ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Pracovné stoly na státie nakoniec nie sú až taká výhra

0

Nová štúdia uverejnená v časopise International Journal of Epidemiology je varovaním pre každého, kto používa stôl na státie. Zapojilo sa do nej viac ako 83 000 dospelých obyvateľov Spojeného kráľovstva počas takmer siedmich rokov. Cieľom výskumu, ktorý uskutočnil Dr. Matthew Ahmadi z Fakulty medicíny a zdravia Univerzity v Sydney v Austrálii, bolo preskúmať súvislosť medzi časom stráveným sedením a státím na mieste a kardiovaskulárnymi ochoreniami (KVO) a ortostatickým obehovým ochorením.

Štúdia uznáva, že státie sa často propaguje „ako dostatočná náhrada“ za sedenie v kancelárskom prostredí. Výsledky tejto rozsiahlej štúdie však ukazujú, že príliš dlhé sedenie aj státie môže byť pre vaše zdravie škodlivé. Podľa štúdie príliš časté sedenie môže zvýšiť riziko dvoch uvedených ochorení – KVO a ortostatických obehových ochorení, ako sú ortostatická hypotenzia, kŕčové žily, chronická žilová nedostatočnosť a žilový vred. Riziko týchto chorôb sa však zvýšilo aj s každými ďalšími 30 minútami státia dlhšieho ako dve hodiny denne.

S_1124 T Gaming Advertisement

Zatiaľ čo riziko KVO sa zvyšovalo s každou ďalšou hodinou sedenia, „čas strávený státím nebol spojený s veľkým rizikom KVO“. Ako zhrnula štúdia, sedenie nad 10 h/deň aj státie nad 2 h/deň boli priamo spojené so zvýšeným rizikom výskytu ortostatickej obehovej choroby; státie však nebolo spojené s rizikom výskytu KVO. Riziká pritom v oboch prípadoch súvisia s časom stráveným nehybne. Či už sa teda rozhodnete pri práci sedieť, alebo stáť pri stole, pravidelné prestávky a častý pohyb sú základ.

Štúdia spochybňuje stratégie, ktoré sa zameriavajú len na nahradenie sedenia časom státia bez zvýšenia fyzickej aktivity. Výskumníci poznamenávajú, že „do určitej úrovne ani sedenie, ani státie nie sú škodlivé pre ortostatické stavy, čo naznačuje, že medzi týmito dvoma spôsobmi správania môže byť zdravá rovnováha“. Ak si teda chcete aj naďalej užívať výhody stola na státie, ako je spaľovanie väčšieho množstva kalórií alebo zlepšenie držania tela, nezabudnite do pracovného dňa započítať dostatok pohybu a prestávok.

Zdroj: techradar.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať