S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Sony Xperia XZ2: S novým dizajnom a výborným výkonom

2

Napriek značnému redizajnu, ktorý si čiastočne vynútil nový displej s pomerom strán 18:9, si nová Xperia XZ2 zachovala relatívne konzervatívny vzhľad a zostal aj pocit robustnosti, navodený hmotnosťou a čiastočne aj hrúbkou. V strede je tento smartfón hrubý úctyhodných 11 mm, k okrajom sa hrúbka zmenšuje, čo významne prispieva k dobrej ergonómii držania. Hrúbku a hmotnosť výrobca vysvetľuje použitím hrubších a odolnejších krycích skiel displeja aj zadnej steny.

Dizajn a konštrukcia

Základom konštrukcie je kovový rám, na ktorý nadväzuje sklená zadná stena. Podobne ako na ostatných špičkových smartfónoch je zadná stena klzká. Výrobca deklaruje vodovzdornosť na úrovni štandardu IP68, čo znamená ponorenie do hĺbky 1,5 m na 30 minút. Všetky tlačidlá sú vpravo. Hore je kolískové tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Pod ním tlačidlo na vypnutie/zapnutie, ktoré je v strede, teda trochu nízko na to, aby sa dalo pohodlne dosiahnuť palcom, čo môže byť v konečnom dôsledku aj výhoda. Pri uberaní hlasitosti sa nepomýlite a nevypnete si telefón. Ľavá strana (pri fotení a filmovaní spodná) je rovná, takže môžete pri fotení večer smartfón pokojne položiť na vhodnú podložku. V spodnej časti pravej strany, teda pri orientácii na šírku pri fotografovaní a filmovaní je hardvérová spúšť. Podobne ako na fotoaparátoch má dve polohy. V prvej sa zaostrí a prípadne zafixuje nastavenie, v druhej sa exponuje.


Fotoaparát Xperie XZ2 bez problémov zvládne aj kontrastné scény

Veľmi nízko je aj inak rýchly a presný snímač odtlačkov prstov. Musíte telefón uchopiť úplne dole, aby ste ukazovákom pravej ruky ako-tak dosiahli na snímač. Ideálna poloha pre snímač by bola tam, kde je objektív, a presne na jeho krycie sklo budete spočiatku siahať, kým si na nezvyčajnú polohu nezvyknete. Snímač nemá iné alternatívne funkcie. Umiestnenie objektívu fotoaparátu je naproti tomu najlepšie, aké mohlo byť. Pri fotení ani filmovaní či už na výšku, alebo na šírku ho v žiadnom prípade neprekryjete prstom. Konektor na slúchadlá už na tomto smartfóne budete hľadať márne. Na hornej strane je zásuvný modul, do ktorého môžete vložiť buď kombináciu SIM a micro SD, alebo dve SIM karty. Na jeho vytiahnutie nepotrebujete o nástroj, stačí potiahnuť nechtom, ale pri tomto úkone, napríklad keď chcete vybrať pamäťovú kartu, sa smartfón vždy reštartuje.

Dizajnéri sa pri návrhu novej Xperie ani nesnažili pokryť displejom prednú stenu, o módnom hite v podobe výrezu ani nehovoriac. Plocha nad a pod displejom je na prvý pohľad pomerne široká, no stačí chvíľu počúvať hudbu cez vstavané reproduktory a je zrejmé, že nejaký objem v týchto častiach bol vyhradený ich ozvučniciam.


Záber fontány pri umelom osvetlení „z ruky“ (f/2, 1/16 s, ISO 800)

Displej IPS

Technológiu zobrazovania displeja zvyknem v nadpise zdôrazňovať len v prípade inovatívnych alebo trochu zastaraných technológií. Xperia XZ2 je druhý prípad, hlavní konkurenti sa už posunuli od IPS k OLED. Rozlíšenie vzhľadom na uhlopriečku aj rozsah pozorovacích uhlov sú viac než dostatočné, za jasného slnečného dňa by potešil vyšší jas aj kontrast. Samozrejmosť je nočný režim s potlačenými modrými odtieňmi farieb a pri pozeraní v tme oceníte aj primerane nízku úroveň nastaviteľného minimálneho jasu. Po zdvihnutí telefónu sa na uzamknutej obrazovke zobrazia základné informácie, hodiny a notifikácie v čiernobielom móde.

Zvuk a dynamické vibrovanie zadnej steny

Prekvapila ma kvalita zvuku cez vstavané reproduktory, spomedzi súčasných vlajkových lodí majú najvyrovnanejšiu frekvenčnú charakteristiku a priestorovú plastickosť zvuku, k čomu výrazne prispieva nasmerovanie horného aj spodného reproduktora dopredu smerom k poslucháčovi. Hovoríte, že nevidíte zvukovod spodného reproduktora? Pozrite sa lepšie a objavíte úzku štrbinu v dolnej časti pod krycím sklom displeja. Zázraky v oblasti nižších frekvencií, samozrejme, nečakajte, reproduktory smartfónu sú len na príležitostné počúvanie. Kto požaduje kvalitnú reprodukciu, siahne po slúchadlách alebo externom reproduktore, ale metalicky ich pripojíte jedine pomocou redukcie z USB-C. Sony to vysvetľuje tradičnou orientáciou svojich produktov na audiofilov, čím je určená podpora bezdrôtového prenosu zvuku v high-resolution kvalite, streamovaného cez rozšírenia LDAC rozhrania bluetooth. Zvláštnosťou novej Xperie je Dynamic Vibration System čiže vibrovanie zadnej steny pri počúvaní zvuku, pozeraní videa a pri niektorých hrách. Prvé dva scenáre si vyskúšate a pravdepodobne sa vám rýchlo zunujú, no pri hraní vás tento systém, použitý aj v ovládačoch ku konzole PlayStation, pravdepodobne nadchne natrvalo. Vibrácie cítiť pri držaní na šírku zvlášť vľavo a vpravo.

Výkon a výdrž

Najvýkonnejšia čipová súprava súčasnosti Qualcomm Snapdragon 845 sa napriek tandemu len so 4 GB RAM prejavila plynulým používateľským zážitkom jednak v najnáročnejších hrách, ale aj v benchmarkoch. Xperia XZ2 je výkonnejšia než vlajkové lode Samsungu aj Huawei. K úspornej prevádzke prispievajú štyri jadrá taktované na 1,7 GHz. V prípade požiadaviek na výkon sa k nim pridajú ďalšie štyri jadrá Kryo 385 Gold s frekvenciou 2,7 GHz. V súvislosti s kapacitou RAM zostáva dúfať, že následník trónu Android 9.0 nebude mať väčšie pamäťové nároky než súčasné Oreo. Ak používate dve SIM karty a zaujalo vás nakrúcanie 4K videí, 64 GB úložného priestoru vás bude nútiť častejšie kopírovať vaše výtvory do PC.

Kapacita batérie 3180 mAh ako technický údaj nevyznie až tak impozantne, no spolu s dobre navrhnutým hardvérom a firmvérom vydrží jeden deň intenzívneho používania s 20 % rezervou alebo dva dni bežného používania. Samozrejme, nakrúcanie 4K videí si z batérie vyberie svoj podiel. Technológia nabíjania Quick Charge 3.0 umožní podľa tvrdenia výrobcu nabiť batériu na plnú kapacitu za 90 minút.

Fotoaparáty

V Sony sa rozhodli nepoužiť v tomto modeli fotoaparát s dvoma objektívmi, ktorý už spoločnosť má, vystavovala ho na MWC v Barcelone. Šetria si ho do prémiového modelu, no táto stratégia sa nemusí vyplatiť. Všetky ostatné vlajkové lode už fotoaparáty s dvoma objektívmi majú, Huawei pre istotu aj s tromi. Používatelia si na túto vymoženosť zvykli a vyžadujú ju. Rozlíšenie hlavného fotoaparátu je 19 Mpx pri pomere strán 4:3. Ak preferujete 16:9, bude obraz orezaný približne na 17 Mpx. Dôležitejší než počet pixelov je rozmer uhlopriečky snímača a priemer pixelov snímača. Uhlopriečka 1/2,3" a priemer 1,22 µm sú slušné hodnoty, ale napríklad Huawei P20 Pro s uhlopriečkou snímača 1/1,7" konkurovať nedokážu. Aj svetelnosť objektívu f/2.0 je v porovnaní napríklad so Samsungom Galaxy S9+ (f/1.5) takmer polovičná. Na vysvetlenie, svetelnosť f/1.4 je v porovnaní s f/2.0 presne dvojnásobná. Naproti tomu Xperia XZ2 podobne ako XZ1 exceluje v stabilizácii obrazu pri nakrúcaní videa a žiadny súčasný smartfón sa jej v tomto ohľade nevyrovná (aj keď Huawei P20 Pro sa Xperii takmer vyrovná). Táto informácia vás prekvapí o to viac, že Xperie nemajú optickú hardvérovú stabilizáciu a spoliehajú sa v tomto na softvér Steady Shot. Pri fotení je to horšie, tu softvérová stabilizácia zrejme nemá toľko redundantných pixelov po obvode budúceho záberu ako pri 4K videu. Automatika napriek tomu preferuje dlhšie expozičné časy pred zvýšením ISO, takže odporúčame fotiť radšej s oporou, a ak môže, aj relatívne nízke ISO, pri večernom osvetlení typicky do 800. Pri skutočne nízkej hodnote osvetlenia 1 lx bol expozičný čas 1/8 s a ISO 12 800, napriek tomu bol záber síce zašumený, ale použiteľný. Pri extréme 0,5 lx boli expozičné parametre rovnaké, pod tieto hodnoty automatika zrejme nejde, záber bol tmavší a viac zrnitý. Na porovnanie, Samsung Galaxy S9+ s väčšími pixelmi snímača pri 0,5 lx vystačil s ISO 1250 pri ¼ s a na kvalite obrazu to bolo vidno. Snímky z Huawei P20 Pro pri takomto osvetlení predstihli aj S9+. Zaujímavo funguje aj aplikácia na rozostrenie pozadia. V rýchlom slede sa zosnímajú dva zábery, pričom prvý je zaostrený na najbližší objekt a druhý na pozadie. Z týchto snímok sa obrazový procesor snaží umelo rozostriť objekty v pozadí. Niekedy uspeje, niekedy nie, no smartfónom s dvoma objektívmi táto metóda konkurovať nedokáže.

Okrem stabilizácie pri nakrúcaní videa XZ2 vyniká aj v presnosti laserového zaostrovania a sledovaní pohyblivých objektov s predikciou. Naproti tomu HDR je v automatickom režime vypnuté a dá sa zapnúť iba v manuálnom režime. Azda sa to pri najbližšej aktualizácii softvéru zmení, pretože väčšina ľudí fotí smartfónom na automatike a kvalitatívny prínos HDR, predovšetkým rozjasnenie tieňov, by ocenili. Rozhodne treba vyskúšať aj nakrúcanie HDR videa. Funguje aj pre 4K. Okrem rozjasnenia tieňov dosiahnete aj trochu viac saturované farby. Pri 4K videu si môžete vybrať, či sa bude záznam ukladať s použitím kodeku H.264, alebo modernejšieho a úspornejšieho H.265.

Očaria vás aj možnosti super spomaleného videa, nahrávaného so snímkovou frekvenciou 960 fps. Xperia XZ2 ako jediná dokáže takéto video nahrávať aj vo full HD rozlíšení. Čo však v porovnaní so Samsungom S9 nedokáže, je automaticky spustiť nahrávanie, ak vo vybranej cieľovej oblasti došlo k pohybu. Kľúčový okamih deja tak do 0,2 s trvajúceho záberu môžete, no nemusíte zachytiť.

Predný fotoaparát umožňuje 3D skenovanie tváre, ale odhadujem, že väčšina používateľov to podobne ako vibrovanie pri hudbe iba občas vyskúša.


 Aplikácia Panoráma dobre zvládne aj scénu s pohybujúcimi sa ľuďmi

Operačný systém s konzervatívnou nadstavbou

V čase testovania využívala XZ2 Android 8.0, ktorý však funguje len ako nosná platforma pre tradičnú používateľskú nadstavbu Sony. Niekomu sa prívlastok tradičná bude páčiť, iní používatelia by uvítali v tejto oblasti viac inovácií. Možno si výrobca nechal priestor na viac inovácií pre model XZ2 Premium a možno pri tejto príležitosti odstráni z nadstavby aj niektoré aplikácie, ktoré sú pre väčšinu používateľov zbytočné.

Verdikt:

V súčasnosti najvýkonnejší smartfón s Androidom. Niektoré vychytávky si však Sony šetrí pre nový model XZ2 Premium.

Technické údaje:

Procesor: osemjadrový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,7 GHz Kryo 385 Gold + 4× 1,7 GHz Kryo 385 Silver); grafika: Adreno 630; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou micro SD do 400 GB; displej IPS, 5,7", rozlíšenie 1080 × 2160 (18:9), 424 ppi; fotoaparát: zadný 19 Mpx, svetelnosť f/2.0, ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 25 mm, senzor 1/2,3", veľkosť pixela 1.22 µm; predný: 5 Mpx, svetelnosť f/2.2, veľkosť senzora 1/5"; konektivita: LTE Cat. 18, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth verzie 5.0 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); batéria: 3180 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 153 × 72 × 11,1 mm; hmotnosť: 198 g; Benchmark AnTuTu: 258 550, PC Mark: 8422 3D mark (test Sling Shot Extreme): 4186

Cena: 799 EUR

+ Vysoký výkon, výborný zvuk, dobrá výdrž na batériu, hardvérová spúšť, HDR video aj v 4K, výborná stabilizácia obrazu pri nakrúcaní videa
- Nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov, displej IPS, málo inovatívny fotoaparát

Dizajn: 94
Výkon: 99
Funkcionalita: 86
Hodnotenie: 93

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
sony Xperia

2 komentáre

zxsfgxddsvrnunddclilkBtjgydayb reakcia na: Sony Xperia XZ2: S novým dizajnom a výborným výkonom

10.8.2022 23:08
Diflucan <a href="https://zpharz.com/">Nolvadex</a> Diovan
Reagovať

sgtgfsrhnhcbwqdbfthgTokThotlybvs reakcia na: Sony Xperia XZ2: S novým dizajnom a výborným výkonom

1.8.2022 14:08
cialis high blood pressure <a href="https://xucialika.com/">how long can you keep cialis</a> https://xucialika.com/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať