ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Umelá inteligencia GPT-4 je o 82 % presvedčivejšia ako ľudia

Výskum a vývoj
0

Nedávny výskum zistil, že jazykový model AI GPT-4, dokáže lepšie meniť názory človeka ako ľudia. Čím viac GPT-4 vie o jednotlivcoch, tým silnejšie sú jeho presvedčovacie schopnosti, čo naznačuje, že by sa z neho mohol stať bezprecedentný presviedčací stroj.

Ľudia boli vždy náchylní na manipuláciu, ich názory sa môžu meniť, a ak sa to podarí dosiahnuť vo veľkom rozsahu, môže to mať významný vplyv, a to tak pozitívny, ako aj negatívny. V štúdii uskutočnenej výskumníkmi z EPFL Lausanne sa zistilo, že jazykové modely AI ako GPT-4 sú už veľmi účinné pri zmene názorov ľudí. Účastníci štúdie sa zapojili do textových diskusií a GPT-4 v nich prekonala ľudí o 21 %.

Keď boli modelu poskytnuté demografické informácie o účastníkoch, stal sa ešte efektívnejším a dosiahol pozoruhodnú úspešnosť – až o 81,7 % vyššiu ako ľudia. To naznačuje, že AI má potenciál stať sa najvplyvnejším manipulátorom názorov, schopným prispôsobiť argumenty každému jednotlivcovi a zlepšiť svoje techniky v masovej miere. Technológia AI rýchlo napreduje a zahŕňa aj nástroje, ktoré dokážu čítať naše emócie a reagovať na ne v reálnom čase.

Napríklad Hume AI vyvinul empatické hlasové rozhranie (Empathic Voice Interface – EVI), ktoré sleduje emocionálne stavy prostredníctvom tónu hlasu a prispôsobuje tomu konverzáciu. Iné modely AI používajú kamery na analýzu výrazov tváre a pohybových vzorov, aby získali ešte viac informácií v reálnom čase o tom, ako sa prijímajú správy.

Hoci emocionálne citlivá technológia má pozitívne aplikácie, ako je zlepšenie pocitu šťastia a identifikácia ľudí v núdzi, existujú obavy z jej zneužitia. Orgány činné v trestnom konaní, vlády či politické strany by mohli využiť túto technológiu na manipuláciu.

Spoločnosť OpenAI si uvedomuje tieto riziká, preto sa rozhodla neuverejniť svoj model Voice Engine, ktorý dokáže replikovať ľudský hlas už po 15 sekundách počúvania. Keďže technológia sa neustále vyvíja, je dôležité, aby si budúce generácie boli vedomé potenciálnej manipulácie a mali schopnosť prispôsobiť sa a kriticky vyhodnotiť interakcie so strojmi.   

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať