S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Surface Laptop: Recenzia a porovnanie s Mac Book pro

0

článok by mohol pokojne mať v nadpise aj jedno z celoživotných kréd zakladateľa konkurenčnej značky - symbióza hardvéru a softvéru, ktoré navyše poskytuje zámienku k zbežnému porovnávaniu prístrojov reprezentujúcich dve platformy klientských zariadení. V obidvoch prípadoch hardvér aj operačný systém je dielom tej istej firmy. 

Porovnanie Supface Laptop a Macbook Pro:

Surface Laptop intenzívne používam takmer mesiac, pripravil som na ňom článok a video o novinkách jesennej aktualizácie operačného systému Windows, testoval som na ňom softvér, napríklad Pinnacle Studio a používal vývojové prostredia Visual Studio a Android Studio. Je to vynikajúci nástroj pre mobilný štýl práce. Je ľahký a výkonný zároveň.

Vopred viem odhadnúť, čo budem robiť po vrátení zapožičanej vzorky. Minimálne týždeň budem mať displej zapatlaný od odtlačkov prstov, pretože dotykový displej je veľmi návyková záležitosť. A to nehovorím o možnosti písania a kreslenia dotykovým perom. Táto funkcionalita mi veľmi uľahčila prácu, keď som školil kurz pre vývojárov aplikácií. 

Už takmer rok ako pracovný nástroj používam Macbook Pro, predtým som takmer dva roky používal konvertibilný tablet Surface 3 Pro. Nakoľko sa na Slovensko nedovážal a vo Viedni mali len nemecké klávesnice, kúpil som ho v Španielsku. V súčasnosti k nám Surface Book a Surface Laptop dovážajú niektoré partnerské firmy Microsoftu, napríklad Alza.

Mimochodom, môj prechod z Windows na Mac OS nemal nič spoločné s tým, ktorý operačný systém je lepší, či perspektívnejší. Jednoducho bol vynútený zákazkou na napísanie knihy o vývoji aplikácií pre iOS a to sa bez Mac OS jednoducho nedá. 

Prechod z Windows na Mac OS bol vynútený zákazkou

K dispozícii na testovanie som mal konfiguráciu s procesorom Intel Core i5 7200 Kaby Lake, 8 GB RAM LPDDR3,  256 GB SSD a multidotykovým displejom s uhlopriečkou 13.5" a rozlíšením 2256 x 1504. Cena takejto konfigurácie je 1479 eur. Hrúbka 23,2 mm vzadu a 14 mm vpredu a hmotnosť 1,25 kg sú veľmi príjemné na každodenné nosenie.

Najskôr zhrniem dve námietky, jednu nepodstatnú a druhú podstatnú, ktoré navyše spolu súvisia a potom už budem iba chváliť. K ultrabooku je pribalený veľmi kompaktný zdroj, ktorý má navyše port USB-A na nabíjanie externých zariadení, napríklad smartfónu. K prístroju sa pripája magnetickým konektorom, ktorý je symetrický, takže nezáleží na jeho orientácii. 

Problém nastane, ak si tento zdroj zabudnete zobrať so sebou trebárs z práce domov na víkend. Oveľa lepším riešením by bolo použitie niektorého zo štandardných typov konektorov, potom by ste situáciu vyriešili nákupom lacného univerzálneho zdroja na napájanie notebookov. Úplne najlepším riešením by bolo napájanie cez moderný konektor USB-C.

Po pripojení k modernému monitoru by sa cez takýto konektor dal Surface Laptop napájať a zároveň prenášať obraz na externý monitor. Snáď sa takéhoto moderného riešenia dočkáme v budúcej verzii. Takže nepodstatnou námietkou je propertiárny napájací konektor a podstatnou námietkou absencia moderného portu USB-C, pre ktorý je k dispozícii čoraz viac príslušenstva.

Jednoznačne musím pochváliť reprodukciu zvuku. Reproduktory po bokoch klávesnice sú ukryté pod povrchom pripomínajúcim veľmi príjemnú pevnú textíliu s náznakom plsteného povrchu. Na prácu je vynikajúcou voľbou aj pomer strán displeja 3:2 namiesto najrozšírenejšieho pomeru 16:9. Pracuje sa väčšinou s dokumentmi a tabuľkami „na výšku“ a 1504 pixelov v tomto smere príde veľmi vhod. Rovnako výhodný je tento pomer strán aj pre aplikácie na editovanie videa, pretože viac pixelov na výšku v praxi znamená viac stôp, ktoré je možné zobraziť bez nutnosti scrollovania. 

Microsoft je tradičný výrobca špičkových klávesníc, takže aj klávesnica so šedými klávesmi ladiacimi s príjemným povrchom spodnej časti je vynikajúca, klávesy majú príjemný zdvih a presný chod. Touchpad je dostatočne veľký a citlivý. Podporuje aj rôzne gestá viacerými prstami, no hlavne migranti z notebookov bez dotykového displeja by aspoň spočiatku kým si nezvyknú stále mali mať na pamäti, že Surface Laptop umožňuje interaktívne ovládanie priamo cez displej.

Vynikajúca je aj výdrž batérie - pri bežnej práci, čiže tvorbe dokumentov, surfovaní internetom či editovaní obrázkov, som dosiahol výdrž 8-9 hodín. Pri náročnej záťaži, napríklad rendrovaní videa, sa tento čas skráti adekvátne k využívaniu výkonu procesora.   

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
notebook pocitac Apple MacBook aplikácia Android bateria monitor displej dizajn Microsoft Mac OS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať