Špirálová kontaktná šošovka využíva na korekciu zraku „optický vír“
Vedci navrhli nové kontaktné šošovky, ktoré by mohli spôsobiť revolúciu v oftalmológii. Sú založené na špirálovom vzore, ktorý umožňuje oku zaostrovať na rôzne vzdialenosti a v rôznych svetelných podmienkach. Vynálezcovia tvrdia, že okrem kontaktných šošoviek by sa táto technológia dala použiť v množstve miniaturizovaných zobrazovacích systémov vrátane spotrebiteľských zariadení, ako sú náhlavné súpravy na virtuálnu realitu, aby ponúkli väčšiu všestrannosť a flexibilitu ako existujúce šošovky.
Špirálová dioptria spôsobuje, že prichádzajúce svetlo sa otáča v optickom víre, čím sa zohľadňujú rôzne deformácie v rohovke oka, ktoré sa môžu vyskytnúť počas starnutia. „Na rozdiel od existujúcich multifokálnych šošoviek naša šošovka funguje dobre v širokom rozsahu svetelných podmienok a zachováva si multifokálnosť bez ohľadu na veľkosť zrenice,“ hovorí Bertrand Simon z laboratória Photonics, Numerical and Nanoviences Laboratory (LP2N) vo Francúzsku.
V súčasnosti starší ľudia s ochoreniami, ako je ďalekozrakosť a sivý zákal, môžu používať progresívne šošovky na zaostrenie na rôzne vzdialenosti, pričom rozličné časti skla poskytujú rôzne zväčšenie. Nová technológia vkladá všetko do jedinej šošovky, ktorá je navyše oveľa menšia a bez skreslenia, ku ktorému môže dôjsť v okolí periférneho videnia nositeľa, a to vďaka použitiu špirály založenej na Fermatovej špirále.
Sľubné výsledky priniesli aj pokusy s dobrovoľníkmi. Technológiu treba ešte otestovať v okuliaroch pre ľudí s menej dokonalým zrakom v reálnych scenároch. Výskumníci spomínajú aj množstvo ďalších aplikácií v kamerách pre všetko od dronov až po autonómne autá. Výskum bol publikovaný v časopise Optica.
Zdroj: sciencealert.com.
Zobrazit Galériu