Vďaka adaptívnym šošovkám už nebudete musieť kupovať nové dioptrické okuliare
Tím vedcov z University of Utah pod vedením profesora výpočtovej techniky Carlosa Mastrangela a doktoranda Nazmula Hasana vytvoril „inteligentné okuliare“, ktoré dokážu zaostriť automaticky na to, na čo sa používateľ pozerá, bez ohľadu na vzdialenosť. Výskum o adaptívnych sklách bol uverejnený v časopise Optics Express.
Ľudské oko má vnútri šošovku, ktorá upravuje hĺbku ostrosti v závislosti od toho, na čo sa pozeráte. S pribúdaním veku však šošovka stráca schopnosť meniť zameranie, preto ľudia napokon potrebujú okuliare na čítanie, prípadne bifokálne, ktoré umožňujú aj pohľad do diaľky.
Mastrangelo a Hasan vyrobili okuliarové sklá z glycerínu, hustej bezfarebnej kvapaliny, ktoré majú na prednej aj zadnej strane pružné membrány. Zadná membrána je pripojená k trom akčným členom, ktoré ju posúvajú dopredu či dozadu, čím sa mení zakrivenie kvapalnej šošovky, a teda aj ohnisková vzdialenosť medzi šošovkou a okom.
„Ohnisková vzdialenosť skiel závisí od tvaru šošovky, takže pri zmene opti ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH