ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

TEST: 4× výnimočný notebook

Archív NXT
0

Na Vianoce sme zaplavení akčnými ponukami z každej strany. Preto sme sa rozhodli k tomuto testu notebookov pristúpiť trocha inak. Pozreli sme sa na slovenský trh, a keďže letákov, newsletterov a promoponúk na notebooky máte určite tucty, vybrali sme pre vás štyri zaujímavé a netradičné kúsky na slovenskom trhu.

Začneme špeciálnym notebookom typu 3 v 1 ASUS Transformer Book Trio, ktorý v sebe skrýva dva operačné systémy. Potom sa pozrieme na notebook do zaujímavým pomerom ceny a výkonu (HP Pavilion 15), prejdeme na konvertibilnú špecialitu v podobe modelu Lenovo Yoga 2 Pro a zavŕšime to herným delom Toshiba Qosmio X70. Máte sa rozhodne na čo tešiť. Nestrácajme čas, poďme rovno na to.

Ntb novinky - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka technických parametrov testovaných notebookových noviniek

ASUS Transformer Book Trio

Najhorúcejšia novinka značky ASUS na trhu je naozaj výnimočná, ponúka totiž tri zariadenia v jednom. Notebook, tablet a stolový počítač. Ukrýva v sebe dva operačné systémy, a to Windows 8 a Android 4.2, medzi ktorými môžete plynule prepínať. Má dva procesory, dve operačné pamäte, dva druhy pevných diskov a dokonca aj dve batérie.

aa81fd2e6dad2833_ASUS-Transformer-Book-Trio_2.jpg

Zatiaľ pravdepodobne nemožno využiť rovnaký zdroj (CPU, RAM, HDD) na beh dvoch operačných systémov, aj tak je to však výnimočný počin. A dôvod je možno úplne iný a ešte praktickejší. Pýtate sa, ako z notebooku urobiť desktopové PC? K spodnej časti totiž môžete pripojiť externý monitor. Inak prepnutie medzi Windows 8 a Androidom pri „zadokovanom" displeji so špecializovaným tlačidlom trvá asi sekundu.

Predstavujeme počítač ASUS Transformer Book Trio a jeho krst na Slovensku

Dizajn

Ide o konvertibilné, oddeliteľné zariadenie s odnímateľným displejom, ktorý sa premení na tablet. V jednoduchosti môžeme povedať, že v hornej časti je tablet, v dolnej PC. Po oddelení sa ako operačný systém automaticky zvolí Android. Transformer Book Trio je konštruovaný z materiálov príjemných na dotyk, vzhľadom na svoje rozmery (šasi 11,6-palcového notebooku) ponúka prekvapivo pohodlnú klávesnicu, chválime aj konštrukčné spracovanie. Škoda však opäť umiestnenia tlačidla vypnutia, ktoré sa nachádza na mieste, kde je v drvivej väčšine prípadov tlačidlo Delete (vpravo hore) a prvý týždeň budete omylom vypínať zariadenie.

Výzbroj a výkon

Ako to teda celé funguje? Trio má v sebe dva procesory - dvojjadrový procesor ULV platformy Haswell Intel Core i7-4500U je určený na beh systému Windows 8, nenáročný Intel Atom zasa na beh Androidu pri tabletovej verzii. Windows má k dispozícii 4 GB pamäte RAM, Android 2 GB. Android ponúka 16 GB internej pamäte flash, Windows má k dispozícii 500 GB na klasickom HDD. A tu je zaujímavý háčik - ak chcete zdieľať dáta medzi OS (čo určite budete chcieť), musíte byť v oboch systémoch pripojený na rovnakú sieť Wi-Fi a dáta sa musia synchronizovať. Čudné, keďže z Windows dáta na tablete (16 GB flash) vidno a opačne nie.

Riešením je použitie karty microSD s dostatočnou kapacitou, ktorú vidia oba systémy súčasne. Je to však také škrabanie sa pravou rukou na ľavom uchu. Výrobca zvolil 11,6-palcový displej s full HD rozlíšením. Ide o výborný panel IPS so špičkovými pozorovacími uhlami, čo oceníte najmä vtedy, ak displej odnímete od tela notebooku. Pevný disk je v rôznych konfiguráciách, za príplatok si možno zvoliť model s kapacitou až 1 TB. Tablet má hmotnosť 715 gramov, spodná časť iba 990 gramov. Zvukový prejav nie je najlepší, čo sa výkonu týka, reproduktory zo spolupráce Bang & Olufsen sú výborné.

Potešili nás dva prvky, ktoré sú trochu ukryté v základnej špecifikácii - Wi-Fi už s podporou štandardu AC a 5 Mpix kamera na tablete. Prekvapivo je dobré aj portfólio rozhraní - na ľavej hrane je USB a audio, na pravej microHDMI, miniDVI a USB 3.0. V spodnej hrane tabletu je potom ešte šachta na kartu microSD a ďalší audiokonektor. Batéria notebooku s kapacitou 33 Wh udržala Windows 8 „pri živote" o čosi viac ako 4 hodiny, 19 Wh batéria pre Android ponúkla niečo vyše 8 hodín. ASUS Transformer Book Trio je unikátny koncept, no veríme, že takýchto zariadení bude pribúdať. Je to prvé takéto riešenie a treba ešte vychytať niekoľko mušiek.

Hodnotenie

Unikátny koncept 3 v 1, dva OS súčasne, displej IPS, kvalita konštrukcie
Cena, OS nevyužívajú zhodné zdroje, netransparentný prístup k dátam, umiestnenie tlačidla vypnutia


Cena: 1099 EUR
Zapožičal: ASUS

HP Pavilion 15

Notebook pre študenta alebo na akékoľvek bežné používanie, taký je model Pavilion 15. V bielej farbe, ktorá sa podľa reálnych výsledkov predaja stáva čoraz obľúbenejšou, ide o zaujímavý kúsok na pracovný stôl. Takisto chválime efektnú povrchovú úpravu. Notebook sa dá, samozrejme, aj prenášať, ale aj vzhľadom na rozmery mu bude najlepšie na pracovnom stole. Dobrá správa je, že nejde len o kancelársky počítač, využitie nájde aj pri hraní hier, hoci treba počítať s pár kompromismi.

HP Pavilion 15_2.jpg

Dizajn

Zo stránky vzhľadu ide o počítač lahodiaci oku, navyše sa s ním aj dobre pracuje. Napriek rozmerom by sme ocenili, keby výrobca pridal na veľkosti tlačidiel so šípkami. Aj menšie modely na trhu dokazujú, že sa to dá a vhodným usporiadaním klávesov netreba obmedzovať ich veľkosť. Vcelku sa však dá zvyknúť na ich umiestnenie. Touchpad je zapustený a má jemne zdrsnený povrch, výsledný dojem trochu kazia tlačidlá ľavého a pravého tlačidla myši.

Aj napriek výhradám k šípkam chválime klávesnicu a pohodlie pri jej používaní. Výrobca podobne ako pri iných svojich modeloch použil zlepšenie zvuku DTS Sound. Pri filmoch znie dvojica stereoreproduktorov dobre, na hudbu odporúčame pripojiť slúchadlá, kde s týmto zvukovým zlepšením dosiahnete zvuk aj pre náročnejších používateľov. Ocenili sme nerušiace prostredie, žiadne nepríjemné LED diódy, tie sú umiestnené vcelku nenápadne na pravej hrane.

Výzbroj a výkon

Vo výbave je procesor Intel Pentium 2117U 1,8 GHz, ktorý je zameraný na úsporu energie. Maximálne TDP je 17 W, čím sa dá dosiahnuť lepšia výdrž na akumulátor. Pri bežnej práci v kancelárskych aplikáciách sa dostanete takmer až na tri a pol hodiny. Chválime zvýšenie kapacity RAM na 8 GB a prítomnosť 1 TB pevného disku. Pri cenotvorbe však výrobca musel okrem CPU zohľadniť aj výkon HDD, a tak je tu len 5400-otáčková verzia. Deficit v podobe rýchlejšieho disku však doťahuje notebook kapacitou RAM.

Grafická karta AMD Radeon HD 8670M je vhodná aj na hry, najnovšie trháky si však na tejto mobilnej verzii nevychutnáte na najvyšších nastaveniach. Každopádne môžete využiť notebook smelo aj na hranie hier. Výduch je na ľavej hrane, pre pravákov teda nijaký problém. Okrem toho je tu port HDMI, dva porty USB 3.0 a čítačka pamäťových kariet. Mierne sklamanie v nás vyvolalo použitie iba 10/100 Mb/s eternetového konektora. Adaptér Wi-Fi je pripravený na siete Wi-Fi triedy N a staršie štandardy. Na pravej hrane nájdete spomínané LED diódy, vstupno-výstupný audiokonektor a port USB 2.0 plus DVD mechaniku.

Hodnotenie

Dizajnové ladenie tela, pohodlná klávesnica, kapacita RAM
Slabšia sieťová konektivita, menej odolné telo

Cena: 569 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovakia


Lenovo Yoga 2 Pro

Keď prišla na trh prvá Yoga, vyvolala obrovský ohlas. Svojím dizajnom a možnosťou otočenia displeja o 360° do funkcie tabletu (ale aj stanu či stojana) vďaka dvojitým kĺbom spôsobila menšiu revolúciu v oblasti konvertibilných notebookov. Prvá Yoga však používala systém Windows RT, ktorý sa veľmi neujal. Takže vývojári v Lenove sa poponáhľali a priniesli do Yogy úplnú verziu Windows 8. Dovtedy bolo všetko v poriadku, ale chýbal výkon. Lenovo Yoga 2 Pro prináša všetky dôležité zmeny aj v rámci výkonu, ktoré sme prvej generácii vyčítali. Čerešničkou na torte je displej s rozlíšením QHD+, teda 3200 × 1800 pixelov. Tým zatiaľ Lenovo prekonalo všetku konkurenciu na slovenskom trhu.

lenovo3.jpg

Dizajn

Matné pogumované plasty v oblasti klávesnice v prémiovej kvalite, podsvietené tlačidlá klávesnice AccuType s takmer ideálnym zdvihom, rozumne veľký touchpad a hmotnosť iba 1,397 kg - to je v skratke 13,3-palcový ultrabook od Lenova. Zvonka zvolili dizajnéri v tomto prípade elegantnú perleťovú sivú farbu. Netreba však zabudnúť na špeciálne kĺby displeja, ktoré umožňujú otočiť ho až o 360° do pozície tabletu. Jediná nevýhoda notebooku Yoga 2 Pro je v tom, že dotykový displej sa pri rýchlejších dotykoch hýbe na pántoch hore a dole a chcelo by to masívnejšie riešenie. Prekvapila nás lesklá povrchová úprava displeja, ktorý je však zároveň potiahnutý antireflexnou vrstvou.

Výzbroj a výkon

Nezačať hodnotenie výzbroje displejom by bol asi hriech. 13,3-palcový multidotykový displej IPS ponúka totiž aktuálne najlepšie rozlíšenie v akomkoľvek notebooku na trhu - QHD+, čo zodpovedá 3200 × 1800 pixelom. Veľkosť písma a ikon je, samozrejme, upravená na bežné používanie, ale rozdiel v kvalite obrazu cítiť okamžite. Je to asi taký pocit, akoby ste prešli z SD obrazu rovno na full HD. Len sa pritom pozeráte na 13,3-palcový displej na notebooku. Obrovská pochvala pre Lenovo.

O poriadny výkon sa stará dvojjadrový Intel Core i7-4500U (Haswell), ktorému sekunduje 8 GB pamäte RAM. Pre systém aj používateľa je k dispozícii poriadne výkonný 256 GB disk SSD. Grafická karta je integrovaná. Prekvapilo nás veľmi dobré podanie zvuku a možnosť ovládania notebooku gestami cez Motion Control. Karháme však minimálne portfólio rozhraní - jeden USB 3.0, jeden nabíjací USB 2.0, audiokonektor, čítačka pamäťových kariet, microHDMI - to je všetko.

Pri pohľade na výkonnostné testy však dokážeme nad rozhraniami privrieť oko, benchmarky hovoria jasne - najvýkonnejšia Yoga aktuálne zo všetkých, no musíte byť ochotní priplatiť si za ňu. S výdržou sme sa pri testoch dostali nad hranicu štyroch hodín, aj keď rôzne zdroje výrobcu hovoria o siedmich až deviatich hodinách výdrže. Model Yoga 2 Pro, nová generácia konvertibilného notebooku od Lenova, je z komplexného hľadiska jeden z najpoužiteľnejších premeniteľných ultrabookov na trhu. A to úžasné rozlíšenie displeja otvára novú éru ultrabookov...

Hodnotenie

Rozlíšenie displeja, displej otočiteľný o 360°, hmotnosť, výkon, faktor mobility
Cena, požiadavka masívnejších pántov

Cena: 1349 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

Toshiba Qosmio X70

Toto je doslova herné monštrum. Model Qosmio X70 môžeme s pokojným svedomím nazvať výstavnou skriňou značky Toshiba. Nepýta si zaň málo, ale kto si toto môže dovoliť, dostane prakticky všetko, na čo si zmyslí - výkonný štvorjadrový procesor, 32 GB pamäte RAM, veľký disk SSD s ešte väčším diskom HDD, špičkovú grafiku a mnoho ďalšieho. Dizajnéri si v Toshibe dali záležať aj na vzhľade, nechýba dobrý zvyk či možnosť objednať si záruku bez hraníc na krytie škôd na prvých 12 mesiacov. Možno až priveľa superlatívov, ale toto je multimediálny tank, ktorý sa výkonom blíži pracovným staniciam. Ani on však nezostal bez chýb.

toshiba1.jpg

Dizajn

Kvalitné vyhotovenie oceníte už na prvý dotyk. Základom je hliníkové šasi, nechýbajú prémiové plasty či na červeno podsvietené logo Qosmio v zadnej časti. Toshiba dala červené podsvietenie tomuto masívnemu multimediálnemu tanku aj na klávesnici, čo je pomerne odvážne, ale príťažlivé. Veľký touchpad dopĺňa komfortná klávesnica a kvalitné reproduktory Harman Kardon, ktoré nie sú dva, ale hneď štyri. Dizajn notebooku Qosmio X70, nástupcu modelu X870, však poznačila jedna zásadná chyba. Umiestniť výduch ventilátora na pravú hranu, kde má väčšina ľudí (90 % používateľov je pravákov) myš, je pre nás nepochopiteľné rozhodnutie. A keď Qosmio X70 zaťažíte, hreje riadne.

Výzbroj a výkon

A teraz sa pozrieme na to, čo všetko doň Toshiba vtesnala. Začnime poriadne výkonným štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-4700MQ so 6 MB vlastnej vyrovnávacej pamäte, ktorému sekunduje 32 GB pamäte RAM. Ak toto skombinujeme s grafickými čipom NVIDIA GeForce GTX 770M s 3 GB vlastnej VRAM (960 jadier CUDA architektúry Kepler), dostávame sa v benchmarkových hodnoteniach na výkon mobilných pracovných staníc, ktoré sú cenovo na identickej úrovni.

Qosmio X70 zvláda novšie hry aj na najvyšších nastaveniach, je to hráč telom aj dušou. Operačný systém je uložený na 256 GB disku SSD, ktorý môže využiť aj používateľ. Ten má navyše k dispozícii 1 TB aj na klasickom HDD. Displej TN s veľkosťou uhlopriečky 17,3" ponúka veľmi dobré podanie farieb, jedno z najlepších vo svojej kategórii. Rozlíšenie je, samozrejme, full HD, teda 1920 × 1080 pixelov. TN nedosiahne pozorovacie uhly ako IPS, pre hráčov je to však často rozumnejšia voľba.

Zo základnej konfigurácie netreba zabudnúť ani na optickú mechaniku Blu-ray, a to najmä v kombinácii s inovovaným výstupom HDMI, ktorý zvládne už 3D a UHD/4K na výstupe, čoho Blu-ray bude často jediným rozumným zdrojom. Z ostatných rozhraní nájdete na hranách 4× USB 3.0, VGA, gigabitový port LAN a dva audiojacky. Dva zo spomenutých štyroch portov USB umožňujú nabíjanie externých periférií aj pri vypnutom notebooku. Výdrž Qosmia X70 sa pohybuje na hranici 3,5 hodiny, čo je na takéhoto obra rozumná hodnota. Ale takmer 700-gramový 180 W adaptér je veľká záťaž. Toshiba sa svojím najnovším prírastok opäť zaradila k špičke herného a multimediálneho segmentu. Tento segment nie je lacný, ale kombináciu hardvéru, ktorú ponúka tento stroj, len tak ľahko neuvidíte v notebooku.

Hodnotenie

Výkon, konfigurácia, kvalita displeja, grafický čip, červené podsvietenie klávesnice
Cena, umiestnenie ventilátora, hmotnosť

Cena: 1629 EUR
Zapožičal: Toshiba Europe GmbH

Verdikt PC REVUE

Tento mesiac sme testovali so skutočnou radosťou, pretože sme mali v rukách zariadenia, ktoré sú dôkazom toho, že trh notebookov sa v posledných mesiacoch mení dramaticky a výrazné zmeny ešte len prídu. ASUS Transformer Book Trio ukrýva v sebe dva systémy a tri zariadenia v jednom, HP Pavilion 15 ponúka rozumný výkon za rozumné peniaze a Lenovo Yoga 2 Pro so svojím QHD+ rozlíšením displeja ukazuje, kam sa bude uberať vývoj ultrabookov. Na záver ste si mohli vychutnať recenziu výkladnej skrine značky Toshiba v podobe modelu Qosmio X70. Páčilo sa vám? Za nás z „testroomu" PC REVUE vám chceme poďakovať, že ste strávili celý rok 2013 s našimi testami a recenziami, a tešíme sa na vás s horúcimi novinkami aj v ďalšom roku.

Ntb novinky - nahlad 01-3.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookových noviniek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať