S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Test 9× multifunkčné zariadenie do kancelárie

0

» V redakcii sa nám zišli rôznorodé zariadenia, síce primárne určené do malých kancelárií, každé však vyniká a ťahá za kratší koniec v niečom inom. Všetky ovládajú tlač, faxovanie, skenovanie i kopírovanie s automatickým podávačom dokumentov (ADF) a majú port USB.

Faxom sa teraz zaoberať nebudeme. V niektorých veľkých firmách sa síce stále používa, v bežnom živote kancelárií je však už prežitkom. Medzi hodnotiace kritériá sme zaradili tie najzákladnejšie. Výsledky testov a konkrétne hodnoty nájdete v tabuľke na poslednej strane článku.

Zaujímala nás cena tlače a v kontexte s ňou i prípadná návratnosť vyššej investície do zariadenia. Pri posudzovaní výdatnosti spotrebného materiálu (náplní) upozorňujeme na to, že špecifikácie kapacitne podliehajú norme ISO. Tá počíta s pokrytím tlačenej stránky 5 %, čo v praxi nemusí zodpovedať priemernej vyťaženosti, ktorá môže byť (a zrejme i bude) niekoľkonásobne vyššia. Plná stránka textu zodpovedá približne 30 %. Za takýchto podmienok pokrytia sme merali rýchlosť tlače. Zo stopiek sme odčítali čas, za ktorý sa od momentu požiadavky na tlač vytlačí prvá stránka. Pri tejto komunikácii prebieha inicializácia dokumentu a výsledok nie je závislý iba od ­rýchlosti mechanických častí, ale aj od použitého procesora. Dotlač zvyšných 30 stránok je už podstatne rýchlejšia, ale i tu sme medzi tlačiarňami zaznamenali výrazné rozdiely. Na účely testovania bol vytvorený jeden čiernobiely a jeden farebný dokument.

Pri hodnotení výstupnej kvality tlače zohľadňujeme pri obrázkoch jemnosť štruktúry tlače, homogenitu a kontrast. Jemnosť jednotlivých prechodov odtieňov sivej posudzujeme na stupňovitej škále a na praktickej fotografii tmavšieho lesu s veľkým množstvom detailov. V prípade textu pod drobnohľadom sledujeme presnosť kontúr písma, čo už spravidla nebýva problém dnešných tlačiarní. Pri posudzovaní a meraniach sa odrážame od predvolených nastavení, no v prípade špecifických potrieb a výhrad vyhľadávame dostupné možnosti korekcií používateľským prispôsobením.

Toho, kto často kopíruje či digitalizuje, bude zaujímať rýchlosť a kvalita skenera. Preteky sa opäť začínajú povelom na skenovanie a končia v okamihu, keď je hotový výstup pripravený na ďalšie spracovanie. Jednotne používame rozlíšenie 300 dpi. Kvalitatívne skener konfrontujeme s obálkou nášho časopisu. Štruktúru povrchu a podanie farieb (presnosť, jas, kontrast, teplotu) porovnávame s predlohou na skalibrovanom monitore NEC EA244WMi.

Pomocou wattmetra Voltcraft Energy Check 3000 odčítavame energetickú spotrebu počas tlače, v priebehu skenovania a v režime pohotovosti. V režime sleep už ide vždy o zanedbateľné hodnoty. Ďalej vo výsledkovom hárku nájdete maximálnu hladina hluku – zase pri tlači i skenovaní. Hlukomer Voltcraft SL-100 je umiestnený na statíve približne vo vzdialenosti jeden meter diagonálne od pravej strany zariadení. Podmienky testovania sú vždy identické, s konštantnou hladinou hluku okolia.

Z funkcií považujeme za mimoriadne dôležitú obojstrannú tlač napriek tomu, že ide z pohľadu spoločnosti stále skôr o okrajovú záležitosť. Modernej tlačiarni ďalej nesmie chýbať ani komunikácia s cloudovými službami, čo potvrdzuje i fakt, že každé zo zariadení podporuje tlač z Apple ­AirPrint a Google Cloud Print. To je základ, ktorý ignorujú už naozaj iba lacné multifunkcie. Podávače všetkých testovaných tlačiarní podporujú prispôsobenie na menšie formáty než A4: LTR, EXEC, B5, A5, A6, ale i obálky.

Hodnotenie zahŕňa i prívetivosť a možnosti ovládania, či už na hardvérovej, alebo softvérovej úrovni. V konečnom súčte dostanete komplexné hodnotenie, ktoré však berte s rezervou. Platí to, čo sme načrtli už hneď v úvode: univerzálnosť sa pri tlačiarňach veľmi nenosí, a pokiaľ je alfa a omega všetkého, čo očakávate, minimalizácia nákladov na tlač, stačí, že bude mať tlačiareň vedúce postavenie práve v tomto ohľade.

Z deviatich zariadení sú prvé tri atramentové a ostatné laserové a LED. Pri rozbore jednotlivých modelov z dôvodu priestorových obmedzení ­poukážeme stručne a jasne iba na hlavné črty a informácie, ktoré nie sú z technických špecifi­kácií zrejmé. Úlohou je naviesť vás k zariadeniu ­šitému na mieru vašim požiadavkám a nevhodnému sa vyhnúť.

Brother MFC-J5720DW

Je to najlacnejší model z testu a ponúka niekoľko netradičných prvkov. Orientácia tlače nie je po dĺžke, ale po šírke papiera, vďaka čomu ako jediný podporuje formát A3. To ocenia napríklad strojári či stavbári na technické výkresy.  

Nejde síce primárne o fototlačiareň, no výstupná kvalita fotografií (s možnosťou voľby bez okrajov) je naozaj vynikajúca. V režime živých farieb sú výsledky pri najlepšej/najpomalšej tlači skvelé a bez rušivých prechodov. Okrem portu USB má aj čítačku kariet SD a MS Pro Duo. Majitelia tohto zariadenia už do fotolabu chodiť nebudú.

Cena za jednu čiernobielu stránku je prijateľná, ale pozor, platí to za predpokladu, že si nekúpite najmenšie tonerové kazety, s ktorými vychádza drahšie než štandardná laserová.  V monochromatickom režime má najpomalšiu tlač z testu, farebne sa pohybuje už okolo priemeru. Pre zmenu skener je najrýchlejší zo všetkých a netrpí tým ani kvalita snímania, ktorá je veľmi dobrá, podaním farieb má k predlohe dokonca najbližšie.

Používateľské prostredie ControlCenter4 je zvládnuté na výbornú, rovnako aj ovládanie priamo cez dotykový displej zariadenia. Možnosti komunikácie s cloudom sú nadštandardné, okrem Dropboxu, Google Drive, OneDrive či Evernote môže byť cieľovou destináciou skenovania (alebo zdrojom tlače) Facebook alebo Flickr.

Zásobník ADF sa pýši praktickým uza­tváraním, dovnútra sa vám teda len tak nenapráši. Zadný ručný podávač pojme maximálne 80 listov a hlavne vzhľadom na menšie rozmery zariadenia chválime dva šuplíkové ­zásobníky až na 2× 250 listov. Oceňujeme zmysel pre detail a originálny organizátor kabeláže pod skenerom.  

Canon Maxify MB5350

Cena zariadenia je v závislosti od predajcu prakticky rovnaká ako za Brother MFC-J5720DW. Spoločných znakov majú niekoľko: automatický duplex na tlač i kopírovanie, 500-listovú kapacitu v dvoch zásobníkoch, náklady na tlač i predpokladanú mesačnú záťaž.

Nemá už síce ručný podávač a netlačí ani bez okrajov, kvalita tlače obrázkov na lesklý papier je však stále na veľmi vysokej úrovni. V čom má jednoznačne navrch, je rýchlosť čiernobielej tlače, ktorá je dvojnásobná a z nášho trojlístka atramentových tlačiarní je aj najsvižnejšia. V porovnaní s laserovými zariadeniami je to síce stále pomalé, plná strana textu pod tri a pol sekundy, a to zároveň pri výbornej kvalite, je slušný výsledok. Vyšší výkon je však vykúpený i o niečo vyššou spotrebou, dosahujúcou špičkovo 28 W.

Skener je vzhľadom na to, aký je rýchly, pomerne úsporný a tichý, jeden z najtichších. Výhrady máme však k jeho výraznejšiemu skresleniu farieb a je škoda, že softvér neumožňuje žiadne používateľské korekcie. Fixný profil na fotografie má studený ­nádych, je vyblednutý a kontrast má spomedzi všetkých najslabší. Voľba na dokumenty má inú charakteristiku, ale na fotky je už pre zmenu dosť tmavá, na text však skvelá. Nakoniec presne to je oblasť, kde tento model dominuje. Na použitie na prácu s primárne textovými predlohami s ním chybu rozhodne neurobíte. A aj prechody pri prestojoch, viditeľné hlavne na obrázkoch a súvislých plochách, sú pri štandardnej kvalite tlače jemnejšie a menej rušivé než v prípade modelu Brother.

Epson L655

Atramentovú kapitolu uzatvárame zariadením s extrémne nízkou cenou tlače. Originálny atrament s objemom 70 ml a výdatnosťou 4000 strán kúpite iba za 5,50 eura. Pozitívom je, že v balení už nedostanete štartovacie náplne, ale rovno dve plnohodnotné súpravy (každú farbu dvakrát).

Zatiaľ čo pri modeloch značky Canon a Bro­ther zaplatíte za jednu čiernobielu stránku jeden cent, v prípade Epsonu sa do centa zmestíte až sedemkrát! Dané je to do určitej miery i tým, že sa kupuje iba atrament v plastovej fľaštičke, čo ušetrí peniaze za konštrukciu štandardných kaziet. Na druhej strane inštalácia je menej pohodlná, atrament manuálne dolievate do nádržiek, odkiaľ hadičkami cirkuluje k tlačiacim hlavám. Úroveň atramentu viete spoľahlivo skontrolovať pohľadom – fyzicky.    To najdôležitejšie: veľmi nízka cena spotrebného materiálu sa nepremietla negatívne do výsledkov tlače. Žiadne zníženie kvality sa nekoná, tlač textu je ostrá. Pigmentový atrament je dokonca suchší a s nechceným rozpíjaním nebojujete ani pri väčších tlačených plochách. Nejde však o žiadny rýchlik a tlač farebných obrázkov trvá dlhšie než pri ostatných modeloch.  

V dvoch disciplínach skončila na samom chvoste. Je najhlučnejšia a má najpomalší skener. Vysokú hlučnosť pri zásekoch tlačových hláv síce možno zmierniť ­nastavením pomalej tlače, keď ide razom o naj­tichší, ale i výrazne najpomalší stroj – rýchlosť klesne až trojnásobne. Skener je síce pomalý, zato patrí medzi najkvalitnejšie, inklinuje však k teplejším farbám, než sú v skutočnosti. Pri maximálnych 1200 dpi si počkáte o niečo viac ako 7 minút.

S hmotnosťou 7,5 kg ide o najľahšie a najspratnejšie zariadenie z testu.

HP LaserJet Pro M277dw

Nenechajte sa zmiasť, rozmerovo menšie zariadenie patrí s 18,5 kg k tým najťažším a naj­masívnejším. Sumár funkčných vlastností prezrádza, že sa pohybuje okolo priemeru, vyniká azda len podporou NFC.

Rýchlosť tlače je na úrovni lepších atramentoviek, to znamená, že v rámci svojej kategórie to nie je žiadne terno. Farebne je však pomerne rýchla. No pri tlači obrázkov si situácia vyžaduje tak trochu nezvyčajne v toolboxe znížiť o 2 až 3 úrovne kontrasty pri všetkých kanáloch CMYK. Predvolené nastavenia nie sú vhodné na tlač obrázkov, pri tmavých predlohách dochádza k zlievaniu a strate detailov. Po správnom doladení sa však môžete tešiť z veľmi pekných výtlačkov.

Chvályhodná je i energetická efektivita pece, špičkovo (a i v priemere) je jej spotreba medzi laserovými zariadeniami najnižšia.  Skener sa môže pýšiť vysokou rýchlosťou a najvernejšou interpretáciou farieb, zato miestami vytváral nežiaduce vertikálne pruhy. Nie je to nič ­závažné, ale rušivé rozhodne áno.

Kapacita zásobníka na papier je pomerne nízka, pojme iba 150 listov. Tých, ktorí často kopírujú, nepoteší ani chýbajúce duplexné skenovanie. Digitalizovať môžete na flash disk, do sieťového priečinka či do e-mailu, všetko obslúžite priamo z intuitívnej navigácie displeja zariadenia. V prípade tlače obrázkov je dostupný i živý náhľad, čo je jedna z mála vecí, ktorú konkurujúci Xerox WC 6027 nezvláda. Ovládacie rozhranie je veľmi svižné a s istými reakciami.

Inštalácia tonera je obzvlášť jednoduchá, po otvorení predných dvierok sa ku koľajničkovému zásobníku dostanete rýchlo a pohodlne.

Kyocera Ecosys M2035dn

Toto zariadenie cieli predovšetkým do pevného sieťového prostredia so zapojením ideálne priamo na router. S Wi-Fi teda nepočítajte, nepodporuje ho. Skener komunikuje cez rozhranie TWAIN podporujúce bezpečnostný protokol SSL.

Konkurenciu predbieha predovšetkým prevádzkovými nákladmi. Keď nebudeme brať do úvahy najnovšiu techniku používateľsky dopĺňateľných náplní, ako je to naprí­klad pri testovanom Epsone, cena tlače jeden cent za stránku je na úrovni lacnejšej atramentovej tlače.

Cena za Ecosys M2035dn je vyššia, a keď sa vám práve nepodarí naraziť na nejakú akciu, atakuje päťsto eur. Majte však na pamäti, že ide o typ zariadenia, ktoré si nekupujete na sezónu ani dve, slúžiť bude roky a za ten čas sa vyššia prvotná investícia vráti viacnásobne. Tlač obrázkov však nie je úplne rovnomerná a prechody medzi slabšími a svetlejšími miestami, navyše s hrubším zrnom, pôsobia pomerne rušivo. Nepáčila sa nám ani vyššia hlučnosť aktívneho chladenia, a to i v čase mimo tlače. Nebeží síce nepretržito, no oproti Lexmarku či Samsungu narobí podstatne viac rozruchu. Do tichých kancelárií to teda nie je.

Navigačný panel je vybavený nadštandar­dne, najlepšie. Poruke je rad nastaviteľných programových tlačidiel a zvlášť je i blok klávesov adresára.

V konečnom hodnotení možno poznamenať, že ide o výborného kandidáta do prostredia, kde sa mesačne tlačí nadpriemerné množstvo textových dokumentov a prioritou sú čo najnižšie tlačové náklady.

Lexmark MX-410de

Spolu so Samsungom ide o mašinu, ktorá je uspôsobená na veľmi vysokú záťaž. Na  toto prostredie sa Lexmark špecializuje  a s MX-410de útočí hneď na dve kategórie. V prvom rade ide o absolútneho víťaza v rýchlosti tlače, kde nepozná konkurenciu.

Jedna strana za sekundu je špičkový výsledok, proces obojstrannej tlače stíha tesne pod tri sekundy. Vedľajší efekt je špičkový príkon až cez jeden kilowatt, čo je najvyššia nameraná hodnota. Štandardná kvalita tlače je veľmi vysoká, najjemnejšia zo všetkých.

,

Prítomné je podobne ako v prípade Kyocery hlučné chladenie, jeho regulácia je však už podstatne prijateľnejšia a ventilátor sa ozýva iba počas tlače.

Rýchlosť skenovania je priemerná, továrenské nastavenie farieb síce ideálne nie je, no možnosti prispôsobenia sú v tomto ohľade nadštandardné. Jednotlivé kanály RGB si môžete pohodlne skalibrovať, takže vo výsledku ide o pomerne zaujímavé zariadenie aj na účely digitalizácie. Navyše pomocou TWAINu môžete poľahky importovať predlohu a pracovať s ňou vo vašom obľúbenom fotoeditore.

Menšiu výhradu máme k spracovaniu, konkrétne k subtílnejšiemu uchyteniu prednej masky, ktorá je o čelo zacvaknutá push-pinmi. Ostatné modely to majú riešené lepšie – pevnejšie.  V iných ohľadoch k úrovni kvalite dielenského spracovania výhrady nemáme.

Vyzdvihnúť musíme prijateľnú cenu. Ak­tuálne sa dá kúpiť približne za tristo eur, čo je naozaj slušná cena. Komu by kapacitne nestačil dodávaný zásobník a vyhovoval viac objemnejší, výrobca má v ponuke i väčšie šuplíky až na 550 listov a s možnosťou uzamknutia.

OKI MB451DN

Vychádza pomerne lacno, a to nielen z pohľadu obstarávacej ceny. Farebne ako modely HP a Xerox síce netlačí, ale s najobjemnejším tonerom vás vyjde tlač lacnejšie. Rýchlejšia je tak na prvej stránke, ako i v dotlači, tam už podstatne. Aj preto si pri zvažovaní dobre ­rozmyslite, či vám predsa len nestačí tlačiť ­čiernobielo.

Kvalita výstupu je rovnaká ako pri špičkových laserových modeloch, žiaľ, v tomto prípade je v rovnakej kategórii i spotrebou elektrickej energie. Technologicky je rozdiel v spôsobe kresby, na ktorú nie je použitý laser, ale svetlo diód. Tlač i veľkých plôch je veľmi jemná a súvislá, jediné, čo budete možno mierne zvyšovať, je slabší kontrast.

Skener je podpriemerný. Charakterizujú ho dve nie veľmi dobré vlastnosti. Mierne rozmazáva, popri čom sa úplne stráca rastrová mriežka z predlohy, a zvýrazňuje niektoré krivky čiernym lemovaním.

Za prvenstvo v ťažkej hmotnosti si plusové body nepripíše, no za poriadny predný multifunkčný podávač na 100 listov už áno.

Ovládací panel je zvládnutý na výbornú napriek tomu, že sa v ňom na čiernobielom ­displeji pohybujete pomocou mechanických tlačidiel. Ovládače sú síce poredšie, no ich prostredie je prehľadné a nič podstatné v nich nechýba. Vcelku ide o vyvážený, ekonomicky výhodný stroj, vhodný na stredne intenzívne mesačné zaťaženie.

Wi-Fi síce vo výbave nemá, komu by bezdrôtové pripojenie chýbalo, k dispozícii je model s označením s W na konci (MB451DNW). Jeho dostupnosť je však v našich obchodoch takmer nulová.

Samsung ProXpress M3870FD

Inicializácia a základná inštalácia sú expresné, po nastavení komunikačného jazyka sa rýchlo vyčistí pamäť a tlačiareň ihneď hlási chýbajúci papier. Permanentne je odporúčaných 5000 výtlačkov, v najvyťaženejšom mesiaci by strop nemal presiahnuť 80 000 kusov. Cieľové určenie je rovnaké ako pri Lexmarku.

Obstarávacia cena je síce o niečo vyššia, na oplátku však ponúka v celom spektre tone­rových kaziet o niečo lacnejšiu tlač, obzvlášť s najobjemnejšou tonerovou kazetou MLT-D203E na 10 000 strán. Kvalitou detailu sú na tom síce podobne, no Samsung rozoznáte na prvý pohľad, čierna bojuje mierne s hnedým tónovaním. Rýchlostne príliš nezaostáva, o málinko dlhšie sa čaká na prvú stránku, čo je dané i slabším procesorom Cortex-A5.  V stand-by sme namerali najnižšiu spotrebu, iba okolo jedného wattu. Štvorriadkový monochromatický displej na ovládanie už až taký skvelý nie je, všetko kompenzuje prehľadné a funkčne bohaté prostredie dostupných utilít. 

Zvuk počas skenovania sa vyznačuje pomerne vysokou frekvenčnou charakteristikou, ktorá rozhodila a poslala do vyšších čísel i náš hlukomer, v dôsledku čoho je nameraná hodnota v tabuľke mierne skreslená, skener zase až taký hlučný nie je. Každopádne je však pomalý.

Pomocou aplikácie SyncTru môžete z administrátorskej pozície jednoducho sledovať využívanie tlačiarne. V prípade potreby možno nastaviť Secure Print, ktorý vyžaduje na vykonanie úlohy zadanie hesla na numerickej ­klávesnici.  Bezdrôtová sieť je dostupná až s drahším modelom M3870FW, voliteľný je i paralelný konektor IEEE 1284B.

Xerox WorkCentre 6027

Farebná tlačiareň v kombinácii s metódou LED a s cenou pod tristo eur znie veľmi atraktívne. WC 6027 pri trochu nižšej cene priamo konkuruje zariadeniu od HP. Čo sa týka používateľského rozhrania, Xerox v ničom nezaostáva, ku všetkým činnostiam pristupujete cez veľký matný displej, ovládaný dotykom. Vidieť, že výrobca všetky zdroje investoval týmto smerom, alternatívna počítačová utilita na skenovanie dostupná nie je. Do svojho notebooku však skenovať pohodlne môžete, stačí si zvoliť cieľový adresár, kam sa budú výstupy ukladať.

Oproti atramentovým tlačiarňam má obrovskú výhodu v tom, že môžete obrázky pustiť i na obyčajný papier bez toho, aby to malo dosah na kvalitu – nič sa vám totiž nebude rozpíjať, povrch je navyše povoskovaný.  V porovnaní s LaserJet Pro M277dw má navrch v širších možnostiach nastavení tlače. Na cene tlače neušetríte ani s jednou, vychádza rovnako draho. V čom sa Xerox nevy­švihne, je veľmi pomalá farebná tlač. Pokiaľ máte toho viac, rozhodne si to nenechávajte na poslednú chvíľu, na sto strán vám nemusí stačiť ani poobedňajšia prestávka.

Vcelku ide však o dobrú voľbu pre používateľov, ktorí tlačia hlavne malé objemy (takže výška príplatku oproti atramentu v celkových nákladoch nie je až taká závratná) a hlavne farebne, napríklad prospekty, kde sa požaduje ostrá tlač.

Ako jediná tlačiareň neovláda automatický duplex, manuálny tu však funguje dobre a vďaka ukážkovej inštruktáži položíte papier späť do zásobníka určite správnou stranou. Za zmienku stojí i perfektný prístup k tonerom či nešťastne zaseknutému papieru.

 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať