CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Testovali sme procesor Kaby Lake. Intel Core i5-7600K nenadchol, ale ani nesklamal.

0

Po mobilných procesoroch siedmej generácie Intel Core prichádzajú na trh i tie desktopové. Otestovali sme pre vás model i5-7600K, teda najvýkonnejší procesor i5 so štyrmi jadrami s otvoreným násobičom. Aj preň sa vždy jeho predchodcovia tešili veľkej popularite a toho posledného (6600K) máme i vo vzájomnom porovnaní.  

Zmien sa neurodilo mnoho. Tranzistory zostali 14-nanometrové, teraz sú však s prívlastkom plus. Štruktúry FinFET sú o niečo vyššie, čo má umožniť fungovanie s nižším napätím. Pri nezmenenom TDP (91 W) má Kaby Lake o 300 MHz vyššiu základnú taktovaciu frekvenciu (3,8 GHz) i boost (4,2 GHz). Ničím iným sa z výkonnostnej stránky nehýbalo. Speed Shift má byť optimalizovaný na ešte rýchlejšie prepínanie taktov, než dokáže Skylake, praktický prínos však zrejme ani vy nezaregistrujete. Teoreticky by mali byť rýchlejšie reakcie systému, z pôvodných 30 ms zhruba o polovicu.  

K architektonickým zlepšeniam nedošlo ani pri GPU (HD 630), shadery sú po starom v počte 24 a takt jadra zostal na 1150 MHz. Rozšírenia multimediálnej podpory sú však už pomerne bohaté. (De)kodéri videa sú inovované, po novom zvládnu už i HEVC profil Main 10.

Skylake bol hardvérovo schopný 8-bitového HEVC a 10-bitové bolo hybridné, asistované shadermi v GPU. Kódovanie na Skylake bolo takisto hybridné, na GPU iba do 8 bitov. Unikátne je hardvérové dekódovanie 8/10 bit. VP9 profil 2. A po prvýkrát je podporované aj kódovanie VP9 profil 0. Ďalej pribudla podpora farebného priestoru BT.2020 a HDR pri postprocesingu videa.

Testovacia metodika
Čiastkové testy sú vybrané s ohľadom na rôznorodosť tak, aby procesor preverili komplexne a ideálne, aby ste si mohli s nimi porovnať i svoj súčasný procesor. Aj preto používame voľne a ľahko dostupné nástroje. Napríklad renderovanie v Cinebench, pokročilé šifrovanie v TrueCrypt 7.1a (buffer na 500 MB), komprimovanie a rozbaľovanie slovníka v 7-zipe, obojsmernú priepustnosť RAM. Ďalej teoretický benchmark simulujúci počítanie šachových kombinácií, ale hlavne praktické testy prevodu fotiek a videa. Konvertujeme 60 fotiek v nekomprimovanom formáte (NEF/10 Mpx) do JPEG a meriame čas. Video (Samsung Oceanic Demo) s kontajnerom MKV prevádzame do MP4 kodekmi H264 a H265 (HEVC) kodérmi x264/x265 a QuickSync s hardvérovou akceleráciou.

Teplota a spotreba je odčítaná po 10 minútach nečinnosti a v záťaži utility Intel Burn Test. Na chladenie používame chladič Noctua NH-D15 zregulovaný na 960 ot./min. Doska je na stole mimo skrinky pri teplote okolia 21 stupňov Celzia.

Používame pamäte G.skill TridentX v režime profilu XMP – t. j. 3200 MHz/CL16 v dvojkanálovom zapojení (2× 8 GB) a testujeme na základnej doske Gigabyte Z270X Gaming 5. Ďalej uvádzané hodnoty napätí neberte z pohľadu absolútnych hodnôt, ale vzájomných pomerov. Táto doska je dosť špecifická (viac sa dočítate v súvisiacom teste dosiek) a v skutočnosti sú papierové hodnoty nižšie.

Možnosti napájania/taktovania
Takt na takt (IPC) je výkon Kaby Laku síce rovnaký ako v prípade Skylaku, pozoruhodné je prevádzkové napätie jadra, pri akom je schopné fungovať. V tomto smere sa rozhodne nevypláca nechať v BIOS-e položku Vcore na nastavení „auto“. Na test sme mali dva „rôzne“ procesory – jeden bol na inak východiskových nastaveniach schopný prevádzky pri 1,06 V a lepšiemu kusu kremíka stačilo iba 1,04 V. Na porovnanie, továrensky nižšie taktovaný 6600K na stabilný chod požadoval 1,08 V.

Po zarovnaní na rovnakú frekvenciu 4,2 GHz, 7600K stačí na plnohodnotný život napájanie nižšie o 0,15 V, čo v praxi znamená úsporu z 86 na 68 W. Napriek výborným výsledkom tieto konkrétne čísla berte s rezervou a radšej počítajte s trochu slabšími. Aj čipy Skylake v čase uvedenia dosahovali lepšie výsledky než posledné výpredajové kusy. A iný nemáme ani my. Po pretaktovaní stabilných 4,5 GHz až pri 1,36 V je na 6600K naozaj bieda. Oproti tomu lepší z dvojice našich 7600K pokoril psychologickú hranicu 5 GHz pri stabilnom fungovaní s napätím 1,39 V. To však už požaduje výkonné chladenie, v praxi sa ukázalo ako zaujímavejší kompromis prevádzkovanie procesora na 4,9 GHz (1,31 V). S jemnejším ladením cez BCLK by zvládol ešte o nejaký ten megahertz viac.

Výkon a prevádzkové vlastnosti
Pri továrenskom nastavení je Kaby Lake výkonnejší úmerne zvýšeniu nominálnej frekvencie. Na priepustnosti RAM záleží, najpomalšie DDR4 sú mierne obmedzujúce. Rozdiel medzi 2166 a 3200 MHz pri totožnom časovaní sa pohybuje v rozmedzí 5 – 10 %.

Spotreba oproti Ci5-6600K je vyššia o 15 W a teploty o 13 °C. Po upravení napätia a zarovnaní na rovnaký príkon pri 100 W sme na Kaby Laku namerali o 5 °C viac, na čom sa podieľa i zrejme ešte horšia pasta medzi čipom a tepelným rozvádzačom, než bývala doteraz. Nezhrubol ani kontroverzný substrát, mal nezmenenú hrúbku 0,8 mm.

Okrajovo sme otestovali i výkon v hrách. Na najnovšie tituly je integrované grafické jadro slabé, zasneženým Empire Bay v Mafii II to na vysokých detailoch v rozlíšení full HD vyšlo v priemere 33 fps.

Mierna procesorová evolúcia priniesla možnosti úspornejšej prevádzky (no potenciál využijete až po manuálnom vyladení), návrat k frekvenciám z čias Sandy Bridge (2. gen. z roku 2011) a širšiu podporu pre nadšencov videa. Kaby Lake nenadchol, ale ani nesklamal, zatiaľ to vyzerá, že sa Intel nikam neponáhľa. Či drží správny krok, na to odpovie až konkurenčné riešenie s architektúrou AMD Zen.

Cena: 250 EUR

Plusy/mínusy

+ Potenciálne vynikajúci pomer výkon/watt, 5 GHz bez problémov aj s výkonnejším vzduchovým chladičom, nadštandardná podpora HEVC a hlavne VP9
- Vo východiskových nastaveniach mohol byť úspornejší, termopasta so slabou vodivosťou, veľmi krehké PCB

Hodnotenie:

Cena/výkon: 80 %
Efektivita: 90 %
Pokrokovosť: 80 %
Pretaktovanie: 90 %
---------------------------
Celkovo: 88 %

Procesor Skylake do testov poskytol e-shop extremecomp.sk.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
procesor Intel Core i5-7600K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať