S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

0

Keď spoločnosť Sony v roku 2012 uviedla na trh predchodcu dnešného modelu DSC-RX100, prvý kompakt s 1" snímačom, znamenalo to prevrat v prístupe výrobcov fotoaparátov k tejto kategórii. Dovtedy boli kompakty určené výhradne do rúk rodinných fotografov a veľkosť snímačov sa zväčša končila pri 1 2/3". Používatelia už dlhší čas márne čakali na prístroj, ktorý možno nosiť vo vrecku a pritom má dostatočne kvalitnú optiku a snímač, aby sa dal použiť aj na serióznejšie fotenie.

Aj keď sa výrobcovia často snažia presviedčať používateľov, že jedine zrkadlovka je to pravé na rodinné fotenie, nič nie je ďalej od pravdy. Prax je zväčša taká, že po kúpe zrkadlovky trvá fotografický ošiaľ tak do prvej dovolenky. Tam používateľ často zistí, že ťahať všade so sebou zrkadlovku a strážiť ju na pláži či v hoteli je proste otrava. A tak zrkadlovka na ďalšiu dovolenku už nejde a zapadá prachom v skrini. To však pri DSC-RX100 nehrozí, vďaka miniatúrnym rozmerom ho ľahko strčíte do vrecka a nikde neprekáža.

Od uvedenia v roku 2012 sa rad DSC RX100 každý rok rozrastá o nový model. Áno, rozrastá je správne slovo, DSC-RX100 je asi jediný model na trhu, ktorý sa stále predáva vo všetkých verziách. To svedčí o jeho veľkej obľube. Nebudeme siahodlho opisovať jednotlivé verzie, pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku s porovnaním modelov.

Pre tých, ktorí sa s DSC-RX100 nikdy nestretli, iba krátky opis. Hlavná myšlienka týchto prístrojov je poskytnutie maximálnej kvality a možností ovládania v kompaktnom, ľahko prenosnom prístroji. DSC-RX100 si aj vo 4. verzii udržuje titul najmenšieho highendového kompaktu s 1" snímačom.

Porovnanie RX100.jpg

Najnovší snímač Exmor RS (PCR č. 9/2015) má rozlíšenie 20,1 Mpx ako jeho predchodcovia. Exmor RS používa novú vrstvenú štruktúru, ktorá vďaka presunu všetkých vodičov pod fotocitlivú časť , skráteniu signálových ciest a pridaniu pamäťového modulu DDRAM priamo do čipu umožnila až 5-násobné zvýšenie rýchlosti odčítania dát zo snímača oproti predchádzajúcej generácii Exmor R. Jednopalcový snímač sám osebe poskytuje podstatne lepšiu citlivosť na svetlo a nižšiu hladinu šumu. Procesor preto nemusí používať extrémne odšumovanie, ktoré spôsobuje výraznú stratu detailov. Výbornú kresbu napomáha aj použitý objektív Zeiss Vario-Sonnar s antireflexnou úpravou T* a svetelnosťou 1,8-2,8.

Fotoaparát umožňuje široký rozsah režimov ovládania - od inteligentnej automatiky cez motívové programy až po režimy P, A, S a plne manuálne ovládanie. Fotografie môže ukladať v troch veľkostiach a v troch nastaveniach kvality: JPEG, RAW + JPEG a RAW. Trojpalcový LCD displej s matricou RGBW umožňuje otočenie hore až o 180°, takže umožní aj selfie. Veľký benefit je pri kompaktoch pomerne vzácny hľadáčik, tu je vysúvateľný, s displejom OLED a rozlíšenie bolo zvýšené na 2,36 Mpx. Z verzie III zostal aj vysúvateľný blesk. Magnéziové telo pôsobí solídnym dojmom, všetky ovládače sú kovové. Zaujímavý prvok pri všetkých verziách je ovládací prstenec okolo objektívu. Ten podľa nastavenia môžete použiť na zaostrenie, transfokáciu alebo nastavenie clony či času. Ak dostanete do rúk verziu III a IV, okrem nápisov na tele nenájdete žiadne rozdiely. Viac rozdielov sa skrýva vnútri. Z hardvéru je to hlavne nový snímač a hľadáčik s vyšším rozlíšením a optikou s antireflexnou vrstvou T*. Hľadáčik je teraz jasnejší , má vyššiu ostrosť aj dynamický rozsah. Snímač Exmor RS dáva prístroju niektoré schopnosti, ktoré by mu mohol závidieť aj nejeden model vyššej kategórie. Najdôležitejšia z nich je rýchlosť. Prístroj pracuje s časmi uzávierky od 30 s až do impozantných 1/32 000 s, do 1/2000 sa používa mechanická uzávierka (dá sa ručne zvoliť elektronická , nad touto hodnotou iba elektronická. Možnosť použitia sériového snímania s rýchlosťou 16 snímok za sekundu v tejto kategórii nie je práve obvyklá. Počas testovania sme si vyskúšali všetky možné režimy. Ak nepoužívate RAW, iba JPEG, môžete využiť aj HDR (High dynamic Range), ktorý z 3 až 5 snímok v rýchlom slede za sebou s rôznym nastavením expozície zostaví snímku s vysokým dynamickým rozsahom. HDR môžete nastaviť v rozsahu ± 1 EV až ± 6 EV. Rýchlosť snímania sa využíva aj v režime nočného fotenia z ruky, keď prístroj exponuje 5 - 6 snímok po sebe, čím stabilizuje prípadný pohyb , zvyšuje citlivosť a potláča šum. Ak používate RAW, formát DSC-RX100 IV podporuje okrem Image Data Convertera 4.0 od Sony aj Adobe Camera RAW od verzie 9.1.1. Veľmi zaujímavá je aj aplikácia Remote Camera Control od Sony pre systémy Windows aj iOS, ktorá slúži na priame ovládanie z PC cez kábel micro USB. Aplikácia je určená na prácu v štúdiu, prípadne fotenie produktov. Umožňuje kompletné nastavenie parametrov fotoaparátu a priame ukladanie snímok na HDD v PC. Na náhľad sa používa displej fotoaparátu.

O snímačoch Sony Exmor je známe, že disponujú veľkým dynamickým rozsahom. Na jeho lepšie využitie pribudlo v RX100 IV nové menu Profily obrazu (Picture Profiles), ktoré je obdobou funkcie S-Log2 na prístrojoch radu Alpha 7. Môžete si zvoliť zo 7 profilov obrazu, ktoré reprezentujú rôzne nastavenia tónovej krivky (gama) s účelom zvýraznenia detailov v tmavých častiach obrazu a redukovania prepálených miest vo svetlých, na výber je aj manuálny režim, v ktorom môžete nastavovať až 8 rôznych parametrov. Rovnaký efekt sa dá, samozrejme, dosiahnuť aj pri úprave v RAW, ale tu priamo vidíte účinok efektu na displeji, a čo je hlavné, táto funkcia sa dá použiť aj v režime video, kde je ešte užitočnejšia, pretože tu by ste inú možnosť nemali. V nastaveniach ISO (citlivosti snímača) si okrem spodného a horného limitu ako pri sérii RX100 III môžete po novom zvoliť aj jednu z piatich možností nastavenia priority, teda či uprednostňujete rýchle alebo pomalé časy uzávierky. Podľa toho potom automatika bude nastavovať ISO. Zlepšená bola aj funkcia sledovania objektu. Pri starších modeloch bola táto funkcia určená hlavne na sledovanie tváre (tá tu aj zostala), pri novej verzii môžete určiť akýkoľvek objekt - musí byť, samozrejme, kontrastný - a automatika ho bude sledovať pri pohyboch fotoaparátu či objektu aj počas zoomovania. Stačí stlačiť tlačidlo OK, v strede displeja sa zobrazí značka, ktorú namierite na požadovaný objekt, znovu stlačíte OK a automatika ho „zarámuje" a bude naň nastavovať zaostrenie aj expozíciu. Z čoho sme však pri testovaní naozaj „padli na zadok", bolo fotografovanie na dlhých časoch. Napriek tomu, že RX100IV neumožňuje režim BULB (otvorená uzávierka), najdlhší nastaviteľný čas je 30 s, vďaka vysokej citlivosti a svetelnosti objektívu nám toľko nechýbal. Pri starších modeloch 30 s expozície znamenalo 30 s spracovania, takže exponovanie jednej snímky trvalo jedu minútu. RX100 IV to dokáže zhruba za 31 s (je to správny údaj?), takže náhľad snímky sa zobrazí bezprostredne po exponovaní. Excelentný výkon! Na takéto fotografovanie, pochopiteľne, potrebujete statív a diaľkové ovládanie.

Zatiaľ čo vo fotografovaní patrí RX100 IV k špičke, vo videu by vo svojej kategórii iba ťažko hľadal konkurenta. Tu však musíme spresniť jednu vec: fakt, že prístroj zvládne 4K rozlíšenie, nie je to, o čom budeme rozprávať. Žiaľ, takmer bez výnimky platí, že pri súčasnej generácii kamier a fotoaparátov je 4K skôr zbožné želanie marketingových oddelení než skutočne použiteľná funkcia. Pri väčšine prístrojov, rovnako aj pri RX100 IV, je možný záznam maximálne pri rýchlosti 25 (resp. 30) snímok za sekundu. To je dostatočné pri snímaní statických scén, prírodných panorám a podobne. Vtedy je záznam nádherne ostrý a prekreslený. Pri akčnejších scénach alebo rýchlejšom panorámovaní sa však výrazne začne prejavovať scrubbing (sekanie) obrazu. Tento jav je pozorovateľný už pri full HD 1080p25, pri 4Kp25 je však ešte markantnejší. Na 4K je ideálna snímková rýchlosť 50p, respektíve 100p. To však dnes umožňuje iba zopár kamier, ktorých cenovky sa pohybujú nad 4500 eur. Preto sa zameriame hlavne na vlastnosti vo full HD režime. RX100 IV má rozhodne čo ponúknuť. Vďaka procesoru BionzX umožňuje záznam vo formáte XAVC-S so snímkovou frekvenciou 1080p50(25) pri 50 Mb/s a 1080p100 s dátovým tokom 60 Mb/s až 100 Mb/s. Pri zázname 4K sa používa XAVC-S 4K25 s dátovými tokmi 60 Mb/s alebo 100 Mb/s. Tieto režimy sú však podmienené použitím minimálne karty SDXC UHS I alebo II Class 1. V prípade, že chcete využívať dátový tok 100 Mb/s, musíte použiť kartu SDXC UHS I alebo II Class 3. Jedna z najzaujímavejších funkcií je však režim HFR (High Frame Rate - vysoká snímková rýchlosť), pri ktorom dokáže prístroj zaznamenávať rýchlosťou 250, 500 alebo 1000 sn./s. Tento režim je zaujímavý pri vytváraní spomalených (slow motion) videí. Na spresnenie treba objasniť rozdiel medzi záznamom 1080p100 a HFR. Pri zázname 1080p100 je zaznamenávaných 100 snímok za sekundu. To znamená, že video má rovnakú dĺžku, ale je zaznamenaných viac snímok. To sa dá využiť pri spracovaní, pri natiahnutí záberu na 4 sekundy dostanete spomalený záber pri 25 sn./s. Strižňa však nemusí nič dopočítavať, pretože informácia pre každú snímku je tu obsiahnutá. Tento režim je vhodný napríklad na záznam akčných športových scén. Ak použijete HFR s nastavením 250 sn./s , záznam môžete nastaviť na 25p alebo 50p. Kamera zaznamená (pri nastavení priority kvality) za 2 sekundy 500 snímok do pamäte, tie potom prepíše na kartu už v nastavenej snímkovej rýchlosti, ak máte nastavený záznam 25p, bude výsledný záber trvať 20 s. Záznam sa prepisuje v reálnom čase, takže máte hneď možnosť pozrieť si výsledné spomalené video. Najväčšie spomalenie tak môžeme dosiahnuť pri nastavení 1000 sn./s a zázname 25p, keď 2 sekundy záznamu natiahnete až na 80 sekúnd. Pri režime HFR je video zapisované v rozlíšení 1920 × 1080 bodov, obraz je však snímaný v trochu nižšom rozlíšení a je upscalovaný. Pri nastavení HFR je okrem iného na výber priorita kvality (2 s záznamu) alebo záznamového času (4 s záznamu). S nastavením priorita kvality je pri 250 sn./s rozlíšenie 1824 × 1026, pri 500 sn./s rozlíšenie 1676 × 566, pri 1000 sn/s rozlíšenie 1136x384. S prioritou času záznamu je vždy o stupeň nižšie rozlíšenie, takže 250 sn./s je rozlíšenie 1676 × 566 a pri 1000 sn./s je to 800 × 270. Pochopiteľne, treba myslieť na to, že aj napriek vysokej citlivosti snímača budete pri HFR potrebovať dostatočné osvetlenie. Výhodou je to, že môžete určiť spustenie nahrávania na začiatku alebo na konci scény (v tom prípade sa zapíše záznam z predchádzajúcich 2, resp. 4 sekúnd).

RX100 IV využíva pri Sony už tradične vynikajúci stabilizátor obrazu. Pri fotení sa používa iba optická stabilizácia, pri videu si môžete voliť medzi štandardnou (optická), aktívnou (optická + elektronická) a inteligentnou aktívnou. Pri aktívnej a inteligentnej aktívnej stabilizácii sa používa výrez so snímacej plochy, aby mal elektronický stabilizátor rezervu na posun obrazu, preto je na širokom ohnisku uhol záberu užší. V režime 4K sa prepne stabilizácia vždy iba na optickú.

Sony sa v marketingových prezentáciách chváli potlačením „rolling shutter" (ohýbania zvislých línií pri pohybe) pri RX100 IV. Musíme priznať, že vo full HD je to pravda a ani pri divokých pohyboch sme nedokázali zaznamenať ani náznak tohto javu. Vďaka rýchlosti odčítania dát zo senzora dokáže prístroj kešovať dostatočné množstvo snímok, aby tento efekt úspešne korigoval. Iná situácia je pri 4K zázname, vidieť, že tu beží na hranici možností, takže každé prudšie panorámovanie či pohyb cez obraz sa tu výrazne prejaví. Daňou za malé rozmery fotoaparátu je horší odvod tepla od snímača aj procesora. To je takisto dôvod, prečo v 4K režime možno zaznamenávať maximálne 5-minútový záber. Potom odporúča výrobca prístroj na pár minút vypnúť. Pre zvýšenú spotrebu energie a možnosť zahrievania je tu ešte jedna vlastnosť - pri prepnutí do 4K alebo full HD 100p sa automaticky prepne jas displeja aj hľadáčika na štandard, to je nepríjemné hlavne pri natáčaní v slnečnom počasí.

Ovládanie fotoaparátu je riešené klasicky „podľa Sony". Hlavný ovládací prvok je štvorsmerový ovládač, ktorého prstenec je navyše otočný s potvrdzovacím stredom. Okrem toho sú tu ešte 4 tlačidlá: spúšť nahrávania, spúšť fotenia, otočný volič režimov a tlačidlo zapnutia/vypnutia. Okrem toho sú na tele ešte dva mechanické prepínače na vysunutie hľadáčika a blesku. Menu je veľmi obsiahle, preto možno tlačidlom Fn vyvolať rýchle menu s 12 položkami, ktoré si môžete ľubovoľne meniť. Programovateľné sú aj funkcie hlavného ovládača a predného ovládacieho krúžka. Fotoaparát umožňuje až tri rýchle prednastavenia všetkých hlavných funkcií. Displej tradične nie je dotykový, túto filozofiu Sony veľmi chválime. Ergonómia tela nie je jeho silná stránka. Hlavne pri filmovaní treba prístroj držať oboma rukami. Tlačidlo spúšte videa je veľmi na kraji, takže pri manipulácii jednou rukou hrozí vykĺznutie prístroja. Žiaľ, Sony nevypočulo požiadavky používateľov na inštaláciu gripu na prednú stranu na lepšie uchopenie. Ten si však už od 1. generácie možno dokúpiť. Ak už budete dokupovať, určite odporúčame aj ochranné sklíčko, ktoré sa nalepuje na displej. Na ovládanie možno použiť aj mobilné zariadenie (Android aj iOS). Spárovanie je dielo okamihu (pri Androide) vďaka podpore NFC a Wi-Fi. Mobilom môžete ovládať základné funkcie v režime Foto aj Video. My sme skúšali ovládanie aj pomocou ovládača na statíve Sony VCT-VPR 1, ktoré fungovalo takisto bezchybne. Počas natáčania videa sa vyhnite zoomovaniu. Zvuk motora sa prenáša do záznamu. Fotoaparát podporuje aj inštaláciu aplikácií z obchodu Sony, žiaľ, nie pre náš región. Prečo je to tak, nám zatiaľ technická podpora Sony neprezradila.

Ak máme DSC-RX100 IV zhodnotiť, treba uviesť, že ide naozaj o jedinečný prístroj, vo svojej kategórii je najmenší, má veľa unikátnych záznamových režimov, no, žiaľ, je aj najdrahší. To, či sa oplatí prechod z jeho starších verzií, záleží na preferenciách používateľov. Kvalita videa vo full HD je excelentná aj vďaka vysokým dátovým tokom, ktoré umožňuje kodek XAVC-S (PCR č. 5/2015). 4K video má vynikajúcu ostrosť aj kvalitu, ale pre viaceré obmedzenia to zatiaľ nie je ten pravý dôvod na kúpu tohto prístroja. Veľmi nás prekvapila aj rýchlosť spracovania a kvalita nočných fotiek fotených na dlhých časoch. Treba sa takisto pripraviť na to, že pri častejšom používaní špeciálnych režimov aj tak menšia výdrž na batériu ešte dramaticky klesne, určite odporúčame nosiť so sebou minimálne dve batérie.

Technické špecifikácie:

Snímač 20,1 Mpx 1" vrstvený CMOS Exmor RS
Objektív F1.8-2.8 24-70 mm Zeiss Vario-Sonnar T*
Stabilizátor Optický/hybridný
Min. čas uzávierky
čas uzávierky 1/32000 s (1/2000 mechanická)
Max. rýchlosť fotenia
rýchlosť fotenia 16 sn./s (s fixovaným meraním a ostrením na prvú snímku)
Spomalené video do 1000 sn./s (960 sn./s v móde NTSC)
Max. rozlíšenie a dátový tok 4K (UHD) video s celosenímočovým odčítaním a dátovým tokom 100 Mb/s
Obrazové profily 7 profilov s S-Log2 nastavením gama
Dvojité nahrávanie záznam 17 Mpx fotografií popri nahrávaní videa do 1080p25
Displej Vyklápací 3" RGBW LCD 1,3 Mpx
Hľadáčik Vysúvací, 2,36 Mpx OLED
ND filter vstavaný ND filter (s možnosťou automatického ovládania)
Pripojenie Wi-Fi , NFC, WPS

Hodnotenie: 95%

 

kvalita fotografií aj videa
vynikajúci stabilizátor obrazu
režimy slow motion
hľadáčik
obchod s aplikáciami neprístupný pre náš región
obmedzené 4K


Cena:

1170 EUR

Zapožičal: Sony

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať