Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov
Piata verzia bezzrkadlovky série „R“, pričom neoficiálny význam tohto písmena je resolution, čiže rozlíšenie, v tomto prípade 61 megapixelov prináša množstvo užitočných vylepšení, čo sa týka konštrukcie, rýchleho a presného zaostrovania, účinnejšej stabilizácie obrazu a ďalších funkcií.
Začnem konštrukčným vylepšením. Displej sa dá nielen odklopiť a pootočiť okolo osi na pravom okraji, ale aj oddialiť od zadnej steny a pootočiť okolo osi pri hornom okraji, čo zvyšuje variabilitu náhľadu pri fotení a filmovaní z neobvyklých uhlov.
Zdroj: Sony
Hľadáčik má OLED displej s rozlíšením 9.44 milióna pixelov, zorný uhol 41 stupňov a zmenšenie 0.9 x a poskytuje brilantný obraz. Tlačidlá majú primeranú veľkosť a pomerne veľký zdvih, takže ovládanie je presné as so skrehnutými prstami, či v rukaviciach. Menu na dotykovom displeji je síce veľmi rozsiahle, napokon je to bezzrkadlovka pre profesionálov a pokročilých amatérov, avšak je prehľadné Otočné ovládacie prvky na nastavovanie režimov a kompenzáciu expozície, sú aretované, avšak aretáciu kompenzácie expozície môžete uvoľniť a tento parameter nastavovať priebežne
Fotografi a hlavne filmári ocenia vylepšené automatické zaostrovanie, ktoré využíva pokročilé AI algoritmy na rozpoznávanie objektov. Zaostrovací systém pracujúci na princípe detekcie fázy môže využívať až 693 bodov, ktoré pokrývajú 79 % obrazového poľa. Zaostrovanie funguje aj pri EV-4, čiže aj pri veľmi tmavých scénach, prípadne dlhých ohniskách s telekonvertorom. Maximálna kadencia záberov pri zapnutom AF/AE je 10 snímok za sekundu a do vyrovnávacej pamäti sa zmestí 88 nekomprimovaných snímok raw + JPG.
Elektronickým srdcom bezzrkadlovky je výkonný obrazový procesor BIONZ XR. Rýchle načítanie údajov zo snímača umožňuje napríklad výrazne potlačiť nežiadúci efekt nazývaný Rolling Shutter, pri ktorom sa zvislé línie rýchlo sa pohybujúcich objektov v dôsledku oneskorenia odčítavania údajov z riadkov snímača stávajú mierne šikmými. Potlačenie tohto efektu je dôležité aj pri nakrúcaní panorámy obsahujúcej vertikálne línie. Na zaostrovanie a ďalšie úlohy sa využíva dedikovaný AI procesor, ktorý rozširuje možnosti duálneho procesora BIONX XR. Musím pochváliť sledovanie objektov, tak pri fotografovaní dynamických dejov, napríklad športu, či tanca ako aj pri nakrúcaní videa. Do databázy objektov, ktoré prístroj rozpozná pribudli vozidlá, čiže autá, vlaky, lietadlá a taktiež hmyz Zaostrenie na tvár, prípadne oči pri portrétnych momentkách fungovalo vynikajúco. Zaostrovanie na bližšie oko výborne funguje aj pri záberoch domácich miláčikov. Veľmi dobre je vyriešené aj prepínanie medzi tvárami viacerých ľudí ak sú v zábere v rôznej vzdialenosti od objektívu. Na výber tváre osoby na ktorú potrebujem zaostriť sa mi najlepšie osvedčil joystick. Počas dvojtýždňového testovanie som Sony Alpha 7R V využíval aj na nakrúcanie videí do seriálu IoT a robotika, kde často manipulujem s rôznymi malými objektmi, takže dosiaľ som preferoval manuálne zaostrovanie. Na testovanej Alphe som sa spoľahol na automatiku, čo dosť skrátilo čas nakrúcania. Automatika správne identifikovala scén a keď som na nejakom prístroji, alebo robotickej konštrukcii niečo ovládal, stále bolo zaostrené na prístroj a nie na ruku, ktorá s ním manipulovala. Pri makrofotografii, krajinárskej, či produktovej sa môžete sa pohrať s focus bracketing, keď výsledný záber sa poskladá z niekoľkých záberov zaostrených na rôznu vzdialenosť. Okrem zoom objektívu Sony FE 24-70 mm f/2.8 som mal k dispozícii aj vysoko svetelné pevné sklo FE 1.2/50 GM, ktoré má pri odclonení veľmi malú hĺbku ostrosti, takže na presnosti zaostrovania veľmi záleží. Automatika fungovala veľmi dobre a keď som chcel zaostriť na konkrétnu časť objektu, veľmi mi pomáhali červené obrysy objektov, alebo ich častí, ktoré boli v aktuálne zaostrenej oblasti
Zaostrenie na prednú časť pohybujúceho sa modelu
Zaostrenie na letiaceho vtáka Zdroj:Sony (nemal som k dispozícii teleobjektív ako je na nasledujúcom obrázku aby som mohol robiť zábery tohoto typu)
Zdroj: Sony
Nový systém 5-osovej stabilizácie obrazu IBIS (In-Body Image Stabilisation) má účinnosť až 8 EV, čiže 8 expozičných stupňov. V praxi to znamená, že pri slabej úrovni osvetlenia môžete znížiť ISO a s ním aj úroveň obrazového šumu. Skúsme trochu počítať, bez stabilizácie s 50 mm objektívom udržíte pri fotení z ruky čas 1/50 s. Osemstupňová účinnosť neznamená, že udržíte 8 x dlhší čas, čiže 1/6 s, ale expozičný čas sa osem krát, delí dvomi, čiže v postupnosti (zaokrúhlenej) 1/25, 1/12, 1/6, 1/3, 1/1.5, 1, 2, 4, takže teoreticky podľa výrobcu by ste s 50 mm sklom mali z ruky udržať 4 s. V praxi mierne skúsený fotograf udrží 1 – 2 sekundy. IBIS samozrejme dokáže fungovať v súčinnosti s optickou stabilizáciou objektívov. Samozrejme najlepšie to funguje s objektívmi Sony GM. Výsledok pri fotení a hlavne pri nakrúcaní videa v pohybe je veľmi presvedčivý. Mechanizmus posuvu snímača IBIS sa dá využiť aj na vytváranie viacnásobných záberov s posunom pixelov. V ponuke sú dva režimy - režim 4 snímok, pre zábery s rozlíšením 60 MPx s plnofarebným vzorkovaním každého pixelu, alebo režim 16 snímok kedy je výsledkom záber s rozlíšením až 240 MP. Pri týchto režimoch samozrejme musí byť fotoaparát na statíve. Sekvenciu štyroch, alebo 16-tich záberov je potrebné spracovať v programe Imaging Edge Viewer.
Základný rozsah ISO 100 – 32 000 sa dá rozšíriť až na 102 400. Pre profesionálov, ale aj náročných amatérov, ktorí chcú mať stopercentnú istotu sú samozrejmosťou dva sloty na pamäťové kartu, pričom obidva podporujú rýchle SDXC UHS-II karty. Pre nakrúcanie v rozlíšení 8K, prípadne 4K so snímkovou frekvenciou 120fps a kodekom XAVC HS sú potrebné pamäťové karty CFexpress Type A. Rovnaké dáta sa dajú súčasne nahrávať do oboch zásuviek v rámci zálohovania, alebo používateľ si môže oddeliť fotografie/videá alebo formáty JPEG (HEIF)/RAW. Je tu aj štafetový režim, v ktorom sa fotografie alebo videozáznam automaticky prepne na druhú kartu médií.
Profesionáli aj pokročilí amatéri fotia väčšinou do formátu RAW, avšak nie vždy potrebujete 61 megapixelové rozlíšenie. Alpha 7R V okrem 61 MPx bezstratového RAWu označeného ako „L“ umožňuje nastaviť aj menšie rozlíšenie „M“ 26 MPx a „L“ 15 MPx. Nižšie rozlíšenie sa hodí napríklad pri reportážnej fotografii a podobne. Ušetrí to hodne času pri spracovaní záberov na menej výkonných počítačoch.
Priaznivcov filmovania poteší možnosť nahrávania v rozlíšení 8K. čiže 7 680 x 4 320 pri 24, alebo 25 fps, pričom doba kontinuálneho nahrávania vďaka vylepšenému chladeniu je pri tomto rozlíšení až 30 minút, čo je mnohonásobne viac, než profesionálny filmár potrebuje. Na ilustráciu, malé profi filmové kamery z analógovej éry využívali cievky so 120 m kinofilmu, ktorý vystačil na 3 a pol minúty záznamu a na jeden záber to bohato stačilo. Pri 4K rozlíšení môžete nakrúcať v režime 50/60 fps, pričom crop faktor je 1,2. Pri nahrávaní videozáznamov v rozlíšení 4K si môžete vybrať nielen formát Full Frame, ale aj formát Super 35 mm kedy sa video interne sníma v rozlíšení 6,2K, takže v 4K videu je navzorkovaných 2,6 x viac informácií, čo v praxi znamená viac detailov. V súčasnosti je to veľmi užitočná funkcia, nakoľko u televízorov aj monitorov je 4K rozlíšenie stále majoritné. Z používateľského hľadiska oceňujem možnosť signalizácie nahrávania červeným rámikom okolo obrazu v hľadáčiku, čo je oveľa výraznejšie, než obvyklí malá červená ikonka, ktorú ľahko prehliadnete.
Zaostrenie v tomto prípade na obrazovku pri nakrúcaní videa s AF zostane zachované aj v prípade ak sa pred obrazovkou ocitnú ruky
Video sa interne nahráva v 10 bitovej farebnej hĺbke a využíva sa vzorkovanie farieb 4:2:0 pri 8K, resp. 4:2:2 v ostatných rozlíšeniach. Podporovaný je aj HEVC/ H265 kodek (XAVC HS), ktorý má dvojnásobnú kompresiu v porovnaní s AVC / H264 (XAVC S). K dispozícii je variant XAVC S-I, pri ktorom sa ukladajú informácie o každom snímku. V režimoch bez prívlastku „I“ sa ukladajú rozdielové informácií o tom, čo sa zmenilo medzi jednotlivými snímkami. Sony Alfa 7R V nepodporuje interný RAW záznam, avšak nespracovaný nakrúcaný obraz v nekomprimovanom 16-Bit RAW formáte je možné prenášať cez rozhranie HDMI do externého. Bezzrkadlovka napriek malým rozmerom disponuje „veľkým“ HDMI konektorom, čo zjednodušuje konektivitu. U videa je dôležitý nielen obraz, ale aj kvalitný zvuk. Slot na pripojenie blesku má konektor Multi Interface Shoe, umožňujúci pripojiť napríklad kvalitný mikrofón s interným A/D prevodníkom, takže do fotoaparátu idú už digitalizované zvukové dáta.
Verdikt: Bezzrkadlovka pre náročných fotografov a kameramanov s vysokým rozlíšením, vynikajúcim zaostrovaním a účinnou stabilizáciou snímača
Technické parametre: Snímač 35 mm CMOS 61 Mpx; veľkosť obrazu: (3:2) 9 504 x 6336 pixelov, citlivosť snímača ISO: ISO 100 – 32 000 rozšírený 50 – 102 400, obrazový procesor BIONZ XR, sekvenčné snímanie: 10 obr./s; uzávierka: 30 – 1/8000 s; video 7 680 x 4 320 (8K ) 24 fps; hľadáčik 0,64-palcový OLED 9,4 milióna bodov; LCD displej 3,2" 2 095 104 bodov, dotykový, otočný v dvoch rovinách, pamäťová karta 2 x SD/SDHC/SDXC (UHS-II), CFexpress typ A; komunikácia: Wi-Fi, bluetooth, USB-C; bajonet na objektív: E-mount; batéria: Sony NP-FZ100; rozmery: 131,3 x 96,9 x 82,4 mm, hmotnosť 723 g. Cena: 4 539 EUR (telo)
+ pokročilé možnosti nakrúcania obrazu, fotenie a filmovanie večer a v noci, stabilizácia obrazu rýchle zaostrovanie
- nič podstatné
Tip redakcie Top produkt
Hodnotenie: 10
Zobrazit Galériu