TEST: 4× smart hodinky
Keď Samsung na IFA predstavil svoje smart hodinky GALAXY Gear, spôsobilo to pomerne veľkú eufóriu. Smart hodinky tu však existovali aj predtým a rozhodne to nie je jediný produkt z kategórie tzv. wearables dostupný na našom trhu. Pozreli sme sa teda na ponuku hodiniek, ktoré aspoň trocha spĺňajú predstavu slovíčka „smart".
Pozreli sme sa detailne na jeden z najviac obdivovaných produktov na výstave IFA. Sú to inteligentné hodinky, ktoré spolupracujú s Galaxy Note 3, sú akousi jeho predĺženou rukou. Obsahujú aj fotoaparát, dajú sa na nich spúšťať aplikácie – to všetko uvidíte vo videu.
Nie je ich veľa, vyberať však už dnes je z čoho. Keď pred pár rokmi prišiel ešte vtedy Sony Ericsson s približne piatimi modelmi hodiniek s bluetoothovými funkciami, nikto tomu nevenoval zvláštnu pozornosť. Dnes sú na našom trhu podobné dva produkty - Casio G-Shock a hodinky Cookoo, ale skutočné smart hodinky s vlastným displejom, procesorom a batériou sú dostupné dvoje - Samsung Galaxy Gear a Sony SmartWatch 2 SW2. Áno, Sony už ponúka svoju druhú generáciu smart hodiniek, tá prvá sa akosi neujala. Sú smart hodinky naozaj technológia, ktorú si budete chcieť obliecť?
Casio G-Shock GB-6900AA
Na prvý pohľad bežné digitálne hodinky pre športovcov dostupné v sivo-striebornej alebo čiernej farbe v sebe ukrývajú bluetoothový modul. Ten sa dá využiť na spárovanie hodiniek s Apple iPhonom, treba však vlastniť model iPhone 4S alebo vyšší a stiahnuť si aplikáciu G-Shock+ App. Následne hodinky dokážu informovať prostredníctvom maličkého štvorznakového displeja (ktorý zvládne zobraziť aj maličké ikonky) o vybraných udalostiach. Informujú o prichádzajúcom hovore, správe alebo e-maile.
Na prvý pohľad bežné digitálne športové hodinky Casio, s ktorými sa môžete aj potápať, majú v sebe ukrytý bluetoothový modul
Pri e-maile začnú postupne rolovať informácie sprava doľava, zobrazí sa aj meno odosielateľa. Hodinky príjemne vibrujú, pípnu a rozsvietia sa. Podržaním pravého dolného tlačidla si môžete nechať vyhľadať telefón, ak práve neviete, kde sa nachádza. Samozrejme, musí byť v dosahu Bluetoothu. Hodinky Casio sú prevádzkované klasickou hodinkovou batériou, ani po týždni používania sa nám ich pri neustálom spojení cez Bluetooth nepodarilo vybiť. Každopádne ide o smart hodinky so základnou funkcionalitou. Nemusíte mať stále pri sebe telefón, hlbšie využitie na prepojenie s telefónom však nejestvuje. Ledaže by ste sa chceli potápať a pritom nezmeškať dôležitý hovor, keďže tieto hodinky sú odolné vode.
Cena: 179 EUR
Zapožičal: FAST PLUS
Smart hodinky Cookoo
Túto značku medzi hodinkami asi nepoznáte, výrobca sa orientuje práve na smart hodinky prepojiteľné s mobilom. Na Slovensku sú k dispozícii v čiernej, bielej, ružovej a modrej farbe. Svojím vzhľadom sú vhodné pre nenáročného používateľa, zameraného na rekreačný šport. Vcelku príjemne sedia na ruke a opäť ide o hodinky s bluetoothovým modulom, poháňané bežnou hodinkovou batériou, ktorú sa nám po týždni nepodarilo vybiť.
Hodinky Cookoo vás informujú o zmeškanom hovore, správe, pripomenú udalosť v kalendári a pritom nimi môžete ovládať prehrávanie hudby v mobile
Hodinky Cookoo podporujú prepojenie s iPhonom 4S a vyšším, iPadom tretej generácie a vyšším a iPodom piatej generácie a vyšším. Z androidových telefónov je dostupná aplikácia aktuálne iba pre Samsung Galaxy S4. Hodinky netradične vyžadujú okrem bluetoothového spojenia aj neustále zapnutie GPS.
V ciferníku majú ukrytých šesť maličkých ikon, ktoré vás informujú o poklese stavu batérie pod kritickú hodnotu, prichádzajúcom hovore, zmeškanom hovore, vašich facebookových správach alebo o pripomienke v kalendári. Ak nie je žiaduce, aby vás hodinky rušili na stretnutí, ale nechcete rušiť spojenie s mobilom, môžete ich prepnúť do tichého režimu. Vzhľadom na cenovú kategóriu hodiniek Cookoo je zaujímavá možnosť aj opačnej komunikácie.
Z hodiniek môžete stlačením jedného tlačidla „začekovať" svoju polohu na Facebooku, fotografovať vzdialene mobilom (tu sme zatiaľ neobjavili vhodné využitie), nájsť stratený telefón (musí byť v dosahu), ale najmä je tu možnosť ovládať hudbu. Pozastaviť, pustiť, posúvať sa v playliste - to môžete priamo z hodiniek, čo je podľa nás veľmi praktické. A práve preto hodnotíme hodinky Cookoo ako vhodné smart hodinky pre začiatočníkov v tomto segmente, ktorí často počúvajú hudbu a nechcú vynaložiť veľa prostriedkov.
Cena: 125 EUR
Zapožičal: www.andreshop.sk
Samsung Galaxy Gear
Prvý reálny model smart hodiniek v našom teste je Galaxy Gear od Samsungu. Cena je dosť vysoká, ale v hodinkách (s trochu väčšími rozmermi) nájdete výbavu skoro ako v smartfóne. Je tu ukrytý jednojadrový procesor taktovaný na 800 MHz, ten má k dispozícii 512 MB pamäte RAM a používateľ má poruke 4 GB flash pamäte. Nechýba Bluetooth 4.0 či NFC na zrýchlené spárovanie zariadení.
Hodinky, na ktorých si prečítate e-mail, môžete nimi fotografovať alebo dokonca ako legendárny David Hasselhoff priamo aj telefonovať
Galaxy Gear sa ovláda cez 1,63-palcový dotykový displej super AMOLED s rozlíšením 320 × 320 pixelov a operačným systémom nemôže byť nič iné ako špeciálne upravený Android. V pohotovostnom stave je displej zhasnutý, až po ťuknutí sa objavia hodiny. Galaxy Gear sú o niečo väčšie hodinky v porovnaní s konkurenciou. Majú pevne uchytené ramienka a dôvod je prozaický - v ramienku je na jednej strane ukrytá 1,9 Mpix šošovka fotoaparátu a v mieste, kde sa ramienko upevňuje, je dokonca ukrytý mikrofón s reproduktorom.
Ako už iste tušíte, Galaxy Gear skutočne umožňuje priamo telefonovať z hodiniek či fotografovať nimi. A nie je to len taká „hlúposť", mikrofón s reproduktorom je priam ideálny pri volaní počas šoférovania. Sme veľmi zvedaví, ako sa k riešeniu telefonovania z hodiniek postaví v budúcnosti naša legislatíva.
Mimochodom, kontakt na telefonovanie môžete vybrať aj hlasom - v tomto prípade však musíte použiť hlasový pokyn v angličtine. A fotoaparát napriek tomu, že je iba 1,9 Mpix, má jednu nespornú výhodu. Stačí po hodinkách prejsť prstom zhora nadol a môžete dotykom fotografovať (fotografie sa ukladajú priamo do telefónu). Je to určite rýchlejšie ako vyberať telefón z vrecka pri momentke, ktorú nechcete zmeškať. Rovnako môžete realizovať aj videá, a to so zvukom. Gear je vytvorený z prémiových materiálov, nešikovne je však vyriešené nabíjanie.
Potrebujete na to špeciálny dokovací obal a garantujeme vám, že to bude najpredávanejšie príslušenstvo J. Pre svoju veľkosť nemusia hodinky Gear sadnúť na ruku každému. Displej pozostáva z jednej veľkej ikony, medzi ktorými sa presúvate zľava doprava. Na správne fungovanie potrebujete aplikáciu Gear Manager, ktorá zatiaľ existuje pre telefón Galaxy Note 3 a tablet Galaxy Note 10.1 v edícii 2014.
Podpora pre Galaxy S4, SIII a Note 2 je na spadnutie. V základe máte dostupný denník udalostí, kontakty, správy a e-maily (ktoré môžete aj mazať), S-Voice (hlasové poznámky, ktoré sa následne objavia v telefóne aj s prepisom, ale funguje to iba v angličtine), galériu fotografií a prehrávanie médií. Ide o prepojenie prehrávača v telefóne a úplne ideálne je takéto využitie, keď máte telefón ešte spárovaný s reproduktormi doma. Potom môžete aj počas varenia poľahky ovládať hudbu priamo z telefónu.
Aktuálne je pre Galaxy Gear k dispozícii približne 20 aplikácií, ktoré si poľahky doinštalujete. Ide napríklad o krokomer, počasie, RadiON, stopky, kalendár, Evernote či aplikácie na fitnes a zábavu. Počas testovania sme neobjavili aplikáciu pre Facebook a Twitter, tá však bude na zozname prvá, ktorá pribudne. Nevýhoda týchto 74-gramových hodiniek a ich 315 mAh batérie je nutnosť ich nabíjať každý večer.
V prípade, že nebude často ovládať hudbu a fotografovať, vydrží o niečo dlhšie. Samsung Galaxy Gear je ideálny príklad smart hodiniek a ich využitia od prepojenia telefónu cez notifikácie až po fotografovanie a volanie priamo z telefónu. Cítite sa pritom trocha ako v sci-fi, ale funguje to a je to dokonca praktické. Samsung Galaxy Gear sú technologicky najvybavenejšie smart hodinky, problémom na Slovensku bude ich cena.
Cena: 299 EUR
Zapožičal: Samsung
Sony SmartWatch 2 SW2
Sony ponúka na trhu už druhú generáciu svojich SmartWatches, aktuálne pod označením 2 SW. Zaujímavosťou týchto hodiniek s hmotnosťou 47 gramov a rozmermi 42 × 9 × 41 mm je možnosť výmeny náramkov, na trhu sú už teraz dostupné najrôznejšie farby - žltý, zelený, fialový, ružový a kovový náramok. S kovovým náramkom majú celé hodinky hmotnosť 122,5 gramu.
Druhá generácia smart hodiniek od Sony ponúka pohľad do sveta sociálnych sietí, nechýba podpora pre NFC a pri prichádzajúcom hovore či správe príjemne zavibrujú
Nás potešil najmä stupeň krytia IP57, čo znamená, že sa s hodinkami môžete ponoriť do vody a zaplávať si s nimi. SmartWatch 2 sú vybavené takisto ako drahšia konkurencia Bluetoothom a modulom NFC na rýchle párovanie. Základom druhej generácie inteligentných hodiniek od Sony je 1,6-palcový LCD displej s rozlíšením 220 × 176 pixelov a s automatickou reguláciou jasu.
Opäť bežia na špeciálne upravenom Androide a cez Bluetooth 3.0 ich možno spojiť s akýmkoľvek iným androidovým telefónom, ktorý má operačný systém 4.0 a vyšší, nemusí ísť iba o telefón Sony. Efektne je na hlavnom displeji vyriešená notifikačná minilišta, inak pozostáva hlavné menu z matice 2 × 2 ikon. Medzi základné aplikácie patrí budík, časovač či svetielko (iba premení celý displej na bielu plochu, ktorá veľmi nesvieti), ovládanie hovoru, čítanie SMS aj e-mailových správ (bez možnosti ich mazania).
Nechýba aplikácia na počasie, prehľad kontaktov a potešila nás prítomnosť facebookovej aj twitterovej miniaplikácie. Všetko sú to „miniapky" dostupné v Google Play, ktoré vyhľadávate cez špecializovanú aplikáciu vo vašom smartfóne. Medzi aplikáciami na doinštalovanie nájdete napríklad vyhľadávanie telefónu na diaľku, klienta Gmailu či čítačku RSS. Počet aktuálne dostupných aplikácií sa pohybuje v desiatkach podobne ako pri konkurencii, ide zatiaľ o pomerne nový trh, aplikácie budú ešte len pribúdať. SmartWatch počas udalosti na telefóne príjemne zavibrujú, nabíjate ich cez klasický konektor microUSB, takže keď zabudnete doma nabíjačku, nabijete ho poľahky aj z notebooku.
My sme nabíjali SmartWatch pri častom používaní priemerne raz za tri dni. V pohotovostnom stave máte k dispozícii štyri verzie hodiniek na hlavnej obrazovke, ktoré sú neustále zapnuté. Na výber máte analógovú a digitálnu verziu hodiniek. Jazyk hodiniek by sa mal synchronizovať s telefónom, slovenčina sa však v hodinkách neobjavila. Zaujímavá je možnosť zabezpečenia hodiniek PIN kódom. Sony SmartWatch sú z kategórie skutočne inteligentných hodiniek cenovo najdostupnejším riešením. Neumožňujú síce priamo realizovať hovor či fotografovať, ponúkajú však všetko ostatné. Nechýba prepojenie na sociálne siete, čítanie e-mailov či ovládanie multimédií.
Cena: 179 EUR
Zapožičal: Sony
Verdikt PC REVUE
Trh so smart hodinkami je začínajúci biznis, o ktorom nikto netuší, aké rozmery naberie. Ide však o veľmi zaujímavú kategóriu, ktorú privítajú najmä tzv. early adopters, teda technologickí nadšenci. Smart hodinky ponúkajú v niektorých prípadoch ešte lepší komfort pri volaní a nemusíte pri tom vôbec vyťahovať smartfón z vrecka. Čo nám z psychologického pohľadu mierne prekáža, je fakt, že ide o ďalšie zariadenie, ktoré vás „núti" ešte viac a častejšie interagovať so sociálnym svetom na internete a ešte častejšie kontrolovať, či ste „o niečo neprišli". Smart hodinky budú určite súčasťou nášho každodenného života v budúcnosti. V roku 2013 konštatujeme, že trh na takýto typ výrobku ešte nie je celkom pripravený a nepôjde o masovo predávaný produkt.