S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Trojtest základných dosiek pre Kaby Lake: Asus, MSI a Gigabyte

0

Obsadené sú modely od kľúčových výrobcov na našom trhu s čipovou súpravou Intel Z270, určenou pre náročnejších používateľov, ktorým je umožnené hlavne pretaktovanie procesora bez obmedzení. Oproti starším Z170 majú predovšetkým k PCI Express 3.0 navyše vyvedené 4 linky a oficiálne podporujú SSD Intel Optane. Cenovo sa pohybujeme od 160 do 200 eur, teda v zóne strednej triedy, kde sa zase až tak nešetrí, ale ani neinvestuje do prvkov pre nadšencov, extrémnych overclockerov a podobne.

Spoločným znakom a inováciou oproti predchádzajúcej generácii je druhý konektor pre M.2 a na dvoch doskách je duálne interné USB 3.0 (resp. v modernejšom označení USB 3.1 gen. 1, špecifikácie sú rovnaké). Štandardom sa stávajú aj USB 3.1 gen. 2 s dvojnásobnou teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s, najčastejšie z každého typu (A/C) po jednom kuse. To zatiaľ iba na ­zadnom paneli I/O, na bežné zavedenie interného headera na pripojenie moderných zariadení spredu počítača si ešte chvíľu počkáte. Z testovaných modelov ho má iba Asus.

Audio je na každej doske osemkanálové, líšiace sa iba softvérom, postavené je zakaždým na čipe Realtek ALC1220 s kvalitnými japonskými kondenzátormi Nippon Chemi-Con/Nichicon. Tento segment je od zvyšku dosky riadne odtienený, zvuk je vždy čistý a neurazí ani náročnejšieho poslucháča. Dlžné si nič nie sú ani BIOS-y, resp. UEFI. Rozhrania sú funkčne porovnateľne nabité a pritom vždy prehľadné, chválime i pokročilé možnosti nastavenia pripojených ventilátorov, či už cez PWM, alebo ­voltáž, podľa predvolených profilov alebo manuálne. Samostatný regulátor už nebudete ­potrebovať.

Ani na jednej doske nechýba podsvietenie RGB. Vidieť tu snahu nalákať zákazníka práve vábivým vzhľadom so svetielkami s efektmi od výmyslu sveta. Celú túto maškarádu však možno aj celkom vypnúť a ušetriť tým zopár wattov.

Pred testovaním ešte odpovede na základné otázky: pätica (LGA 1151) sa nezmenila a so staršími procesormi Skylake je kompatibilná pinovo i softvérovo. Podpora multi-GPU je kompletná, teda pre SLI aj CrossFire.

Čo, ako a prečo testujeme

Z výkonnostných meraní nájdete v tabuľke priepustnosť RAM (v Aida64) za použitia modulov s 3200 MHz a CL16. Ostatné testy výkonu pri rovnakých čipových súpravách nemajú vôbec zmysel a viac než skutočný rozdiel zaváži chyba merania. Dôležitá je, naopak, rozdielnosť spotreby. Nielen z dôvodu prevádzkových nákladov, ale hlavne preto, že ju určuje regulácia napájania procesora. To znamená, že s vyššou spotrebou narastá i teplota na MOSFET-och. Po upravení nastavení Core i5-7600K na 4,5 GHz pri 1,3 V pre detailný pohľad na kaskádu sme odstránili jej chladenie a zahrievanie sledujeme cez termovíziu smartfónu Caterpillar S60. Odčítané sú jednak maximálne teploty, ale i priemerný rozsah, v akom sa pohybujú. Pri fotkách s tepelnými mapami sa nenechajte zmiasť, niektoré časti nie sú také horúce, ako sa zdajú. Spôsobené je to rozdielnou emisivitou napr. cínu, lakovaným PCB či prípadným odleskom z osvetlenia.

Záťaž vždy simulujeme v teste Intel Burn pri východiskových nastaveniach procesora, režim idle (mimo záťaže odčítavame z wattmetra (Voltcraft Energy Check 3000) z prostredia nečinného OS Windows. Všetky komponenty i periférie sú vždy rovnaké, líši sa iba použitá doska. Celé to napája zdroj s účinnosťou 80Plus Titanium (Seasonic Prime), ktorý má pri tomto prevádzkovom zaťažení účinnosť približne 90 %. Z týchto testov jednoducho zistíte, ktorá z dosiek je úspornejšia.

Pretaktovanie sme nehnali do extrémov, nakoniec jeho strop závisí od procesora, zaujímavejší ukazovateľ sú konečné rozdiely v spotrebe pri ­najúspornejšom možnom stabilnom prevádzkovaní procesora Kaby Lake pretaktovaného na 5 GHz. V rámci meraní sme zisťovali i hmotnosť pasívov chladenia a overili kompatibilitu ­prvého slotu grafickej karty s rebrami veľkého procesorového chladiča. Môžeme konštatovať, že výrobcovia si už dali pozor na to, aby nikdy k žiadnej kolízii nedochádzalo, od stredu pätice po stred slotu PCIe ×16  je to 95 – 96 mm. Pekné pravidlo je i to, že konštrukcia slotov na grafiky je v prevencii pred vyššou mechanickou záťažou zosilnená kovovými sponami. To príde vhod najmä pri preprave počítača.

Asus Strix Z270E Gaming

Má najvyššiu spotrebu v záťaži, situácia sa mení až v idle, keď je pre zmenu najúspornejšia. Tu sú však už výsledky také vyrovnané, že koncovým poradím zamieša i aktivita ozdobných LED. Tých má táto doska najmenej, lokálne v rámci estetickej krytky externých konektorov cez veľký svetlovod.

Exkluzívne je medzi konektormi na ventilátory jeden dimenzovaný na 3 A. Ten zvládne extrémne výkonný ventilátor alebo rozbočovač viacerých bežných, čo nahráva voľbe do výkonných veľkých zostáv s vodným chladením s ohľadom na výšku rozpočtu. Výbava zadného panela je najpestrejšia, vyvedené sú všetky digitálne videovýstupy a dokonca obsahuje aj dvojpásmové Wi-Fi (802.11 a/b/g/ac) s dvoma anténami v balení. Navyše podporuje MU-MIMO. Pre používateľov preferujúcich bezdrôtové pripojenie to môže byť silný argument v prospech kúpy. Ako jediná zároveň nemá druhý interný konektor USB 3.0 (3.1 g1). Ten však stále nenachádza významnejšie využitie, výrobcovia skriniek s ním stále nepočítajú, ale veríme, že tým pohne práve táto generácia dosiek.

Ide o vôbec prvú mainstreamovú dosku so značkou Strix. Žiaľ, táto značka nepatrí medzi tie lacnejšie a uvádzacia cena je pomerne vysoká. Za adekvátnu považujeme sumu aspoň o tridsať eur nižšiu. Takto v obchodoch začína na 215 eurách s daňou. Vyššiu cenu nekompenzuje zatiaľ ani žiadna doplnková služba/hra. Menej ­výhodnej ponuky sú si evidentne vedomí aj v Asuse, cenu prezradili až obchodníci po vydaní prvých recenzií. Ešte aj v čase končiaceho sa ­informačného embarga sme ju iba hádali.

HODNOTENIE:

Konektivita: 80 %
Spotreba: 80 %
Chladenie: 80 %
Cena/hodnota: 70 %
Celkovo: 78 %

MSI Z270 Gaming Pro Carbon 

Pri tejto doske sme namerali najvyššiu teplotu na napájacej kaskáde, chladiče s najvyššou hmotnosťou preto nie sú záhadou. Na rozdiel od tých na Asuse s peknými rebrami sú pasívy MSI tvorené nepriedušnou hrudou, čo na účinnosti rozptylu tepla nepridáva.

Kvitujeme však, že výrobca prišiel s jednoduchým plieškom na chladenie výkonných SSD NVMe. Prestup tepla cez tepelne vodivú vložku je slušný, z kritických hodnôt vytiahne i žeravý radič OCZ RD400.

Na menej agresívne pretaktovanie je doska v poriadku, no ak plánujete z nového procesora vytiahnuť maximum, poobzerajte sa radšej inde. Výraznejšie zahrievanie sa týka nielen ­kaskády, ale pre zvolenú reguláciu aj samotného procesora.

Zatiaľ čo s touto doskou sa už procesor dávno prehrieva a vo vlastnom záujme zhadzuje násobič, napríklad na Gigabyte s rovnakými frekvenciami i chladením ešte bez problémov fungujete, ale to je daň za nižšiu cenu. Práve cena je v tomto prípade veľká prednosť. Obzvlášť výhodná voľba bude pre tých šetrnejších z vás, ktorí plánujú upgrade platformy aj pre For Honor. Táto AAA hra sa pridáva k doske.   Ešte dodáme, že nemá DisplayPort. Ten však bude chýbať asi menej ako DVI na doske Gigabytu, hoci priestoru je všade dosť. Gigabyte zjavne počíta s mizivým zastúpením používateľov starších a lacnejších monitorov. To je však už iná kapitola.

HODNOTENIE:

Konektivita: 70 %
Spotreba: 80 %
Chladenie: 70 %
Cena/hodnota: 80 %
Celkovo: 75 %

Gigabyte Z270X Gaming 5

Na záver to najlepšie, ale nie najdrahšie. Gigabyte má o jednu fázu k dobru a reguláciu poňal trochu inak – efektívnejšie, ale to za cenu vyššieho Vcore. Procesor si siahne na stabilných 5 GHz až pri 1,39 V. MOSFET-mi však tečie nižší prúd a menej sa zahrievajú, najnižšia spotreba tak nie je prekvapujúca. Naj­úspornejšia je vo východiskových nastave- niach, no 10-wattový rozdiel je i po pretaktovaní. ­Gigabyte podporuje RAM s najvyšším efektívnym taktom až 4 GHz. Optimalizácie pre ­extrémne rýchle pamäte sa dolaďovali do poslednej chvíle, preto je najnižšia nameraná priepustnosť paradoxná. Rozdiely sú však minimálne, v praxi úplne zanedbateľné.

Doska má niekoľko funkčných prídavkov, za ktoré sme jej ani pri 40-eurovom príplatku oproti MSI nemohli znížiť známku za pomer cena/hodnota. Na jednoduchú diagnostiku pri poruche oceňujeme POST displej a za pozornosť stojí aj zatiaľ nie príliš rozšírený konektor U.2 na pripojenie niektorých 2,5" SSD k zbernici PCIe či trikrát SATA Express, alebo dvojica eternetových portov. Pre nadšencov taktovania je tu zase Turbo B-Clock na širšie ladenie základnej frekvencie (BCLK), fanúšikov audia poteší vymeniteľný operačný zosilňovač (NE5532P). A nakoniec niečo pre hráčov, na ktorých väčšina drahých dosiek cieli. Ako bonus je k doske 20-eurový poukaz na platformu Steam. Za ten si síce nejakú horúcu novinku nekúpite, no aspoň za ňu značne ušetríte a výber konkrétnej hry je vo vašej réžii. Čerešnička na torte je o rok predĺžená štvorročná záruka.

HODNOTENIE:

Konektivita: 80 %
Spotreba: 90 %
Chladenie: 90 %
Cena/hodnota: 80 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
zakladne dosky Kaby Lake

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať