ROG Zephyrus ROG Zephyrus ROG Zephyrus

Vďaka vyššej hladine CO₂ budú stromy v budúcnosti „drevnatejšie“

0

Výskumníci uskutočnili štúdiu v dubovom lese v anglickom grófstve Staffordshire, kde zvýšili hladinu CO₂ tak, aby napodobňovala úroveň, ktorá bude v atmosfére v roku 2050. Zistili, že stromy sa stali „drevnatejšími“, pričom produkcia dreva sa zvýšila o 10 %. To ukazuje, že vyššie hladiny CO₂ môžu viesť k väčšiemu a rýchlejšiemu rastu niektorých bežných listnatých lesov.

Ukladanie uhlíka do stromov síce môže pomôcť znížiť globálne otepľovanie, ale nie je to dlhodobé riešenie. Keď drevo zhnije, uhlík sa uvoľní späť do atmosféry. V štúdii sa na skúmanie účinkov zvýšenej hladiny CO₂ na stromy použila technika nazývaná obohacovanie voľného ovzdušia o CO2 (Free-Air CO2 Enrichment – Face).

ASBIS_L5540

Doteraz jediná porovnateľná štúdia týkajúca sa eukalyptového lesa však nenašla žiadne spojenie medzi extra CO₂ a rastom stromov. Rozdiel vo výsledkoch medzi dubmi a austrálskymi eukalyptmi možno pripísať výživovým podmienkam lesov. V austrálskych lesoch chýba fosfor, čo bráni stromom využiť dodatočný uhlík na rast. Naopak, dubový les poskytoval lepšie prostredie na rast stromov v reakcii na zvýšenú hladinu CO₂.

Štúdia zdôrazňuje význam pochopenia toho, ako rôzne lesy reagujú na meniace sa hladiny CO₂. Vedci v Brazílii začínajú s podobným experimentom v zariadení Amazon Face, ktoré bude uvedené do prevádzky koncom tohto roka. Na zmiernenie klimatických zmien je veľmi dôležité pokračovať vo výskume, ako môžu lesy účinne ukladať uhlík.

Zdroj: phys.org.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať