Recenzia: Sony Xperia XZ Premium – 4K, HDR aj slow motion do vrecka

0

Sony  vo svojich vlajkových lodiach udržuje dizajnovú líniu, do ktorej zapadá aj nástupca obľúbenej Z5-ky, nová Xperia XZ Premium. Prístroj mal premiéru na tohoročnom MWC 2017 v Barcelone a v týchto dňoch sa dostáva do predaja aj u nás. Dizajn so zaoblenými bokmi a akoby urezanou vrchnou a spodnou časťou je pre Sony typický a medzi záplavou prístrojov oblých zo všetkých strán je nezameniteľný. Ani v Sony sa však nevyhli módnej vlne celosklených smartfónov, a tak na prednej aj zadnej strane nájdete Corning Gorilla Glass 5.0. Táto verzia skla by mala byť odolnejšia hlavne proti pádu, ako som videl na testovacej vzorke, proti škrabancom taká odolná nie je. Sklo je po stranách zahnuté s 2,5D efektom a plynule prechádza do plastovej obvodovej lišty.

Prístroj veľmi dobre sadne do ruky, žiaľ, povrch je taký hladký, že aj pri položení na veľmi mierne naklonenú plochu sa šmýka. Preto treba byť ostražitejší pri manipulácii s ním. Druhá jeho vlastnosť je tá, že hlavne zadná strana rada zachytáva odtlačky prstov, predná je proti tomu ošetrená, takže to nie je až také kritické. Zadnú stranu narúšajú iba zapustená šošovka fotoaparátu, umiestnená v hornej časti, a malé okienko s LED bleskom, laserovým zaostrovaním a  senzorom RGB na vyváženie bielej. V strede je logo Xperia a pod ním snímač NFC. Spodná a vrchná časť je plochá, prístroj sa na ne dá aj postaviť. Zvrchu tradične nájdete 3,5 mm jack na hands-free a dole konektor USB-C, tentoraz však vo verzii USB 3.1 Gen. 1.

Prístroj je vybavený dvojicou stereoreproduktorov, ktorých výduchy sú v pomerne širokých bradách z vrchnej a spodnej strany displeja. Napriek tomu, že je Xperia XZ Premium asi najväčšia tohoročná vlajková loď, displej má uhlopriečku iba 5,46". Ide však o veľmi kvalitný displej so 4K rozlíšením, ktoré je tentoraz používané permanentne, a podporuje zobrazenie s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Displej s týmito parametrami implementovala spoločnosť Sony ako prvá na svete. Navyše ponúkne výborné zobrazenie farieb, pozorovacie uhly a nezaskočí ho ani slnečný deň. Obrazové režimy sú nastaviteľné tri – od profesionálneho cez štandardný až po superjasné obrázky. Líšia sa rozdielne nastavenou gama krivkou a saturáciou farieb a majú viditeľný dosah na štýl zobrazenia. Zaujímavá je možnosť vyváženia bielej na správnu reprodukciu farieb podľa testovacích obrazcov.

K dispozícii je aj režim ovládania v rukaviciach. Ovládacie tlačidlá sú tradične na pravej strane, v Sony našťastie upustili od minuloročného experimentu a tlačidlá hlasitosti posunuli vyššie nad tlačidlo zapínania, ktoré je v strede. Sú tak umiestnené praktickejšie. Dole je ešte spúšť fotoaparátu. Tlačidlo zapínania má vstavaný aj snímač odtlačkov prstov, ktorý fungoval spoľahlivo a bez zaváhania. Trochu ma prekvapil nový slot na microSD a nano SIM. S vrchnou krytkou vytiahnete teraz iba kartu microSD. SIM karta má vlastný zapustený šuplík, ku ktorému sa však bez nástroja nedostanete. Hardvérový základ patrí k súčasnej špičke na trhu. O pohon sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 835 s frekvenciou 2,46 GHz, podporovaný 4 GB RAM. Grafiku má na starosti výkonná grafická karta Adreno 540. Vnútorné úložisko má kapacitu 64 GB, z ktorých pre používateľa zostane asi 49 GB. Na bežné používanie to postačí, stále je však možnosť použiť microSD až do 256 GB. Výkonu je teda na rozdávanie. Poteší vodotesná konštrukcia s certifikáciou IP68. Batéria má kapacitu 3230 mAh a je vybavená súborom technológií na jej inteligentné nabíjanie, údržbu a rýchle nabíjanie ako STAMINA, Qnovo Adaptive Charging a Qualcom Quick Charge 3.0. Veľké lákadlo je zadná kamera prístroja. Sony tu po prvýkrát využíva naplno, a to aj vďaka vysokovýkonnému procesoru, výhody snímača EXMOR RS s uhlopriečkou 1 2/3" a rozlíšením 19 Mpx. Oproti predchodcovi s 23 Mpx sa teda zmenšilo rozlíšenie, na margo toho však vzrástla veľkosť jednotlivých bodov, a teda aj citlivosť na svetlo. Tieto snímače (Stacked BSI CMOS) boli špeciálne vyvíjané pre mobily, ale vďaka ich vynikajúcim vlastnostiach ich Sony používa aj do svojich prémiových kompaktov, samozrejme, s väčším rozmerom. Snímač má jedinečnú konštrukciu vychádzajúcu z pôvodných Exmor R (BSI CMOS), vrstva prepojovacích vodičov je však kompletne presunutá pod fotocitlivé bunky, ktoré môžu mať vďaka tomu väčšiu plochu, a teda aj citlivosť. Priamo pod snímacou vrstvou je pridaná veľmi rýchla pamäť DDRAM, ktorá umožňuje extrémne rýchle odčítanie údajov zo snímača. Kamera v Xperia XZ Premium preto umožňuje záznam rýchlosťou až 960 sn./s. Táto funkcia je prebraná práve z highendového kompaktu Sony RX100 IV. Pochopiteľne, takýto záznam má pri smartfóne svoje limity. Prístroj dokáže takto zaznamenať 0,2 s záznamu, ktorý pri bežnej rýchlosti vytvorí 6-sekundový záber. Druhý variant je záznam rýchlosťou 120 sn./s, ktorý možno dodatočne využiť na spomalenie v mobile alebo PC. Oba tieto záznamy však prístroj zaznamenáva iba s rozlíšením 720p. Zatiaľ čo záznam 120 sn./s prebieha v natívnom 720p, záznam 960 sn./s je prevzorkovaný pravdepodobne z rozlíšenia SD alebo ešte nižšieho. Výrobca to nikde neuvádza. Na displeji smartfónu to vyzerá úžasne, väčší monitor však nízke rozlíšenie rýchlo odhalí. Napriek tomu je to v súčasnosti unikátna funkcia, ktorú inde nenájdete.

Výsledky AnTuTu Benchmarku vypovedajú o vysokom výkone hardvéru

Fotoaparát patrí medzi špičku na trhu

Kamera natáča bežne s rozlíšením 1080 60p, na natáčanie 4K 30p treba spustiť z menu fotoaparátu špeciálnu aplikáciu. V režime kamery sa používa 5-osový digitálny stabilizátor. Fotoaparát ponúka viacero vychytávok, ako napr. prediktívne hybridné zaostrovanie na fotenie akčných scén, HDR foto či potlačenie efektu rolling shutter. Množstvo rôznych filtrov a  nastavení je samozrejmosť. Počínajúc režimom 4K video je viacero funkcií fotoaparátu riešených ako plug-in, nájdete tu teda sound foto, efekt AR, kreatívny efekt či Evernote. Fotoaparát však umožňuje aj manuálne ovládanie. Ako som už spomenul, nezabudlo sa ani na zvuk, a to rovno stereo. Vstavané reproduktory vedia pekne zahrať vrátane kvalitnej stereofónnej bázy. Basy sú, pochopiteľne, slabšie, ale vzhľadom na veľkosť sa to dá očakávať. K dispozícii je tradične široká ponuka technológií a nastavení, ako je Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorý sa snaží dopočítavať chýbajúce dáta v skladbách a zvyšovať tým ich kvalitu pri prehrávaní, alebo Hi-res audio umožňujúce prehrávanie skladieb s vysokým dátovým tokom. Pomôcť môže aj ekvalizér, prípadne filter Clear Bass na zvýraznenie basov. Prístroj pracuje pod operačným systémom Android 7.1.1. Nougat, doplneným o používateľskú nadstavbu od Sony, ktorá ponúka veľa užitočných funkcií. Zaujímavé sú používateľské kontá, vhodné napríklad pre používateľov, ktorí zvyknú svoj smartfón nechávať deťom ako hračku, neprídu tak o svoje dáta. Môžete takisto vytvoriť dočasné konto hosťa. Pri ovládaní možno využiť aj niektoré gestá, ako napr. prijatie hovoru priložením k uchu, vypnutie zvonenia otočením displejom dolu či odmietnutie hovoru potrasením. Chýbalo mi však prebudenie poklepaním na displej. Na to musíte vždy stlačiť tlačidlo na boku, čo je dosť otravné.

Schopnosti prístroja v oblasti foto a video sú excelentné. Pri fotení podáva vynikajúce výsledky, fotky majú výborné a presné podanie farieb. V tomto ohľade veľmi pomáha prídavný snímač RGB, ktorý umožňuje presné nastavenie bielej aj expozičných parametrov. Veľmi dobré je aj ostrenie využívajúce laserový diaľkomer. Pri fotení akcie možno využiť sledovanie objektu, ktoré pracuje veľmi spoľahlivo. Jediné, čo možno fotkám vytknúť, je nižšia ostrosť, ktorá pri nižších hladinách osvetlenia prechádza až do efektu maľby. Je to spôsobené príliš aktívnym algoritmom potlačenia šumu. V tomto prípade by bolo určite lepšie nechať trochu šumu, aby boli lepšie vykreslené detaily. Nastavenia však nič také neumožňujú. 4K video používa v rámci fotoaparátu samostatný plug-in. Video sa nahráva v natívnom 4K 30p, pričom si môžete zvoliť H.264/AVC s dátovým tokom 50 Mb/s alebo efektívnejší H.265/HEVC s 35 Mb/s. Tu sa dá porovnať efektivita tohto nového kodeku. Obe videá dosahujú porovnateľnú kvalitu aj napriek tomu, že H.265/HEVC používa dátový tok nižší o 15 Mb/s. V oboch prípadoch patrí 4K video k špičke v oblasti smartfónov, má vynikajúcu ostrosť, výborné podanie farieb a veľké plus je to, že aj v tomto režimu pracuje stabilizácia. S H.265/HEVC ušetríte veľa miesta na karte, má to však aj úskalia. Ak ho chcete prehrávať na iných zariadeniach, overte si, či tento kodek podporujú. Žiaľ, nepodporuje ho ani YouTube, hoci v tomto prípade by to bolo viac ako žiaduce. Dlhšie natáčanie v 4K rozlíšení spôsobuje zahrievanie prístroja, s čím treba počítať. Vo full HD je podporovaná aj snímková rýchlosť 60p. Našu normu prístroj tvrdošijne odmieta, takže 25 či 50p vo videu nenastavíte. O slow-motion videách som sa už zmienil. Ak chcete takýto materiál využiť aj inde ako na smartfóne, odporúčam zostať maximálne pri 120p, pri ktorom je rozlíšenie aspoň trocha použiteľných 720p. Čo sa týka displeja, použitie panela Triluminous v spojení s enginom X-reality dokáže vyčariť naozaj špičkový obraz s vysokým jasom a výborným podaním farieb. S rozpakmi však prijímam tvrdenie Sony o permanentnom používaní 4K rozlíšenia. V prostredí operačného systému mi to totiž žiadna z testovacích aplikácií nepotvrdila, všetky sa držali rozlíšenia 1920 × 1080. Pokiaľ teda Xperia XZ Premium 4K rozlíšenie používa, ide najskôr o upscaling z full HD. Nevidím v tom problém, na používateľskom rozhraní nie je nič, čo by vyžadovalo také vysoké rozlíšenie, hlavne s ohľadom na veľkosť displeja. Do natívneho 4K sa prepína iba pri sledovaní niektorých streamovacích služieb, prípadne pri prehrávaní videí z interného úložiska. Počas testu som skúšal prehrávanie testovacích HDR videí 4K 60p v kodeku H.265/HEVC s 10-bitovou hĺbkou farieb a režimami HDR10 aj Dolby Vision. Interný prehrávač si so všetkými vrátane HDR poradil bez akéhokoľvek zaváhania. Ten navyše umožňuje vo videu aj zoomovať bez straty kvality, čo je naozaj unikátna vlastnosť nielen pri mobiloch. Video v HDR je skutočne excelentné. Batéria udržala zariadenie bezpečne pri živote celý deň, nabíjal som o polnoci pri stave asi 45 %, takže minimálne pol dňa by ešte potiahla.

Xperia XZ Premium si právom zaslúži miesto medzi vlajkovými loďami. Ponúka efektný dizajn, špičkový displej, výborný zvuk a vysoký výkon. Zaujímavé sú aj dosiaľ nevídané možnosti kamery.

Verdikt: Vlajková loď s odolnosťou IP68, vynikajúcim displejom, kamerou a vysokým výkonom.

PARAMETRE

Procesor: Qualcomm Snapdragon 835, 64-bit., osemjadrový 2,45 GHz + 1,9 GHz, grafika Adreno 540
OS: Android 7 Nougat, displej: 5,5'' Triluminous, 4K, HDR, Gorilla Glass 5, fotoaparát: 19 Mpx, video full HD 60p/4K 30p, slow motion až 960 fps HD video, 1/4000 – 1 s, clona f/2.0, predná kamera: 13 Mpx, širokouhlý objektív 22 mm ekv., f/2.0, AF zaostrovanie, pamäť: 64 GB UFS + 4 GB RAM + microSD do 256 GB, konektivita: bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, DLNA, USB-C (USB 3.1), USB OTG, ostatné: GPS, čítačka odtlačkov, zvýšená odolnosť  IP68, hi-res audio, audio jack, stereorepro, batéria: 3230 mAh, vstavaná, rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0, adaptívne nabíjanie Qnovo; AnTuTu Benchmark: 163 787

Cena: 740 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Výborný displej, vysoký výkon, jedinečné videorežimy,  práca s batériou, rýchle nabíjanie, odolnosť IP68
- Príliš klzký povrch, citlivý na odtlačky, spomalené video iba v rozlíšení 720p

HODNOTENIE

 Displej: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Foto/video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Vyhodnotenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 95 %

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
sony Xperia XZ Premium

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať