CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

0

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou svetelnosťou v celom rozsahu a vstavaným sivým filtrom. V druhej generácii vďaka novému 1" snímaču Exmor RS bolo pridané natáčanie v 4K a vysokorýchlostné natáčanie rýchlosťou až 1000 sn./s. V tretej generácii je najväčšia zmena nový objektív s úctyhodným rozsahom 24-600 mm a so svetelnosťou F1:2,4-4. Pravda, konštantná svetelnosť by bola lepšia, ale aj tak sú hodnoty vzhľadom na rozsah ohniskových vzdialeností vynikajúce. Nepríjemná je skutočnosť, že práve pre zástavbu objektívu už nezostalo miesto na ND filter, ktorým boli predchádzajúce generácie vybavené. Napriek tomu, že ostatné funkcie na video zostali zachované, prístroj sa posunul viac do fotografickej oblasti. Štvrtá generácia preberá väčšinu hardvéru aj vlastností z tej tretej, zlepšenia sa dočkal hlavne systém zaostrovania, ktorý je po prvýkrát hybridný s fázovou detekciou, ktorá má k dispozícii 315 bodov. Doteraz bolo zaostrovanie zverené iba systému DFD s 25 bodmi, ten sa však strácal hlavne pri fotení akčných záberov. Verzia RX10 IV je takisto prvá, ktorá dostala dotykový displej, hoci dotykovo možno ovládať iba niektoré funkcie, bola dramaticky zvýšená rýchlosť sériového snímania zo 14 na 24 snímok za sekundu a nový LCD displej má aj väčšie rozlíšenie 1,44 Mpx.


ISO 100, F5.0, 1/1600 s

Rovnako ako pri predchádzajúcich modeloch je telo vyhotovené z horčíkovej zliatiny a je odolné proti prachu a vlhkosti. Je osadené nevymeniteľným objektívom s rozsahom ohnísk (ekvivalent 35 mm) 24 – 600 mm. Objektív Vario Sonnar s antireflexnou úpravou T* je vybavený po novom trojicou ovládacích krúžkov, ktoré slúžia na ovládanie zaostrenia, zoomu a nastavenie clony. Posledný menovaný má rovnako ako v starších modeloch možnosť prepnutia na plynulý tichý chod (pri videu) alebo na skokové prepínanie s aretáciou. ­Zoomovanie je nastaviteľné v dvoch rýchlostiach – rýchle a normálne. Pri použití normálnej rýchlosti sa zvuk zoomovania neprenáša do videa. Prístroj je vybavený vstavaným bleskom aj sánkami na inteligentné príslušenstvo štandardnej veľkosti. Na ľavej strane pod krytkami sú umiestnené konektory micro HDMI, micro USB (Multi interface), vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá (2× stereo jack). Hľadáčik je rovnako ako v 2. generácii typu OLED s rozlíšením 2,35 Mpx. Na vrchnej strane je umiestnený aj informačný LCD displej, ktorý poskytuje základné informácie rovnako ako pri zrkadlovkách, možno ho podsvietiť oranžovým svetlom. Použitie 1" snímača Exmor RS vďaka použitiu pamäte DDRAM priamo v snímači umožňuje päťkrát rýchlejšie odčítanie obrazových dát. To má významný dosah na veľké množstvo vlastností a funkcií. Rozsah expozičných časov je až do 1/32 000 s, do 1/2000 s mechanickou uzávierkou. Funkcia HFR (High Frame Rate) umožňuje snímanie spomalených záberov pri 250, 500 alebo 1000 snímkach za sekundu, môžete si pri nej nastaviť prioritu kvality (2 s záznamu) alebo dĺžky (4 s záznamu). Rozdiel bude vo vstupnom rozlíšení videa, ktoré sa upsampluje na 1080p. Rýchlosť kontinuálneho snímania je zvýšená na 24 sn./s. Žiaľ, aj štvrtá generácia RX10 zostáva iba pri veľmi vlažnej podpore 4K videa, ktoré je nahrávané maximálne v rozlíšení 4Kp25/30 vo formáte XAVC-S s dátovými tokmi 60 Mb/s alebo 100 Mb/s. V režime full HD XAVC-S umožňuje záznam 1080p50/60, 1080p25 a dátovým tokom 50 Mb/s. Možný je aj vysokorýchlostný záznam 1080p100/120 s dátovým tokom 60 Mb/s, resp. 100 Mb/s s celosnímačovým odpočtom. Zatiaľ čo full HD záznam vrátane výbornej optickej stabilizácie patrí k špičke, v 4K je práve stabilizácia veľká slabina a video pri panorámovaní scrubuje. Dalo sa to prežiť pri príchode druhej generácie, no dnes už konkurencia ponúka viac.

Iba pripomínam, že pri zázname full HD XAVC-S s 50 Mb/s treba použiť minimálne kartu SDXC UHS-I U1 triedy 10, pri záznamových rýchlostiach 100 Mb/s, či už v 4K, alebo full HD 100p, je nevyhnutné prejsť na karty SDXC UHS-I U3. To však už dnes nie je nič výnimočné.

Rozsah objektívu 24 – 600 mm je naozaj impozantný. Objektív má navyše v celom rozsahu veľmi dobrú kresbu, iba na najdlhšom konci možno pozorovať trochu mäkšie obrysy, no je to úloha pre cvičené oko. Ináč je obraz v celom rozsahu vynikajúci. Priebeh transfokácie je plynulý, bez rušivého trhania. Slabosťou predchádzajúcej verzie bolo zaostrovanie, ktoré bolo síce presné, ale pomalé. To je hlavná zmena. Fázové zaostrovanie je podstatne rýchlejšie a výborne si poradí aj so sledovaním tvárí, a to v režime foto aj video. Na pomery superzoomov a bridge kamier ide o najrýchlejší systém zaostrovania. Má to však aj nejaké úskalia. Sledovanie zaostrenia ­nefunguje pri zoomovaní, čo je hlavne pri akčnom fotení dosť obmedzujúce. S dlhším ostrením treba počítať aj pri fotení objektov na dlhom ohnisku. Predsa len rozsah objektívu je veľký, a ak preostruje z jedného konca na druhý, chvíľu to trvá.

Ďalšie obmedzenie je rýchlosť zápisu. Práve pri používaní sériového snímania potrebujete, aby sa buffer prepísal na kartu čo najrýchlejšie. Prístroj dokáže uložiť až 100 snímok v sérii v kombinácii JPEG + RAW, potom sa však rýchlosť výrazne zníži a čakáte, pokiaľ sa aspoň pár snímok uloží. Žiaľ, podporované sú iba pomalšie karty UHS 1 U3, prístroj nepodporuje UHS II. Pozitívne však je to, že hneď po prepise ­záberu možno pokračovať vo fotení, aj keď nižšou rýchlosťou. Pri natáčaní videa model RX10 IV zostáva verný dobrej povesti predchodcov, a keď je raz zaostrené, nehrozí, že by vám len tak skusmo uprostred záberu preostril, ako sa to neraz stáva pri konkurencii. V režime videa umožňuje kompletné nastavenie všetkých parametrov vrátane úrovne zvuku. Hendikepy oproti prvým dvom generáciám sú v tomto režime chýbajúci ND filter a premenlivá svetelnosť objektívu. Na druhej strane obrovský rozsah zoomu je výborný na fotenie či natáčanie zvierat či vtákov v prírode, ale aj na niektoré športy. Nahrávanie zvuku z interných mikrofónov je kvalitné, a ak nepoužívate vyššiu rýchlosť zoomu, žiadne pazvuky sa do záznamu neprenášajú. Zo skúsenosti odporúčam ručne upraviť úroveň nahrávania pri bežných situá­ciách v rozmedzí 18 – 20 dielikov. V obrazových režimoch pribudol k profilu SLog-2 aj S-Log-3 s plochou gama krivkou, čo umožňuje jednoduchšie zaradenie do produkčného reťazca s inými kamerami a jednoduchšiu gradáciu farieb a ďalších parametrov obrazu v postprodukcii. Keďže takto natáčané video je šedivé a má veľmi malý kontrast, dá sa na prístroji zapnúť zobrazovanie displeja v reálnych farbách, ako bude video vyzerať po gradácii.


ISO 400, F4.0, 1/800 s

Kvalita fotografií je výborná rovnako ako u predchodcu. RX10 IV ťaží z vynikajúceho ­objektívu v kombinácii s kvalitným snímačom. V kvalite a možnostiach záznamu full HD videa prístroj rovnako ako jeho predchodca exceluje. 4K video zostáva pri snímkovej rýchlosti 25p/30p a s biednou stabilizáciou. Ak si foto­aparát prepnete do NTSC, aby ste mohli využívať režimy 4K24/30p a full HD 24/30/60/120p, pri každom zapnutí sa na displeji zobrazí ­hlásenie „Spustené NTSC“. To tam však až do stlačenia nejakého tlačidla zostane. Čo tým Sony sleduje a z akého dôvodu sa to tam takto zobrazuje, som nepochopil. Kedysi, keď sa vyrábali TV pre jednotlivé normy, sa to dalo chápať, ale dnes môžete PAL aj NTSC prehrávať na čomkoľvek, a to nehovorím, že väčšina materiálu ide dnes zväčša na internet. V každom prípade je to veľmi otravné a u žiadneho iného výrobcu niečo také neuvidíte. Po pokuse so vstavanými aplikáciami, ktoré, mimochodom, na našom území nešli nainštalovať, už v prístroji takú možnosť nenájdete, ale stále tu nie je ani možnosť obľúbeného časozberného záznamu. To je pri zariadení v tejto cenovej kategórii ­naozaj na zváženie. Jediná možnosť tak je použitie externého ovládača tretej strany. Prístroj má možnosť ovládania cez Wi-Fi aj ­bluetooth s podporou párovania cez NFC. Možné je aj priame pripojenie a fotenie z PC či počítača Mac cez USB. Žiaľ, výrobca používa stále obstarožný konektor micro USB. Štandardné nabíjanie batérie je možné iba v kamere cez micro USB, batéria sa však nabíja prúdom iba 0,5 A, takže si počkáte niekoľko hodín alebo musíte dokúpiť externú nabíjačku. 

RX10 vo štvrtej generácii stále zostáva na špičke ponuky bridge kamier. Pre cestovateľov, ktorí obľubujú fotenie či príležitostné filmovanie v prírode a na cestách, ide o univerzálnu kameru. Ponúka výborné fotky s obrovským rozsahom zoomu, veľmi dobré video a slušne si poradí aj v slabších svetelných podmienkach. Pre veľa záujemcov bude asi najtvrdším orieškom cena. Vzhľadom na to, že rovnocennú konkurenciu v podstate na trhu nemá, niet sa čo čudovať, že to výrobca využíva. Zaujímavé je, že rovnako ako kompaktný model RX 100 aj RX 10 nájdete na trhu stále vo všetkých štyroch generáciách. V prípade potreby, ak oželiete niektoré vlastnosti novinky, môžete siahnuť po niektorom zo starších modelov, ktoré sa dajú kúpiť lacnejšie.

Parametre:

• Model : Sony Cyber-Shot DSC-RX10 IV, 20,2 Mpx CMOS Exmor RS senzor s 1" uhlopriečkou, rozsah citlivosti ISO 100 – 12 800 (rozšíriteľný až na ISO 64 – 25 600), fotografie v nekomprimovanom RAW, procesor BIONZ X, objektív Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-600mm F1:2.4-4, kontinuálne fotografovanie 24 obr./s, vý­klopný 3" displej Xtra Fine TFT LCD RGBW s rozlíšením 1 440 000 bodov, elektronický hľadáčik OLED s rozlíšením 2 359 296 bodov, kompatibilné karty SD/SDHC/SDXC UHS- I/MS Duo/MS Pro Duo/MS Pro-HGDuo, video 4K (3840 × 2160 25/30p), full HD (192 ×  1080/100p/50p/25p), Wi-Fi, bluetooth, NFC, Li-ion batéria NP-FW50 až na 400 záberov (CIPA) / 200 min. videa, hmotnosť 1095 g (s kartou a batériou)

• Cena: 2027 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové full HD video, široké možnosti nastavení, rýchle ostrenie, HFR, kvalitný objektív
- 4K video by už potrebovalo upgrade

HODNOTENIE:

Foto: 95 %
Video:  95 %
Výbava: 98 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
sony Cyber-shot Full HD 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať