Prechádzame z iOS na Android
Kolega Jozef Orgonáš v predchádzajúcom vydaní písal o jeho (bez)bolestnom prechode z Androidu na iPhone. V tomto článku obrátime kartu a pozrieme sa na to, čo si myslí dlhoročný používateľ iPhonu o aktuálnom stave Androidu. Na začiatok upozornenie - všetkým fanúšikom oboch systémov odkazujeme, že tento text prezentuje subjektívny názor konkrétneho redaktora.
Operačný systém iOS mi vyhovuje viac ako jeho konkurenti. iPhone používam od uvedenia modelu 3G na slovenský trh. V tom čase si ma operačný systém iOS získal intuitívnym ovládaním, bohatou knižnicou aplikácií a používateľským komfortom. Áno, Android bol vždy otvorený a dokázal veci, o ktorých iPhony mohli iba snívať. No verzia Android 2.X mala množstvo nedostatkov, ktoré mi ako používateľovi iPhonu prekážali. Takmer jeden rok som používal telefón Sony Xperia Arc, čo bol v tom čase zástupca strednej až vyššej triedy androidových telefónov. Prvé dojmy boli kladné, ale po pár týždňoch som pocítil značné spomalenie systému. Nehovoriac o častých pádoch aplikácií a rôznych widgetov, ktoré boli súčasťou nadstavby Sony. To boli veci, s ktorými som sa nestretol ani na starom iPhone 3G. Áno, iOS nemá widgety, ale prevádzka systému bola stabilná a bez spomalenia aj po dvoch rokoch.
Návrat k Androidu
Môj prvý telefón s Androidom. Operačný systém ma vtedy iritoval.
Zhoda okolností ma však opäť priviedla k Androidu. Môj súkromný iPhone 5 musel putovať na reklamáciu, pretože prestalo fungovať tlačidlo na vypnutie/zapnutie zariadenia. Bez telefónu sa mesiac vydržať nedá, a preto som získal ako krátkodobú náhradu smartfón Sony Xperia Z1 Compact. Ak chcem porovnávať iPhone s androidovým telefónom, potrebujem model, ktorý je približne na podobnej úrovni. Túto podmienku Z1 Compact jednoznačne spĺňa. Výhodné je aj to, že telefón dostal aktualizáciu na Android 4.4, takže som mohol porovnať aktuálne verzie oboch operačných systémov. Poznatky z testovania som zhrnul do dvoch kategórií.
Čo sa mi dnes páči na Androide?
Systém je rýchlejší a stabilnejší
Jeden z hlavných dôvodov, prečo som prešiel z Androidu 2.3 späť na iOS, bola prevádzka systému. Android 2.3 sa po pár týždňoch spomalil, a to aj na drahých telefónoch. V prípade Androidu 4.4 som takéto problémy nezaznamenal. Android sa správal o poznanie rýchlejšie a stabilnejšie. Padanie aplikácií nebolo na dennom poriadku a používateľský zážitok bol výrazne lepší.
Android 4.4 je o poznanie rýchlejší, krajší a stabilnejší
Moje obľúbené aplikácie iOS sú aj na Androide
Z pohľadu používateľa, ktorý chce prejsť z iOS na Android, je dôležitá aj dostupnosť najpoužívanejších aplikácií. Ja na iPhone používam služby Mailbox a Sunrise Calendar, čo sú dve aplikácie, ktoré potrebujem na život. Keď som v minulosti používal Android, absenciu týchto služieb som výrazne pociťoval. Obe aplikácie a aj ďalšie služby, ktoré používam na iOS, sú dnes dostupné vo verzii pre Android. Prechod medzi platformami bol o poznanie jednoduchší, bez nutnosti meniť svoje zaužívané zvyky.
Aplikáciu Mailbox potrebujem na život. K dispozícii je už aj pre Android.
Výborná integrácia služieb Google
V poslednom čase som presedlal na multimediálne služby od Googlu. Používam hudobnú službu Hudba Google Play Naplno. Jej aplikácia pre Android ponúka oveľa viac možností v porovnaní s verziou iOS.
Otvorenosť systému
Ak sa mi niečo nepáči, napr. menej uhladené používateľské rozhranie, môžem si to zmeniť. Android ponúka množstvo aplikácií, ktoré dokážu prispôsobiť systém vlastným potrebám - či už z hľadiska dizajnu, alebo správania sa systému.
Bezdrôtová obrazovka
Ak chcem použiť androidový telefón na premietanie obrazu na televíznu obrazovku, nepotrebujem ďalšie príslušenstvo. Toto, samozrejme, nie je všeobecné tvrdenie, ale aplikuje sa na moju situáciu - mám TV s podporou technológie Miracast a telefón s funkciou bezdrôtovej obrazovky. V prípade iPhonu by som potreboval Apple TV.
Rôznorodosť telefónov
Preferujem väčšie obrazovky a Android mi ponúka možnosť voľby. V prípade iPhonu si musím vystačiť s jedným modelom.
Lepšia výdrž batérie
Jedna z vecí, ktoré mi prekážajú na iPhone 5, je to, že ho musím nabíjať minimálne dvakrát častejšie ako Sony Xperiu Z1 Compact. Toto tvrdenie môžem aplikovať prakticky na akýkoľvek high-end telefón s Androidom. iPhone 5 má otrasnú výdrž batérie.
iPhone má slabú výdrž batérie. Highendové telefóny s Androidom sú v tomto smere lepšie a ponúkajú aj väčšiu variabilitu.
Čo mi stále prekáža na Androide?
Menej uhladené používateľské rozhranie
Toto je čisto subjektívny názor, ktorý môže byť ovplyvnený dlhodobým používaním systému iOS. Z hľadiska funkčnosti telefónu ide o kozmetickú drobnosť. Hoci uznávam, že Android v tomto smere od verzie 2.3 po 4.4 urobil značný pokrok, stále sa mi zdá používateľské rozhranie zariadení Apple krajšie a čistejšie. Android často pôsobí preplnene, ikony nemajú optimálnu veľkosť. Osobne nie som ani fanúšikom rozdelenej domovskej obrazovky a obrazovky s aplikáciami. Na druhej strane Android ponúka množstvo aplikácií, ktoré umožňujú upraviť si rozhranie podľa svojej predstavy.
Android za iOS zaostáva najmä z hľadiska estetiky systému
Aplikácie sú škaredšie
Prevažná väčšina aplikácií, ktoré sú dostupné pre iOS aj Android, vyzerá lepšie vo verzii pre iPhone. Samozrejme, funkčnosť to neovplyvňuje, ale keď si zvyknete na určitý štandard, ťažko sa odvyká. Iróniou je, že aj aplikácie Google sú krajšie vyhotovené na zariadeniach s iOS.
Rôznorodá dostupnosť aktualizácií
Nerád čakám na už uvoľnenú aktualizáciu operačného systému a v prípade androidových zariadení (s výnimkou tých od Googlu) nemám istotu, že sa aktualizácie vôbec niekedy dočkám. Nehovoriac o rôznorodom dátume dostupnosti v závislosti od modelu a niekedy ešte aj od spôsobu jeho nákupu.
Verdikt PC REVUE
Počas mesiaca so Sony Xperia Z1 Compact som si na Android 4.4 zvykol natoľko, že pri výbere ďalšieho telefónu budem vážne zvažovať, či si opäť vybrať iPhone. Android za posledné 3 roky odstránil takmer všetky nedostatky, ktoré mi na systéme pôvodne prekážali. Stále mám pripomienky k estetike systému, ale počet vecí, ktoré sa mi na aktuálnom Androide páčia, neustále rastie. Aj vďaka dostupnosti mojich obľúbených aplikácií by mi trvalý prechod na Android nerobil najmenší problém a to je konštatovanie, ktoré by som pri používaní Androidu 2.3 nikdy nevyslovil.