ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

TCL 55DC760 / Ak hľadáte niečo lacnejšie

0

Značka TCL (The Creative Live) nepatrí u nás k najznámejším, to však neznamená, že nemá čo ponúknuť. Na test sa nám dostala novinka TCL 55DC760, ktorá sa radí skôr k strednej triede produktov tejto značky, prichádza však so zaujímavou cenou. 

Prvé, čo na televízore upúta, je nevšedný dizajn. Ide prakticky o bezrámčekový LCD panel s  valcovitým soundbarom, ktorý akoby obaľoval displej zo spodnej strany. Soundbar je výrazný dizajnový prvok. Pochádza od JBL, je celý potiahnutý hrubou tmavosivou tkaninou a na oboch koncoch má ozvučnice na basy. Panel má na zadnej strane hore hrubú plastovú lištu, ukončenú v kovových úchytoch, ktorá tvorí zaujímavý dizajnový prvok a slúži asi aj na spevnenie hornej časti panela, hlavne pri manipulácii. Podstavec je riešený masívnou kovovou nohou smerujúcou dozadu, z ktorej vychádza dvojica predných oporných nožičiek. Celé to zabezpečuje veľmi dobrú stabilitu. Vzhľadom na cenovú kategóriu je konektivita televízora slabšia ako pri vlajkových lodiach, pre väčšinu bežných používateľov však dostatočná. Nájdete tu trojicu HDMI vo verzii 2.0a, teda s podporou Ultra HD HDR, tri USB, optický digitálny audiovýstup S/PDIF, kompozitné video aj pripojenie slúchadiel na 3,5 mm jacku. Okrem káblového sieťového eternetového pripojenia je vo výbave aj bezdrôtové 802.11gn/ac Wi-Fi a takisto bluetooth pre bezdrôtové slúchadlá. Všetky konektory sú umiestnené trochu netradične na pravej strane, ale vývody sú smerované do strany a možno ich zakrytovať, takže nie je problém ani s uchytením televízora na stenu.

Prístroj pracuje pod operačným systémom Android TV verzie 7 (Nougat). Tak ako takmer všetky zariadenia s Androidom používa čipovú súpravu TCL MediaTek MT5891, s quad-core ARM Cortex-A53 a Mali-T860 GPU, 2 GB RAM a 16 GB interné úložisko. Čipová súprava je dostatočne výkonná na plynulú prácu systému Android, hoci v porovnaní s modernými smartfónmi je výkon nižší. V strednej triede je to však veľmi dobrá voľba. Nepríjemná je tá vlastnosť televízora, že tlačidlom vypnutia dôjde vždy k takzvanému studenému vypnutiu, a nie prepnutiu do stand-by. Pri zapnutí tak prístroj vždy bootuje. Použitie systému Android má hlavnú výhodu v tom, že umožňuje použitie množstva rôznych aplikácií a napríklad aj v prípade nekompatibility s nejakými mediálnymi súbormi zväčša postačí inštalácia iného prehrávača. Obsah HDR je k dispozícii v aplikácii Netflix. Na YouTube si HDR zatiaľ neužijete, dúfame, že to výrobca dorieši v ďalšej verzii. Prístroj obsahuje všetky typy tunerov DVB-S2, DVB/T2 aj DVB-C a na kódované programy je tu vstavaný slot spoločného rozhrania CI+. Prehrávač médií zvládol prehrať všetky testovacie videosúbory vrátane videa s HDR10. Prehrávač hudby mal problém iba s formátom Apple ALAC. Všetky ostatné populárne formáty sa prehrajú správne. S aplikáciou T-Cast môžete TV nielen ovládať, ale aj prenášať obsah (fotografie, videá a hudbu) zo smartfónu do televízora, ale aj opačne.

Kvalita obrazu a zvuku je poplatná použitým technológiám. TV používa panel LCD VA s podsvietením Edge LED  bez lokálneho stmievania a so svietivosťou 400 nitov. Panel poskytuje slušné hodnoty čiernej a dobrý kontrast. ­Engine spracovania obrazu má však problém so spracovaním prekladaného obrazu hlavne z SD a HD zdrojov, čo sa v niektorých scénach prejavuje linkovaním a moiré. Pri neprekladaných vstupoch je výsledok lepší, televízor však používa iba jednoduchý upscaling, takže materiály s nižším ako natívnym rozlíšením 4K vykazujú občas tvorbu artefaktov a blokový šum. Engine nerieši ani kompenzáciu pohybu, ktorá má občas pri rýchlych panorámach sklony k jemnému scrubbingu. Pri materiáloch v natívnom 4K je obraz o poznanie lepší, je dobre prekreslený, s kvalitným podaním farieb a vysokou ostrosťou. Jas je dostatočný na bežné svetelné podmienky, v presvetlenejších miestnostiach možno zvoliť režim jas+, ktorý zvýši jeho úroveň aj kontrast. Pozorovacie uhly sú horšie, ale nie je to nič kritické. V rámci bežných pozorovacích polôh si to nevšimnete. Sledovanie obsahu HDR je limitované pomerne nízkou svietivosťou 405 nitov a hlavne chýbajúcim lokálnym riadením podsvietenia. Pri externých zdrojoch treba prepnúť režim HDMI na verziu 2.0. Prednastavene je voľba vypnutá. Televízor podporuje štandardy HDR10 a HLG. Rozsah farieb je veľmi dobrý, prístroj zobrazí 91 % rozsahu DCI-P3 a 65 % Rec. 2020. Príjemne prekvapila aj presnosť farieb s priemernou odchýlkou δE = 2,4. Televízor nemá žiadny herný režim, ale pre príležitostných hráčov postačí. 

Zvukový diel od JBL svoj pôvod nezaprie. Poskytne dobre prekreslený, čistý zvuk s dobrou lokalizáciou a na dané pomery aj s dostatkom basov. Postačujúci je aj výkon 2 × 15 W. Poteší aj pomerne malá spotreba, typicky 82 W.

Na záver musím konštatovať, že televízor vzhľadom na cenovú hladinu nesklamal. Ťažko čakať, že by mohol konkurovať niekoľkonásobne drahším vlajkovým lodiam. Použitá technológia skrátka má svoje limity. S 55-palcovou uhlopriečkou je navyše televízor vhodnejší na sledovanie materiálov vo full HD rozlíšení, kde pri pozorovaní z klasickej „panelákovej“ vzdialenosti chybičky v obraze zaniknú. Ak hľadáte kvalitu so špičkovým zobrazením HDR, na to budete musieť predsa len siahnuť hlbšie do vrecka. Na nenáročné sledovanie televízie však tento model bohato postačuje.

Parametre:

• Displej LCD VA s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160), 55" (139  cm), pomer strán 16:9, Edge LED, OS Android 7.0 (Nougat), vstupy: 3× HDMI, 3× USB, optický S/PDIF, kompozitný videovstup, slúchadlá 3,5 mm jack, eternet, Wi-Fi 802.11gn/ac, bluetooth, tuner DVB-S/S2, DVB-T/T2/C, Common Interface Plus (CI+), spotreba 82 W (typická)

• Cena: 690 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, kvalitný zvuk, konektivita
- Slabšie spracovanie obrazu

HODNOTENIE:

Obraz: 65 %
Zvuk: 85 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 80 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 83 %

René Hubinský

Všetky autorove články
TCL

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať