Tkanina z nanovlákien umožňuje získavať pitnú vodu zo vzduchu aj na púšti
Jeden zo spôsobov, ako ľudia v oblastiach trpiacich suchom môžu získavať vodu, sú hmlové kolektory, siete, ktoré dokážu zachytiť 2 až 10 percent vlhkosti vo vzduchu, a to v závislosti od účinnosti použitého materiálu. Nie je to však dokonalé riešenie. Ako naznačuje názov, spolieha sa na hmlu, takže jeho využitie je obmedzené na horské a vysokohorské oblasti, kde sa vyskytujú prúdy chladného vzduchu.
Vedci z University of Akron v Ohiu pod vedením Shing-Chung Wonga prišli s lepším nápadom. Vyvíjajú špeciálny materiál z nanovlákien, ktorý by sa mohol použiť na získavanie vody aj v najsuchších oblastiach sveta, a to z najväčšieho zdroja, ktorý je k dispozícii: z atmosféry.
Základom je membrána vyrobená pomocou elektrostatického zvlákňovania polymérov, ktorej vlákna sú obalené drobnými fragmentmi expandovaného grafitu. Článok v časopise New Scientist to prirovnáva k „špagetám okolo mäsových guliek“.
Vysoký pomer povrchovej plochy k objemu polymérov poskytuje veľkú plochu na kondenzovan ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH