S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Starý notebook ako multimediálne centrum domácnosti

Archív NXT
0

Technika zastaráva pomerne rýchlo, ale aj starý notebook nájde svoje využitie. Môžete ho využiť vo forme domáceho multimediálneho servera amy vám poradíme, ako na to.

Hoci sa včlánku zameriavame najmä na staré notebooky, na úlohu domáceho multimediálneho servera môžete využiť akýkoľvek počítač vrátane bežných stolových PC. Notebooky však majú niekoľko výhod – sú menšie, kompaktnejšie avprevažnej väčšine prípadov aj tichšie. Starý stolový počítač môže byť pri zapnutí pomerne hlučný, ato aj vprípade, že nie je veľmi zaťažený zhľadiska náročnosti aplikácií na výkon. Je zrejmé, že hlučný počítač atmosfére filmu nepridá, preto sme sa zamerali najmä na notebooky. Hoci notebook môžeme využiť iba ako úložisko na dáta, my ho chceme pripojiť priamo ktelevízoru avyužiť ho aj na prehrávanie filmov. Treba ho teda vhodne zakomponovať do okolitého nábytku, čo je vprípade stolového počítača oveľa väčší problém.

Dôležitá je portová výbava

Zhľadiska využitia notebooku ako multimediálneho servera a prehrávača nás zaujímajú dva fakty. Prvý z nich je hardvérová konfigurácia počítača, ktorá nám napovie, na aké účely môžeme notebook využiť. Môže to byť iba dátové úložisko, pričomobsah sa bude streamovať do multimediálneho prehrávača alebo kompatibilného televízora. No vprípade, že takéto zariadenie nemáte, je vhodné využiť notebook aj na prehrávanie videa.

notebook.jpg

Starý notebook môžete pripojiť ktelevízoru avyužiť ho ako multimediálny prehrávač, dôležitá je však výbava portov vnotebooku aj vtelevízore

Nájdu sa používatelia, ktorí si nepotrpia na HD rozlíšenie avystačia si sfilmami vDVD kvalite. Na tieto účely potom stačí aj starší počítač sjednojadrovým procesorom. Samozrejme, čím výkonnejší notebook, tým lepšie, ale vzávislosti od potrieb používateľa niekomu môže postačiť aj notebook starší ako šesť rokov. Dedikovaná grafická karta je vždy príjemný bonus aposkytne lepší výkon pri prehrávaní videa. Výkon, ktorý môžete od počítača pri prehrávaní videa očakávať, si overíte veľmi jednoducho – stačí navštíviť portál YouTube alebo Vimeo apustiť si video vHD anásledne vo full HD rozlíšení.

Čo sa týka pripojenia notebooku ktelevízoru, dôležitá je konektivita aportová výbava. Niektoré staršie modely disponujú výstupom HDMI, čo je ideálna situácia, ktorá značne zjednoduší pripojenie ktelevízoru. Pomocou kábla HDMI máte zabezpečený prenos videa aj zvuku, ato prakticky vnajlepšej kvalite. Problém je, že výstup HDMI považujeme za štandardnú výbavu notebookov približne od roku 2009/2010, takže ak máte model starší ako 4 roky, pravdepodobne máte smolu. Vprípade starších notebookov sa často používal výstup VGA asním sa neraz stretnete aj dnes.

Port VGA v dnešných televízoroch nie je štandard, obyčajne sú modely vybavené vstupom DVI, ale nie je to pravidlo. Vtakomto prípade možno použiť redukciu VGA na DVI. Vprípade redukcie VGA na HDMI však treba využiť aj špeciálny prevodník. Zhľadiska zvuku, ak notebook neprepojíte stelevízorom pomocou portu HDMI, musí ísť zneho do televízora ďalší kábel, zvukový. Vtomto smere však problém nebudete mať, kábel pôjde zvýstupu na slúchadlá do vstupov L/R audio na televízore.

Nedostatok miesta na internom disku nie je problém

Bez ohľadu na to, či chcete notebook prepojiť stelevízorom alebo ho využívať iba vo forme serverového úložiska, častý problém starých notebookov bola obmedzená veľkosť interného pevného disku. Je pravdepodobné, že tomuto problému budete čeliť aj vy, ale riešenie je veľmi jednoduché – externý disk USB. Ceny týchto zariadení sú dnes veľmi prijateľné aza 1 TB úložisko zaplatíte približne 80 EUR. Externé disky dnes štandardne podporujú technológiu USB 3.0, ktorú pravdepodobne váš starý notebook nebude podporovať, no tieto úložiská sú plne kompatibilné aj stechnológiou USB 2.0. Mimochodom, existuje karta PCI Express, ktorá vám poskytne jeden alebo viacero portov USB 3.0.

disk.jpg

Ceny externých pevných diskov sú dnes prijateľné – toto zariadenie vám poskytne potrebný priestor na vašu multimediálnu knižnicu

Notebook je vhodné na nové využitie pripraviť aj zo softvérového hľadiska. Vtomto smere odporúčame kompletné preinštalovanie operačného systému – naformátovanie pevného disku anainštalovanie „čistého“ OS. Je vhodné, aby sa vpočítači zbytočne nenachádzal softvér, ktorý nebudete používať aktorý by mohol spomaľovať beh operačného systému ainých programov. Predsa len starší notebook nemá výkon na rozdávanie.


Pri tvorbe nášho článku sme sa v notebooku vúlohe multimediálneho servera rozhodli použiť program Plex. Tento multimediálny softvérový nástroj je ideálny, ak si chcete vytvoriť zpočítača multimediálnu knižnicu spodporou streamovania obsahu do ďalších zariadení. Plex priamo podporuje vybrané modely inteligentných televízorov, mobilné zariadenia soperačným systémom iOS, Android aWindows Phone, ako aj herné konzoly Xbox 360 aPlayStation 3. Keďže Plex je multiplatformový nástroj, do notebooku si môžete nainštalovať Windows XP SP3 (resp. novšiu verziu operačného systému Windows) alebo Linux, ak ho preferujete. Nestratíte sa ani sMacBookom.

Vynikajúci Plex

Predpokladáme, že predprípravu máme za sebou anotebook môžeme začať transformovať na multimediálne centrum domácnosti. Tento proces je pomerne jednoduchý ado veľkej miery automatický. Stačí si stiahnuť anainštalovať program Plex Media Center, ktorý nájdete priložený aj na virtuálnom DVD. Samozrejme, okrem tohto nástroja môžete využiť aj iné obľúbené riešenia, napr. XMBC, Boxee alebo Windows Media Player. My sme sa však rozhodli použiť Plex, pretože podporuje aj mobilné zariadenia aherné konzoly.

plex.png

Jednoduchý, elegantný avýkonný – program Plex je základ softvérovej výbavy nášho multimediálneho centra

Plex je služba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu zadarmo. Kdispozícii je aj platené prémiové členstvo. Jeho hlavná výhoda je funkcia PlexSync, ktorú oceníte, ak plánujete často pristupovať kvašej multimediálnej knižnici. Plex vtakýchto prípadoch totiž využíva výpočtový výkon počítača – servera, aby vreálnom čase konvertoval zdrojový súbor a poskytol obsah vášmu iPadu alebo iPhonu vkompatibilnej forme. Funkcia PlexSync umožňuje skonvertovať astiahnuť súbor vopred, nemusíte teda video streamovať. Keďže konverzia je náročná na výpočtový výkon, starší notebook vám na streamovanie videa do zariadení s iOS aAndroidom nestačí.

Vráťme sa však kprogramu. Po inštalácii utility Plex Media Center si prostredníctvom webového rozhrania vytvoríte svoju multimediálnu knižnicu. Vrámci vlastného servera môžete pridávať filmy, televízne seriály, fotografie, aleaj hudbu. Všetok tento obsah bude následne prístupný pre iné počítače akompatibilné zariadenia. Dodajme, že zdieľaný obsah sa musí nachádzať na internom alebo externom pevnom disku – vrámci úvodných nastavení priradíte každej sekcii príslušné zložky. Plex chválime aj ztoho dôvodu, že filmy, hudbu aseriály vie vhodne rozdeliť bez ohľadu na štruktúru podzložiek vybranej zložky. Inak povedané, videosúbory sa nemusia nachádzať vsamostatných zložkách aPlex spracuje aj všetky podzložky. Dodajme, že hoci je Plex výkonný nástroj, ktorý do veľkej miery pracuje automaticky, kvalitu vašej multimediálnej knižnice si môžete manuálne zvýšiť dodržiavaním určitej štruktúry. Sumár užitočných tipov atrikov, ako si vytvoriť esteticky takmer dokonalú knižnicu, vám prinesieme vbudúcom čísle. No aj počiatočná knižnica, ktorú vám Plex vytvorí automaticky, poskytuje potrebnú funkcionalitu.


Pozeráme astreamujeme

Vtomto momente už máme notebook, ktorý spĺňa našu predstavu multimediálneho centra aservera. Ak váš notebook neblokuje firewall, môžete sa kmultimediálnemu serveru pripojiť zostatných zariadení vrámci lokálnej siete. Plex je kompatibilný smodelmitelevízorov LG Smart TV zroku 2011 a2012, ako aj svybranými zariadeniami značky Samsung (televízormi, Blu-ray prehrávačmi adomácim kinom, konkrétny zoznam podporovaných modelov nájdete na stránke plexapp.com). Ku knižnici Plex sa pripojíte aj zherných konzol bez nutnosti akéhokoľvek nastavovania na strane konzoly. Aplikácie pre mobilné zariadenia sú platené. Na záver dodajme, že ku knižnici môžete pristupovať aj zhocakého zariadenia mimo lokálnej siete. Vtakomto prípade postačí pripojenie do internetu ainternetový prehliadač.

ovladac.jpg

Aplikáciu pre mobilné zariadenia môžete využiť aj na diaľkové ovládanie

Ak chcete notebook využívať aj na sledovanie videa, môžete použiť bežný videoprehrávač. Kdispozícii je však aj oficiálna aplikácia služby Plex. Plex Media Center ponúka elegantné používateľské rozhranie akategorizovanie vašej knižnice ako vprípade servera. Ovládanie nepodporuje myš, vystačíte si sklávesnicou. Odporúčame však bezdrôtovú klávesnicu, aby ste mohli počítač aprogram ovládať aj zpohodlia gauča. Alternatívou je využitie mobilnej aplikácie, ktorá ponúka aj funkcionalitu diaľkového ovládania. Otestovali sme ju apresvedčili sme sa otom, že ovládanie pomocou nej je pohodlnejšie ako za použitia klávesnice.

Na záver spomeňme ešte niekoľko problémov, sktorými sa môžete stretnúť. Hoci mnohé notebooky podporujú funkciu WOL (Wake-On-LAN), teda vzdialené zobudenie notebooku, táto funkcia nefunguje vždy bezchybne. Aj ztoho hľadiska je lepšie nastaviť napájanie tak, aby sa notebook neuspal. Microsoft Windows XP anovšie verzie tohto operačného systému umožňujú prispôsobiť nastavenie napájania tak, aby sa notebook neuspal, keď zavriete veko. To je užitočné, ak chcete mať notebook položený v malej poličke vedľa alebo pod televízorom, resp. ako ho chcete využiť iba ako server. Takisto vaša multimediálna knižnica Plex je kdispozícii, iba ak máte počítač zapnutý. Záleží teda iba na vašom rozhodnutí, či notebook necháte zapnutý neustále alebo ho budete vypínať azapínať podľa potreby. Vsúvislosti sprenosovými rýchlosťami by sa vrámci lokálnej siete nemali vyskytnúť problémy, ato ani vprípade súborov mkv srozlíšením 1080p. Takéto súbory sme si vrámci testovania streamovali zpočítača do Xboxu. Samozrejme, vprípade vzdialeného prístupu cez internet ste obmedzení najmä internetovým pripojením vášho notebooku v úlohe servera, konkrétne rýchlosťou uploadu.

Verdikt PC REVUE

Starý notebook, ak už neposkytuje dostatok výkonu na vašu prácu, nemusí hneď putovať do koša. Vkombinácii sexterným diskom (nie vždy je však potrebný) avhodným softvérovým nástrojom sa z neho môže stať súčasť domáceho multimediálneho centra. Záleží iba na vás, či notebook využijete iba vo forme sieťového dátového úložiska alebo počítač pripojíte ktelevízoru apoužijete ho aj na priame prehrávanie videa. Voboch prípadoch nejde onič zložité apotrebnú prípravu, ktorú sme uviedli včlánku, zvládnu aj menej skúsení používatelia.

ios.jpg

Multimediálny obsah môžete zo starého notebooku streamovať priamo do iPadu (aj počas cestovania)


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať