Sony XPERIA 1 V / Výkonný vlajkový smartfón s výborným teleobjektívom
Piata generácia vlajkových smartfónov XPERIA 1 V pokračuje v tradícii umiestniť do osvedčeného mierne konzervatívneho dizajnu najlepší hardvér, aký bol v čase vývoja tohto modelu k dispozícii, predovšetkým čipovú súpravu a snímače fotoaparátov.
Sony svoje snímače dodáva aj ďalším výrobcom, napríklad spoločnosti Apple. Teoreticky by teda vlajkový smartfón Sony mal mať najlepšie fotoaparáty. V praxi je to trochu inak, čo len dokazuje, že na kvalite fotiek a videí sa podieľa nielen hardvér, ale aj softvérové algoritmy s čoraz väčším zapojením AI. Aj v tejto oblasti však v Sony urobili veľký pokrok, takže nová Xperia 1 V poteší aj veľmi náročných mobilných fotografov. Priaznivci mobilnej fotografie a videa ocenia teleobjektív so zoomom v rozsahu 85 – 125 mm a takisto pre Xperiu typické hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu. V prvej polohe fotoaparát zaostrí a po dotlačení exponuje. Priaznivcov kvalitného zvuku zas poteší konektor na pripojenie slúchadiel. Pri komornom počúvaní hudby či pozeraní videa oceníte stereofónne reproduktory. Pri umiestnení smartfónu na šírku je stereobáza dostatočne široká a zvuk už má dosť presvedčivé atribúty priestorovosti.
Konštrukčný formát profituje z pomeru strán displeja 21:9. Vďaka tomu je smartfón užší a aj pri uhlopriečke 6,5 palca celkom dobre sadne do ruky. Rozlíšenie 3840 × 1644 pixelov predstihuje konkurenciu. Hustota pixelov 643 ppi je zárukou ostrého obrazu, ale hlavne pri hraní trochu dáva zabrať GPU. Použitá čipová súprava s výborným chladením to však v pohode zvláda.
Sony je okrem iného aj výrobcom fotoaparátov, a keď už majú v korporácii rokmi osvedčené používateľské rozhranie na ich ovládanie, prečo ho nepoužiť aj v smartfónoch. Aplikácie Photo Pro, Video Pro a Cinema Pro majú podobné používateľské rozhranie ako pri moderných fotoaparátoch a kamerách.
Snímač novej generácie v hlavnom fotoaparáte využíva spájanie štyroch pixelov do jedného s rozlíšením 12 Mpx, takže dokáže zachytiť podstatne viac svetla ako jeho predchodca, čo sa významne prejavilo na kvalite večerných a nočných záberov. Odporúčam vyskúšať profi režim a skúsiť znížiť ISO, čím sa ešte viac redukuje šum. Samozrejme, predĺži sa tým expozičný čas, takže aj napriek účinnej optickej stabilizácii odporúčame smartfón oprieť o niečo pevné. Teleobjektív má v používateľskom rozhraní fotoaparátu rozsah zoomu 3,5 – 5,2× a zoomovanie je plynulé na optickom princípe. Hlavný fotoaparát aj fotoaparát s teleobjektívom majú účinnú optickú stabilizáciu.
Musím pochváliť kvalitu záberov nielen z hlavného, ale aj širokouhlého fotoaparátu. Pri záberoch teleobjektívom, ak si ich pozeráte na obrazovke monitora alebo televízora, je badateľný mierny pokles ostrosti smerom k okrajom. Na displeji smartfónu sú však aj tieto snímky perfektne ostré. Pri spracovaní údajov zo snímača do podoby výslednej fotografie Sony preferuje konzervatívny prístup. Ja osobne fotografie, ktoré verne zobrazujú realitu, oceňujem. Ak chcete viac živé či dokonca presaturované farby, môžete si zábery upraviť vo vhodnej aplikácii. Kto má v úmysle upravovať snímky v aplikáciách typu Adobe Lightroom či Zoner Photo Studio, určite využije možnosť fotiť do formátu RAW.
Aplikácia Cinema Pro umožňuje nielen nastavovať parametre snímania, ale aj aplikovať niekoľko „kinematografických filtrov“. Používateľské rozhranie aplikácie poteší ľudí, ktorí majú s nakrúcaním videa skúsenosti a vedia, ako s jednotlivými parametrami kreatívne pracovať. Filozofia aplikácie Cinema Pro je orientovaná na projekty, kde máte predstavu o scenári. Na operatívne zachytenie inšpiratívneho okamihu je pre začiatočníkov lepšie použiť aplikáciu Photo Pro a prepnúť sa do režimu nakrúcania videa. Video možno nakrúcať v maximálnom rozlíšení 4K, pri tomto rozlíšení je však k dispozícii aj snímková frekvencia 120 fps.
Teleobjektív poskytuje veľmi kvalitné zábery aj v šere
Čipovú súpravu Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 2 využívajú aj vlajkové smartfóny konkurencie, takže reálny výkon, ktorý telefón dokáže z procesora a GPU „vyžmýkať“, závisí predovšetkým od účinnosti chladenia. Konštruktéri Sony si dali záležať, takže čip môže pracovať na plný výkon dlhšie, než bude musieť znížiť rýchlosť pre teplo. Inak povedané, Xperia 1 dokáže plynulo zobrazovať aj najnáročnejšie hry, a to nielen súčasné, ale aj tie, ktoré prídu o dva či tri roky. Od aktuálne využívaného výkonu závisí, samozrejme, aj reálna výdrž batérie. Aj pri intenzívnom používaní vám batéria vydrží celý deň. Nabíjanie maximálnym príkonom 30 W trvá približne dve hodiny, takže v tomto ohľade Sony za konkurenciou trochu zaostáva. V balení nenájdete ani nabíjačku, dokonca ani kábel. Algoritmus na riadenie nabíjania sa snaží o dosiahnutie čo najdlhšej životnosti batérie. Samozrejmosť je bezdrôtové nabíjanie. Je reverzné, takže zo smartfónu môžete nabiť hodinky, prípadne slúchadlá.
Výborne zvládnutý kontrast svetlo-tieň
Xperia 1 V využíva Android 13 prakticky bez používateľskej nadstavby, čo tiež prispieva k plynulému používateľskému rozhraniu, predinštalované aplikácie na profi fotenie a filmovanie od Sony predstavujú vysokú pridanú hodnotu.
Záber objektívom hlavného fotoaparátu
Záber teleobjektívom pri maximálnom optickom zoome
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkon, výborné fotoaparáty, teleobjektív s plynulým zoomom
- V balení nie je nabíjačka ani kábel
PARAMETRE:
Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 2 (1 × 3,2 GHz Cortex-X3 + 2 × 2,80 GHz Cortex-A750 + 2 × 2,8 GHz Cortex A710 + 3 × 2 GHz Cortex-A510), 4 nm technológia; grafika: Adreno 740; pamäť: 12 GB RAM, úložný priestor 256 GB; displej OLED 6,5", 120 Hz, 1644 × 3840 px, 21:9, 643 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý (24 mm ekvivalent): f/1,7, 48 Mpx, OIS; ultraširokouhlý (16 mm) 124°: f/2,2, 12 Mpx; teleobjektív f/2,3 (85 mm) – f/2,8 (125 mm) 3,5 – 5,2 zoom, OIS; predný fotoaparát (24 mm): f/2,0, 12 Mpx; sieť: LTE/5G; konektivita: Wi-Fi 6e, bluetooth v 5.3, USB Type-C, NFC, lokalizácia (A-GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 13; rozmery: 165 × 71 × 8,3 mm; hmotnosť: 187 g
Cena: 1399 EUR
Hodnotenie: 9/10
Zobrazit Galériu