Unikátna technika stavby domov z hliny a bahna bez cementu
Hlina ako stavebný materiál prešla high-tech premenou a opätovne veľkolepo vstupuje do sveta stavebníctva. Vďaka špičkovému procesu nazývanému nárazová tlač môže byť stavebným materiálom budúcnosti. Istotne ste už počuli o 3D tlačených betónových domoch. Ich výstavba je rýchla, lacná a produkuje menej odpadu ako tradičné stavebné metódy. Ibaže betón má aj svoje negatíva. Potrebuje čas na vytvrdnutie a cementársky priemysel je jeden z hlavných prispievateľov k emisiám skleníkových plynov.
Teraz však tím šikovných vedcov z ETH Zürich pod vedením doktorky Lauren Vaseyovej vyvinul nový spôsob stavania z hliny. Vytvorili špeciálnu zmes hliny, bahna a tajnej zložky (čo je vraj „bežný odpadový produkt“ od ich priemyselného partnera). Tu to však začína byť vzrušujúce: Namiesto pomalého vytláčania materiálu ho vystreľujú vysokou rýchlosťou pomocou stroja, ktorý by sa jedného dňa mohol dostať priamo na stavenisko.
Kvapky hlinenej zmesi letia vzduchom rýchlosťou až 10 metrov za sekundu. Keď dopadnú na cieľ, zlepia sa a postupne vytvárajú steny, stĺpy alebo akúkoľvek inú štruktúru. Robotické rameno s rotačným nástrojom potom dokáže vyhladiť povrchy, čím sa získa elegantný a moderný vzhľad.
Tím z ETH Zürich sa však nezastavil pri jednoduchých štruktúrach. Pracuje na spôsoboch integrácie podporných prvkov do hliny počas jej ukladania a vyvíja softvér na riadenie výstavby zložitejších budov. Dokonca uvažujú o montáži tlačiarenského zariadenia na autonómne rýpadlo.
Nárazová tlač s hlinou je stále v počiatočnom štádiu, ale je neuveriteľne sľubná. Je rýchla, nevyžaduje cement a využíva ľahko dostupné materiály. Navyše je to udržateľná alternatíva k betónovej konštrukcii. Keďže čelíme čoraz väčšiemu tlaku na znižovanie našej uhlíkovej stopy, technológie, ako je táto, by mohli zohrať kľúčovú úlohu v budúcnosti stavebníctva.
Zdroj: foxnews.com.
Zdroj Foto: Kurt "CyberGuy" Knutsson, depositphotos.com.
Zobrazit Galériu