S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

2

A7 III je minuloročná novinka a najnovší prírastok v rade full frame bezzrkadloviek Sony. Tieto prístroje sú hlavne medzi fotografmi veľmi obľúbené vďaka rýchlemu zaostrovaniu, výbornej stabilizácii a kvalite obrazu aj v horších svetelných podmienkach. Modely A7 sú základom tohto produktového radu, určené sú predovšetkým fotografom, ale s veľmi dobrým výkonom aj v oblasti videa. Modely označené A7R majú snímač s vysokým rozlíšením až 47 Mpx a sú cielené na krajinársku a produktovú fotografiu a A7S preferujú hlavne výkon pri natáčaní videa, majú snímače s nižším rozlíšením (12 Mpx) a vysokou citlivosťou. Na vrchole ponuky je model A9, určený hlavne na akčnú a športovú fotografiu.

Prvá generácia A7 príliš nevynikala rýchlosťou, to však, samozrejme, v tretej generácii už nie je pravda a fotoaparát patrí medzi najrýchlejšie v danej kategórii. Prichádza s viacerými zásadnými zlepšeniami. V prvom rade je to najnovšia generácia snímača Exmor RS s rozlíšením 24,2 Mpx, ktorý využíva vrstvenú technológiu s otočeným poradím vrstiev. Oproti starším generáciám je teraz kontaktné pole presunuté pod fotocitlivú vrstvu, čím sa dosahuje väčší svetelný tok dopadajúci na fotocitlivé prvky. Výsledkom je vyšší odstup signálu od šumu a vyšší zisk, takže senzor má väčšiu prirodzenú citlivosť. Špecialitou týchto snímačov je aj rýchla pamäť DDRAM vstavaná priamo pod snímačom, ktorá urýchľuje odčítanie dát, vďaka skráteniu dráhy signálu prispieva k nižšej hladine šumu a pomáha predchádzať rolling shutteru. Vyššia citlivosť snímača sa prejavuje aj vo vyššej citlivosti v rozsahu ISO 100 – 51 200, rozšíriteľnej až na ISO 50 – 204 000. Nový systém AF disponuje 693 bodmi fázovej detekcie, ktoré pokrývajú 93 % plochy záberu, 425 bodmi automatického ostrenia s detekciou kontrastu a funkciou Eye AF.


Objektív FE 70-200mm F4 G OSS, ISO 400, čas 1/1250s, clona F4

Prístroj zvláda sériové snímanie rýchlosťou až 10 fps s mechanickou alebo elektronickou uzávierkou s plným sledovaním zaostrenia a expozície. Podľa výrobcu bol zvýšený výkon procesora BIONZ X, pravdepodobne jeho pretaktovaním. Stabilizácia snímača v piatich osiach predlžuje udržateľný čas uzávierky o 5,0 EV. Video nahráva v rozlíšení 4K 25/30p vo formáte XAVC-S s maximálnym dátovým tokom 100 Mb/s. Pri nahrávaní 4K sa používa odpočet celého snímača bez zlučovania pixelov a downsampling do 4K. Túto metódu používa Sony vo všetkých svojich prístrojoch a je veľmi účinná na zvýšenie ostrosti aj potlačenie šumu. Vo full HD dokáže nahrávať s frekvenciou 100/120p. Netreba si mýliť túto funkciu s HFR. V tomto prípade sa video nahráva normálnou rýchlosťou, ale s reál­nou snímkovou frekvenciou 100/120p (PAL/NTSC), takže napríklad pri finálnom spracovaní do 25/30p máte k dispozícii až štvornásobné, úplne plynulé spomalenie. Ak spomalenie nepoužijete, materiál sa jednoducho vypustením prebytočných snímok prepočíta do cieľovej frekvencie, pochopiteľne, bezstratovo. Použitie v role videokamery umožňujú aj prípojky na externý mikrofón a slúchadlá. Novinkou Sony je konečne režim antiflicker, ktorý pri fotení zabezpečuje synchronizáciu uzávierky s blikajúcimi zdrojmi svetla a predchádza tak vzniku rôznych artefaktov pri fotení v takýchto podmienkach. Telo prístroja je z horčíkovej zliatiny, a ako je pri Sony už zvykom, ide o najkompaktnejšiu full frame bezzrkadlovku. To je výhoda, ak s fotoaparátom cestujete alebo chodíte po prírode. Daňou za to je horšia ergonómia, a to hlavne pre používateľov s väčšími rukami.


Objektív FE 35mm F2.8 ZA, ISO 3200, čas 1/125s, clona F2,8

Na fotoaparáte je, samozrejme, najdôležitejšie, ako fotí, respektíve natáča video. Čo sa týka fotenia, tu budem spievať iba chvály. Prístroje radu A7 tradične dobre zaostrujú a A7 III posúva túto vlastnosť zase o niečo ďalej. Veľký počet ostriacich bodov v oboch častiach hybridného systému je zárukou vždy presného zaostrenia. Pravda, na premianta A9 to nie je, ale aj tak je rýchlosť a presnosť zaostrenia priam famózna. Prístroj dokáže veľmi rýchlo a presne identifikovať a sledovať tváre a v najnovšej verzii softvéru pribudla aj vynikajúco pracujúca funkcia detekcie očí. Najnovší softvér som pred testom upgradoval. Ostriaca automatika sa vďaka tomu dokáže teraz zamerať nielen na tvár, ale pri detailnejších záberoch aj na konkrétne oko. To si môžete v nastaveniach zmeniť. Automatiku nezaskočilo ani fotenie prichádzajúcej postavy. Dokázala bez problémov držať presné zaostrenie. Celková rýchlosť prístroja je veľmi dobrá a na nič nemusíte čakať. Video v 4K je už tradične maximálne s frekvenciou 25/30p. To by tak veľmi neprekážalo, horšie je, že účinnosť stabilizácie v tomto rozlíšení je podstatne nižšia ako vo full HD. Inak je video veľmi ostré, s výborným podaním farieb a nízkou úrovňou šumu. Oproti konkurencii však zaostáva možnosťou záznamu iba v 8-bitovej hĺbke farieb, a to interne aj externe. Pri novinke bola zvýšená rýchlosť sériového snímania na dvojnásobok (10 sn./s) a účinnosť stabilizácie snímača zlepšená na 5 EV. Zmeny sa však dotkli aj dizajnu. Novinka má výraznejší grip a lepšie sa drží. To vytvára priestor na väčšiu batériu, ktorá vydrží až 2,2-násobok oproti predchodcovi. Sloty na dvojicu kariet sú za zamykacími dvierkami, rýchlejšie karty UHS-II však podporuje iba jeden. Ovládanie je teraz viac podobné zrkadlovkám, predné a zadné ovládacie koliesko a zadný otočný volič sú oveľa výraznejšie a je tu navyše vlastné tlačidlo, ktoré má predvolené hodnoty na hodnotenie alebo ochranu obrázkov v režime prehrávania. Vzhľadom na to, že A7 III je základný model radu A7, dajú sa očakávať aj určité kompromisy. Hľadáčik má nižšie rozlíšenie 2,4 Mpx, ale dostal novú optiku so zväčšením 0,78×. Použitý displej nie je typu RGBW, ale RGB, čo je nevýhoda hlavne za jasného počasia. Navyše je tu jedna vlastnosť, ktorou trpia všetky 4K prístroje Sony. Pri natáčaní 4K videa sa na zabránenie prehrievaniu snímača zníži jas displeja asi na 50 – 60 % a za slnečného dňa je tak displej pri natáčaní nepoužiteľný. Dotykový displej stále zaostáva za konkurenciou a dá sa použiť iba na ovládanie automatického zaostrovania, nie na navigáciu v menu alebo prehrávanie. Dovedna 13 tlačidiel na prístroji možno prispôsobiť a každé z nich môže mať inú priradenú funkciu v závislosti od toho, či snímate video, alebo fotografie (prehrávanie má takisto samostatné možnosti, ale možnosti tlačidiel sú obmedzené).


Objektív FE 24-70mm F4 ZA OSS, ISO 160, čas 1/200s, clona F4

Novinka je vhodná na viacero scenárov použitia. Vyniká vysokou ostrosťou, výborným podaním farieb vrátane pleťových, vysokým dynamickým rozsahom aj veľmi dobrým potlačením šumu. Veľké výhody sú dlhá výdrž na batérie a rýchlosť a presnosť zaostrovania. Batéria sa nabíja cez USB v prístroji. To je síce užitočné, ale, žiaľ, v balení nenájdete žiadnu externú nabíjačku. V prípade Sony je to zaužívané, ale v tejto kategórii by sa predsa len nabíjačka hodila. Čo bude chýbať veľa fotografom, je nemožnosť fotenia time lapse. Dá sa to iba pomocou externého intervalometra iného výrobcu. Video je trocha ošemetná téma. Použitý procesor Bionz X výborne zvláda full HD video s výbornou stabilizáciou, ktoré môže natáčať až frekvenciou 100/120p. Je k dispozícii mikrofónový vstup aj výstup na slúchadlá. V 4K videu je však už dlhší čas konkurencia ďalej a ponúka minimálne externý výstup 10-bitového videa so vzorkovaním 4:2:2, nehovoriac o zázname HDR. Z celkového pohľadu je A7 III výborný prístroj, ktorý si určite nájde svojich používateľov, treba si iba ujasniť priority.

Parametre:

• Senzor EXMOR RS (Stacked BSI CMOS), stabilizovaný (5 EV podľa CIPA), rozlíšenie 24 Mpx, bajonet Sony E-mount, citlivosť ISO 100 – 51 200, rozšírená ISO 50 – 204 800, video max. 4K 30p, 4:2:0 8 bitov, XAVC S, full HD 120p, max. dátový tok 100 Mb/s, uzávierka 30 s - 1/8000 (1/32 000 s elektronická), synchronizácia blesku 1/250 s (len mechanická uzávierka), sériové snímanie 10 fps s AF a AE, bez blackoutu (elektronická uzávierka), hybridné zaostrovanie PDAF + CDAF, 693 AF bodov, pokrytie 93 %, hľadáčik EVF OLED, 2 359 296 bodov, 100 %, 0,78×, displej LCD TFT, 3", 921 600 bodov, dotykový, výklopný, médium 2× SD (1× UHS-II)/ MS Pro Duo port, výdrž na batériu 710 sn. (CIPA), konektory USB-C (3.1 gen. 1), micro HDMI, jack na mikrofón, jack na slúchadlá, bezdrôtové: Wi-Fi, NFC, bluetooth, rozmery 127 × 96 × 74 mm, hmotnosť 650 g

• Cena: 2149 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné full HD video, široké možnosti nastavení, rýchle ostrenie, kvalitný obraz v slabšom svetle
- 4K video max. 25/30p, nepodporuje time lapse

HODNOTENIE:

Foto: 95 %
Video: 85 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
sony Alpha Full frame

2 komentáre

Chybne informacie reakcia na: Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

5.8.2019 11:08
"Modely označené A7R majú snímač s vysokým rozlíšením až 47 Mpx .."
Ziaden z nich nema 47MPx :
A7R ma 36Mpx
A7R II ma 42MPx
A7R III ma 42 MPx
A7R IV ma 61MPx
Reagovať

TimeLapse reakcia na: Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

5.8.2019 07:08
TimeLapse je vo fotoaparate od aprila/maja tohoto roka, staci ho aktualizovat. Rovnako dostal aj vyrazne zlepseny AF.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať