Smartfóny so zaujímavými funkciami a vzhľadom
Test telefónov sa opäť nesie v znamení modelov, z ktorých si vyberie každý. Vybrali sme tri značky a modely s rôznou výkonnosťou. HTC Desire X je ďalší prírastok do série Desire a zatiaľ ide o najmenší model. Samsung Galaxy SIII mini je rozhodne správny krok výrobcu, vlastnosti radu Galaxy SIII si tak užijú aj používatelia citlivejší na cenu. Sony Xperia J je telefón s prehnutým tvarom a podobne ako model Xperia tipo patrí do rúk menej náročným používateľom.
HTC Desire X
Šikovný telefón do každej ruky, aj takto by sa dal zhodnotiť nový Desire - pokračovateľ telefónov s týmto názvom. Výrobca kedysi zúžil rozmery telefónu a tentoraz nový Desire ešte zmenšil. Z konštrukčnej stránky sa nám vyhotovenie páčilo, telefón sa dobre drží v ruke. Na prvý pohľad sa zdá, akoby sa SIM karta zakladala zboku a telefón nemal vymeniteľný akumulátor. Opak je však pravda, ide o štandardný model, no lícovanie je také presné a pevné. Klasické rozlíšenie displeja modelu vyššej triedy dopĺňa udomácnená značka Beats Audio.
Výrazným spôsobom zlepšuje reprodukciu zvuku a spoluprácu s hudobným domom a producentom Dr. Dre hodnotíme pozitívne. Po bokoch sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti, port microUSB, horná hrana má 3,5 mm konektor a tlačidlo na vypnutie displeja. V čase testovania bežal telefón na verzii 4.0 operačného systému Android. Základnú pamäť s kapacitou 4 GB môžete rozšíriť o 32 GB prostredníctvom pamäťovej karty, ktorá sa vkladá pod akumulátorom. Chválime 768 MB operačnej pamäte. Pri práci s aplikáciami to spoznáte, hlavne ak chcete znovu aktivovať tie, ktoré bežia na pozadí. Displej je dobre čitateľný aj na priamom svetle. Ďalšia prednosť je fotoaparát. Má síce len 5 Mpix, ale tí, ktorí sa vyznajú, vedia o honbe za megapixelmi svoje. Preto viac ako počet megapixelov oceňujeme, že naozaj dobre fotí. Na priamom slnku si však treba dať pozor na prepálené časti snímky. S tým pomôže funkcia na vyhotovenie viacerých záberov a automatické vybratie najlepšieho obrázka. Limit je nastavený na 20 snímok v jednej dávke, dá sa však povoliť ešte väčší počet. Fotoaparát je rýchly a to platí aj pre celý systém. Dvojjadrový procesor s frekvenciou 1 GHz na jadro robí svoje a s akumulátorom to počas používania nie je také kritické. Priamo pri nakrúcaní videa dokážete odfotiť požadovanú scénu vďaka tomu, že je na displeji zobrazené aj tlačidlo na fotografovanie. Video však má rozlíšenie len 800 × 480 pixelov, a to pri 20 sn./s. Základná výbava obsahuje HTC Sense vo verzii 4.1. Je zaujímavé, že výrobca neumožnil otáčanie domácich obrazoviek v kruhu, a ak sa dostanete na poslednú, musíte sa na prvú posúvať späť cez všetky predchádzajúce. Rovnako sme prekvapení z vynechania možnosti voľby počtu domácich obrazoviek. Inak prostredie chválime a aj na zmenšenom písme, ktoré sa dá nastaviť, uvidíte všetko čitateľne. Ponuka HTC totiž využíva tučné fonty. Opomenúť nesmieme ani základnú výbavu, ktorá niektorým drahším modelom iných značiek stále chýba. Ide napríklad o časovač, stopky, funkciu blesku ako príručného svetla, možnosť synchronizácie dát s Outlookom cez HTC Sync a ďalšie. Graficky výborne zvládnuté widgety, témy obrazovky, tapiet a zvuky sú samozrejmosti. Pri takomto množstve doplnkov si môžete kompletne prispôsobiť, ako bude rozhranie vyzerať.
Hodnotenie
+ Rozmery a tvar, rýchlosť/výdrž, Beats Audio, fotoaparát
- Chýba definovanie počtu obrazoviek a ich pretáčanie dookola
Cena: 319 EUR
Zapožičal: HTC
Samsung Galaxy SIII mini
Je pre vás Galaxy SIII veľký alebo pridrahý? Výrobca tu má vydanie s charakteristickým prívlastkom mini. Oproti pôvodného modelu je zmena rozmerov markantná, no technologické vymoženosti, ktoré má model mini, môžu iné telefóny závidieť. Výrobca zvolil dizajn v duchu „veľkého brata", no prijali by sme niektoré zmeny. Napríklad pri takomto malom telefóne by sa nám tlačidlo na vypnutie displeja hodilo na hornej hrane. Prakticky neustále sme ho zapínali pri vkladaní do vrecka, a tak aj vymoženosti v rozšírenej správe odomykania obrazovky sme si museli odpustiť. Neraz sme našli rozpísaný e-mail alebo takmer vytočené náhodne zadané číslo.
Akosi býva zvykom, že len veľké telefóny sa držia dvoma rukami, ale lesklý a hlavne kĺzavý dizajn nás prinútil zmeniť zažité návyky ovládania. Vo výbave je dvojjadrový CPU s frekvenciou 1 GHz na jadro a 1 GB operačnej pamäte RAM. To je dostatok na solídny základ, hoci výkonovo je to menej oproti modelu Galaxy SIII. Je fajn, že výrobca ponechal efekty vodnej hladiny na uzamknutej obrazovke, no pri použitom CPU sa s touto animáciou trochu prepočítal, to platí aj pri prepínaní programov. Telefón nie je vyslovene pomalý, ale oproti iným modelom na trhu v tejto cenovej hladine sa nám zdal menej svižný. Hneď však treba pochváliť displej super AMOLED. Hrať sa s telefónom je radosť a rozmer uhlopriečky 4 palce tiež nie je na zahodenie. Túto úlohu Samsung zvládol veľmi dobre. Čo robí telefón zaujímavým a čím necháva svoju konkurenciu ďaleko vzadu, sú špeciálne vlastnosti, ktoré inde len tak nenájdete. Sú to drobnosti, ktoré však potešia. Napríklad pri listovaní v telefónnom zozname vytočíte otvorený kontakt len tým, že si telefón priložíte k uchu. Krátke zavibrovanie oznámi vytáčanie hovoru. Zostal aj excelentný multitasking, a tak si môžete videosúbor prehrávať samostatnom okne nad inými aplikáciami. Telefón možno odomykať aj prostredníctvom rozpoznania tváre. Softvér si uloží niekoľko snímok a rozpoznávanie funguje vcelku spoľahlivo aj v iných svetelných podmienkach a v iných uhloch, než pri akom si nasnímal vašu tvár. Je to veľmi dobrá funkcia pre každého, kto si chce zamykať telefón na zabezpečenie dát, no omrzelo ho vyťukávanie PIN kódu alebo odomykanie grafickou stopou po displeji. Funkcia S Voice je zaujímavá na zadávanie rôznych príkazov, ale slovenčina nie je zatiaľ podporovaná. Je fajn, že si prostredníctvom hlasu zadáte kompletnú udalosť do kalendára alebo napríklad nastavíte budík, prípadne spustíte vybranú aplikáciu. Pri teste sme použili anglické rozpoznávanie, kde sa prejavili naše rezervy vo výslovnosti. Na akcente bude treba rozhodne zapracovať J. Extra funkcia pri čítaní kníh je rozpoznanie, že sa na displej pozeráte, a tak ten nezhasne ani po nastavenom limite. Rovnako aj upozornenie na zmeškané udalosti, keď sa priblížite k telefónu. Vcelku ide o mladšie dvojča Galaxy SIII.
Hodnotenie
+ Unikátne rozšírenia funkcií, podpora veľkého počtu gest na ovládanie, kapacita RAM, video premietané nad aplikáciami
- Prostredie navrhnuté pre SIII a umiestnené do telefónu s nižším výkonom, S Voice nepodporuje slovenčinu
Cena: 359 EUR
Zapožičal: Samsung Slovensko
Sony Xperia J
Model s označením J považujeme za akýsi hybrid telefónov Xperia U a Xperia Arc. Pre fanúšikov netradičných čŕt bude tento model ako stvorený. Prehnutá zadná časť dodáva telefónu punc nevšednosti a z dizajnovej stránky vyzerá skutočne zaujímavo. Z účkového modelu si zobral farebné osvetlenie spodnej časti. Na novú správu alebo inú formu telefónnej udalosti Xperia J upozorní blikaním. Ako inak, vo farbe aktuálne zvolenej vlnovkovej témy. Je to detail, ale neobmedzuje funkčnosť telefónu a vo výsledku je príjemný. Ovládacie tlačidlá sú dotykové a štandardne v trojici. Tlačidlo hľadania nie je ani tu, podobne ho vynechávajú aj ostatní výrobcovia. Na boku je v hornej časti tlačidlo na ovládanie hlasitosti. Tentoraz je opäť vyššie, čo je zmena oproti čoraz častejšiemu umiestňovaniu zhruba do tretiny bočnej hrany.
Trochu nás zamrzelo tlačidlo na zapnutie displeja. Je príliš zapustené a ťažšie sa stláča, budete teda musieť viac pritlačiť, aby ste zapli displej. Pokojne mohlo byť aj hore, no tu sa výrobca rozhodol doprostred hornej hrany umiestniť 3,5 mm audiokonektor. Konektor microUSB je na boku oproti tlačidlám na úpravu hlasitosti. Displej nie je IPS ani nemá nijakú špeciálnu technológiu, čo, žiaľ, vidno nielen pri priamom porovnaní s pokročilejšími modelmi. Je tak trochu zastrený a pozorovacie uhly sú značne malé. Bežné používanie to však neovplyvňuje. V oblasti rozšírení od výrobcu je tu klasické rozhranie, k tomu výhrady nemáme a rozhodne sme si ho vždy pochvaľovali. Dobrá cenovka tohto modelu však ovplyvnila iné funkcie, a to ďalšie rozšírenia. Nenájdete tu teda mnoho aplikácií okrem základnej výbavy operačného systému. Základ sa týka multimédií a sociálnych sietí (funkcia a widget Neprekvapuje teda prítomnosť funkcie TrackID. Je to užitočná funkcia na vyhľadanie názvu prehrávanej piesne, nahranej cez mikrofón alebo FM rádio. Na rozdiel od modelu Xperia tipo výrobca pridal aplikáciu Walkman na prehrávanie hudby. Získate hudobný prehrávač s podporou úpravy zvuku , zobrazovaním albumov a ďalšími záležitosťami známymi z prehrávačov radu Walkman alebo telefónov tohto zamerania. Videoprehrávač podporuje prehrávanie na externom zariadení. Môžete využiť zariadenie kompatibilné s DLNA a pozerať tak filmy napríklad na TV prijímači. Párovanie je jednoduché a zvládne ho každý, kto dokáže ovládať operačný systém Android. Oceňujeme aj dlhšiu výdrž akumulátora, čo je dôsledkom kombinácie jednojadrového CPU a akumulátora s kapacitou zvýšenou na 1750 mAh. Aj napriek menším výhradám sa nám telefón páčil, a ak zoberieme do úvahy, že poväčšine ide o detaily, za túto cenu nie je čo riešiť. Efektné prechádzanie widgetmi, zladené prostredie, výdrž alebo napríklad spomenutá aplikácia Walkman robia z telefónu dobrého spoločníka.
Hodnotenie
+ Tvar, osvetlenie spodnej hrany, výdrž, výbava v štýle Walkman
- Pozorovacie uhly displeja, menej nadštandardnej výbavy
Cena: 249 EUR
Zapožičal: Sony
Sony Xperia tipo
Vo svete smartfónov, ktoré sa predháňajú teoretickou výpočtovou silou procesora, je na trhu aj niekoľko modelov idúcich iným smerom. Tipo je jeden z nich a rozhodne tento počin chválime. Je to smartfón, ktorý sa nápadne podobá na niekdajšie walkmanové telefóny so softvérom od výrobcu. Plastové telo vrátane zadného krytu je dostatočne pevné. Všimli sme si najmä pevnosť materiálu a dobré dielenské spracovanie. Kryt sa len tak ľahko odobrať nedá a má jemné pogumovanie. Zostava tlačidiel je klasická, na boku ovládanie hlasitosti, na druhom konektor microUSB, horná hrana má tlačidlo na vypnutie a 3,5 mm audiokonektor.
Mierne prekvapenie je to, že fotoaparát nemá automatické zaostrovanie. Ani v tých lacnejších kategóriách nie je na trhu veľa telefónov, ktoré by na platforme Android nemali akúto funkciu. No z praxe môžeme zhodnotiť fotoaparát ako použiteľný a dajú sa ním relatívne dobre odfotiť aj texty. Vystačiť si budete musieť aj bez blesku a videá majú rozlíšenie VGA. Celkový dojem z telefónu výrazne zlepšuje Android 4.0. Rozhranie je zdokonalené osvedčenou nadstavbu od výrobcu. Na výber teda máte niekoľko „vlnovkových" tém, tie sa však neanimujú pri prechode medzi domácimi obrazovkami. Je to vcelku prirodzené, pretože 800 MHz procesor s grafickým čipom Adreno 200 sú zamerané viac na úsporu energie ako na výpočtovú silu. Používatelia, ktorí neprišli na chuť rozmerným telefónom, vyžadujúcim neustále nabíjanie, ocenia v tomto prípade práve výdrž akumulátora. Pri bežnom používaní je telefón svižný a zvláda s prehľadom všetky štandardné aplikácie obsiahnuté v operačnom systéme. Počítať treba s nižším rozlíšením, čo bude badateľné najviac pri prezeraní webu alebo obsahu v aplikáciách, ako je Facebook. Nový operačný systém umožňuje zmenu veľkosti písma, takže rozlíšenie displeja sa dá týmto spôsobom mierne kompenzovať. Výhodu získate pri čítaní e-mailov alebo inej práci s textom. Model tipo si zachováva klasickú výbavu, na akú ste zvyknutí, takže nechýba kompletná slovenská lokalizácia vrátane podpory prediktívneho písania v slovenčine. Aj na menšom displeji sa s klávesnicou pracuje dobre, ale konfiguračné klávesy na jej nastavenie mohol výrobca vynechať a dať tak priestor klávesom s inými znakmi alebo rozšíriť tie existujúce. Telefón podľa výrobcu vydrží 30-hodinové prehrávanie hudby, vystačiť budete musieť s natívnou aplikáciou v OS, Walkman so všetkými vymoženosťami je až v modeli Xperia J. Zaujala nás aj špeciálna aplikácia na úsporu energie s automatickým zapnutím podľa vybitia akumulátora alebo podľa nastavenia vlastného časovača. Vcelku sa nám telefón páčil, a to najmä pre očividne dlhšiu výdrž, no podpísalo sa to na hardvérovej výbave. Nie každý však chce mobil za cenu notebooku, ktorý je síce výkonný, ale dlho nevydrží. Svojich používateľov si Xperia tipo rozhodne nájde. Pre záujemcov je tu aj verzia Xperia tipo Dual na dve SIM karty, ktorá stojí 145 EUR.
Hodnotenie
+ Výdrž akumulátora, pevnosť konštrukcie, Android 4.0
- Fotoaparát bez automatického zaostrenia, žiadne aplikácie navyše
Cena: 134,90 EUR
Zapožičal: Sony
Verdikt PC REVUE
HTC Desire X prináša overené funkcie, zlepšené nakrúcanie videa a v neposlednom rade výhody rozšírenia HTC Sense 4. Samsung Galaxy S III mini hodnotíme ako vynikajúci telefón s unikátnymi vlastnosťami, ktoré inde nenájdete. Sony Xperia J má zaujímavý tvar a cenová politika výrobcu sprístupní spoľahlivý telefón strednej triedy mnohým používateľom. Integrovaný Walkman je takisto správny krok, ak radi na telefóne počúvate hudbu. Sony Xperia tipo je low-end, ale za veľmi dobrú cenu. Iste, môžeme kritizovať technické parametre a displej, ale pre toho, kto nechce za telefón minúť toľko peňazí ako za notebook a pritom vyžaduje Android, je to vhodný kandidát.