SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Už existujúci liek premieňa ľudskú krv na jed proti komárom

Výskum
0

Výskumníci z Liverpool School of Tropical Medicine v novej štúdii naznačujú, že existujúci liek s názvom nitizinón po požití komárom ho zabije v priebehu niekoľkých hodín. Tím objavil tento účinok testovaním komárov, ktoré sa živili krvou troch ľudí užívajúcich nitizinón na zriedkavé genetické ochorenie. Výsledky boli okamžité. Každý komár zomrel do 12 hodín, čo naznačuje, že ľudská krv, ktorú vypili, sa pre nich stala jedom.

To by mohlo z tohto lieku urobiť nový nástroj v našom prebiehajúcom boji proti malárii, jednej z najsmrteľnejších chorôb na Zemi. No používanie liekov na premenu ľudskej krvi na jed pre komáre nie je nový koncept. Na dosiahnutie podobného účinku sa už experimentálne použil aj ivermektín. Nitizinón však ponúka výrazné výhody, hovoria vedci. Funguje rýchlejšie, dlhšie sa drží v krvnom obehu a nezameriava sa na nervový systém.

To znamená, že je menej pravdepodobné, že poškodí iný hmyz, napríklad včely alebo motýle. Skutočnosť, že liek je už schválený na použitie u ľudí, urýchľuje proces jeho zaradenia do širšieho testovania. Napriek tomu existujú problémy. Treba hlbšie preskúmať ekologický vplyv dlhodobého užívania lieku, ktorý mení ľudskú krv na jed pre komáre. 

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Vedci varujú aj pred podceňovaním schopnosti komárov prispôsobiť sa, keďže vždy existuje riziko rezistencie proti lieku. Na rozdiel od postrekovania pesticídmi, spoliehania sa na odstrašujúce prostriedky a siete proti komárom alebo dokonca na geneticky modifikované komáre, ktoré pomáhajú znižovať populáciu, však táto stratégia úplne obracia scenár.

Namiesto toho, aby sa ľudia chránili pred uštipnutím, menia sa na nebezpečenstvo pre komáre. Keď komár uštipne niekoho, kto užíva nitizinón, už nebude ďalej škodiť, pretože ľudská krv sa stáva preňho jedovatou. Ak budúce štúdie potvrdia to, čo naznačujú tieto prvé výsledky, nitizinón by sa mohol stať prostriedkom na kontrolovanie populácie komárov.

Zdroj: bgr.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať