CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Trojtest 200-eurových základných dosiek s Intel Z490

0

Čerstvá 10. generácia desktopových procesorov Intel Core (Comet Lake-S) vyžaduje nové základné dosky. Ich najvýraznejšia novinka je po takmer piatich rokoch existencie LGA 1151 fyzická zmena pätice. LGA 1200 má pre zvýšené energetické požiadavky viac pinov.

Dosky s LGA 1200 v hojnom počte prichádzajú so štyrmi rôznymi čipovými súpravami. Od najmenej vybavenej po najvybavenejšiu sú to Intel H410, B460, H470 a Z490. Všetky majú modernizovanú sieťovú konektivitu s CNVio pre Wi-Fi 6 (802.11ax) a integrovaný MAC pre 2,5-gigabitový eternet Intel I225V. Napriek tomu sa v hojnom zastúpení používa takisto 2,5 Gb Realtek (RTL8125BG) so samostatným MAC umiestneným mimo čipovej súpravy niekde na základnej doske. Na verziu 14 bol povýšený aj firmvér ME, ale inak ostané veci vrátane 14 nm kremíka zostali po starom.

Najnabitejšia čipová súprava (s 24 linkami PCIe, 30 HSIO či desiatimi USB 3.2 gen. 2 a šiestimi USB 3.2 gen. 2) je tá s prefixom Z (Z490). Ako jediná umožňuje tradičné pretaktovanie procesorov (K) s otvoreným násobičom, aj keď výkon nad rámec špecifikácií je možný už i na vybraných doskách s B460/H4x0. To pomocou funkcií zdvíhajúcich limity napájania, s ktorými sa ruka v ruke zvyšujú i frekvencie. Dosky Z490 však majú obyčajne mohutnejšie, lepšie pripravené napájacie kaskády, a to ani nemusí ísť o extra drahé modely. Do porovnávacieho testu sme vybrali tri dosky ATX, ktoré sa pohybujú okolo ceny 200 eur. Od každého z kľúčových výrobcov (ASUS, Gigabyte a MSI) jednu.


Bloková schéma čipovej súpravy Intel Z490

Čo, ako a prečo testujeme

Každá základná doska pristupuje k procesoru, pamätiam a iným zariadením, ktoré sa podieľajú na konečnom výkone počítača, trochu inak. V testoch sme preto zaznamenávali v prvom rade to, aký môže byť rozdiel vo výkone iba použitím inej dosky. Ostatné použité komponenty (procesor Core i9-10900K, 16 GB kit 3600 MHz pamätí Patriot Viper Blackout s CL18 a grafická karta GeForce RTX 2080) sú pritom rovnaké. S výnimkou aktívneho XMP na plnú priepustnosť RAM sú zvolené východiskové nastavenia s riadením všetkého na „auto“, teda podľa uváženia výrobcov a tak, ako bude doska fungovať bez dodatočných úprav nastavení. Použité sú najnovšie BIOSy, ktoré boli v čase testovania dostupné.

Previerkou procesorového výkonu je populárny renderovací test Cinebench R20, ale i prevod 40-megabitového FHD videa v Handbraku kodérmi x264 a x265. O rýchlosti pamätí (RAM) a pamäťových radičov v procesore (IMC) hovoria zase testy čítania a zápisu v AIDA64. Neoddeliteľnú súčasť porovnaní tvorí správanie sa v hrách. Shadow of the Tomb Raider a Metro Exodus sú testované s vysokými detailmi v rozlíšení  full HD. To sú nastavenia, kde do výsledkov podobnou mierou ako procesor zasahuje i grafická karta, pričom sú stále merateľné nejaké rozdiely. Tie sú však za normálnych okolností také malé, že nehrajú významnú úlohu.


Na zväčšenie na tabuľku kliknite

Najdôležitejšia je správa napájania procesora. V súvislosti s tým môžeme hovoriť o efektivite. Čím nižšia je spotreba pri rovnakom výpočtovom výkone, tým je spravidla vyššia aj efektivita základnej dosky. V prieniku so spotrebou je dobré mapovať aj zahrievanie napájacích obvodov CPU (Vcore). Od týchto teplôt (VRM) sa totiž okrem iného do značnej miery odvíja aj životnosť základnej dosky, stabilita a spôsobilosť na pretaktovanie, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo si priplatiť za dosku s čipovou súpravou Z490. Celkové hodnotenie výraznou mierou formujú aj kritériá zohľadňujúce portovú výbavu, možnosti nastavení v UEFI či všetko, s čím doska prichádza, v pomere k cene.

Celkové hodnotenie výraznou mierou formujú aj kritériá zohľadňujúce portovú výbavu, možnosti nastavení v UEFI či všetko, s čím doska prichádza, v pomere k cene.
 

ASUS TUF Gaming Z490-Plus


ASUS TUF Gaming Z490-Plus

Táto doska vyniká najvyššou efektivitou. V porovnaní s Aorus Elite AC má nižšiu spotrebu o viac než 40 wattov, čo je poriadna porcia. To je prospešné i pre MOSFETy Vishay SIC639, ktoré sú prinajlepšom priemerné. V tomto prípade to neprekáža, keďže si ASUS dal záležať na tom, aby ich zbytočne neprepaľoval, a intenzita power managementu je na nevyhnutnom minime.

Frekvencie všetkých jadier procesora sú pritom plnohodnotné (4,9 GHz), na čo poukazujú aj výkonnostné testy. V nich TUF Gaming Z490-Plus nezaostáva a podáva najvyrovnanejšie výsledky. Pamäťovú priepustnosť sme tu namerali najnižšiu, no z celkového pohľadu je rozdiel zanedbateľný a na aplikačný ani herný výkon nemá viditeľný dosah.

Doska TUF Gaming Z490-Plus ako jediná dodržiava Intelom odporúčané limity napájania (PL1) a po 56 sekundách záťaže znižuje spotrebu CPU na úroveň jeho udávaného TDP i all-core frekvencií CPU (tzn. v našom prípade na 125 W a 4,2 GHz). Na dlhodobo najvyšší dostupný výkon je možné tieto limity upraviť alebo úplne ignorovať a ísť až na hranu PL2 (250 W). Možnosti ladenia UEFI sú široké aj v iných ohľadoch a v tomto je ASUS ako aj v minulosti oproti konkurencii krôčik napred.


Doska ASUS TUF Gaming Z490-Plus má najefektívnejšie, najlepšie vyladené napájanie

Výbava šiestich portov USB na zadnom paneli je však už skromnejšia, ale aspoň sú všetky 10-gigabitové štandardu 3.2 gen. 2. Takéto rýchle USB-C si možno vyviesť na skrinku aj cez interný konektor. Ďalšie konektory USB (dva 3.2 gen. 1 a štyri 2.0) sú už bežné a dostupné v takomto počte aj na doske Gigabyte a MSI. Hoci má doska medzi videovýstupmi aj DisplayPort, ktorý nie je bežný, tak či inak onak je konektivita najchudobnejšia. Na rozdiel od zvyšných dvoch dosiek táto dostala do vienka iba bežný gigabitový eternet.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najnižšia spotreba (vysoká efektivita na „auto“), dodržanie špecifikácií Intelu na hodnotu PL2, veľa rýchlych USB 3.2 gen. 2, najnižšia obstarávacia cena
- Menej externých portov USB, iba gigabitový eternet
 

Gigabyte Z490 Aorus Elite AC


Gigabyte Z490 Aorus Elite AC

Na „automatike“ je síce najmenej efektívna, ale po manuálnej úprave napätia už vychádza najlepšie. Napájacia kaskáda sa totiž vďaka najrobustnejšiemu návrhu najmenej zahrieva. Preto je na pretaktovanie procesora na jeho hranicu táto doska najvhodnejšia.

Gigabyte medzigeneračne opravil slabšiu podporu pamätí a už v nej nezaostáva. S najlepšími redakčnými modulmi sme sa dostali na 4666 MHz rovnako ako na ASUSe a MSI. Na doske Gigabyte boli pritom dokonca dosahované vždy nižšie latencie RAM.

Pozoruhodné sú o chlp horšie výsledky herných testov. Nejde však o hodnoty, ktorými by ste sa mali znepokojovať. Hlavne keď ide o cenovo najvýhodnejšiu dosku z testu. V rámci akciovej ponuky máte totiž v cene aj 50-eurové SSD M.2 s kapacitou 256 GB. A  nejde o žiadny skladový „ležiak“, toto bleskové úložisko so štvorlinkovým rozhraním PCIe vyniká výborným pomerom cena/výkon aj v samostatnom predaji. Po takýto zvýhodnený balíček sa však musíte poponáhľať. Neskôr v dopredaji už SSD súčasťou príslušenstva byť nemusí.

K dobru má táto doska aj Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac). Existuje aj variant bez neho, ale u nás sa nepredáva. Bezdrôtový modul má za zhruba 12-eurový príplatok aj ASUS TUF Gaming Z490-Plus s prívlastkom WiFi. Treba však poznamenať i to, že Aorus Elite (AC) je ochudobnený o DisplayPort, a tak sa nebude dať používať cez iGPU v 4K@60 Hz (ale iba pri 30 Hz), a viac než päť mohlo byť aj konektorov PWM na ventilátory či pumpu. 

Ak sympatizujete s LED RGB, v prípade tejto dosky si prídete na svoje. Osvetlenie má najvýraznejšie a pekne rozptýlené. Jednak z pravej strany je po celej výške podsvietená zadná časť, jednak neprehliadnete svetlovod na vnútornej strane krytu I/O.


Azda najpríjemnejšie osvetlenie LED RGB je na doske Gigabyte Z490 Aorus Elite AC. Čo poviete?

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najsilnejšia napájacia kaskáda, SSD v cene (a naozaj „zadarmo“, dosku to nijako nepredražuje), najefektnejšie osvetlenie LED RGB
- Vyššia spotreba v záťaži, z videovýstupov iba HDMI 1.4
 

MSI MAG Z490 Tomahawk


MSI MAG Z490 Tomahawk

Z testovaných dosiek dosahuje najlepšie výsledky v hrách. Oproti Aorus Elite je to v našich podmienkach v Metre viac než 5 % a slabé 2 % v SOTTR. S inými nastaveniami a komponentmi môže byť rozdiel menší, no každopádne herne je Tomahawk na vedúcej pozícii.

Spotrebou je medzi predošlými doskami. A keďže je konštrukcia kaskády (s použitím zdvojovačov) a kvalita MOSFETov podobná doske ASUSu, namerané najvyššie zahrievanie neprekvapuje. Každopádne takto to vyzerá iba bez pasívov optikou termovízie. S chladičom Vcore, ktorý má takú hmotnosť (290 g) ako oba chladiče predošlých dosiek dovedna, bude pod kapotou MSI azda i chladnejšie. Chladiče SSD a čipovej súpravy sú už trochu slabšie, ale stále niekoľkonásobne predimenzované. Či sa čipová súprava Z490 zahrieva na 33 alebo 39 ºC, je jedno.

Na Tomahawku je mimoriadne atraktívna konektivita. Konfigurácia dvojice sieťových adaptérov (2,5 Gb Realtek RTL8125BG + 1 Gb Intel I219V) a konektorov RJ-45 s 20-gigabitovým USB-C 3.2 gen. 2×2/Lightning je v tejto cenovej kategórii naozaj ojedinelá. Núdzu nebudete mať ani o 4-pinové konektory PWM, ktorých je tu až osem.


Ukážková konektivita dosky MSI MAG Z490 Tomahawk

Je zaujímavé sledovať, ako každá doska vyniká niečím iným. Preto je ich ťažké usporiadať na stupienky víťazov a zaslúžia si vyrovnané hodnotenie. Celkovo sú tieto dosky lepšie/horšie (alebo vhodnejšie a menej vhodné na špecifickejšie použitie) až po rozobratí na čiastkové kritériá. No práve MAG Z490 Tomahawk pekne balansuje medzi všetkými vlastnosťami, ktoré od slušnejších cenovo dostupných dosiek očakávame. Preto zrejme i v tejto generácii (minimálne na platforme Intel Z490 Tomahawk) preberie štafetu ako najúspešnejšia séria dosiek MSI.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nadštandardná konektivita (2× RJ-45, 20 Gb USB-C/Lightning, ...), naozaj veľký, dobre dimenzovaný pasív VRM, dosahovaný najvyšší výkon v hrách
- Slabšie chladiče SSD a čipovej súpravy
 

Termovíza


Teplotné mapy na VRM bez chladičov. Testované vo veternom tuneli, hodnoty sú odčítané po desiatich minútach záťaže (Cinebench R20), respektíve nečinnosti (termovízne snímky v druhom riadku). Zľava ASUS TUF Gaming Z490-Plus, Gigabyte Z490 Aorus Elite AC a MSI MAG Z490 Tomahawk

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať