Návrat legendy, modely na dve SIM-ky
Pred sebou máte netradičný test telefónov. Štyri z piatich testovaných modelov majú podporu dvoch SIM kariet a našimi rukami prešiel aj smartfón značky Alcatel. Prichádzajú teda konkurenti pre osvedčené značky, hoci zatiaľ pomerne opatrne, no agresívnou cenovou politikou nasadili vysokú latku a ostatným výrobcom spôsobia vrásky. Zapáčil sa nám aj model od HTC. Podľa nás ide o vyladený telefón, hrdého zástupcu rodiny One.
Technické parametre a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov
Alcatel OneTouch Ultra 997D
Na značku Alcatel sa možno nepamätáte, kedysi však patrila k obľúbeným najmä na poli masových telefónov. Dnes Alcatel s novým manažmentom oživuje divíziu mobilných telefónov a model One Touch Ultra 997D svedčí o tom, že ak sa nezľaknete u nás prakticky neznámej značky, dostanete do rúk telefón s takým pomerom ceny a výkonu, že konkurencia môže iba v tichosti závidieť. Dôvod? One Touch Ultra 997D je „dvojsimkový" telefón so 4,3-palcovým displejom, dvojjadrovým procesorom, podporou Wi-Fi aj GPS, ktorý odolá striekajúcej vode a jeho koncová cena nepresahuje 250 eur.
Telefón má dve šachty na SIM karty, zaujímavo umiestnené tesne nad sebou, ale zároveň aj dva rádiové čipy, a teda aj dve čísla IMEI. Alcatel výborne spracoval nadstavbu nad Androidom 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) na ovládanie dvoch SIM kariet súčasne. Ľahko si tak vyberiete, ktorá SIM karta bude natívna na hovory, správy či dáta, a kedykoľvek môžete toto nastavenie meniť aj za behu. Výrobca síce hovorí o spracovaní odolávajúcom vode, tu by sme však boli trocha opatrnejší (najmä pre nekryté rozhranie microUSB) a uvádzali skôr odolnosť proti náhodnému poliatiu. Na našom trhu sa One Touch Ultra 997D objaví v dvoch farbách - matnej bielej a kovovej sivej. Výrobcovi vytýkame hmotnosť - 143 gramov je na takéto zariadenie trocha veľa, hrúbka 11 mm je však v poriadku.
Displej je 4,3-palcový, multidotykový a kapacitný, s rozlíšením 480 × 800 pixelov, v praxi je to však iba 480 × 737 pixelov, výrobca totiž využíva spodný pás veľkosti 63 pixelov na tri dotykové ovládacie prvky. Tvrdené sklo je odolné proti poškriabaniu (nejde o Gorilla Glass), no telefón až prekvapujúco dobre reaguje na dotyk. Dvojjadrový procesor Qualcomm je zárukou svižných reakcií, skutočne sa v tejto cene nie je na čo sťažovať. Kapacita pamäte RAM 512 MB bude stačiť každému, mierne nezvyčajné je množstvo internej flash pamäte - 3 GB. Svojím výkonom prevyšuje HTC Desire HD, ale aj LG Optimus 2X a iba tesne zaostáva za Motorolou ATRIX 4G. Ak zoberieme do úvahy pomer ceny a výkonu, trúfame si tvrdiť, že patrí do skupiny piatich najlepších smartfónov v cene do 250 eur. 8 Mpix fotoaparát (snímky s rozlíšením 3264 × 2488 pixelov) patrí k priemeru, najmä v horších svetelných podmienkach je LED dióda trocha slabšia. Nechýba FM rádio, najrôznejšie senzory, rýchle mobilné dátové prenosy v sieti HSPA v rýchlosti 7,2 Mbit/s na downloade a 5,76 Mbit/s na uploade. Alcatel tak prakticky trafil do požiadaviek obyvateľov Slovenska. GPS, Bluetooth 3.0 - nič z toho nechýba, absentuje však NFC. Chválime aj množstvo predinštalovaných šikovných aplikácií.
A za čo by sme chceli Alcatel ešte pochváliť, je výdrž batérie. S kapacitou 1800 mAh nám pri našom bežnom „workloade" vydržala viac ako 1,5 dňa. Nestáva sa totiž, že by ktorýkoľvek telefón presiahol pri našom testovaní 24 hodín. Alcatel One Touch Ultra 997D sa nám veľmi páčil, pretože jasne ukazuje aj slovenskému používateľovi, aká je hodnota vcelku rozumne vybaveného telefónu.
Hodnotenie
Hardvérová výbava a cena, odolný proti náhodnému poliatiu, výdrž akumulátora |
Kvalita fotografií pri horšom osvetlení |
Cena: 249 EUR
Zapožičal: Alcatel
HTC One SV
Elegantný model HTC One SV dopĺňa špičkové telefóny z radu One. Aj toto je prípad, keď si telefón zaslúži pozornosť, hoci nájsť skutočné rozdiely nie je niekedy jednoduché. Dizajnová stránka by síce pre technicky zdatnejších používateľov nemala byť prioritou, no treba ju zdôrazniť. Telefón sa vydaril a hodí sa pre pánov aj dámy. Materiálové spracovanie je pevné a odolá aj pádom na zem. Fotoaparát na zadnej strane je zapustený a tvorí jednu líniu s plastovým krytom. Chválime aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie telefónu, pri HTC klasicky na hornej hrane spolu s audiokonektorom. Displej je kombinovaný s ochranným sklom Gorilla Glass 2, čo je najnovšia verzia superodolného skla. Zvykať sme si však museli na jeho dokonale hladký povrch. Je skutočne príjemný na dotyk, no prsty sa nám po virtuálnej klávesnici trochu šmýkali.
Silná je aj výbava - dvojjadrový procesor Snapdragon S4 s frekvenciou 1,2 GHz na jadro považujeme za solídny základ. Tabuľka testov prezradí viac. Nás však okrem syntetických výsledkov zaujímajú tie praktické. Herný výkon grafického čipu Adreno 305 postačí na Asphalt 7: Heat, Real Racing a, samozrejme, aj klasiky ako Angry Birds alebo Need for Speed. Pri práci a prepínaní aplikácií využijete 1 GB RAM. V praxi to skutočne poznať a rýchlejšie sa prepnete medzi spustenými aplikáciami a menej ich systém uloží do polohybridného stavu. K základnej pamäti s kapacitou 8 GB môžete pridať kartu microSDHC a rozšíriť si tak úložisko o 32 GB.
Počas testovania vyšla nová aktualizácia rozhrania HTC Sense 4+, ako aj aktualizácia systému. Upgradovali sme stiahnutím vyše 300 MB inštalačného balíka na verziu Android 4.1.2. Výhodné je, že neprídete o dáta, aktualizácia trvá zhruba päť minút a môžete ju vykonať kedykoľvek. Nová verzia obsahovala aj zmenu nastavenia spodného tlačidla, takže na ponuku aplikácie ho stačí raz stlačiť a na zobrazenie nedávno spustených programov ho treba dlhšie podržať. Mnohí zámenu uvítajú, nastaviť si však môžete aj opačný efekt. Vcelku sú telefóny tohto výrobcu značne závislé od verzie Sense, ocenili sme teda aj pretáčanie domácich obrazoviek, čo v základnej verzii softvéru po vybalení zo škatule nebolo možné.
Tradične nechýba Beats Audio, ktoré podstatne rozširuje zvukový zážitok. Z telefónu môžete mať aj prehrávač hudby po pripojení kvalitných slúchadiel. Rovnako chválime možnosť nakrúcania videa a zároveň možnosť vyhotovovať snímky ako pri klasickom fotoaparáte. Fotoaparát je o sekundu pripravený a nielenže rýchlo fotografuje (vhodné na režim multishot), ale aj prakticky okamžite zaostruje, pri videu s miernym oneskorením.
Telefón je z každej stránky vynikajúci, kvalitne spracovaný, rýchly, fotografie sú použiteľné a dobrý dojem na nás urobil aj displej s označením Super LCD 2. One SV sa skrátka vydaril, výrobca nešetril ani na dodatočnej výbave, a tak je tu prostredie plné užitočných widgetov, aplikácií, s možnosťou modifikácie rozhrania a logicky umiestnenými položkami. Už po chvíli si na ovládanie zvyknete a budete v ňom ako doma.
Hodnotenie
Displej, kapacita RAM, celková rýchlosť systému, pridaná hodnota HTC Sense |
Vyššia cena |
Cena: 439 EUR
Zapožičal: HTC
Prestigio MultiPhone 4500 DUO
V decembrovom čísle sme predstavili model 4300 DUO a už tu máme jeho nástupcu. Ide takisto o dual SIM telefón, ktorý má za vynikajúcu cenu výborné parametre. Uhlopriečka displeja sa zväčšila na 4,5" a výrobca pridal aj na kapacite RAM, ktorá je teraz 1 GB. Vcelku je tento telefón plný prekvapení a rozhodne ide o konkurencieschopný model. 4 GB ROM na ukladanie dát je slušná kapacita, a keď k tomu pripočítame displej IPS s rozlíšením 540 × 960 pixelov, z technickej stránky mu niet čo vytknúť. Procesor je dostatočne rýchly nielen na bežné aplikácie, ale aj na hranie hier.
Dizajn telefónu ho mierne zväčšuje, pri širokouhlom displeji s takýmto rozlíšením by sme si vedeli predstaviť aj mierne kratšie zariadenie. Výhodná však zostáva veľkosť písma a jednoduchosť používania. Do veľkej chlapskej ruky je to ideálny kúsok. Telo je z plastu a počas testovania sme nezaznamenali nejaké škrabance alebo náznaky rýchleho opotrebenia. Fotoaparát na zadnej strane je trochu vystúpený, poškriabania stola sa však báť nemusíte. S fotoaparátom sa dajú robiť dobré snímky, pri pohľade na ne by mnohí tipovali podstatne drahší model. No všetko závisí od typu osvetlenia. Plast je zaoblený a toto riešenie sa nám páčilo. Reproduktor na hlasité odpočúvanie je na zadnej strane v spodnej časti, praváci, ale ani ľaváci si ho dlaňou nebudú zakrývať, čo je ďalšie plus.
Výrobca integroval do telefónu operačný systém Android 4.0.4 a počas testovania sa objavila aj ďalšia aktualizácia s opravami dvoch chýb. Nevýhodné však bolo kompletné vymazanie obsahu telefónu. Takisto nás otravovala aplikácia Inštalátor Prestigio, ktorá raz za pár dní ponúkala inštaláciu najpoužívanejších aplikácií z Google Play. Dodatočnú výbavu od výrobcu považujeme za základnú. Na výber je pár pozadí, zvukov, žiadne extra aplikácie tu však nenájdete. Trochu by mohol zapracovať aj na predikcii pri písaní slov.
Za nevhodné považujeme zahrnutie mien z telefónneho zoznamu, a to hneď na prvé miesto v riadku návrhov. Pri písaní správ tento typ slovnej zásoby asi nevyužijete a často sme museli dopĺňať bežné slová. Inak sa na klávesnici dobre píše. Je to zásluha hlavne matného povrchu ochranného skla Gorilla Glass. Prsty sa po ňom toľko nešmýkajú. Oceňujeme aj integráciu nástrojovej lišty do horného panela, ktorý sa zobrazí potiahnutím prsta zhora nadol. Nemôžete si síce vybrať vlastné položky, ale obsahuje úplnú výbavu. Páčili sa nám aj rozšírené zvukové profily. Konečne si môžete vybrať viac ako len hlasité zvonenie, tiché alebo vibrovanie. Vytvoriť si navyše môžete vlastné. Hodia sa napríklad na úpravu oznamovania udalostí. Trochu nepríjemne pôsobilo zvukové upozornenie ešte aj na prepnutie medzi sieťou Wi-Fi a dátovým spojením operátora.
Aj napriek niekoľkým výhradám sme mali z telefónu výborný dojem. Cena 239 EUR je pri týchto technických parametroch jednoducho bomba a odporúčame ho aj náročnejším používateľom. Chválime aj spracovanie ovládania a separátnych nastavení pre každú SIM kartu.
Hodnotenie
Spoľahlivý dual-SIM telefón, snímky fotoaparátu, hardvérová výbava/cena, displej |
Väčšie plastové telo, strohá softvérová nadstavba od výrobcu |
Cena: 239 EUR
Zapožičal: ASBIS SK
Prestigio MultiPhone 5000 DUO
Vcelku zaujímavý krok spravil výrobca uvedením tohto modelu. Neohúril nás 5-palcový displej, ale celá koncepcia telefónu. Má totiž technické parametre podstatne menších modelov. Napríklad rozlíšenie na takejto uhlopriečke zostalo na hodnote 480 × 800 pixelov. Čakali by sme podstatne viac, aspoň 540 bodov horizontálne. Po zapnutí sme však názor zmenili a bolo nám jasné, komu je model označený ako 5000 DUO určený. Smartfón sadne do rúk používateľom, ktorí chcú využiť veľký displej, ale nie za cenu miniatúrneho písma a ikon. Na tento displej sa dobre pozerá, všetko je dostatočne veľké, a to v rozmeroch zachovávajúcich si štýl telefónov, a nie tabletov.
Technická výbava je priemerná, no pri zohľadnení ceny 210 eur za dvojsimkový telefón s dvojjadrovým CPU nemáme výhrady. Integrovaná pamäť má kapacitu 4 GB, rozšíriť ju môžete na 32 GB, takže v tom obmedzenie nevidíme. Fotoaparát má pomerne detailné nastavenie snímok a rozlíšenie 5 Mpix. Viac sa hodí na fotografovanie ako na video. Rozlíšenie VGA je trochu nízke, aspoň že výrobca využil silu procesora a ponechal snímkovanie na úrovni 30 snímok/s. Cena sa mierne dotkla aj komunikačných možností, a tak je tu Bluetooth len vo verzii 2.1. V praxi nič nestratíte, stále ide o najpoužívanejšiu verziu BT. Pripojenie Wi-Fi je triedy N, čo zabezpečí rýchlejšie dátové prenosy. Procesor ich zvládne.
Telefón má oblé tvary a lesklé plastové telo, pripravte sa však na odtlačky prstov na zadnej strane. Rovnako ako pri ostatných modeloch Prestigio v teste aj tu fotoaparát trochu vystupuje z tela. Vzhľadom na rozmery telefónu nám tlačidlá na ovládanie hlasitosti pripadali pomerne malé. Dlhšie ich majú aj telefóny s menšími rozmermi. A keďže je to dosť veľký telefón, prijali by sme ich ďalej od hornej hrany.
Základom softvérovej stránky je operačný systém Android 4.1 a mierne upravené rozhranie telefónu. Vidno, že výrobca si je vedomý rozmerov displeja a chcel uľahčiť jeho ovládanie. Aj v tomto prípade je prítomná špeciálna aplikácia na sťahovanie odporúčaných aplikácií a nechýba ani eReader Prestigio. Podarený program na čítanie kníh, novín a časopisov. K tomuto modelu sa rozhodne hodí a bola by škoda nevyužiť telefón aj ako čítačku elektronických kníh. Ako sa na správny „polotablet" patrí, je tu program na poznámky písané rukou. Využiť môžete rôzne farby pera, typ písacieho nástroja a efekty štetcov. Možností je vcelku dosť, stačí si len vybrať. To platí aj pre prispôsobenie vzhľadu celej aplikácie. Rovnako dobre výrobca spracoval rozhranie na podporu dvoch SIM kariet, pri ich použití sa vždy zobrazí v stavovom riadku informácia, ktorá z nich je pri danej operácii aktívna. Či už ide o telefonovanie, alebo písanie správ. Nastaviť sa dá plánované zapnutie aj vypnutie telefónu a pridať možno vlastné audioprofily.
Hodnotenie
Zaujímavá voľba rozmeru displeja a rozlíšenia, vhodné ako čítačka kníh, Dual-SIM prispôsobenie |
Rozlíšenie 480 × 800 na 5-palcovom displeji nie je vhodné pre každého |
Cena: 210 EUR
Zapožičal: ASBIS SK
Smartfón za cenu bežného telefónu?
Tretí telefón na dve SIM karty v teste má označenie Prestigio MultiPhone 3500 DUO. Čím je zaujímavý tento jasný low-end? Minimálne cenou. Za 99 EUR získate smartfón s Androidom, a tak sa vám sprístupnia možnosti tejto platformy. Z technickej stránky ide o bežný telefón s 3,5-palcovým displejom. Ten navyše zobrazuje len 262 000 farieb, čo na fotografiách a obrázkoch vidno. Zaujímavý je však procesorom s frekvenciou 1 GHz.
Ešte stále sa na trhu objavujú modely s procesorom na frekvencii 800 MHz, ktorý už ledva postačuje na pohodlnú prácu s androidovým telefónom. Výrobca si dal vskutku záležať na tom, aby priniesol používateľom čo najviac pridanej hodnoty. Ide najmä o nadstavbu GO. Vďaka nej prispôsobíte nielen domácu obrazovku, ale aj témy a widgety. Meniť môžete detaily, ako je napríklad ukazovateľ, na ktorej obrazovke spomedzi hlavných sa nachádzate, možno meniť jeho polohu aj štýl zobrazenia. Nezvyčajná možnosť je zmena veľkosti mriežky hlavnej obrazovky. Aj na menšom rozlíšení zobrazíte podstatne viac ikon. Môžete meniť nielen ich veľkosť, ale aj rozloženie. Pôvodnú mriežku rozšírite až tak, že zobrazí 25 ikon, prípadne si vyberiete vlastný rozmer. K dispozícii sú efekty prechodov medzi obrazovkami alebo nastavenie dotykových gest. Grafické témy, pozadia a ďalšie widgety GO si môžete sťahovať z internetu.
Cena: 99 EUR
Zapožičal: ASBIS SK
Verdikt PC REVUE
Znovuzrodenie značky Alcatel na našom trhu v oblasti mobilných telefónov prináša model Alcatel OneTouch Ultra 997D. Cenovo aj funkčne ide o dobre vybavený telefón. Zaujať sa však nesnaží len týmito vlastnosťami, ale pridáva aj určitú odolnosť proti poliatiu. HTC One SV je skvelý telefón, ktorý má dizajn kompletne zladený s technologickou stránkou. Určite ide o zaujímavý model s dostatočným výkonom. Cena sa nám však zdala v porovnaní s konkurenciou privysoká. Spomedzi trojice telefónov značky Prestigio jednoznačne vedie model MultiPhone 4500 DUO. Za veľmi dobrú cenu získate telefón so solídnym hardvérom a displejom IPS. Model MultiPhone 5000 DUO je trochu špecifický svojimi rozmermi. No pre toho, kto chce veľkú zobrazovaciu plochu a nestojí o úzke „štýlovky", to môže byť správny model. Najlacnejší z testu je MultiPhone 3500 DUO. Smartfón za cenu bežného telefónu iste mnohých zaujme. Výrobca zdvihol jeho používateľskú úroveň systémovou nadstavbou GO.