Švajčiarsky startup dokáže CO2 ukladať do betónového odpadu
Spoločnosť Neustark, spin-off švajčiarskej univerzity ETH Zürich, slávnostne otvorila svoje prvé zariadenie na zachytávanie uhlíka v komerčnom rozsahu v EÚ, ktoré sa nachádza v zariadení na recykláciu stavebného odpadu na okraji Berlína. Zariadenie vybudované v spolupráci so stavebnou a recyklačnou spoločnosťou Heim má kapacitu na trvalé uskladnenie viac ako 1000 ton CO₂ ročne vstrekovaním plynu do granúl z demolačného betónu.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
CO₂, ktorý sa zachytáva v neďalekých bioplynových staniciach a ktorý by sa inak dostal do atmosféry, sa viaže na betón prostredníctvom procesu nazývaného mineralizácia. Táto chemická reakcia mení CO₂ na vápenec, viaže ho na betón a uzatvára ho na tisíce, možno aj milióny rokov. Tento betón sa potom opätovne použije na výstavbu novej infraštruktúry. Demolačný betón, ktorého sa ročne vyprodukuje viac ako miliarda ton, je najväčším tokom odpadu na svete.
Neustark chce tento odpad premeniť na zachytávač uhlíka. Startup takisto ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH