Testujeme najnovšie fotoaparáty
Či už im hovoríte mirrorless, bezzrkadlovky, DSLM, alebo Compact System Cameras (teda kompakty s vymeniteľnými objektívmi, CSC), iste uznáte, že sú medzi nimi čoraz zaujímavejšie a populárnejšie modely. My sme uplynulý mesiac testovali dve zaujímavé novinky - jednu pre menej náročných fotografov a jednu, ktorá chce osloviť profesionálnych fotografov aj tvorcov videa.
Panasonic Lumix GH4
Systém Micro Four Thirds, M43, znamená snímač s pomerom strán 4:3 a polovičnou plochou oproti rozmeru full frame v profesionálnych zrkadlovkách. Medzi mirrorless fotoaparátmi je to jeden z najrozšírenejších systémov aj vďaka tomu, že nepatrí pod jedinú firmu ako jeho konkurenti, vo vývoji tiel fotoaparátov súťažia a zároveň si tak trochu navzájom pomáhajú Panasonic a Olympus (a čerstvo sa k nim pridáva oživený Kodak). Objektívov existuje veľký počet, nielen od týchto dvoch spoločností. Niet sa potom čo čudovať, že sa objavujú aj modely orientované na profesionálov, a to nielen fotografov. Panasonic chce s GH4 nadviazať na legendárny GH2 a celkom podarený GH3, ktoré boli považované za jedny z najlepších tiel na nakrúcanie videa. GH4 si tentoraz trúfa bojovať o trón najlepšieho fotoaparátu M43, o ktorý sa usiluje aj dávnejšie predstavený a dobre hodnotený Olympus OM-D E-M1. Má však vôbec fotoaparát formátu M43 zmysel ako profesionálny nástroj? Odpoveď by sa mala ukrývať v špecifikáciách a obrazovej kvalite, na ktoré sa hneď pozrieme.
Hlavnou výhodou systému M43 by mali byť rozmery tela, čo platí pri drvivej väčšine modelov vrátane podareného, mocne vybaveného, no napriek tomu krásne kompaktného Panasonicu Lumix GX7. Pre rodinu modelov GH to však neplatí, stavili na klasický zrkadlovkový dizajn s veľkým úchopom, tradične umiestneným hľadáčikom a množstvom ovládacích prvkov. Rozmery ani hmotnosť našťastie nie sú až také veľké ako pri profesionálnych DSLR, pokiaľ si teda nedokúpite a nedoinštalujete prídavný batériový úchop. Vyklápací displej s možnosťou plného polohovania využíva technológiu OLED s vysokým kontrastom, má rozlíšenie vyše milióna bodov a pomer strán 3:2, zatiaľ čo hľadáčik OLED má rozlíšenie až 2,36 milióna bodov a vďaka vysokej obnovovacej frekvencii a 100 % pokrytiu scény je radosť s ním pracovať.
Keby sme hodnotili tento model čisto ako fotoaparát, vyšlo by nám, že je to len ľahký update predošlej generácie. Má nový snímač s nezmeneným rozlíšením 16 Mpx, no zapracovalo sa na vyššom dynamickom rozsahu. Zmenil sa procesor, ktorý je v novej verzii štvorjadrový a umožňuje extrémne rýchly odpočet dát zo snímača, vďaka čomu môžete v plnom rozlíšení fotiť 12-krát za sekundu. Ak chcete počas sekvencie aj doostrovať, táto rýchlosť klesne na 7 záberov/s. Lepšia mechanická uzávierka znamená možnosť rýchlejšej synchronizácie s bleskom už od 1/250 sekundy.
Ostrenie prebieha pomocou detekcie kontrastu na 49 oblastiach a vďaka novej metóde Depth from Defocus (hĺbka z rozostrenia), kompatibilnej len s objektívmi Panasonic, by malo trvať iba 0,07 sekundy. Táto metóda sa spolieha na dáta z objektívu o vlastnostiach rozostrenia obrazu, z ktorých vie určiť, ako ďaleko je subjekt, teda ako presne má ostriť. Je naozaj rýchla, funguje aj v prekvapivo slabom svetle. Vcelku sme mali pocit, že GH4 ostrí rovnako rýchlo a spoľahlivo v extrémne slabom svetle ako novšie full frame modely zrkadloviek Canon. Veľkú pochvalu si zaslúži exponovanie scény, ktoré prebieha meraním cez 1,728 zón. Ak v režime bodového či na stred váženého merania ostríte na bod zvolený dotykom na displeji, vypočítava sa expozícia práve okolo tohto bodu. S takouto technologickou výbavou sa nemusíte báť nevydarenej fotky, ak navyše fotíte do RAW, budete mimoriadne nadšení z extra možností a kvality záberov. Možno z nich totiž vytiahnuť ešte lepšie zábery, než sú JPG priamo z aparátu.
Lenže GH4 nie je len fotoaparát, je to aj kamera a na trh prichádza ako revolučný model práve v tejto oblasti. Ide totiž o prvý model s možnosťou záznamu 4K videa (a nasledovať ho bude čoskoro full frame model Sony Alpha 7S), pričom Panasonic je už od čias GH2 známy mocnými nástrojmi na video a prispôsobivosťou. Mnohí nadšenci videa očakávali GH4 ako nového spasiteľa, ktorý im dá do rúk podstatne lepšie možnosti než aktuálne zrkadlovky. Môžeme s radosťou konštatovať, že sklamaní nebudú - GH4 nakrúca najlepšie videá, aké sme zatiaľ z fotoaparátu videli, podľa odborníkov na video sa doťahuje dokonca aj na kamery Red Epic, ktorých výhodou je záznam RAW videa a väčšia prispôsobivosť, no z hľadiska ostrosti je s GH4 zarovno. To znamená, že GH4 je na míle pred ostatnými fotoaparátmi. Znamená to takisto, že tento 1500-eurový model vám ponúkne video s detailnosťou, akú dosahujú profesionálne kamery s cenami začínajúcimi sa nad 10-tisíc.
Ak budeme videoschopnosti GH4 porovnávať len s ostatnými fotoaparátmi, budú jeho výhody jednoznačné. Príkladom je elektronický hľadáčik (EVF), ktorý zrkadlovky nemajú, takže pri nakrúcaní sa musíte spoliehať len na živý náhľad na displeji. Čo to znamená počas slnečných dní? Že točíte skoro naslepo alebo so sebou musíte vláčiť drahý nadstavec, ktorý z displeja urobí hľadáčik. GH4 vám na EVF alebo vyklápacom displeji ukáže všetko vo finálnej podobe, navyše k tomu pridá užitočné funkcie, ako je focus peaking, teda rozsvietenie zaostrených pixelov v scéne, vďaka čomu je manuálne ostrenie hračka. Expozíciu vám zase pomôže trafiť efekt zebry na prepálených alebo podexponovaných častiach scény. GH4 je rovnako odolný proti živlom ako napríklad Canon 5D Mark III, no prekonáva ho v detailnosti a ostrosti videa, pričom toto platí, aj keď nastavíte záznam v rovnakom rozlíšení a dátovom toku. Lenže GH4 ešte môže ísť vysoko nad, pokojne môže nakrúcať full HD pri 60 FPS a 200 Mbps bitrate (!) alebo 30 FPS video s rozlíšením 4K a 100 Mbps bitrate. Ak sa pýtate, na čo je dobré 4K, kým nie sú rozumne dostupné monitory, odpoveďou je kvalita pri „downsamplovaní" zo 4K do full HD - výsledné video je výrazne bohatšie na detaily než priamy full HD záznam. Navyše ak máte zdroje nakrútené v 4K, môžete pracovať s výrezmi , postprodukčnou stabilizáciou obrazu či pridaným pohybom kamery. Súbory dokonca ani nie sú oveľa väčšie než kvalitný full HD záznam. GH4 ukladá 4K video iba pri použití rýchlej karty SD triedy U3, ktorá je schopná zaznamenávať s rýchlosťou 240 Mb/s. Na kartu sa ukladá video v 8-bitovom formáte so vzorkovaním farebnej informácie 4:2:0, cez HDMI môžete pritom zasielať do externého záznamového zariadenia 8-bitový tok 4:2:2 alebo v prípade, že vôbec nepoužijete kartu SD, bude externe možné zaznamenať 10-bitový 4:2:2 stream. Okrem toho môžete doplniť GH4 prídavnou jednotkou DMW-YAGH, ktorá do výbavy pridá množstvo konektorov, napríklad vstupy pre SDI a pre XLR audio plus 4 výstupy HDMI.
GH4 ako kamera má aj svoje nevýhody, napríklad v plytkej hĺbke ostrosti, ktorá sa odvíja od menšieho snímača, nemôže konkurovať full frame zrkadlovkám. V tom sa však skrýva aj nenápadná výhoda - s GH4 je ľahšie správne zaostriť a môžete ním poľahky dosiahnuť zábery, kde sú zaostrené všetky subjekty naraz. GH4 prehráva aj v kvalite záznamu pri vysokom ISO, hoci chvályhodné je, že to poznať až od hodnoty ISO 6400. Prekvapivý je fakt, že vďaka vyššej ostrosti a detailnosti vyzerá výstup z GH4 lepšie pri najnižších hodnotách ISO. Efekt rolling shutter je, žiaľ, stále viditeľný pri rýchlom otáčaní aparátu, toto však platí pre všetky modely a zbavíte sa ho až na profesionálnej výbave. Na druhej strane poteší, že pri GH4 nenarazíte na moiré alebo aliasing vďaka toľko omieľanej detailnosti. Nás osobne trochu sklamal time lapse, teda časozberný režim, od ktorého by sme očakávali detailnejšie možnosti prispôsobenia a viac informácií pred tým, než spustíme 10-hodinový záznam. Vyššej použiteľnosti by tiež pomohla dlhšia výdrž na batériu, kde zatiaľ jasne vedú zrkadlovky.
Verdikt PC REVUE? Výborný fotoaparát, jedno z najlepších dvoch tiel so snímačom M43, veľmi rýchle a pokojne použiteľné aj na profesionálnu tvorbu. Ale zároveň je to najlepší nástroj na videozáznam spomedzi fotoaparátov s bezkonkurenčným pomerom kvality k cene. Navyše veľká výhoda je kompaktnejší rozmer objektívov, takže do akcie môžete vyraziť s polovičným objemom a hmotnosťou výbavy. Ako nástroj na primárne fotografické využitie by sme v tejto cenovej kategórii volili skôr Canon 6D alebo Nikon D610, pozreli by sme sa aj na Sony A7, ale z hľadiska videa je jasná voľba Panasonic Lumix GH4.
Zapožičal: Panasonic
Cena: 1 500 EUR (samostatné telo)
Samsung NX Mini
Oznámenie tohto maličkého modelu od spoločnosti Samsung bolo pre nás obrovské prekvapenie. Určite by sme nečakali, že si kórejský gigant trúfne na spustenie úplne nového mirrorless formátu, ale stalo sa, a tak sme mohli odskúšať, ako sa vydarila jeho implementácia snímača formátu 1", nazvaného aj CX, teda veľkosťou totožného so snímačmi v modeloch Nikon 1. Konkurenti sú jasní: diabolsky rýchly systém Nikon 1, najmenšie modely fotoaparátov M43 (napríklad Panasonic GM1), kompakt Sony RX100 a jeho novšie verzie a nakoniec u nás veľmi nevídané modely mirrorless systému Pentax Q, ktorý stavil na snímače rovnakej veľkosti, ako nájdete v kompaktoch.
NX Mini sa však zameriava na inú skupinu než jeho konkurenti, nesnaží sa osloviť náročného fotografa, ktorý hľadá doplnok k zrkadlovke, nesľubuje superrýchle ostrenie športovej akcie ani extrémny dynamický rozsah. Je to jednoducho vstupný model do sveta kvalitných fotoaparátov, ktorý začína tam, kde končia smartfóny a základné kompakty. Samsung sa týmto modelom snaží ponúknuť výrazné zvýšenie obrazovej kvality oproti nižším kategóriám, no zachovať ich výhody, hlavne malé rozmery a dostupnú cenu. Vo výsledku je to s výnimkou Pentaxu Q najmenšie mirrorless telo na trhu a povedali by sme, že to isté platí aj o dostupných objektívoch, ktoré sú zatiaľ tri. My sme testovali s najmenším modelom s pevným ohniskom 9 mm a clonou F3.5, pričom pre orezový faktor 2,7× vychádza ohnisko po prepočte na 24 mm. Nie sú to úžasné parametre, ale podstatné je, že ide o maličký plochý objektív, ktorý nepotrebuje krytku, pretože predné sklíčko je odolné proti nárazom a škrabancom. Celý aparát sa s ním zmestí poľahky do vrecka a fotografie sú príjemne ostré aj pri úplne otvorenej clone. Jediná nevýhoda tejto kombinácie je chýbajúca stabilizácia obrazu, tá je však prítomná v zoom objektíve 9 ÷ 27 mm F3.5÷5.6, ešte zaujímavejšie však vyzerá objektív s pevným ohniskom 17 mm (ekvivalent 46 mm) so svetelnosťou F1.8 a stabilizáciou obrazu.
Veľmi sa nám páči vyhotovenie tela, ktoré okrem hrúbky vyniká aj pekným vzhľadom a príjemným používaním špeciálne v situácii, keď chcete fotiť „selfie", pričom môžete pretočiť displej o 180° smerom nad objektív. Odpočet na skupinovú fotku vám veľkými číslami zasvieti na displeji, prípadne môžete spúšť aktivovať mrknutím - aparát po jeho detekcii odpočíta dve sekundy. Displej je dotykový s možnosťou voľby ostriaceho bodu, má 3-palcovú uhlopriečku a nie práve úžasné rozlíšenie 460-tisíc bodov. Vyklápací displej sme často použili ako statív pri fotení na diaľku pomocou prepojenia Wi-Fi s mobilom. Okrem úlohy vzdialeného hľadáčika môžete mobil použiť aj ako úložisko fotiek, párovanie s NX Mini je vďaka NFC hračka, stačí mať v telefóne správnu aplikáciu od Samsungu.
Z fotografického hľadiska sú zaujímavé parametre napríklad v rozlíšení snímača CMOS BSI - až 20 Mpx, sľubne znie aj elektronická uzávierka s rýchlosťami od 1/16000 sekundy do 30 sekúnd. Videozáznam môžete ukladať v kvalite full HD pri snímkovaní 25 FPS. Nechýba ani možnosť ukladať do formátu RAW, v ktorom je extra priestor na vytiahnutie obrazovej informácie z pod- alebo preexponovaných záberov. V preexponovaných oblastiach však mnoho extra informácie nezískate, skôr teda odporúčame mierne podexponovať, v tmavých častiach obsahujú súbory RAW veľké rezervy. Vcelku má snímač slušný dynamický rozsah, dajú sa z neho vytiahnuť slušné fotky aj pri náročných kontrastných situáciách. Veľmi dobre si poradí aj s vyššími ISO a slabším svetlom, fotky do ISO 1600 sú bez náznakov straty kvality. Naopak, nad poslednú použiteľnú hodnotu ISO 6400 už neodporúčame ísť (maximum je 25 600). Potešila nás možnosť nastaviť si v režimoch A a P minimálnu rýchlosť uzávierky, škoda však, že Auto ISO je zhora obmedzené na 3200. Ostrenie na NX Mini nie je vyložene pomalé, ale v porovnaní s priamymi konkurentmi zaostáva, navyše často loví zaostrenie v plnom rozsahu, čo môže znamenať stratu drahocenného času pri tvorbe záberu.
Vcelku sme mali z fotenia s NX Mini dobrý pocit, nebol až taký hračkársky, ako vyzerá, a fotky síce občas nemali správnu expozíciu, no keď boli utrafené, boli pekne ostré aj vyfarbené. Chýbajúca krytka znamená nutnosť často čistiť predné sklíčko objektívu, okrem toho je však používanie príjemné, najmä vďaka výklopnému displeju a kvalitnému dotykovému snímaniu. V porovnaní s podobne veľkým modelom Panasonic GM1 je NX Mini slabší rýchlosťou aj kvalitou fotografií, menší snímač skrátka poznať. Ale má aj podstatne nižšiu cenu, ktorá ho vracia do hry u záujemcov o kvalitné fotky z malého zariadenia. Nevraviac o vysokej hodnote pre používateľov sociálnych sietí, ktorí môžu robiť veľmi ľahko skupinové zábery či selfie a vzápätí ich mať v mobile pripravené na upload. Zrejme budeme odteraz záujemcom o kvalitnejšie kompakty radšej odporúčať rovno maličké mirrorless modely ako Samsung NX Mini, prípadne staršie telá M43 (momentálne sú za dobré ceny dostupné napríklad Olympus PEN E-PM2 alebo Panasonic Lumix GF5).
Zapožičal: Samsung
Cena: 399 EUR