Trio myší v teste – nižšia a stredná trieda
Koľko ste ochotní zaplatiť za počítačovú myš? Ak jej kvalita formuje vaše výsledky, tak dozaista i viac než 70 eur. Elitné modely majú význam pre grafikov (bez grafického tabletu) alebo vrcholových hráčov. Každopádne drvivá väčšina i náročnejších používateľov sa uspokojí aj s lacnejšími myškami, ktoré nemajú spravidla najlepší snímač ani najbohatšiu výbavu, prípadne na nich vidieť úspory na konštrukčnom vyhotovení. Teraz sa budeme venovať práve takýmto modelom v cenovom rozpätí 18 až 40 eur.
Výber zahŕňa dve myši zo strednej cenovej kategórie – Patriot Viper V551 a Riotoro Aurox. Súpisku potom uzatvára o polovicu lacnejšia myš Zalman ZM-GM5, ktorá napriek nízkej cene vyzerá na pohľad veľmi atraktívne. Aj ona podporuje úplne regulovateľné osvetlenie a zmenu farieb v rámci spektra RGB. K spoločným znakom všetkých modelov patria aj káblové pripojenie a použitie optického snímača. Ten je už v každej myške iný, takže porovnanie bude o to pestrejšie.
Čo a prečo sledujeme
Konečné hodnotenie pozostáva zo štyroch čiastkových kritérií. V prvom rade je dôležité, aká je konštrukčná úroveň. To znamená, aké sú použité materiály, aké je ich zapracovanie, aká je odolnosť povrchu a pevnosť jednotlivých častí (vrátane ukončenia kábla). Hodnotenie vyhotovenia reflektuje aj to, ako dobre sú rozložené tlačidlá vzhľadom na tvar tela, čo už trochu spadá do oblasti ergonómie. Obsiahnuté je tu teda všetko hardvérové okrem snímača, ktorý zasahuje do hodnotenia vlastným dielom. Predsa len nebýva úplne výnimočné, že konštrukčne skvelá myš má slabšiu optiku a naopak – poriadnu optiku v neprimeranom zvyšku takisto nájdete. Správanie snímača vyhodnocujem v aplikácii Mouse Tester, Mouse Rate a takisto kreslením špirál. Samostatnú kapitolu tvoria možnosti nastavenia a softvér. A nakoniec súbor všetkých vecí (vyhotovenia, optiky a ovládačov) konfrontujem s cenou, to znamená, ako veľmi sa myš oplatí za peniaze, ktoré stojí.
Patriot Viper V551
Jediná zástupkyňa rýdzo pravorukej ergonómie. Úchop má pevný, to i vďaka zdrsnenému gumenému gripu pod palcom. Pevné je však aj telo, nikde sa neprebára ani nevŕzga, ale paradoxne je Viper V551 najväčšia „hrkálka“. Dôvodom sú plantajúce sa bočné tlačidlá. Koniec koncov ani tie ostatné vrátane kolieska nie sú zapasované ukážkovo. V tomto smere je na tom táto myška najhoršie. Najtuhší a najmenej flexibilný je i kábel. Keď už nič iné, tak je aspoň najdlhší.
Patriot Viper V551
Tlačidlá sú rozložené dobre. Trochu menej tradičné (ale šikovné) je tlačidlo, ktoré vzniklo výrezom a oddelením od hlavného ľavého. Programovateľných tlačidiel je šesť, ovládače sú vcelku slušné a prehľadné (vrátane editora makier). Chýba v nich síce regulácia jasu podsvietenia, vypnúť sa však dá. Tých, ktorí RGB LED holdujú, poteší lemovanie naspodku myši, v rámci ktorého si môžete namiešať v ôsmich samostatne nastaviteľných segmentoch akúkoľvek farebnú kombináciu.
Snímač Viper V551 intenzívnej softvérovej interpolácii dosahuje rozlíšenie až 12 000 DPI
Ale prejdime od estetického k funkčnému. Použitý je snímač PixArt 3327, ktorý špecifikuje 6200 DPI. Zaujímavé však je, že rozlíšenie možno cez ovládače zvýšiť až na 12 000 DPI. No nenechajte sa oklamať, táto masívna softvérová interpolácia neznamená, že by bola myš po takomto „booste“ (ako to Patriot nazýva) presnejšia. Práve naopak. Chod myši je iba citlivejší, ale menej presný. Aby to nevyzeralo, že myš kritizujem, musím poznamenať, že v rámci svojej cenovej kategórie patrí opticky rozhodne k tomu lepšiemu, čo sa dá kúpiť, hoci v modeli Riotoro Aurox má silného súpera.
Plusy/mínusy
+ Pevná konštrukcia, prvotriedne spínače, vzhľadom na cenovú kategóriu dobré možnosti nastavení, nadštandardné zónové osvetlenie LED RGB
- Voľnejšie bočné tlačidlá
Riotoro Aurox Black Prism
Aurox stavia na základe Uruz Z5 (jej test nájdete v marcovom čísle) a je zo všetkých stránok zlepšený. Konštrukčne myš citeľne spevnela, ale pritom si zachovala rovnakú hmotnosť. Vpredu pribudol hliníkový „nárazník“ so stabilizáciou kábla, takže ten niečo vydrží. Kovové prvky sú už i po bokoch kolieska. To je po novom lepšie zasadené a už sa nechcene nekýva. Spomedzi testových myšiek je konštrukcia jednoznačne najrobustnejšia a obstála by aj v porovnaní s podstatne drahšími.
Riotoro Aurox Black Prism
Cena je na úrovni Viper V551, preto si v ďalšom texte dovolím malé porovnanie. Povrchovú úpravu má podobnú – matnú, jemnú, príjemnú na dotyk. A takisto myš Riotoro má špeciálne umiestnené extra tlačidlo. Je pod palcom a v hrách má slúžiť na pohodlné použitie ďalekohľadu odstreľovačky. A do zbierky spoločných znakov s Patriotom patria i veľmi kvalitné spínače Omron, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou. Ďaleko od seba nemajú ani snímače. Riotoro má o trošičku drahší a presnejší PixArt 3330. Rozdiel je naozaj malý, sotva badateľný, o čom sa môžete presvedčiť i na nakreslených porovnávajúcich obrazcoch v online článku na webe pcrevue.sk.
Vyhotovenie myši Aurox je na výbornej úrovni, s ohľadom i na menšie namáhanie kábla. Ten je okrem tradičného ukončenia zapuzdrený ešte v kovovom ráme
Aurox má zase o trochu menej dotiahnuté ovládače. Pri ich inicializácii a zmene nastavení chvíľu trhá kurzorom, chýbajú v nich pokročilejšie nastavenia makier a nenájdete ani zónové podsvietenie či prelievanie z farby do farby. Všetko tak musí byť v jednom odtieni. Vcelku však vychádza Riotoro Aurox najlepšie a s čistým svedomím môžem túto myš odporúčať aj na agresívne hranie, je to naozaj solídny model.
Plusy/mínusy
+ Šikovný návrh pre každú ruku, mimoriadne pevná konštrukcia, prvotriedne spínače, vzhľadom na cenovú kategóriu dobré možnosti nastavení, regulovateľné osvetlenie LED RGB
- Slabší softvér
Zalman ZM-GM5
Oproti ostatným je cena polovičná. Na prvý a možno ani druhý pohľad by ste to však nespoznali. Má opletený kábel, slušnú hmotnosť, a hoci pri pevnom zovretí praská pod prstami viac než Patriot, pri bežnom používaní vás tieto nedokonalosti obťažovať nebudú, pretože všetko drží pevne na svojom mieste. Kontroverzný je zrkadliaci sa povrch, no prekvapivo na ňom odtlačky až tak nevidno. No používateľom, ktorým sa viac potia ruky, bude táto úprava nekomfortná.
Zalman ZM-GM5
Hoci sú všetky tlačidlá pomerne štandardné, má ich najviac. Bočné sú totiž i z pravej strany, a tak sú možnosti myšky plnohodnotné i pre ľavákov. A prekvapivo nabitý je aj softvér. Zatiaľ čo mnohé cenovo podobné modely nemajú žiadne možnosti prispôsobenia, tu nechýba nič od podrobných makier cez naprofilovania a nastavenia senzitivity po drobných krokoch v rozsahu 250 – 4000 DPI. Pôsobivé sú i farebné nastavenia presných odtieňov (s možnosťou číselného zadania pre každý kanál zvlášť) či voľba dynamických režimov.
Povrch Zalman ZM-GM5 je hotové zrkadlo
Nízka cena je určovaná najlacnejším snímačom Avago A3050 s najnižším maximálnym rozlíšením. Pri rovnakom DPI však v presnosti za snímačmi PixArt zaostáva iba minimálne. Stopu nestráca za žiadnych okolností. Najväčší rozdiel je tak v menej kvalitných mikrospínačoch v kombinácii Huano (ľavé a pravé tlačidlo) a Yusya (ostatné tlačidlá). Na stisk dobré (aj keď vyžadujú o trochu viac sily na stisk než Omrony a sú i hlasitejšie), otázkou je, koľko im to vydrží. Pre deti je to pre atraktívny vzhľad a pevné vyhotovenie optimálna voľba.
Plusy/mínusy
+ Šikovný návrh pre každú ruku, extra výhodná cena, pevná konštrukcia, na dvadsaťeurovú myš vynikajúce ovládače, regulovateľné osvetlenie LED RGB
- Horšie mikrospínače, lesklý povrch nemusí sedieť každému
Útvary ukazujúce na jemnosť trajektórie pri nastavení snímača na rozlíšenie 4000 DPI. Zľava: Patriot Viper V551, Riotoro Aurox Black Prism a Zalman ZM-GM5