Sony X95K- špičkový televízor s mini LED obrazovkou a hlasovým ovládaním
Televízor Sony X95K využíva operačný systém Google TV a zobrazovací panel s rozlíšením 4K a technológiou Mini LED. X95X je k dispozícii s uhlopriečkami zobrazovacieho panelu 65, 75 a 85 palcov. Testoval som model s uhlopriečkou obrazovky 65 palcov. Bol som zvedavý hlavne na možnosti, ktoré poskytuje nový procesor s prívlastkom kognitívny.
Dizajn je minimalistický s veľmi tenkými rámikmi. Relatívne tenký je aj spodný rámik, kde sú senzory intenzity osvetlenia a diaľkového ovládania a taktiež dve indikačné LED. Nožičky je možné namontovať buď pri okraji, alebo ak máte užší stolík tak do druhej polohy bližšie ku stredu. Nožičky môžete namontovať tak, že spodná strana panelu bude buď tesne nad stolíkom, alebo vyššie, aby sa pod televízor zmestil panel.
V balení boli dva diaľkové ovládače, jeden klasický a druhý moderný, zjednodušený s ovládacím prvkom D-Pad, ktorý má samostatné tlačidlá pre služby Bravia Core, Netflix, Disney a Amazon Prime. Nechýba ani tlačidlo na aktivovanie hlasového asistenta Google. Na tomto ovládači mi chýbalo len tlačidlo na aktivovanie a prepínanie titulkov. Na aktivovanie funkcií klasického ovládania je k dispozícii tlačidlo označené „123“, ktorým sa aktivuje ponuka číselných farebných a ďalších tlačidiel vrátane tlačila na nastavenie titulkov. Tlačidlá na ovládači sú podsvietené, intenzita sa prispôsobuje podľa snímača úrovne osvetlenia.
Ovládač má na zadnej strane mikrofón. Využíva sa nielen pri zadávaní hlasových povelov, ale aj na automatickú kalibrácia zvuku, ktorá prispôsobí výstupy reproduktorov akustickým pomerom v miestnosti. Diaľkové ovládanie s mikrofónom vtedy držíte v ruke na mieste odkiaľ budete televízor najčastejšie sledovať a dajte pozor aby ste neblokovali mriežky mikrofónu. Moderný ovládač využíva nielen infra, ale aj rádiovú komunikáciu, takže na televízor ho musíte namieriť len pri zapínaní, vtedy komunikuje cez infra.
Výborný obraz aj v prípade ak oproti obrazovke je okno
Hlasové povely sníma nielen mikrofón na diaľkovom ovládaní, ale aj priamo na televízore. Vstavaný mikrofón je možné vypnúť vypínačom na bočnom paneli zadnej steny. Televízor dobre rozumie aj povelom v slovenčine, napríklad na povely „videá Pink Floyd“, či „Filmy s Táňou Pauhofovou“ (úmyselne som zvolil meno, ktoré neznie ani trochu anglicky) sa zobrazila relevantná ponuka video obsahu z YouTube a streamovacích služieb. Rovnako dobre televízor zareagoval na hlasový povel „videá o mačkách“. Po niekoľkých dnoch testovania musím konštatovať, je je to veľmi návykové.
Zobrazovací panel využíva technológiu LCD, avšak s Mini LED podsvietením, ktoré umožňuje lokálne silnejšie podsvietiť svetlé plochy a tmavé plochy nechať neosvetlené. Zvyšuje to kontrast obrazu a realistické zobrazenie čiernej farby. Zobrazovací panel s uhlopriečkou 65 palcov umožňuje individuálne lokálne podsvietiť 432 usporiadaných v matici 36 x 12. Maximálny jas v bežnom SDR režime je 1000 nitov, v HDR až 1500 nitov. Vysoký jas bez obavy z prípadného „vypaľovania“ zobrazovacieho panelu je jedna z potenciálnych výhod Mini Led. Farby sú jasné a žiarivé, hlavne v takzvanom živom režime. Pri pozornom pohľade zblízka odhalíte, že svetlé objekty na tmavom pozadí, napríklad titulky mierne presahujú do okolitej tmavej plochy. Tento jav sa nazýva bloomimg a je typický pre tento typ zobrazovacích panelov. Večer, keď budete sledovať televízor pri príjemnej intenzite umelého osvetlenia vyskúšajte režim obrazu Štandard, prípadne Kino. Aj pri prehrávaní obrazu v HD kvalite je výsledkom sofistikovaných algoritmov viac detailov a výborný kontrast. Pozorovacie uhly u televízora tejto cenovej kategórie by mohli byť teoreticky širšie, prakticky však úplne stačia nik predsa nepozerá televízor pod uhlom 160 stupňov, či väčším.
K dispozícii máte aj herný režim, ktorý využijete pri pripojení herných konzol Playstation, alebo Xbox. Konzolu PS5, na použitie ktorej je televízor optimalizovaný vrátane 4K rozlíšenia a 120 Hz obnovovacej frekvencie som k dispozícii nemal, takže som Sony X95K testoval s hernou konzolou Xbox S, ktorá natívne generuje obraz v 2K rozlíšení, no upscaluje ho na 4K. Herné scény z Flight Simulátora, či Forza Horizon 5 boli brilantné a v kultovej hre Hallo som si vychutnal vynikajúce podanie detailov na plochách v tieni. Pri hraní sa podľa charakteru konkrétnej hry môžete rozhodnúť buď pre Dolby Vision, avšak len pri 60 Hz, prípadne 10 Hz a HDR. S PS5 môžete využívať funkciu ALLM (Auto Low Latency Mode), ktorá nastavuje parametre obrazu z konzoly podľa herného žánru. S konzolami, ktoré podporujú VRR (Variable Refresh Rate) môžete využívať variabilnú obnovovaciu frekvenciu v rozsahu 20 – 120 Hz. Aj v najdynamickejších hrách je obraz plynulý. U filmov sme zas zvyknutí na snímkovú frekvenciu 24 Hz a tomu zodpovedajúce rozmazanie pohybov. Videozábery s vyššími snímkovými frekvenciami sa javia tak trochu ako z hororu, či počítačovej hry. Preto musím pochváliť umelé vyhladzovanie pohybu, ktoré vylepšuje plynulosť obrazu, no ponecháva záberom typickú filmovú atmosféru. Môžete však vyskúšať aj režim Motionflow, ktorý dopočítava snímky, čím zvyšuje snímkovú frekvenciu na čo najplynulejšie zobrazenie videí.
Vysoký dynamický kontrast a predovšetkým dynamiku jasov a farieb zabezpečuje nový obrazový procesor Cognitive Processor XR. Prívlastok „kognitívny“ znamená, že procesor prispôsobuje obraz a zvuk ľudskému vnímaniu. Objekt, ktorý by mal byť stredobodom záujmu diváka sa podľa marketingových informácií snaží zdôrazniť vyšším kontrastom, či zaostrením. V praxi je to diskutabilné, pretože presne tento efekt priestorového podania scény na plochej obrazovke sa snaží dosiahnuť režisér spolu s tímom kameramanov a ostričov a následne sa to sústredia aj špecialisti pri strihu. U Sony je samozrejmosťou je aj podpora Netflix Adaptive Calibrated Mode, ktorý zabezpečí, že originálne programy od tejto streamovacej služby sa budú zobrazovať tak, ako to zamýšľali ich tvorcovia. Širšie pole pôsobnosti má kognitívny obrazový procesor pri prispôsobení zvuku, tak aby v konkrétnej miestnosti a pri konkrétnom umiestnení, či už na stolíku, alebo na stene bol zvuk čo najlepší.
Televízor má štyri konektory HDMI, pričom jeden z nich podporuje ARC (Audio Return Channel). Jeden HDMI port 2.1 podporuje obnovovaciu frekvenciu 120 Hz pri rozlíšení 4K, samozrejme musíte použiť kvalitný HDMI kábel. K dispozícii je aj konektor na optické pripojenie digitálneho zdroja zvuku, Ethernet konektor a tri konektory na pripojenie rôznych typov antén. K dispozícii sú aj porty na pripojenie USB disku, bočný na predhrávanie a spodný na nahrávanie a Common Interface na dekódovaciu kartu.
V balení sú aj krytu na všetky vybrania zadnej steny s portami. Využijete ich pravdepodobne len vtedy, ak je zadná stena, alebo jej časť viditeľná. Ak je TV pri stene pravdepodobne uprednostníte lepšiu dostupnosť konektorov.
Sony v svojich smart televízoroch využíva Google TV, čiže operačný systém Android optimalizovaný pre televízory. Implicitné nastavenie domovskej obrazovky po zapnutí preferuje zvyklosti mladej a strednej generácie, ktorá pred klasickými televíznymi kanálmi preferuje streamovacie služby. Aplikácie najpoužívanejších, čiže Netflix, Amazon Prime, Disney a keďže sa jedná o televízor od Sony tak aj Bravia Core sú preinštalované. Obrazovku na ktorej dominujú ponuky programov z týchto služieb si samozrejme môžete prekonfigurovať podľa svojich preferencií. Používateľské rozhranie počíta s dvomi úrovňami používateľov – laickými a hĺbavejšími, preto máte k dispozícii dve úrovne menu. Podrobnejšiu úroveň využijete hlavne pri konfigurácii a nastavení obrazu, či zvuku, alebo pripájaní zariadení.
Okrem filmov z Netflixu a videí vo vysokom rozlíšení z YouTube som pozeral aj filmy a videá uložené na NAS Serveri Synology. Zdieľané priečinky Video, Music a Photo sú automaticky sprístupnené, stačí aby televízor a NAS boli na rovnakej sieti. Môžete si taktiež stiahnuť hry určené pre Google TV, prípadne cez aplikácie využívať herné služby typu GeForce Now. Na ovládanie bežných hier potrebujete mať pripojený Gamepad cez bluetooth. Triviálne hry z aplikačného obchodu sa dajú hrať aj pomocou diaľkového ovládača. Plynulosť Android hier je daná výkonom čispetu čip MediaTek MT5895.
Vyskúšal som aj testovacie videá primárne určené na zdôraznenie výhod OLED displejov a výsledok bol vynikajúci. Nemal som síce priamu možnosť porovnávať obraz na zobrazovacích paneloch LCD Mini LED a OLED, avšak veľký rozdiel tam pravdepodobne nebude. Každopádne u Mini LED si nemusíte robiť starosti o životnosť panelu ani pri maximálnom nastavení jasu. Farby hlavne v štandardnom a filmovom režime sú verné až mierne brilantné, avšak stále zodpovedajú realite V režime živý sú niektoré farebné odtiene, hlavne zelenej trochu presaturované.
Musím pochváliť kvalitu zvuku, ktorá takmer nezaostáva za regálovými reprosústavami, ktoré bežne používam. Relatívne veľká plocha umožnila aj pri tenkom televízore vyčleniť dostatočný priestor ozvučnice pre basové reproduktory. Sony X95K má spolu šesť reproduktorov, po dva pre výšky, stredy a basy. Nechýba Dolby Atmos a pri pozeraní filmov oceníte podporu priestorového zvuku DTS. Samozrejme na dokonalý priestorový zážitok potrebujete buď soundbar, najlepšie aj so zadnými reproduktormi, prípadne zostavu domáceho kina 5.1, alebo 7.1. Odporúčam vyskúšať ponúkané režimy zvuku.
V súčasnosti vystupuje do popredia úspora energie a v prípade Sony X95K je spotreba do značnej miery vo vašich rukách, presnejšie v úrovni nastavenia jasu. Maximálna spotreba deklarovaná v technických parametroch je 280 W, to v prípade ak využívate HDR a Dolby Vision. Pri konzervatívnejšom nastavení jasu podsvietenia sa dostanete v pohode pod 100 W. Vypnutý televízor s uhlopriečkou 65 palcov, nech je akokoľvek zakomponovaný do interiéru je jednoducho veľká tmavá plocha. To však môžete zmeniť zapnutím takzvaných dynamických dekorácií, čo je v podstate inteligentný šetrič obrazovky. Spotreba v tomto režime pri implicitnom nastavení je 70 W. Hlavne v zime to nemusí byť až taký problém, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože spomínaných 70 W sa predsa v konečnom dôsledku premení na teplo.
Verdikt: Hlavnou výhodou Google TV je hlasové ovládanie a dostupnosť kvalitných aplikácií. Mini LED obrazovka je vážnym konkurentom pre OLED.
Technické špecifikácie: uhlopriečka 65“ (164 cm) LCD Mini LED, rozlíšenie: 4K UHD 3840x2160 px, obnovovacia frekvencia 100 Hz, podpora HDR10 a Dolby Vision; konektivita: 2 x HDMI 2.1 120 Hz eARC/VRR/ALLM; 2x HDMI 2.0a; optický S/PDIF výstup, USB x3; Tuner 2x DVB-T/T2CS2, Ethernet, Wi-Fi 802.11ac, 2x2, Bluetooth, CI+ ;Webový prehliadač, Zvuk 6 x 10 W; rozmery: 144,3 x 84,6 x 34,3 cm; hmotnosť 33 kg; spotreba typická 209 W, pohotovostný režim 0.5 W; Cena: 3 499,-
+ vynikajúci obraz aj v jasnej miestnosti, výborné HDR, perfektný zvuk bohatý na basy, herný mód s nízkou latenciou
- nič podstatné
Hodnotenie: 9
Tip redakcie: top produkt
Zobrazit Galériu