S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Systém kolobehu vody na Zemi je v nerovnováhe a je to veľký problém

0

V správe, ktorú nedávno zverejnila Globálna komisia pre ekonomiku vody, sa uvádza, že desaťročia deštruktívneho využívania pôdy a zlého hospodárenia s vodou sa stretli s klimatickou krízou spôsobenou človekom a spôsobili „bezprecedentný tlak“ na globálny vodný cyklus. Kolobeh vody označuje zložitý systém, ktorým sa voda pohybuje po Zemi. Voda sa vyparuje zo zeme, jazier, riek a rastlín a stúpa do atmosféry, kde vytvára veľké prúdy vodnej pary, schopné prekonávať veľké vzdialenosti, než sa ochladí, skondenzuje a nakoniec spadne späť na zem vo forme dažďa alebo snehu.

Narušenie kolobehu vody už spôsobuje utrpenie. Takmer 3 miliardy ľudí čelia nedostatku vody. Úroda sa zmenšuje a mestá klesajú, pretože spodná voda pod nimi vysychá. Ak sa urýchlene nezasiahne, dôsledky budú ešte katastrofálnejšie. Správa uvádza, že vodná kríza ohrozuje viac ako 50 % celosvetovej produkcie potravín a hrozí, že do roku 2050 sa HDP krajín zníži v priemere o 8 %, pričom v krajinách s nízkymi príjmami sa predpokladá oveľa väčší pokles, a to až o 15 %.

Správa rozlišuje medzi „modrou vodou“, tekutou vodou v jazerách, riekach a vodonosných vrstvách, a „zelenou vodou“, vlhkosťou uloženou v pôde a rastlinách. Hoci sa zásoby zelenej vody dlho prehliadali, v správe sa uvádza, že sú rovnako dôležité pre kolobeh vody, pretože sa vracajú do atmosféry, keď rastliny uvoľňujú vodnú paru, ktorá vytvára približne polovicu všetkých zrážok na pevnine. Podľa správy je narušenie kolobehu vody „hlboko prepojené“ so zmenou klímy.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Stabilný prísun zelenej vody je nevyhnutný na podporu vegetácie, ktorá môže ukladať uhlík zohrievajúci planétu. Škody, ktoré ľudia spôsobujú, vrátane ničenia mokradí a rúbania lesov, však tieto zásobníky uhlíka vyčerpávajú a urýchľujú globálne otepľovanie. Horúčavy spôsobené zmenou klímy zasa vysušujú krajinu, znižujú vlhkosť a zvyšujú riziko požiarov.

Kríza je o to naliehavejšia, že voda je veľmi potrebná. Ľudská činnosť mení štruktúru našej krajiny a ovzdušia, čo spôsobuje otepľovanie klímy, zintenzívňuje vlhké aj suché extrémy a narúša rovnováhu vetra a zrážok.  Krízu možno riešiť len lepším hospodárením s prírodnými zdrojmi a masívnym znižovaním znečistenia, ktoré ohrieva planétu.

Autori správy tvrdia, že vlády vo svete musia uznať kolobeh vody ako „spoločné dobro“ a riešiť ho kolektívne. Správa vyzýva na „zásadné prehodnotenie postavenia vody v ekonomikách“ vrátane lepšieho stanovovania cien, ktoré by odrádzali od plytvania, a tendencie pestovať plodiny a budovať zariadenia náročné na vodu, ako sú napríklad dátové centrá, v regiónoch s nedostatkom vody.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať