chválime, pretože ako jeden zmála telefónov na trhu ponúka výkon štvorjadrového procesora vcene hlbšie pod 200 eur.

Hodnotenie

Cena, výkon, Dual SIM, výborne sadne do ruky, kvalitná dotyková technológia
Priemerné rozlíšenie displeja, slabší fotoaparát, vyššia hmotnosť

Cena: 179 EUR
Zapožičal: ASBIS SK



HTC Desire 500

Ďalší model soznačením Desire prichádza na trh do silnej konkurencie, no zato má čo ponúknuť. Funkcie, ktoré sme videli vHTC One, sa presunuli aj sem, ahoci je tu Android len vo verzii 4.1.2, používatelia si vychutnajú už aktualizované rozhranie HTC Sense 5. Telo telefónu je lesklé, hladučké aoblé. Na fotografiách vyzerá efektne, po chytení do rúk na ňom budete mať okamžite odtlačky prstov atrochu sa šmýka vruke. Nič kritické, no aby telefón zostal aj naďalej lesklý, budete naň musieť dávať naozaj pozor.

htc-desire-500-black-en-slide-02-zoom.jpg

Externý reproduktor je umiestnený na zadnej strane vklasickom monofónnom formáte. Čiže integrovanú technológiu Beats Audio si vychutnáte pri tomto modeli len po pripojení slúchadiel. Spodná časť pod displejom sa nám zdala trochu rozmerná, pretože sú na nej len dve tlačidlá, ato na pohyb späť avstup na hlavnú obrazovku. Výrobca priradil tomuto tlačidlu ajďalšie funkcie. Pri dvojitom ťuknutí sa zobrazia naposledy použité aplikácie, pri dlhom stlačení vyhľadávanie Google, keďže Google Now unás nefunguje vtakom režime ako pri podporovaných krajinách.

Spodná hrana obsahuje konektor microUSB, horná tlačidlo na vypnutie aaudiokonektor, na boku potom nájdete tlačidlá na ovládanie hlasitosti, fotoaparát sa ovláda prostredníctvom displeja. Fotky sú dostatočne ostré, no zaostrovanie trvá oniečo dlhšie ako pri vyspelejších (a drahších) modeloch tejto značky. Funkcia Zoe tu síce nie je, no Desire 500 poskytuje možnosť pripraviť 30-sekundové video zo sekvencie obrázkov smožnosťou pridať hudobné pozadie. Fotenie popri nakrúcaní videa je už bežné, svoj podiel má na tom aj hardvérová výbava. Je tu totiž štvorjadrový procesor, ahoci je taktovaný len na 1,2 GHz, používateľ získava funkcie náročnejšie na výkon, ktoré by tu inak nemohli byť.

Rýchlosť CPU cítiť pri bežnom používaní telefónu, rovnako aj vkooperácii s1 GB operačnej pamäte. Plynulý beh sme pozorovali aj pri použití webového prehliadača aprepínaní programov. Skrátka, čo sa výkonu apeňazí vynaložených na tento smartfón týka, získate za ne pohotové zariadenie. Úložného priestoru je pomenej, aak chcete na telefóne prehrávať filmy, bude potrebná karta microSD.

Výhodné je, že podporuje rozšírenie až do 64 GB. Ako sme už uviedli, rozhranie je povýšené na najnovšiu verziu 5, takže je tu aj hlavná obrazovka vrežime BlinkFeed. Zobrazujú sa vnej najnovšie správy na Facebooku ainých sociálnych sieťach, poslúži aj ako čítačka RSS. Na túto vec si treba zvyknúť, výrobca ju do rozhrania hlavnej obrazovky pretlačil bez možnosti ju vypnúť alebo deaktivovať. Môžete však zmeniť hlavnú obrazovku apo stlačení dotykového tlačidla bude hlavná tá, ktorú si prispôsobíte svojmu vkusu. Zaujímavé je aj to, že zhlavného panela sa nedajú ikony odobrať, ak nie ste vhlavnom menu. Výrobca síce uviedol nové rozhranie, no podľa nás sa to tak trochu prekombinoval azamotal.

Desire 500 je model, ktorý má veľmi dobre postavenú cenu vzhľadom natechnologickú výbavu. Aj napriek menším námietkam je rozhranie Sense stále dobrá voľba z grafickej aj funkčnej stránky. Výborné je aj zálohovanie dát do konta HTC vrátane nastavenia systému.

Hodnotenie

Efektné telo, štvorjadrový CPU, Sense 5, pomer technologickej výbavy k cene
Bez NFC, len 4 GB úložného priestoru, lesklé telo priťahuje odtlačky prstov

Cena: 249 EUR
Zapožičal: HTC

LG G2

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Keď vydalo LG prvú špecifikáciu modelu G2, bol to prvý smartfón na svete sosupervýkonným štvorjadrovým procesorom Snapdragon 800 staktom 2,26 GHz na jadro. Aaj ostatná výbava stála za to. Všetci sa však báli koncovej ceny. Oto väčšie prekvapenie prišlo, keď LG oznámilo cenu pre slovenský trh – pod 500 eur! O jednej zo štyroch najlepších vlajkových lodí súčasnosti na trhu smartfónov (spolu sHTC One, Samsung Galaxy S4 a Sony Xperia Z1) sa hovorí, že bude zároveň hardvérovým základom pre piatu generáciu Nexusu.

G2_Global_Onshot _(B)(1).jpg

G2 prináša nový štýlový dizajn, ato hneď zdvoch dôvodov,oba postrehnete už na prvý pohľad. Na úvod je to displej, ktorý tvorí až 80 % prednej plochy (čo je aktuálne najviac spomedzi smartfónov), takže vrovnakých rozmeroch, ako má Galaxy S4, ponúka model od LG o0,2 palca väčší displej. Toto si treba vyskúšať naživo, naozaj to stojí za to.

Druhý výrazný dizajnový prvok je premiestnenie tlačidiel ovládania hlasitosti auzamykacieho tlačidla zbočných hrán dozadu pod fotoaparát. Vytvorí to po prvé čisté bočné hrany a po druhé umožní intuitívne ovládanie zvuku počas telefonovania. Nemusíte sa báť, telefón sa dá odomykať dvojitým poklepaním po displeji, len to funguje asi v80 % prípadov. Praktické ovládanie zvuku pri telefonovaní je fajn, menej praktické je to pri počúvaní hudby. Potešil nás infračervený port na ovládanie všetkého vdomácnosti, čo sa takýmto portom ovládať dá. MicroUSB sMHL je už dnes štandard, stereoreproduktory sDolby Mobile výrobca chváli, no podľa nás hrajú priemerne kvalitne apriemerne hlasno. Určite však nemajú na vyspelejšiu konkurenciu.

Lahôdkou tohto telefónu je 5,2-palcový True HD+ displej srozlíšením 1920 × 1080 pixelov. Panel IPS je skutočne kvalitný, ponúka špičkové pozorovacie uhly (konštatujeme, že aktuálne najlepšie na trhu) avýbornú svietivosť. Niektoré médiá vychvaľujú vernosť farieb, podľa nášho názoru sú však farby presýtené amierne posunuté od priestoru sRGB. Automatická regulácia jasu funguje pomerne pomaly, niekedy sme museli siahnuť po manuálnom nastavení. Za čo však tento displej rozhodne treba pochváliť, je jeho veľkosť vpomere kveľkosti šasi. Vtomto jednoducho výrobca primodeli G2 trafil do čierneho.

Ateraz ktej nabitej výbave – štvorjadro Qualcomm Snapdragon 800 2,26 GHz je aktuálne najvýkonnejší mobilný procesor integrovaný do smartfónov. Sekundujú mu 2 GB pamäte RAM apoužívateľ má kdispozícii 16 GB pamäte flash. Aspoň na papieri, vpraxi je to iba o niečo viac ako 10 GB. Pamäťové karty microSD G2-ka nepodporuje, takže si budete musieť jednoducho stými 10 GB vystačiť. Android 4.2.2 funguje svižne, tu nemôžeme mať najmenšiu výhradu. Operačný systém je výrazne prispôsobený, čo vidieť už len potiahnutím notifikačnej lišty nadol. Ponúka množstvo možností aza to LG chválime. Celá grafická nadstavba „žerie“ počas behu systému asi polovicu pamäte RAM.

Kfotoaparátu sa vyjadríme asi trochu striedmejšie. Áno, obrovská výhoda pri foteníG2-kou je optická stabilizácia (dvojosová). Úprava ISO, vyváženie bielej, Burst Mode, panoráma, režim HDR – toto všetko nájdeme aj ukonkurencie. Takže vo výsledku by mal 13 Mpix fotoaparát vytvárať nádherné snímky. Áno, zvládne to, ale najmä vexteriéri.

Vinteriéri za umelého osvetlenia sa nám prakticky nepodarilo vytvoriť ostrý záber avtesnať 13 Mpix snímač do čipu identickej veľkosti, kde bol predtým 8 Mpix snímač. To vpraxi znamená, že čip má viac práce sredukciou šumu ako svýslednou kvalitou snímky. Fotoaparát na G2-ke sa nám zdal „nemastný-neslaný“. LG G2 by sme si však kúpili pre full HD video v60 fps, teda smožnosťou 2× slow-motion. Atu prácu optickej stabilizácie aj výrazne cítiť.

Na záver kvýdrži, čo je pre nás asi najväčšie prekvapenie. Batéria skapacitou 3000 mAh vydržala pri našom náročnom „žmýkaní“ dva dni, čo je o50 ÷ 80 % viac ako pri ostatných vlajkových lodiach. Model G2 (dostupný vbielej ačiernej) má výraznú šancu na úspech na vianočnom trhu medzi používateľmi. Dôvod je jasný – cena, vrámci ktorej dostal do telefónu výrobca prakticky všetko, po čom dnešný používateľ túži. Pomerom ceny avýkonu zostáva LG G2 aktuálne neprekonaný.

Hodnotenie

Pomer ceny a výkonu, displej, dizajnový prístup, IR port, výdrž batérie
Chýba microSD, odomykanie dvojitým poklepaním nefunguje vždy spoľahlivo, horšie fotografie v interiéri

Cena: 489 EUR
Zapožičal: LG

LG Optimus L9 II

Inovovaná séria telefónov LG Optimus má ďalšieho nasledovníka, čím sa kompletizuje celá séria L II. Novinky sú jednak dizajnové, no stále ide ovzhľad, na ktorý sú používatelia zvyknutí zvyšších modelov tohto produktového radu. Neodmysliteľné sú aj zmeny na poli technologických noviniek aparametrov.

pic01.jpg

Telefón sa dodáva vbielej ačiernej farbe amá striedmy dizajn, vhodný pre každú skupinu používateľov. Priznávame, pôsobí viac pracovne ako štýlovo. Ovládanie je riešené tromi dotykovými tlačidlami pod displejom. Pri 4,7" displeji sme spôsob ovládania ocenili aje fakt, že spríchodom štvrtej verzie Androidu sa výrobcovia snažili okoncept ovládania len cez virtuálne prvky na displeji.

Po čase sa výrobcovia vracajú kzavádzaniu úplnej súpravy tlačidiel, čo znamená, že ovládanie sa zjednoduší aj pre používateľov smenšou rukou. Kontextové menu zobrazíte dotykovým tlačidlom anetreba ho hľadať vhornej časti displeja. Predný fotoaparát srozlíšením 1,3 Mpix slúži nielen na fotografovanie autoportrétov, ale vďaka funkcii sledovania očí ponechá displej zapnutý včase používania telefónu.

Je to teda ďalší výrobca, ktorý sa po Samsungu rozhodol využiť takúto možnosť predného fotoaparátu. Funkcia sa dá vprípade potreby vypnúť. Na multimediálne využitie máte kdispozícii stereofónne reproduktory na spodnej hrane po stranách konektora microUSB. Pri vertikálnom použití telefónu je to príjemné rozšírenie zvuku. Hranie hier je však slabšia stránka, keďže otočením telefónu do horizontálnej polohy palcom spoľahlivo zakryjete oba reproduktory. Funkcia Dual Carrier, s ktorou prichádza tento model, zabezpečí rýchle dáta. Porovnateľnú rýchlosť sLTE si však vychutnáte len v najväčších mestách Slovenska a knim pridružených lokalitách a,samozrejme, s adekvátnou dátovou tarifou.

Kdispozícii je aj istá forma zobrazenia dvoch aplikácií naraz. Zlepšená funkcia QSlide 2.0 ich má vo výbave dovedna päť. Môžete tak sledovať video, zobrazovať internetové stránky alebo používať kalkulačku, kalendár apoznámky. Zatiaľ nie je umožnené pridávať vlastné programy, teda aj video treba zobrazovať vsystémovej aplikácii.

Nechýba ani funkcia QuickMemo na písanie poznámok na displeji vakejkoľvek aplikácii. Tu sme opäť ocenili dedikované tlačidlo na boku telefónu. Rýchle nastavenia sú dostupné zhornej lišty systému. Zobrazuje sa tu nastavenie zvuku, dátových spojení, jasu, aplikácií QSlide aďalšie možnosti. Počet možností aich poradie sa dá upraviť.

Silná stránka je nadstavba systému, nastavenia sa dajú zálohovať bez potreby inštalácie externej aplikácie atakisto je tu množstvo efektov anastavení správania hlavného menu aúvodnej obrazovky. Nová verzia L9-ky je určite krok vpred. Výrobcovi nešlo oto, aby vám novinkou vyrazil dych, ale chcel poskytnúť spoľahlivý telefón spreverenými vlastnosťami afunkciami zpredošlej série. Pridal na technickej výbave apripojil softvérové zlepšenia.

Hodnotenie

Telo telefónu akvalita spracovania, funkcie QuickMemo aQSlide, nadstavba systému
Len menšie zlepšenia

Cena: 269 EUR
Zapožičal: LG Electronics

Verdikt PC REVUE

Apple iPhone 5C je úplne špecifický telefón. Buď si ho obľúbite, alebo budete hľadať dôvody, prečo ho nechcete. Cena je premrštená, ahoci takmer ide oklon staršieho iPhonu 5, z hľadiska technickej výbavy mu nemáme čo vytknúť. GSmart Aku A1 je nielen novinka, ale aj nová značka na poli smartfónov. Snaží sa uchytiť na trhu vynikajúcou cenou atakisto zodpovedajúcou výbavou.

Vsúvislosti so stanovenou cenou mu odpúšťame mierne neduhy voblasti fotenia adispleja. HTC Desire 500 je solídny zástupca produktovej rodiny Desire aide o vyladený aspoľahlivý telefón na všestranné používanie. Ocenili sme komfort pri používaní, nevýhodná je len jedna kozmetická záležitosť – jeho telo je dokonalý lapač odtlačkov.

LG G2 je prémiový telefón aG ako Genius ho jednoznačne klasifikuje na popredné umiestnenie medzi dostupnými telefónmi. Prináša nadrozmerný displej vpomere k veľkosti svojho tela, extra výdrž batérie ašpičkové funkcie využiteľné vpráci alebo počas voľna. LG Optimus L9 II sa netají, že je nástupcom predošlej L9-ky. Pridáva však aktualizované funkcie apríjemnú nadstavbu OS,to všetko stechnickým parametrami, ktoré od telefónu očakáva pokročilý používateľ.


V tejto časti sme demonštrovali konkrétny postup na predĺženie životnosti batérie v smartfónoch.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať