Surface Laptop: Výkonný elegán od Microsoftu
Produktový rad konvertibilných zariadení a ultrabookov Microsoft Surface má ukázať maximálnu symbiózu hardvéru a softvéru pri zariadeniach s operačným systémom Windows 10, pretože hardvér aj operačný systém sú od jednej firmy. Marketingové plány Microsoftu sú veľmi ambiciózne, zariadenia Surface sa snažia konkurovať hardvérovo podobne vybaveným zariadeniam Mac Book od Applu. V súčasnosti k nám Surface Book a Surface Laptop dovážajú niektoré partnerské firmy Microsoftu.
Dizajn a konštrukcia
Surface Laptop je výborný na mobilný štýl práce – ľahký a výkonný zároveň. Dominujúci materiál je hliník s jemnou matnou povrchovou úpravou. Plochy okolo klávesnice sú pokryté materiálom alcantra. Na dotyk pripomína tvrdú plstenú látku s plastovým povlakom. Takýto povrch ani po mesiaci intenzívneho používania nemal tendenciu zachytávať odtlačky prstov, mastnotu a nečistoty. Microsoft je tradičný výrobca špičkových klávesníc, takže aj klávesnica so sivými klávesmi ladiacimi s príjemným povrchom spodnej časti je vynikajúca. Klávesy majú dobrý zdvih a presný chod. Nápisy na nich majú trojúrovňové podsvietenie. Jedinú námietku mám k umiestneniu tlačidla na zapnutie/vypnutie. Trackpad je dostatočne veľký a podporuje gestá viacerými prstami. Tlačidlá supluje zatlačenie plochy, možno by bol príjemnejší menší odpor proti stláčaniu. To však neprekáža, treba si zvyknúť na dotykové ovládanie a využívať ho v maximálnej možnej miere.
Dotykový displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 3. Dá sa vyklopiť približne o 130 stupňov a vo zvolenej polohe je stabilný. Samozrejmosť v produktovej rodine Surface je písanie a kreslenie dotykovým perom. Mimochodom, táto funkcionalita mi veľmi uľahčila prácu, keď som robil kurz pre vývojárov aplikácií. Na prácu je vynikajúca voľba aj pomer strán displeja 3:2 namiesto najrozšírenejšieho pomeru 16:9. Pracuje sa väčšinou s dokumentmi a tabuľkami na výšku a 1504 pixelov v tomto smere príde veľmi vhod. Rovnako výhodný je tento pomer strán aj pre aplikácie na editovanie videa, pretože viac pixelov na výšku v praxi znamená viac stôp, ktoré možno zobraziť bez nutnosti rolovania. Latencia GtG (sivá – sivá) 5 ms je na displej ultrabooku veľmi dobrá hodnota. Meranie prezradilo 98 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 70 % pokrytie Adobe RGB, takže prístroj dobre poslúži aj na úpravu fotografií a videa, samozrejme, v intenciách výkonu a veľkosti displeja.
Pripomienky ku konektorom
K ultrabooku je pribalený veľmi kompaktný zdroj, ktorý má navyše port USB-A na nabíjanie externých zariadení, napríklad smartfónu. Pripája sa magnetickým konektorom, ktorý je symetrický, takže nezáleží na jeho orientácii. Problém nastane, ak si tento zdroj zabudnete zobrať so sebou hoci z práce domov na víkend. Oveľa lepším riešením by bolo použitie niektorého zo štandardných typov konektorov, potom by ste situáciu vyriešili nákupom lacného univerzálneho zdroja na napájanie notebookov. A úplne najlepším riešením by bolo napájanie cez moderný konektor USB-C. Po pripojení k modernému monitoru by sa cez takýto konektor dal Surface Laptop napájať a zároveň prenášať obraz na externý monitor. Azda sa takéhoto moderného riešenia dočkáme v budúcej verzii. Takže nepodstatná námietka je proprietárny napájací konektor a podstatná námietka absencia moderného portu USB-C, pre ktorý je k dispozícii čoraz viac príslušenstva.
Hardvér a zvuk
Podľa verzie je Surface Laptop osadený procesormi Intel Core i5 alebo Core i7 so 4 GB až 16 GB pamäte DDR3 RAM a až 512 GB vnútorného polovodičového úložného priestoru. Najvýkonnejší variant má integrovanú grafiku Iris Plus Graphics 640. Model, ktorý som mal k dispozícii na testovanie, mal procesor i5 a GPU HD 620. Na úpravy fotografií v aplikácii Adobe Lightroom a editáciu videa v Pinnacle Studio stačila aj takáto zostava. Jednoznačne musím pochváliť reprodukciu zvuku. Reproduktory sú po bokoch klávesnice ukryté pod povrchom z materiálu alcantra.
Vynikajúca je aj výdrž na batériu. Výrobca udáva 14,5 hodiny pri prehrávaní videa. Pri bežnej práci, ako je tvorba dokumentov, surfovanie internetom či editovanie obrázkov, som dosiahol výdrž 8 – 9 hodín. Pri náročnej záťaži, napríklad pri renderovaní videa, sa tento čas skráti adekvátne k využívaniu výkonu procesora.
Surface Laptop má nainštalovaný operačný systém Windows 10 v takzvanom S móde, ktorý je optimalizovaný na vysokú úroveň zabezpečenia a vysoký výkon. V tomto móde môžete inštalovať len aplikácie preverené cez Microsoft Store a na surfovanie internetom môžete použiť zabezpečený prehliadač Microsoft Edge.
Parametre:
• Procesor: Intel Core i5 7200 Kaby Lake, 8 GB RAM, SSD 256 GB; grafika Intel HD 620; displej 13,5" dotykový Pixel Sense s rozlíšením 2256 × 1504 (201 PPI), pomer strán 3:2; Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.1, porty: 1× USB 3.0, mini DisplayPort, 3,5 mm audio; operačný systém: Windows 10 Pro 64-bitový, rozmery: 308,1 × 223,3 × 14,5 mm , hmotnosť: 1,25 kg
Skóre benchmarkov: PC Mark 2 870
• Cena: 1480 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Prémiový dizajn a materiály, vynikajúci displej, výdrž na batériu
- Neštandardný konektor napájania, chýba port USB-C
HODNOTENIE:
Dizajn: 92 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 91 %