S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Súboj chladiacich technológií (test 4 chladičov CPU)

0

Výber chladiča na procesor sa začína základným rozstrelom: tradičný vežovitý alebo kvapalinový? Rozdiel medzi týmito dvoma koncepciami je v spôsobe odovzdávania tepla do rebrovania.

Pri vežovitých chladičoch, ktoré sa familiárne často prezývajú „vzdušné“, je to na báze hermeticky uzatvorených trubíc, v ktorý dochádza k odparovaniu a kondenzácii. Čiže i tu máte do činenia s kvapalinou, ale pod kvapalinovými chladičmi sa myslia také, kde toto médium (destilovaná voda s inhibítorom korózie a inými prípravkami, napríklad proti tvorbe rias) je poháňané čerpadlom. Tento typ chladičov v ostatných rokoch významne rozšíril svoj podiel na trhu. To zrejme najmä pre pôsobivejšiu estetiku, ale i vďaka lepšej kompatibilite (najmä s RAM) a takisto pre presvedčenie, že kvapalinový chladič bude účinnejší. To môže, ale i nemusí byť pravda. V konečnom dôsledku aj ich radiátor nakoniec ochladzuje prúd vzduchu ventilátorov. Cieľom však nie je meniť toto nešťastné názvoslovie, ale naladiť sa pred porovnávacím testom na spoločnú vlnu. Objednali sme totiž dva vzdušné chladiče, dva kvapalinové a na čo najväčšiu pestrosť tak, aby aj modely rovnakých typov používali iné čiastkové technológie. Tým sa už budeme pri každom chladiči venovať zvlášť.

Pred analýzou a hodnotením je dôležité uviesť podmienky testovania. Keďže sú to všetko drahšie a výkonnejšie chladiče, zahrievacím telesom je Core i9-9900K na základnej doske MSI MEG Z390 Ace. Záťaž je simulovaná v Prime95 (Small FFTs), kde procesor dosahuje spotrebu zhruba 185 W.

Merania chladiaceho výkonu sú realizované v piatich režimoch a nastavené tak, aby každý našiel svoje výsledky. Či už je cieľom čo najtichší chod, vysoký výkon alebo kompromis. Otáčky sú zregulované rôzne fixné hladiny hluku. Od veľmi tichých (33 dBA) cez ešte stále tiché (36 dBA), priemerné (39 dBA) až po hlučnejšie (42 dBA). Ochudobnení nebudete ani o test maximálneho výkonu pri plnej rýchlosti ventilátorov. Hluk je vždy odčítavaný z krátkej vzdialenosti 10 cm a testy prebiehajú vo veternom tuneli s dvoma 600-otáčkovými ventilátormi na výstupe i vstupe. To pri vstupnej teplote vzduchu 21 °C. Výsledky meraní nájdete v priloženej tabuľke:


 

BeQuiet! Dark Rock Pro 4


BeQuiet! Dark Rock Pro 4

Najčerstvejší prírastok do už legendárnej série Dark Rock Pro stavia na konštrukcii, ktorá je pre špičkové chladiče osvedčená. Pozostáva z dvoch veží a dvoch ventilátorov a 1140 g „železa“ sľubuje tepelný výkon (TDP) 250 W.

Telo charakterizujú detaily majúce prispievať k zvyšovaniu účinnosti. Na hranách rebier sú to vrúbky, plocha (rebier) je posiata výstupkami a všetko je pokryté čiernym povlakom s keramickými časticami. Základňa je na lepší prítlak na stred procesora (nad čipom) mierne vypuklá. Tvorí ju celistvý blok, ku ktorému je prispájkovaných sedem trubíc s priemerom 6 mm.


Základňa sa už nezrkadlí (ako na Dark Rock 3) a vidieť na nej „šrámy“ po strojovom obrábaní. To je však pre pasty s vyššou viskozitou dobre. Takýto povrch je imúnnejší proti vzduchovým bublinkám.

Je tu aj nový nový montážny systém. Ten predošlý, mimoriadne nepohodlný, bol tŕňom v oku inak vzorného hardvéru. Teraz už inštaláciu k základnej doske zvládnete ľavou zadnou.


Vďaka redizajnu inštalačnej súpravy je inštalácia chladiča BeQuiet! k základnej doske hračka

Ventilátor síce zasahuje nad všetky sloty DIMM pre pamäte, no napriek tomu kompatibilita zostáva slušná. Zmestíte sa s modulmi do 48 mm (vyšších je len zopár extrémov). Dobre si však preverte, či sa vám do skrinky zmestí chladič s výškou 163 mm.

V chladiacich testoch obstál Dar Rock Pro 4 výborne. Za drahším „vodníkom“ SilentiumPC zaostáva iba minimálne. Obzvlášť pri veľmi tichej prevádzke. Platí tu, čím nižšia hlučnosť, tým menšie manko.

Použité ventilátory Silent Wings 3 patria medzi absolútnu špičku. Nielenže štartujú od nízkych 300 ot./min a vedia byť tichučké, ale aj kvalita fluidných ložísk je prvotriedna. A na zlepšenie požadovaného laminárneho prúdenia sú lopatky drážkované.

Chladič sa dá s čistým svedomím odporučiť pre všetky výkonnejšie procesory do mainstreamových pätíc Intel LGA 1151 a AMD AM4. Chybu neurobíte ani jeho kúpou k highendovým Intel Casade Lake. Pri továrenských nastaveniach (bez pretaktovania) ich Dark Rock Pro 4 zvládne i v tichosti.

„Precízny chladič do tichých a výkonných počítačov.“

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný chladiaci výkon, mimoriadne tiché (a kvalitné) ventilátory, robustná konštrukcia, pohodlná montáž
- Kolízia s vysokými pamäťovými modulmi
 

Corsair A500


Corsair A500

Veľa veží s dominujúcim rozmerom do šírky (171 mm) nenájdete. Avšak celková plocha je aj tak menšia, než sa môže zdať. Po odobratí vrchnej magnetickej striešky zistíte, že je v strede odhora dolu výrez naprieč rebrami. Nejaká diera tu na montáž (a prestrčenie skrutkovača) byť musela, ale je na zváženie, či až takáto veľká. Súdiac podľa vysokej hmotnosti jeden a pol kila sa však materiálom nešetrilo.


Náhľad pod kapotu Corsair A500 – stred má prázdny

Slabšie výsledky natískajú otázka, či všetky súčasti spolu „hrajú“. Na ľahší Dark Rock Pro 4 stráca až 9 – 11 °C. Treba poznamenať, že ventilátory sú po stranách v konfigurácii tlač – ťahaj a práve prázdny stred sa na usmerňovaní laminárneho prúdenia nepodieľa. Navyše odsávanie rebrovania, ktoré sa týka zadnej polovice, je menej efektívne, ako keď sa vzduch medzi lamely tlačí. Najmä keď sú lamely nastohované nahusto ako tu.

Takisto základňa s priamym dotykom heatpipe je pomerne trúfalá a v high-ende sa len tak nevidí. Marketing síce hovorí, že kontaktnejší rovná sa lepší, ale väčšina výrobcov napriek tomu trubice spájkuje k celistvému bloku, ktorý funguje ako rozvádzač (podobne ako na chladiči BeQuiet!). Hoci špičkovo lokálne nemusí byť prestup tepla taký efektívny, no vždy operuje na väčšej ploche, čo sa špeciálne týka takto veľkých chladičov. Tie totiž mávajú krajné heatpipe už mimo dosah procesora, čo je i tento prípad. Aj keď na základni nemožno uprieť snahu s nakombinovaním dvoch 8 mm trubíc na stred s väčšou výťažnosťou a dvoch 6 mm na kraje.


Na základni A500 je už predinštalovaná tepelne vodivá pasta. Pre ďalšie aplikácie je v príslušenstve veľká tuba Corsair XTM50.

Rozhodne ide o jeden z najoriginálnejších chladičov, ale má rezervy. A skôr než za chladiaci výkon si priplácate za štýlový vzhľad s luxusným vyhotovením. Pozoruhodné je, že v prípade, ak máte vyššie pamäte než 43 mm, môžete ventilátory posúvať v koľajničkách, až kým nenarazíte na bočnicu skrinky.

„Vzhľad i úroveň vyhotovenia sú perfektné, efektivita pokrivkáva.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ventilátory so širokým rozsahom otáčok (môžu byť tiché i výkonné), robustná konštrukcia, pohodlná montáž, nezameniteľný vzhľad
- Slabší pomer cena/výkon, nepomer hmotnosti k chladiacemu výkonu
 

SilentiumPC Navis Evo ARGB 360


SilentiumPC Navis Evo ARGB 360

A konečne „vodník“. Veľký radiátor pôsobí monumentálne. Stále je však jednoduchšej konštrukcie bez možností úprav a lamely sú iba z hliníka. V kombinácii s medeným blokom tak výhľadovo hrozí galvanická korózia. No ak Poliaci nešetrili na spomaľovači, chladič môže ostatné komponenty morálne prežiť niekoľkokrát.

Hadice sú dlhé (45 cm) a s poriadnym textilným poťahom i praktickými otočnými kĺbmi. Pumpa patrí k tým tichším a na výbornú je zvládnuté i odvzdušnenie. Rušiť vás nebude, no vždy ju je počuť a spolu s ventilátormi sa chladič na najtichších 33 dBA nedal zregulovať. Preto tento údaj v tabuľke chýba. Spodná hranica hlučnosti zodpovedá 34,3 dBA (79,8 °C).

Rozsah rýchlostí je široký (570 – 1615 ot./min) a pri vyšších otáčkach je chladiaci výkon naozaj vysoký. Navis Evo ARGB 360 už spadá k tým vodným chladičom, ktoré začínajú tam, kde končia najvýkonnejšie vzdušné chladiče. Odpich (mínus 2,5 až 4 °C) od Dark Rock Pro 4 sa nemusí zdať zásadný, no navršovanie chladiaceho výkonu v takejto vysokej triede je už pomalé. Navyše keď je snaha o zachovanie stále rozumných rozmerov. Tento chladič sa do väčšiny skriniek midi-tower ešte stále pohodlne zmestí. Okrem voľnej 360 mm pozície je dôležité mať k dispozícii do hĺbky aspoň 55 mm.


Základňa SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 – meď zvonku i zvnútra

Pridaná hodnota chladiča je v pestrofarebnom LED. Osvetlenie je adresovateľné, takže PC zostava musí byť vybavená 3-pinovým konektorom ARGB. Regulácia svetiel a efektov je možná cez aplikácie popredných výrobcov (ASUS, ASRock, MSI aj Gigabyte) základných dosiek. Osvetlené sú rotory ventilátorov a blok. Puntičkárom prekážať nedokonalosti v podobe priesvitov i v miestach, kde nie je priezor. Takéto žiariace nedofarbené (alebo slabo nafarbené) povrchové defekty trochu kazia dojem.


Osvetlený blok chladiča SilentiumPC. Na povrchu vidieť i nežiaduce presvitanie LED. Či už cez miesta s odlúpenou farbou, alebo priamo pod diódami, kde je nedostatočné zatienenie.

„Cenovo dostupný 'vodník' s vysokým výkonom.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi slušný chladiaci výkon, tiché čerpadlo, tiché ventilátory, opletené hadice, osvetlenie LED ARGB
- Kozmetické chybičky na bloku, iba plastový backplate
 

Alphacool Eisbaer Extreme 280

Elitný kvapalinový chladič all-in-one je až Eisbaer. Preň je už medený radiátor samozrejmosť a s novými modelmi výrobca zase posúva latku. Pozoruhodný je netradičné umiestnenie pumpy do radiátora. Použitá je výkonná VPP775, ktorá sa predáva aj samostatne pre kompletne modulárne okruh. Vedľa pumpy je i väčšia expanzná nádobka. Zvonku ju ľahko nájdete aj pomocou malého osvetleného priezoru.


Chladič Alphacool Eisbaer Extreme 280 nainštalovaný v testovacom veternom tuneli. Všimnite si, že ventilátory sú orientované na ťah. Mimochodom, použité sú perfektné 140 mm BeQuiet! Silent Wings 3. A aby sa nedostali na rám chladiča žiadne vibrácie, medzičlánkom sú penové výplne.

Nechýba ani plniaci otvor a prítomné rýchlospojky na hadiciach umožňujú rozšírenie okruhu o ďalší blok, typicky na grafickú kartu. Vyhotovenie hadíc je však trochu nedotiahnuté. Sú úplne obyčajné, gumené a formovanie komplikuje i pevné ukotvenie bez možností natáčania. V niektorých polohách tak môže dochádzať k nežiaducemu lámaniu hadíc. Najmä pri inštalácii do vodorovnej pozície, kde sa pre natočenie bloku k procesoru vyžaduje väčší uhol.

Pre silnejší radiátor (s hrúbkou 65 mm) sa však počíta so zvislou montážou za predný panel. Tam je zvyčajne viac priestoru, ale vedzte, že „obyčajná“ 280-milimetrová pozícia vám stačiť nebude. Radiátora do dĺžky dĺžka dosahuje rozmery 360 mm radiátorov. Toto je skrátka chladič do väčších, lepšie vybavených skriniek a vzhľadom na vyššiu cenu, široké možnosti a dostupný výkon i pre celkovo drahšie konfigurácie. Na Threadrippery AMD sa však Eisbaer Extreme veľmi nehodí. Adaptér na pätice TR(X)4 dostupný je, no základňa (51 × 51 mm) nepokryje celú plochu týchto veľkých procesorov. Na HEDT Intel Core i9 je však už chladič pripravený dobre a chladiaci výkon má peknú rezervu i na prípadné navŕšenie výkonu pretaktovaním. V testoch dosiahol najlepšie chladiace výsledky.


Kontaktná plocha základne je poniklovaná, aby nedochádzalo k jej oxidácii

Vzhľadom na už pomerne vysokú cenu je zarážajúci plastový backplate na mainstreamové pätice Intel. Navyše presne ten typ, ktorý zvykne povoľovať v drážke a praskať už po pár montážach. Použité sú totiž skrutky s agresívnymi ostrými rohmi.

 „Špičkový výkon a možnosti rozšírenia pre náročných.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový chladiaci výkon, tiché a výkonné čerpadlo, mimoriadne tiché (a kvalitné) ventilátory, medený radiátor, možnosti rozšírenia o ďalší blok, solídne vyhotovenie tela
- Neforemné hadice, krehký plastový backplate – pri montáži treba byť opatrný

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať