S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Svet potrebuje vedu, veda potrebuje ženy

Tlačové správy
0

Podpora talentovaných vedkýň: Príležitosť, ktorá posúva hranice vedy na Slovensku

Program L’Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede opäť prináša jedinečnú príležitosť podporiť výnimočné vedkyne na Slovensku. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity a Slovenskou komisiou pre UNESCO otvára 9. ročník tohto prestížneho programu. Hlavným cieľom je oceniť vedkyne do 40 rokov, ktoré svojimi objavmi posúvajú hranice poznania, a poukázať na ich kľúčovú úlohu v moderných vedeckých tímoch. Víťazky si medzi sebou rozdelia finančnú odmenu vo výške 21 000 eur. Prihlášky je možné podávať do 28. februára 2025 prostredníctvom webovej stránky www.prezenyvovede.sk.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Čo môžu vedkyne získať

Ocenennia v rámci programu budú tento rok udelené v troch kategóriách: Inžinierske vedy a technológie, Vedy o živej prírode a Fyzikálne a formálne vedy. Prihlásiť sa môžu vedkyne s titulom PhD., ktoré neprekročili vekovú hranicu 40 rokov.

Každá výherkyňa získa finančnú odmenu vo výške 7000 eur, ktorá nie je viazaná len na vedecké aktivity – môžu ju využiť na svoj profesionálny rast, ale aj na súkromné účely. „Budeme poctení, ak aj 9. ročník nášho programu osloví talentované dámy, ktoré svojimi objavmi a odhodlaním posúvajú hranice vedy na Slovensku. Podpora žien vo výskume pre nás zostáva dôležitým poslaním a záväzkom, na ktorý jsme hrdí,“ uviedol Ing. Petr Štěpánek, PhD., MBA, Vedecký riaditeľ pre L‘Oréal na Slovensku.

Víťazky 8. ročníka

Do predchádzajúceho, 8. ročníka projektu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásila takmer štyridsiatka odborníčok. Ceny boli udelené v troch výskumných oblastiach.

V kategórii Inžinierske vedy a technológie zvíťazila Ing. Jana Šimeg Veterníková, PhD., ktorá pôsobí na Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU v Bratislave. V rámci projektu DELISA-LTO skúma zmeny vlastností materiálov jadrových elektrární po 30-ročnej prevádzke pri teplote 300 °C. Projekt má overiť bezpečnosť predĺženia životnosti elektrární na 60 rokov a priniesť odporúčania na priebežné monitorovanie stavu materiálov a možných odchýlok.

Laureátkou kategórie Fyzikálne a formálne vedy sa stala Mgr. Natália Salomé Móller, PhD.
z Fyzikálneho ústavu SAV – Výskumného centra pre kvantovú informáciu. Skúma kvantové hodiny
v gravitačnom pozadí, pracuje teda na rozhraní kvantovej fyziky a teórie relativity. Venuje sa výskumným témam, ako sú kauzalita, zachovanie energie a referenčné rámce. Jej práca zahŕňa teoretické modely, matematické techniky aj možný návrh experimentov.

V kategórii Vedy o živej prírode určila komisia ako víťazku Mgr. Líviu Labudovú, PhD. pôsobiacu
v Slovenskom hydrometeorologickom ústave. Zaoberá sa prípravou máp rizika výskytu sucha, ktoré budú užitočné pre tvorcov politík na rôznych úrovniach. Výskum využíva štandardizovaný zrážkový
a evaporanspiračný index, ktorý porovnáva množstvo zrážok a vody potrebnej na výpar, aby identifikoval lokality náchylné na meteorologické sucho.

V 9. ročníku programu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede môžu výskumníčky svoje práce prihlasovať do 28. 2. 2025 prostredníctvom webovej stránky www.prezenyvovede.sk.

___________________________________________

O programe L’Oréal – UNESCO For Women In Science

L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien-vedkýň. Cieľom programu je oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a ich  vplyv odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, ako i poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku ich kariéry. Program sa postupne rozšíril do mnohých  svetových krajín  a vyznamenal viac ako 4 400 žien  zo 140 štátov.

Laureátky medzinárodného programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede z roku 2016, profesorky Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna, získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu. Nadviazali tak na laureátky medzinárodného programu 2008, ktoré v roku 2009 získali Nobelovu cenu vo svojej oblasti odborných znalostí: Elisabeth Blackburn v odbore medicína a fyziológia, a Ada Yonath v odbore chémia.

O programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

L'Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už ôsmy rok.  Doposiaľ bolo ocenených 19 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 91 000 eur. Spoločnosť L'Oréal na tomto ročníku spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied (SAV), Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Slovenskou komisiou pre UNESCO a platformou Žijem vedu.

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať