S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Sú feature phones naozaj „hlúpe“ telefóny?

0

Feature phones, tak dnes v anglickom jazyku volajú bežné telefóny s vlastným firmvérom (operačným systémom pre vybranú modelovú sériu). U nás sa ustálil aj pojem „hlúpe telefóny".

Z nášho testu však vyplýva potreba hľadať iné názvoslovie. Tieto telefóny dokážu viac, ako by sme čakali. Sami používame práve takéto telefóny ako záložné na služobné cesty. Nie sú síce inteligentné, ale v pohotovostnom režime vydržia na batériu viac ako týždeň.

A máme aj odkaz pre výrobcov. Tie 4-bitové zvuky pri zapnutí alebo vypnutí telefónu, čo znejú ako pomsta, si naozaj neprosíme. Ďakujeme, že sa dajú vypnúť. To boli totiž pri testovaní naše prvé kroky.

future phones.jpg

GSmart F180

Je to najmenší telefón z nášho testu, no aj najhrubší. Má malé telo a je vhodný ako základný telefón pre deti. Hodí sa aj používateľom, ktorí nechcú smartfóny a telefón potrebujú okrem niektorých výnimiek naozaj len na telefonovanie.

65ff884f501a02a3290f7cd9a0cd2ba4.jpg

Ako mobil za 19 eur sa nám páčil, no displej je naozaj základný, rovnako aj rozlíšenie. Silný raster sprevádza nielen grafiku, ale aj fonty. Pod displejom je 5-smerový kurzorový kríž na ovládanie v menu a prístup k rýchlym funkciám na hlavnej obrazovke. Klasicky nechýbajú dve kontextové tlačidlá a dve tlačidlá pod nimi na ovládanie hovoru. Číselná klávesnica je prispôsobená malým rozmerom, no keďže sú klávesy plastové, dobre sa stláčajú. Dlhým stlačením klávesu 0 sa zapne LED dióda na prednej hrane. Telo je plastové. Pre mnohých bude výhodou prítomnosť dvoch slotov na SIM karty bežnej veľkosti.

V rámci softvérovej výbavy nájdete v telefóne FM rádio, možnosť nahrávania videa, prehliadač obrázkov, diktafón a prehrávač hudobných súborov. Prekvapila nás a zároveň potešila prítomnosť ekvalizéra. Telefón má svoj vlastný systém, ktorý je na možnosti displeja a výkonu zariadenia dosť prepracovaný. Vlastne tu nie je nič, čo by nám s prihliadnutím na kategóriu nejako prekážalo. Položky sú umiestnené logicky a všetky hlavné funkcie sú zobrazené na jednej matici ikon s rozmerom 3 × 3.

Ostatné dve funkcie sú dostupné stlačením klávesu nadol. Ide o nastavenia a aktiváciu funkcie na nahrávanie hovorov. To je výhoda práve pre tých, ktorí nechcú komplikované riešenie. Pravda, potom funkcie ako prehrávanie videa alebo hudby treba hľadať v submenu. Stále však ide o prehľadný telefón. Fotoaparát je naozaj len doplnok, možno by nám tu ani nechýbal. Na jednoduché fotografie sa niekomu bude hodiť. Naopak, dobrú využiteľnosť má zoznam na blokovanie hovorov. Výhodou je nabíjanie cez konektor microUSB. Ten je na spodnej hrane vedľa audiokonektora. Telefón má zároveň najdlhšiu predpísanú výdrž spomedzi testovaných modelov.

Hodnotenie

Malé rozmery, cena, ovládanie na malom displeji, nahrávanie hovorov
Zbytočný fotoaparát


Cena: 19 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

GSmart F280

Na tomto kúsku jednoznačne vidieť, že je z vyššieho modelového radu. Nemáme na mysli len rozmery, za ktoré by sa nehanbil ani smartfón, ale skôr výbavu. Chválime, že Gigabyte má v ponuke aj rozmerovo odlišný mobil. Jednak je tu väčší displej a, samozrejme, aj klávesnica. Zväčšenie displeja sa odrazilo aj na zvýšení rozlíšenia. Celkový dojem z pozerania sa na displej je lepší a aj jeho grafické ladenie vyzerá podstatne lepšie.

01033648-1.jpg

Už sa tu dá hovoriť aj o ergonómii. Druhá vec je, že telefón vyzerá naozaj veľmi profesionálne. Na hornej hrane je aj v tomto prípade LED svetlo, na spodnej hrane sú konektory audio a microUSB. Zostava tlačidiel pod displejom neskrýva žiadne prekvapenia a podľa nás ide o premyslený spôsob ovládania, ktorý ani netreba meniť. Funguje a používatelia si naň zvykli. A tak ako pri modeli F180 aj tu sú tlačidlá podsvietené. Nie síce namodro, ale nabielo, navyše rovnomernejšie.

Softvér vo forme operačného systému používa graficky prívetivejšie rozhranie a zrozumiteľné ikony. Ich počet je dvanásť na matici 3 × 4. Ostatné funkcie sú v submenu. Ide napríklad o kalendár s možnosťou pridávania udalostí, multimediálny prehrávač videa, hudby, prehliadanie obrázkov alebo napríklad aplikáciu na čítanie elektronických kníh. Ani v jednoduchšie ladenom telefóne nechýbajú voľby na úpravu veľkosti písma, rýchlosti rolovania alebo systému stránkovania (pri F180-ke neberieme prítomnosť tejto funkcie vážne).

Pri hovoroch sa dá využiť čierna listina a rozhranie je lokalizované do slovenského jazyka. Na úvodnej obrazovke sú skratky k aplikáciám, zoznamu volaní, kontaktom, SMS správam a FM rádiu. Prekvapením pre nás bolo len veľmi základné ukladanie kontaktov. Musíte vystačiť so zadaním mena, čísla a vyzváňacieho tónu. Tu by mohol Gigabyte trochu zapracovať a pridať medzi svoje modely aj viac detailov v adresári kontaktov.

Fotoaparát je bez blesku, aj naň rovno zabudnite. Cez deň môže poslúžiť, no na nejaké vážne fotografovanie a momentky to nie je. Zaujímavá je možnosť zapnutia úsporného režimu. Vypne sa Bluetooth, zníži podsvietenie a zapne tichý režim. Šetrenie sa dá používateľsky prispôsobiť.

Hodnotenie

Dizajn a veľkosť telefónu, ovládanie v systéme, užitočné funkcie navyše
Len základný fotoaparát

Cena: 29 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

Alcatel OT 2007d

Tento telefón považujeme za najšikovnejší model v našom teste. Je najtenší z testovaných kúskov a dobre sa drží v ruke. Takisto sa nám páčil jemne zaoblený zadný kryt a vynikajúco spracované tlačidlá klávesnice. Po oboch bokoch okolo displeja je priestor na dve micro SIM karty. Stačí stlačiť vystúpenú bodku na odnímacej lište a vyklopiť ju. Tento systém sme už videli pri smartfóne tejto značky.

2007-Red-Front-V1.jpg

Tu je bez magnetického prichytenia, ide sa predovšetkým na cenu. Naspodku je konektor microUSB na nabíjanie, konektor na pripojenie slúchadiel je uprostred hornej hrany. Biele podsvietenie klávesov je dosť nerovnomerné, no svoj účel plní. Telefón sa dá dobre ovládať päťsmerovým kurzorovým krížom a dvoma kontextovými klávesmi pod displejom. Zabudnúť nesmieme ani na 3 Mpx fotoaparát na zadnej strane. Chápeme, že je bez blesku a s pevným zaostrovaním.

Alcatel zapracoval na firmvéri a vlastnom operačnom systéme. Výsledkom je množstvo aplikácií a taký návrh rozhrania, aby sa dalo bez problémov používať. Výrobca zašiel dokonca až tak ďaleko, že ako niekoľkoroční používatelia inteligentných telefónov, hodnotíme firmvér ako prepracovaný.

Menu sa skladá zo samostatných položiek. Teda je tu matica ikon v rozložení 3 × 4, no na všetky funkcie treba listovať medzi viacerými obrazovkami hlavného menu. Je to odlišný systém než pri mobiloch GSMart. Všetko je však dostupné cez prvú voľbu s charakteristickou ikonou. Medzi aplikáciami nájdete Facebook, takisto Facebook Messenger, Twitter, možnosť stiahnutia hier, ktoré poznáte z iných platforiem, a ďalšie programy.

Napríklad hudobný prehrávač, hlasový záznamník, kalendár alebo aplikáciu na poznámky. Integrácia falošného hovoru môže niekomu pomôcť načas ukončiť pracovné stretnutie. Okrem výbavy sa nám páčilo aj použitie vlastného fontu. Rozhranie systému vyzerá dosť dobre a podstatné je, že písmo budú môcť prečítať aj ľudia s horším zrakom. Detaily, ako je nastavenie funkcie skratiek na displeji alebo stlačenia vybraného smeru kurzorového kríža na úvodnej obrazovke, sú samozrejmosti.

Hodnotenie

Prehľadné menu, špeciálne internetové aplikácie a hry, vzhľad systémového písma, konštrukcia, na svoje možnosti kvalitné fotky
Žiadne podstatné

Cena: 44 EUR
Zapožičal: Alcatel

Alcatel OT 2012d

Ide o rozmerovo trochu väčší telefón, najmä po jeho otvorení. Áno, opäť sa stretávame s „vyklápačkou", no tentoraz v šate vhodnom aj pre seniorov. Tí konečne nebudú musieť nahmatávať tlačidlá na malých klávesniciach. Veľkosť klávesnice na modeli OT 2012d je až nezvyčajne veľká. Podsvietenie je rovnomerné a jasné.

2007-Red-Front-V1.jpg

Systému ovládania nemá zmysel venovať veľa pozornosti, je totiž navlas rovnaký ako pri predchádzajúcom modeli. Len mierne pozmenený tvar klávesov a zapustený päťsmerový kurzorový kríž sú hlavné odlišnosti. Telefón sme mali v hnedom lesklom variante a vyzeral veľmi dobre, dalo by sa povedať, že až luxusne. Vďaka tomu, že je displej na vyklopenej časti, má uhlopriečku 2,8".

Rozlíšenie je síce také isté ako pri modeli OT 2007d, no prvky sú väčšie a lepšie sa na ne bude mnohým pozerať. SIM karty v štandardných veľkostiach sa vkladajú pod akumulátor pod zadným krytom. Na boku je tlačidlo na ovládanie hlasitosti a konektor microUSB. Telefón je univerzálny nielen použitým konektorom, ale aj nabíjaním.

Môžete ho pokojne nabíjať aj nabíjačkou s výstupom 2,1 A. Výstup na slúchadlá je na ľavej hrane vedľa kĺbu časti s displejom. Fotoaparát ani v tomto prípade nedisponuje LED diódou, no na základné fotenie sa dá vcelku dobre použiť. Neskúšajte však žiadne rýchle momentky alebo fotografie pri veľmi zlom osvetlení.

Firmvér používa rovnaké prvky ako pri ostatných modeloch tejto značky. Aj tu teda nájdete špecializovanú výbavu v podobe aplikácií sociálnych sietí, ako aj možnosť stiahnutia hier. Páčilo sa nám písanie správ aj práca s kalendárom. Program na zaznamenávanie kontaktov má v prípade Alcatelu viac možností ako pri telefónoch GSmart. Je tu viac detailov a aj toto rozhranie vyzerá subjektívne lepšie. Keďže ide o telefón s vyklápacím mechanizmom, nechýbajú ani nastavenia pre akcie na stav krytu.

Hodnotenie

Vyklápací model, veľká klávesnica a displej, prehľadné menu, špeciálne internetové aplikácie a hry
Pre niekoho zbytočne veľký

Cena: 49 EUR
Zapožičal: Alcatel

Verdikt PC REVUE

GSmart F180 je malý tučnučký telefón, čo myslíme v dobrom. Za super cenu môžete mať podarený telefón či už pre dieťa, alebo niekoho, kto má telefón naozaj takmer iba na volanie. GSmart F280 je jasne pokročilejší model. Má veľké telo, ale aj väčší displej a poriadnu dávku užitočných funkcií, ktoré sa na veľkom displeji dajú dobre ovládať. Alcatel OT 2007d je najtenší telefón z testu. Každý síce niečím zaujal, no keby sme si mali vybrať, bol by to práve tento. Cena je už vyššia, no má prepracované rozhranie a internetové aplikácie. Alcatel OT 2012d má rovnakú výbavu ako jeho o 5 eur lacnejší brat, no je určený pre tých, ktorí chcú veľký displej a tlačidlá. Ako bonus je tu podarená vyklápacia konštrukcia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať