S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Sony Xperia 10 / Ultraširokouhlý displej v strednej triede

0

Spoločnosť Sony tento rok stavila na pomer strán displeja 21:9. Na MWC okrem vlajkovej lode Xperia 1 predstavila aj dvojicu modelov strednej triedy Xperia 10 a Xperia 10 Plus. V našich recenziách býva cena uvedená pod technickými údajmi, čo v tomto prípade motivuje na zamyslenie. Ultraširokouhlý displej berieme ako vychytávku, ale niektoré technické údaje, ako napríklad 3 GB RAM a trochu aj typ procesora, by sa viac hodili k cenovke o 100 eur nižšej. 

Každý preferuje iný typ konštrukcie, niekto nedá dopustiť na sklenú zadnú stenu, mne sa zdá viac praktický plastový monoblok s pieskovaným povrchom, ktorý vyzerá ako kovový, jednak z dôvodu spoľahlivosti držania, jednak pri páde máte pravdepodobnosť 50 %, že smartfón dopadne na zadnú stenu a plast to na rozdiel od skla azda ustojí lepšie. Dizajnové obrysy sú klasické bez zrezania, ale malý polomer zaoblenia rohov stále navodzuje siluetu typickú pre Xperiu. Výrobca nedeklaruje odolnosť proti vode ani prachu, v tejto triede to nebýva zvykom. Snímač odtlačkov prstov je na boku, ale plní len túto úlohu, na zapnutie a vypnutie je použité samostatné tlačidlo. Toto tlačidlo je podobne ako dvojité tlačidlo na reguláciu hlasitosti zapustené tak, že takmer lícuje s povrchom, preto je ich nahmatanie trochu problematické. Snímač je menej citlivý, a tak občas budete musieť snímanie opakovať. Pridané tlačidlo na zapnutie sa zrejme muselo niekde ušetriť, preto Xperia 10, žiaľ, nemá samostatné tlačidlo spúšte. Ak viac než úroveň zabezpečenia preferujete rýchlosť odomykania, môžete použiť odomykanie skenovaním tváre. Funguje rýchlo a spoľahlivo.

Displej s uhlopriečkou 6'' je svojím netypickým pomerom strán optimálny na sledovanie filmov, ale u väčšiny používateľov to bude minoritná aktivita, doma si radšej filmy pozriete na televízore. Na klasické smartfónové činnosti, napríklad pozeranie e-mailov, prehliadanie webu či sledovanie statusov na sociálnych sieťach, dlhší displej pri orientácii na výšku znamená viac zobrazeného obsahu, no len v aplikáciách, ktoré sa vedia prispôsobiť aktuálnemu rozlíšeniu displeja a pomeru strán. Veľmi pozitívne hodnotím aj prezeranie, prípadne drobné korektúry dokumentov v režime na šírku, pretože široký displej zobrazí dostatočne široký výrez dokumentu, ktorý sa dá dobre čítať, a pohodlne sa pracuje aj s tabuľkami v Exceli. Štandardný kontext ako videá či hry predpokladá pomer strán 16:9, prípadne 19:9. Displej na báze technológie IPS nemá výrez, má rozlíšenie FHD+, dostatočný rozsah zorných uhlov a dá sa dobre čítať aj počas slnečného dňa. 

Displej je umiestnený tesne pri dolnom okraji, v hornej časti zostal priestor na reproduktor určený len na telefonovanie, prednú kameru a senzory priblíženia a okolitého svetla. Pri typickom držaní je trochu problém dosiahnuť na ovládacie prvky v dolnej časti obrazovky. Tie využívajú štandard Androidu 9.0 s podlhovastým tlačidlom Domov a šípkou na krok späť vľavo. Tlačidlo na zobrazenie spustených aplikácií chýba, zoznam zobrazíte tak, že tlačidlo Domov posuniete gestom nahor. Toto gesto však niekedy urobíte aj nechtiac, ak chcete rolovať obrazovku so zoznamom ikon aplikácií. Poklepaním na pravú hranu displeja aktivujete panel funkcií, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií.

Keď sa už v Sony zamerali na sledovanie filmov v režime na šírku, mali to dotiahnuť, aj čo sa týka zvuku. Ten je, žiaľ, monofónny, vyžarovaný z otvoru vpravo od konektora USB-C. Otvor vľavo je nefunkčný. Reproduktor v hornej časti, ako už bolo spomenuté, je určený len na telefonovanie, takže zvuk k filmom si vychutnáte len cez slúchadlá. Na hornej stene nájdete 3,5 mm konektor jack, takže môžete pripojiť ľubovoľné slúchadlá.

Ako je v Sony dobrým zvykom, slot na SIM karty, kde druhú pozíciu možno alternovať ­kartou microSD, sa dá vytiahnuť nechtom bez použitia nástroja. No pri vytiahnutí slotu sa smart­fón reštartuje. Navyše s krytom slotu, ktorý sa vytiahne, sa zároveň vytiahne aj slot na SIM 1. Druhý slot na SIM 2/microSD zostane zasunutý a treba ho vytiahnuť samostatne. Keby to bolo naopak a so slotom by ste vybrali alternovanú pamäťovú kartu, SIM 1 by zostala v telefóne a nebol by dôvod na reštart.

Použitý procesor, ktorý má všetky jadrá Cortex A53, vyniká skôr energetickou úspornosťou než výkonom a iba 3 GB RAM to rozhodne nezlepšuje. Prejaví sa to predovšetkým na rýchlosti spúšťania aplikácií. Aj pri relatívne intenzívnom používaní vydrží batéria s kapacitou 2870 mAh jeden deň.

Sony konečne aj do strednej triedy prináša duálny fotoaparát. Druhý objektív neumožňuje použiť inú ohniskovú vzdialenosť, je len pomocný na identifikáciu priestorových dispozícií scény. Trochu predbehnem a pochválim fungovanie umelého rozostrenia pozadia. Oddelenie hlavného objektu v popredí od rozostreného pozadia je presné, a to sme testovali pomerne členitú plyšovú figúrku, za ktorou bolo vo vzdialenosti 1 m nakálané drevo. Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery z 13 Mpx fotoaparátu veľmi dobré, na večerné fotenie však Xperia 10 nie je vhodná. Chýba dynamika jasu aj kontrast detailov. Objektívu by svedčila lepšia svetelnosť než f/2,0. Ak chcete dosiahnuť pri večernom fotení dobré výsledky, použite statív a manuálny režim, kde nastavíte dlhší čas expozície a nižšie ISO. Natívny pomer strán snímača je 4:3. Keby ste chceli fotiť tak, aby ste pri prehliadaní využili celú plochu displeja, nastavíte režim pomeru strán 21:9. Vtedy sa však na snímanie využije len výrez z plochy snímača a rozlíšenie bude redukované na 8 Mpx. Videá sa dajú nahrávať aj v 4K, ale len pri 30 fps. Pri rozlíšení full HD je k dispozícii aj snímková frekvencia 60 fps. Ak chcete využiť výhody softvérovej stabilizácie, tá je k dispozícii len pri 30 fps.

Význam pomeru strán 21:9 je nielen marketingový, ale aj praktický. Do pomerne úzkeho smartfónu bolo možné zabudovať displej so 6-palcovou uhlopriečkou, čo sa veľmi dobre vyníma v technických parametroch.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 630 (4× Cortex A53 2,2 GHz + 4× A53 1,8 GHz), GPU Adreno 508; pamäť: 3 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej 6" IPS  s rozlíšením 1080 × 2520 (21:9), 460 ppi; fotoaparát: zadný hlavný 13 Mpx, f/2,0 + pomocný objektív na rozostrenie pozadia 5 Mpx, f/2,2; predný: 8 Mpx f/2.0; konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v5.0 A2DP, LE, USB Type-C, NFC; batéria: 2870 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 155,7 × 68 × 8,4 mm; hmotnosť: 162 g; Benchmark AnTuTu: 137 600

• Cena: 349 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ultraširokouhlý displej na sledovanie filmov, nešmykľavý povrch, výdrž batérie, rýchle odomykanie skenovaním tváre
- Potešili by vyšší výkon, lepší fotoaparát a stereofónny zvuk

HODNOTENIE:

Dizajn: 88 %
Výkon: 78 %
Funkcionalita: 86 %
Celkovo: 84 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
sony Xperia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať