ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Vedci odhalili „lepidlo“, ktoré drží spomienky v našich mozgoch

0

Skupina výskumníkov dosiahla významný pokrok v našom chápaní toho, ako mozog ukladá dlhodobé spomienky. Podľa nového článku uverejneného v časopise Science Advances sa zdá, že skutočne existuje molekula, ktorá funguje ako „lepidlo“, ktoré drží enzým najdôležitejší pre posilnenie synaptických spojení zodpovedných za ukladanie spomienok. Enzým je známy ako PKMζ alebo kináza mzeta a „lepidlo“ zodpovedné za jeho ukotvenie sa nazýva kibra.

Vedci tvrdia, že interakcia medzi touto molekulou a enzýmom zabezpečuje, že spomienky sa nestratia, pretože bielkoviny v mozgu časom degradujú a potom sa regenerujú. Vedci sa domnievajú, že kľúčom k tomu, ako mozog uchováva dlhodobé spomienky, by mohli byť interakcie medzi určitými molekulami. Nikdy však presne nezistili, ako sa tieto kúsky skladačky spájajú.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Nakoniec niektorí výskumníci prišli na to, že PKMζ musí mať partnera, aby spomienky vydržali tak dlho. Nová práca veľmi podrobne poukazuje na toto partnerstvo. Aby vedci zistili, ako na seba KIBRA a PKMζ reagujú, uskutočnili sériu experimentov s použitím hipokampálnych rezov odobratých laboratórnym myšiam.

Táto oblasť mozgu je rozhodujúca pre ukladanie spomienok a jej hlbšie preskúmanie im pomohlo zistiť, ako molekulárne interakcie medzi KIBRA a PKMζ fungujú pri ukladaní spomienok. Lepšie pochopenie toho, ako mozog ukladá dlhodobé spomienky, určite poskytne výskumníkom dôležité informácie, ktoré predtým jednoducho nemali.

Zdroj: bgr.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať