Stimuláciou nervových buniek možno vrátiť stratené spomienky
Výskum na myšiach ukázal možnosť zvrátiť stratu pamäti u pacientov s Alzheimerovou chorobou v skorých štádiách ochorenia. Vedci použili techniku nazvanú optogenetika, ktorá používa špeciálne modré svetlo na aktiváciu buniek označených zvláštnym fotocitlivým proteínom.
Pri testoch myši rýchlo zabudli na nepríjemnú skúsenosť spojenú s aplikovaním slabého elektrického šoku do nohy. No po stimulovaní označených buniek v mozgu svetlom sa im spomienky vrátili a pri umiestnení do komory, kde bol pred hodinou použitý elektrický šok, reagovali strachom. Optogenetická liečba pomohla na neurónoch opätovne vypestovať malé bunky nazvané dendritické tŕne, ktoré tvoria základ synaptických spojení s inými bunkami.
Hoci podobný postup sa nedá použiť u ľudí, podľa profesora Susumu Tonegawu z Picowerovho inštitútu učenia a pamäti pri MIT, vedúceho projektu, ide o dôkaz konceptu. Ukázalo sa totiž, že hoci sa k spomienkam nedá dostať, sú stále prítomné v mozgu. Treba len nájsť spôsob, ako ich obnoviť.
...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH